Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Starcraft II kosztował ponad 100 milionów dolarów

91 postów w tym temacie

Dnia 17.07.2010 o 22:15, Fenarid napisał:

Jestem w szoku, po becie nie widać aby koszt tej gry mógł wynieść więcej jak 30-40 mil
$ Przecież WoW kosztował 80mil $ a to MMO i było robione latami. SC2 wygląda na grę solidną
i dobrą ale nie taką którą trzeba by robić więcej jak jakieś 2 lata.


StarCraft II zostal zapowiedziany w 2007 roku, a prace nad gra zaczely sie po ukonczeniu dodatku do WarCraft III czyli w 2003 roku. Blizzard jest znany z tego, ze swoje gry dopracowuje niemal do perfekcji. Zdarzylo sie nie raz i nie dwa, ze gotowe elementy gry ladowaly w koszu, bo nie spelnialy wymagan albo po prostu sie nie sprawdzaly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 22:48, Revanchist napisał:

> Komu jeszcze się udało zrobić grę komputerową, która jest nadal grywalna po 12 latach

> (i to w jakiej skali!)?

Wymieniłbym paru twórców i parę gier, no ale nieważne :P.


Firma Interplay, żeby daleko nie szukać. New World Computing, to dwa. Eidos, Westwood, ID Software, Square Co. oraz zapewne wiele innych, które akurat chwilowo wyleciały mi z pamięci. :-)
Blizzard nie wyróżnia się tym, ze tworzy dobre i grywalne gry tylko tym, że dba o nie jeszcze długo po ich wydaniu. Nie zaniedbuje wsparcia technicznego oraz swoich klientów. Dlatego tak dzielnie trzyma się na rynku i niech trzyma się jak najdłużej. :-)
I dziwi mnie to, że inne firmy wolą politykę EA niż Blizzarda w tej materii. Nie lepiej brać przykład z lepszego ? :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 22:48, Revanchist napisał:

Wymieniłbym paru twórców i parę gier, no ale nieważne :P.

Czy jeden z tych twórców to 宮本 茂 ? ;-)
Say no more, say no more!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 23:10, Dann napisał:

Firma Interplay, żeby daleko nie szukać. New World Computing, to dwa. Eidos, Westwood,
ID Software, Square Co. oraz zapewne wiele innych, które akurat chwilowo wyleciały mi
z pamięci. :-)

Nazwy znam, głównie z tego, że firmy te zostały wykupione/zlikwidowane/whatever, ale jakie gry po 10 latach (nie ich sequele, czy oomph mody - np. freespace 2 SCP - tylko 10+ letnie produkty!) mają porównywalną liczbę graczy grających w nie? Takich grających kilka razy dziennie/tygodniowo/miesięcznie, a nie raz-dwa na rok odkurzających płytki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 23:20, Pan_Prezes napisał:

Nazwy znam, głównie z tego, że firmy te zostały wykupione/zlikwidowane/whatever, ale
jakie gry po 10 latach (nie ich sequele, czy oomph mody - np. freespace 2 SCP - tylko
10+ letnie produkty!) mają porównywalną liczbę graczy grających w nie? Takich grających
kilka razy dziennie/tygodniowo/miesięcznie, a nie raz-dwa na rok odkurzających płytki.


Jedyne co wyróżnia SC, to to, że w jakimś tam kraju wszyscy dostali świra na jego punkcie (ciekawe dlaczego akurat tylko w tym jednym ?) i do dziś urządzają sobie w tej grze zawody. Gdyby nie to, popularność SC spadłaby dramatycznie. To samo jest z CSem, tylko że w CSa gra niemal cały podłączony do prądu świat. :-)
A potwierdza to fakt, że są marki znacznie bardziej rozpoznawalne niż SC. Choćby nawet taki Quake.
Gry multiplayer zawsze były i będą grywalne na dłużej. Natomiast stworzyć grę singleplayer, do której gracze będą powracać to jest dopiero sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

Jedyne co wyróżnia SC, to to, że w jakimś tam kraju wszyscy dostali świra na jego punkcie
(ciekawe dlaczego akurat tylko w tym jednym ?) i do dziś urządzają sobie w tej grze zawody.


StarCraft jest owszem popularny w Koreii Poludniowej, jednakze wbrew temu co twierdzisz ta gra jest megapopularna nie tylko tam.

Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

Gdyby nie to, popularność SC spadłaby dramatycznie.


Gdyby babcia miala wasy to by byla dziadkiem. To jest dokladnie ta sama zasada.

Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

Gry multiplayer zawsze były i będą grywalne na dłużej. Natomiast stworzyć grę singleplayer,
do której gracze będą powracać to jest dopiero sztuka.


Znam taka. Takie Diablo chociazby. Gra z 1996 roku, a nadal jest popularna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 23:41, Wojman napisał:

StarCraft jest owszem popularny w Koreii Poludniowej, jednakze wbrew temu co twierdzisz
ta gra jest megapopularna nie tylko tam.


A gdzie jeszcze ? :-)

Dnia 17.07.2010 o 23:41, Wojman napisał:

Znam taka. Takie Diablo chociazby. Gra z 1996 roku, a nadal jest popularna.


Na singleplayer ? Chyba jednak nie bardziej od gier Interplaya oraz jego "spadkobierców".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech taki pracownik blizzarda zarabia 5000zl na miesiąc czyli 1500 USD około. (a na pewno zarabiali więcej :P)
Na miesiąc dostaje 1500 USD
na rok dostaje 1500 x 12 = 18 000 USD
no a przez 5 lat produkcji 18 000 x 5 = 90 000 USD

Teraz powiedzmy ze mamy 30 pracowników (graficy, programiści, muzycy, support od forum, telefonów, itp)
90 000 x 30 = 2 750 000 USD

Do tego reklama, strona www, utrzymanie serwerów, i pewno więcej o czym nawet nie wiem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2010 o 03:22, gemGreg napisał:

Do tego reklama, strona www, utrzymanie serwerów, i pewno więcej o czym nawet nie wiem :P


Na przykład pizza i napoje chłodzące dla pracowników zostających po godzinach. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2010 o 09:27, Kaucz napisał:

I teraz sobie odbiją na cenie gry m.in w PL ;)


Tutaj już miej pretensje do LEMa a nie do kosztów SC2 ;) Że mamy taką samą cenę jak na zachodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

Jedyne co wyróżnia SC, to to, że w jakimś tam kraju wszyscy dostali świra na jego punkcie
(ciekawe dlaczego akurat tylko w tym jednym ?) i do dziś urządzają sobie w tej grze zawody.

Zabawne że w tym jakimś tam kraju żyje więcej ludzi i żyje im się bogaciej niż w jakimś tam innym kraju na P...

Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

Gdyby nie to, popularność SC spadłaby dramatycznie. To samo jest z CSem, tylko że w CSa
gra niemal cały podłączony do prądu świat. :-)

No patrz, to chyba zależy jakich znajomych się ma, bo większość moich albo w CSa zagrała może raz, albo dwa, albo w ogóle. Za to w starcrafta jak najbardziej!

Dnia 17.07.2010 o 23:32, Dann napisał:

A potwierdza to fakt, że są marki znacznie bardziej rozpoznawalne niż SC. Choćby nawet
taki Quake.

A co ma rozpoznawalność marki, która ma wydawane trochę więcej gier, do popularności 10+letniego produktu?
No chyba, że w starcze części Quake''a też gra ''niemal cały podłączony do prądu świat''. ;-)
Oczywiście znów grają beze mnie. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się szczególnie gryźć o to, czy grafika, czy fabuła jest ważniejsza, bo w tym przypadku nie spodziewam się szczególnie złożonej fabuły -wiadomo przecież, że SC ma być grą multi, a do tego nie trzeba mieć w zasadzie żadnego tła... Mnie osobiście grafika SC się nie podoba -nie to, że gra jest brzydka, ale po prostu tak powinna wyglądać gra jakieś 3 lata temu... Swoją drogą jak to się dzieje, że kilkuletni Crysis ciągle bije konkurecję na głowę pod tym względem? Zdaje mi się, że dlatego, że był PC exclusive i twórcy nie musieli się oglądać na ledwo zipiące pod względem możliwości konsole tzw. trzeciej generacji... Tak, SCII nie będzie na konsole, ale ma być multi. No nic, nie kupię tak czy siak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2010 o 03:22, gemGreg napisał:

Niech taki pracownik blizzarda zarabia 5000zl na miesiąc czyli 1500 USD około. (a na
pewno zarabiali więcej :P)
Na miesiąc dostaje 1500 USD
na rok dostaje 1500 x 12 = 18 000 USD
no a przez 5 lat produkcji 18 000 x 5 = 90 000 USD

Teraz powiedzmy ze mamy 30 pracowników (graficy, programiści, muzycy, support od forum,
telefonów, itp)
90 000 x 30 = 2 750 000 USD

Do tego reklama, strona www, utrzymanie serwerów, i pewno więcej o czym nawet nie wiem
:P


W USA mają wypłacane co tydzień i gdyby on dostawał tam na miesiąc 1500$ to ja na jego miejscu bym odszedł ;) zależności od stanowiska prawdopodobnie żaden tam pracownik nie zarabia pewnie mniej niż 1800-2000$ tygodniowo.


Jak dobrze pamiętam prace nad StarCraft2 rozpoczęto po zakończeniu prac nad WarCraft 3 TFT więc 7 lat prawdopodobnie trwała produkcja StarCraft2

I nie wiem czy też nie wliczyli w to opracowania i stworzenia nowego Battle.net 2.0 ale o tym nic nie piszą :).

I tak jak piszesz cała reszta ogólnie myślałem że ten projekt kosztował dużo więcej Blizzarda ale jak widać nie ;P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

100mln za grę, która na poziomie technicznym nie jest najwyższych lotów? Ok, kolejna część kulkowego RTS-a dla fanów, ale bez przesady. Grafika prezentuje poziom sprzed kilku lat. Wystarczy spojrzeć na nowych Settlersów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2010 o 11:42, Woo-Cash napisał:

100mln za grę, która na poziomie technicznym nie jest najwyższych lotów?


Produkcja gry to nieco "więcej" jak grafika... No chyba, iż uważasz, ze tam to tylko graficy pracują na etat i za normalną pensję, a reszta ekipy to genialne chińskie dzieci robiące za miskę ryżu dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować