Zaloguj się, aby obserwować  
ArkStorm

Gra o Tron / Game Of Thrones - nowy serial HBO

663 postów w tym temacie

Dnia 23.02.2013 o 16:58, zerohunter napisał:

Da się/opłaca się oglądać to bez jakiejkolwiek znajomości książki?

Ja podszedłem do pierwszego sezonu bez jakiejkolwiek znajomości świata wykreowanego przez Martina. Przez połowę odcinków miałem w głowie puree ziemniaczane zamiast mózgu, przez drugą połowę już jako tako ogarniałem główny wątek. Mimo wszystko sięgnąłem po książkę i czytając ją, oglądałem stopniowo cały sezon od nowa. Dopiero wtedy w pełni zrozumiałem fabułę i tło historyczne całej powieści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2013 o 17:03, Sandro napisał:

Wolałbym jednak aby Martin zdążył samemu dokończyć historię :)


Martin pewnie też, jednak ilość czasu jaką zajęło mu napisanie ''A Dance with Dragons'' optymistycznie nie nastraja. Szczególnie, że do zakończenia historii ponoć dwa tomy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2013 o 17:14, Shinigami napisał:

Martin pewnie też, jednak ilość czasu jaką zajęło mu napisanie ''A Dance with Dragons''
optymistycznie nie nastraja.

Na ostatnich stronach "Uczty dla Wron", Martin napisał że ma nadzieję na dokończenie "Tańca ze Smokami" do przyszłego roku. Podpisano: czerwiec, 2005 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2013 o 17:42, Sandro napisał:

"Tańca ze Smokami" do przyszłego roku. Podpisano: czerwiec, 2005 :D


Bo w sumie już wtedy "Taniec" był gotowy. Ale Martin stwierdził, że napisze go od początku. Żródła nie pomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2013 o 19:15, Evertsen_Dante napisał:

Bo w sumie już wtedy "Taniec" był gotowy. Ale Martin stwierdził, że napisze go od początku.

Fani na całym świecie musieli się bardzo ucieszyć na tę nowinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2013 o 19:15, Evertsen_Dante napisał:

Bo w sumie już wtedy "Taniec" był gotowy. Ale Martin stwierdził, że napisze go od początku.
Żródła nie pomnę.

a tak nie było przypadkiem z Ucztą? bo Martin zrobił pięcioletni skok w przyszłość, a bez sensu byłoby robienie takiego skoku po Uczcie i przed Tańcem z racji na podział geograficzny. Martin nie wyrzucił do kosza napisanego w całości Tańca, po prostu pisał go strasznie, strasznie długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wrażenia po najnowszym odcinku?
Moje są mieszane. Z jednej strony oglądało mi się bardzo przyjemnie, widać sporo scen idealnie przeniesionych z książki, ale z drugiej niektóre wątki

Spoiler

Selmy u Dany

są za wcześnie wyjaśnione. W książce to wydarzenie było umiejętnie budowane, a w serialu po prostu od razu się coś okazało. Nie podobało mi się także zbyt szczegółowe pokazanie stosunku Margary do mieszkańców. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że w książce ludzie ja kochali, ale moim zdaniem można było to stwierdzić w jakimś dialogu, a czas poświęcony na tę scenę przeznaczyć na inną. Bądź, co bądź, sporo wątków jeszcze czeka na ukazanie. Scena
Spoiler

obserwowania okrętów przez Sansę i Shae

również niepotrzebnie została wprowadzona do odcinka.
Niestety, wydaje mi się, że ten sezon ma szybko zamknąć wiele wątków. Ogólnie czuję, że to będzie seria lepsza od drugiej, ale niestety gorsza od świetnej pierwszej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2013 o 15:12, Harrolfo napisał:

niektóre wątki

Spoiler

Selmy u Dany

są za wcześnie wyjaśnione.

Ja już podczas czytania "Nawałnicy Mieczy" zastanawiałem się jak HBO zekranizuje ten wątek. Moim zdaniem wybrnęli z tego całkiem nieźle. Książka rządzi się swoimi prawami więc Martin mógł sobie pozwolić na tak długie zwodzenie czytelnika, ale na ekranie ciężko byłoby to odtworzyć. Kwintesencją całego wątku był element zaskoczenia. Tymczasem w serialu wystarczyłby jeden najazd kamery na twarz i już wszyscy wiedzieliby kim jest owa postać. Jeżeli nie poznaliby jej po oczach to kilkanaście sekund później przeczytaliby o tym w napisach końcowych albo wygrzebaliby na IMDB czy innym Filmwebie. IMO skrócenie tego epizodu wyszło całości na plus. Była chwila tajemniczości, był zwrot akcji i był też cliffhanger. Tak jak w książce, tyle że krócej.

Dnia 02.04.2013 o 15:12, Harrolfo napisał:

Nie podobało mi się także zbyt szczegółowe pokazanie stosunku Margary do mieszkańców. Zdaję sobie
oczywiście sprawę, że w książce ludzie ja kochali, ale moim zdaniem można było to stwierdzić w jakimś dialogu.

Znowu - to nie pasuje do formy serialu. Książka stoi dialogami, ale telewizja to głównie doznania wizualne. Widz musi zobaczyć akcję aby powiązać ją z fabułą. Niektóre motywy mogą przejść w ten sposób, ale wydaje mi się, że kontrast pomiędzy królewską parą jest na tyle ważnym elementem, że musi zostać dobitnie ukazany.

Dnia 02.04.2013 o 15:12, Harrolfo napisał:

Niestety, wydaje mi się, że ten sezon ma szybko zamknąć wiele wątków. Ogólnie czuję,
że to będzie seria lepsza od drugiej, ale niestety gorsza od świetnej pierwszej.

Ja jestem bardzo zadowolony z rozpoczęcia nowego sezonu. Akcja nie pędzi na zbity ryj, jak to miało miejsce w drugiej serii, wątki są dosyć wiernie odwzorowane i ogólnie czuć klimat "Nawałnicy...". Oby tylko nie zepsuli wesela ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia mam dosyć pozytywne :)
Ale to może dlatego, że nie znam pierwowzoru i czytam dopiero "Grę o Tron".
Bardzo podobała mi się scena z

Spoiler

King-Beyond-the-Wall.

Do tego nieźle wyglądała rozmowa
Spoiler

Tyriona z ojcem

. Zawsze jak krasnal pojawia się na ekranie to mam banana na twarzy, a tu było trochę poważniej.
Z drugiej strony to mam nadzieję, że załatwią niedługo Sanse, bo jest mdła i nijaka. Jak można wrzucić ją do odcinka, a pominąć
Spoiler

Arye

?
Wątek
Spoiler

Dany

rozwija się strasznie powoli, więc liczę, że jej podopieczni niedługo kogoś upieczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2013 o 16:35, Sandro napisał:

Tymczasem w serialu
wystarczyłby jeden najazd kamery na twarz i już wszyscy wiedzieliby kim jest owa postać.

To zależy od pokazanego fragmentu twarzy i gry światłem oraz cieniem.

Dnia 02.04.2013 o 16:35, Sandro napisał:

Jeżeli nie poznaliby jej po oczach to kilkanaście sekund później przeczytaliby o tym
w napisach końcowych albo wygrzebaliby na IMDB czy innym Filmwebie.

Ale to byłby świadomy wybór kogoś, kogo nie interesuje tajemniczość. Odbiorca, który wraz z odcinkami chciałby odkrywać postać, nie szukałby danych aktora.

Dnia 02.04.2013 o 16:35, Sandro napisał:

Znowu - to nie pasuje do formy serialu. Książka stoi dialogami, ale telewizja to głównie
doznania wizualne. Widz musi zobaczyć akcję aby powiązać ją z fabułą. Niektóre motywy
mogą przejść w ten sposób, ale wydaje mi się, że kontrast pomiędzy królewską parą jest
na tyle ważnym elementem, że musi zostać dobitnie ukazany.

Zgodzę się z Tobą. Ale chodzi mi o to, że przez tę scenę wydaje mi się, że ucierpi jakaś inna (chociażby ta z Nieskalanymi).

Dnia 02.04.2013 o 16:35, Sandro napisał:

Ja jestem bardzo zadowolony z rozpoczęcia nowego sezonu. Akcja nie pędzi na zbity ryj,
jak to miało miejsce w drugiej serii,

Ja tak samo.

Dnia 02.04.2013 o 16:35, Sandro napisał:

wątki są dosyć wiernie odwzorowane i ogólnie czuć
klimat "Nawałnicy...". Oby tylko nie zepsuli wesela ;)

Spoiler

Zabójstwa Robba i Joffa

, zgadzam się. Ale, sądząc po nosie Tyriona... Mam pewne obawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2013 o 16:50, filip29 napisał:

Z drugiej strony to mam nadzieję, że załatwią niedługo Sanse, bo jest mdła i nijaka.

jej dalsze perypetie beda ciekawsze

Dnia 02.04.2013 o 16:50, filip29 napisał:

Jak można wrzucić ją do odcinka, a pominąć

Spoiler

Arye

?
Wątek
Spoiler

Dany

rozwija się strasznie powoli, więc liczę, że jej podopieczni niedługo
kogoś upieczą.

serial troche przyspieszyl jej przygode. w ksiazce byla bardziej rozlegla wiec nie jest zle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2013 o 16:55, Harrolfo napisał:

przez tę scenę wydaje mi się, że ucierpi jakaś inna (chociażby ta z Nieskalanymi).

Nieskalanych już spieprzyli, bo noszą inne hełmy niż te opisane w książce. A te oryginalne miały coś na wzór

Spoiler

smoczego grzbietu

, co nadaje niezłego klimatu biorąc pod uwagę kto przejmuje nad nimi władzę ;)

Dnia 02.04.2013 o 16:55, Harrolfo napisał:

Spoiler

Zabójstwa Robba i Joffa

, zgadzam się.

Hmm, dałbym sobie rękę uciąć, że ten drugi kopie w kalendarz dopiero w "Uczcie dla Wron". Cóż, w takim razie czeka nas podwójny "szok" ;)

Dnia 02.04.2013 o 16:55, Harrolfo napisał:

Ale, sądząc po nosie Tyriona...

O to, co zrobili z jego twarzą (a raczej czego nie zrobili) mam jeden z większych żali jeżeli chodzi o drugi sezon.

20130402220623

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Unikam wszelkich spoilerów jak ognia, dlatego aż boję się spojrzeć na jaki temat toczy się tu dyskusja. W rezultacie odpowiedź na moją prośbę mogła już tutaj paść, ale mimo wszystko zapytam: znalazł ktoś jakieś porządne streszczenie dwóch poprzednich sezonów serialu?
Chcę się zabrać za oglądanie trzeciego sezonu, ale sporo wątków wypadło mi już z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2013 o 00:43, Hartus napisał:

Chcę się zabrać za oglądanie trzeciego sezonu, ale sporo wątków wypadło mi już z głowy.


http://viewers-guide.hbo.com/season2-catch-up-guide/

Spróbuj tego, choć na początku możesz dostać małego oczopląsu. Po prostu scrolluj pomału, zatrzymując się na większych kafelkach. Powinny one rozpocząć małą animację kiedy na nie najedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albo mam luki w pamięci, albo czegoś nie załapałem. Kim jest

Spoiler

łucznik, który uratował Theona? Przecież w oryginale nigdy nie udało mu się uciec z lochów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2013 o 15:55, Sandro napisał:

Albo mam luki w pamięci, albo czegoś nie załapałem. Kim jest

Spoiler

łucznik, który uratował
Theona? Przecież w oryginale nigdy nie udało mu się uciec z lochów.



Spoiler

Kto powiedział, że on go uratował? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2013 o 15:59, NeroNarmeril napisał:

Spoiler

Kto powiedział, że on go uratował? ;)


Hmm, celna uwaga. Ale nadal nie wiem kto to był :P Na pewno nie

Spoiler

Ramsay Bolton

, jak to wspominał
Spoiler

Theon

w Tańcu ze Smokami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2013 o 16:50, Sandro napisał:

>

Spoiler

Kto powiedział, że on go uratował? ;)


Hmm, celna uwaga. Ale nadal nie wiem kto to był :P Na pewno nie
Spoiler

Ramsay Bolton

,
jak to wspominał
Spoiler

Theon

w Tańcu ze Smokami.


Właśnie

Spoiler

wszyscy są przekonani, że to Ramsay

, co by nawet pasowało. Nie zapominaj, że
Spoiler

to co się działo z Theonem jest wyjaśnione dopiero w Tańcu, a tam były wzmianki o ''polowaniach'' i pewno Theon też padł ich ofiarą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2013 o 17:18, NeroNarmeril napisał:

Właśnie

Spoiler

wszyscy są przekonani, że to Ramsay

, co by nawet pasowało.

W pierwszym momencie samemu tak pomyślałem, bo w książce

Spoiler

Theon sam wspominał, że próbował raz uciec, ale Ramsay urządził z tego polowanie i osobiście go dogonił, ale na pewno nie zabił on przy tym całej swojej kompani. No i wydaje mi się, że Theon rozpoznałby człowieka, który kilka tygodni wcześniej go zdradził i skazał na tortury. Nie wspominając już o tym, że Ramsay wygląda zupełnie inaczej, zarówno według oryginalnego opisu jak i w serialowej kreacji. Z drugiej jednak strony zastanawiające są słowa jednego z żołnierzy, który nazwał wybawcę Theona "bękartem". Zdaje się, że Ramsay jest nie tylko jedynym bękartem lorda Roose''a, ale też ostatnim żyjącym z jego synów więc wielkiego wyboru nie ma...


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować