Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - 111 tysięcy zamówień przedpremierowych; CD Projekt RED rozważa stworzenie kolejnego cRPG-a

81 postów w tym temacie

Dnia 12.05.2011 o 11:45, Tenebrael napisał:

Jak na świat? Bez złośliwości, ale uważam, że to cienizna. Wedle zapowiedzi, CDP liczyło
na 210 tyś w samej Polsce (oczywiście mowa o całkowitej sprzedaży, nie tylko przedpremiery).
A na świecie co najmniej tyle, co W1, czyli niecałe 2 mln. A że powszechnie wiadomo,
że najlepsza sprzedaż to pierwsze dni na rynku, w tym pre-ordery, to taki wynik nie nastraja
optymistycznie.

Oczywiście, nie ma co przesądzać, może tego 17-go ludzie zaczną szturmować sklepy, jednak...
no nie wiem, zobaczymy.


Tylko, że preordery przeważnie stanowią może z 10% (i to uznanych serii) całkowitej sprzedaży.
Tak btw. to ciekawe ile preorderów miał Bulletstorm... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 11:26, Pietro87 napisał:

Nawet jeśli gra okaże się crapem technologicznym [jak jedynka] - to nic nie zmieni faktu,
ze jednak EK jest zacna =)
250zł nie idzie psu w dupsko, bo dodane "gratisy" [połowiczne bo jak by nie patrzeć wersja
premium bez nich kosztuje ponad połowę mniej =)] są wyczesane.


Fakt, EK dosyć bogate, ale nie dla każdego. Osobiście zrezygnowałem ze swojego egzemplarza, ponieważ doszedłem do wniosku, że szkoda wydawać 150 zł więcej na stuff, który i tak będzie leżał w szufladzie :)
Warto za to zwrócić uwagę na edycję standardową. Często kolekcjonerki nie maja takiej zawartości i fajnego pudełka. I to wszystko za jedyne 99zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 12:04, przemqqq napisał:

brawo CDP!

wlasnie dostałem swoją paczuszkę :) dzizys ale ten czas teraz wolno leci ........


Ach, mój kurier był szybszy i już od godziny cieplutka (bo upał!) paczka zawierająca EK znajduje się w moim posiadaniu <3


Co do ilości pre-oredrów...111k, to bardzo dobry wynik, nie wiem skąd w ludziach bierze się ten sceptycyzm i sianie paniki przy dosłownie wszystkich informacjach. Spokojnie, Witcher 2 jest na najlepszej drodze do podboju świata :D

Gdzie na zagranicznych stronach nie czytam czegoś o naszej super produkcji, to ludzie robią sobie olbrzymie nadzieje (z okrzykami BW do piachu!) i ciepło wspominają część pierwszą. Także nie ma co spinać pośladków na zapas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 11:40, SamaelvonHell napisał:

Przy sprzedaży trzeba wziąć pod uwagę, że to rasowy cRPG i nie każdy umysł go ogarnie.
Porównanie do zamówień CoDa czy nawet Homefronta jest całkiem w takim wypadku nie trafione.
W strzelankach nawet osoby z IQ z pogranicza debilizmu, czyli 70, się odnajdą. do rasowego
cRPG (nie mówię o takim prostackim Dragon Age 2 ;]) potrzeba przynajmniej średniej czyli
100 z wykresu o rozkładzie normalnym IQ. Co oznacza, że 50% populacji świata nawet nie
ogarnie Wiedźmina.

Sporo w tym racji, bo o ile Wiedźmina będzie mógł przejść pewnie nawet kompletny idiota (podobnie jak choćby Portala 1+2), choćby i metodą prób i błędów, to nie dostrzeże on wielu zalet samej gry, które głównie stanowią o jej wartości jak fabuła, szczegółowość, serce włożone w przedstawienie świata, różne smaczki, easter eggi itd. Wobec tego taka gra sporo traci w oczach kogoś kto tego nie dostrzega, a że jest to trudniejsze do zauważenia i co ważne również docenienia (liczy się nie tylko sama inteligencja, czy jak kto woli jakaś jej miara jak IQ, ale także pewien rodzaj wrażliwości, ciekawości i zainteresowań, co oznacza, że wymagana jest kombinacja cech z różnych rozkładów, więc jeszcze bardziej zostaje ograniczona pula ewentualnych nabywców).

Wiadomo że FPSy są popularniejsze bo lubią je zarówno mniej jak i bardziej rozgarnięci, ale z drugiej strony konkurencja na tym polu jest przez to większa, zatem dla fanów porządnych cRPGów wynika z tego pozytywny wniosek - mimo mniejszego zainteresowania ogółu będą one spokojnie powstawać, bo wartość oczekiwana zysku (ryzyko przebicia konkurencji * zysk jednostkowy) cRPGów i FPSów dzięki mechanizmom rynkowym się wyrównuje, także nie ma strachu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 12:23, zawcia napisał:

> brawo CDP!
>
> wlasnie dostałem swoją paczuszkę :) dzizys ale ten czas teraz wolno leci ........


Ach, mój kurier był szybszy i już od godziny cieplutka (bo upał!) paczka zawierająca
EK znajduje się w moim posiadaniu <3


Co do ilości pre-oredrów...111k, to bardzo dobry wynik, nie wiem skąd w ludziach bierze
się ten sceptycyzm i sianie paniki przy dosłownie wszystkich informacjach. Spokojnie,
Witcher 2 jest na najlepszej drodze do podboju świata :D

Gdzie na zagranicznych stronach nie czytam czegoś o naszej super produkcji, to ludzie
robią sobie olbrzymie nadzieje (z okrzykami BW do piachu!) i ciepło wspominają część
pierwszą. Także nie ma co spinać pośladków na zapas ;)

Dość powiedzieć, że choćby na takim mocno konsolowym gametrailers oceny filmików czysto PCowego Wiedźmina oscylują wokół 9,8/10, co jest tam niemal niespotykane, a zachwytom w komentarzach nie ma końca, także o przyjęcie gry za granicą nie ma co się martwić. Miejmy nadzieję, że Wiedźmin będzie godną kontynuacją jedynki i że wywrze spory wpływ na branżę, co zaowocuje wysypem świetnych cRPGów :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja już swój egzemplarz mam w domu... 150km od Wrocławia :/, muszę ponieść konsekwencje tego, że nie zmieniłem adresu dostawy. Swoją drogą i tak nie mógłbym uruchomić dzisiaj, a poza tym juwenalia in progress :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Eeee ta sama fabuła co ME 1 ? Tylko, że w ME nie byleś oszustem tylko wojskowym, też wpadasz na spisek obcej cywilizacji, który ma na zadanie zabicie wszystkich żywych form, i też nikt Ci nie wierzy. Wstępujesz więc do elitarnej jednostki (cień) i działasz na własną rękę ...

Wysil się bardziej ;)

A co do newsa to te 111 tys to niezły wynik w końcu to gra tylko na PC ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się Panowie.

Wersja na PC wystarczy im do spłacenia kredytów, ale na zarobek nie bardzo.

Im szybciej zrobią udaną (nie taką jak Risen) wersję na konsole, tym szybciej zaczną zarabiać.
Na zachodzie coraz mniej ludzi garbi się przy biurku z monitorem by grać.

Wyniki sprzedaży ukazuję, że tylko 15% sprzedawych gier to te na PC. Tak więc idąc tym tokiem myślenia, Wiedźmin 2 na konsolach ma szanse na 8 krotny wzrost sprzedaży względem PC, czyli już przedpremierowo mogłaby osiągnąć 1 mln sztuk.

tak więc CDP do pracy. Pecetowa wersja poszla do tłoczni, róbcie już wersję na Xbox 360 (później PS3 - Cell trudny w programowaniu) na trzy zmiany!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może by tak rynku konsolowego w końcu liznęli, bo CI ma na tym rynku nad nimi przewagę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 11:35, Lordpilot napisał:

Te 111 tys. to pre-ordery dla całego świata.
Jak obstawiacie gramowicze - dużo to ? Średnio ? Mało ?


Ja bym powiedział, że umiarkowanie dobrze. Wiedźmin wciąż nie jest zbyt mocną marką - zachwyty zachwytami, ale gdy nie ma screenshotów i filmów, nikt się nie spuszcza. W przeciwieństwie do Skyrima i ME. Na tym tle widać doskonale jak wciąż krucha jest pozycja CDP. Poza tym okres maj-czerwiec obfituje w premiery, więc to też trzeba wziąć pod uwagę. Grunt, by ludzie kupowali grę zaraz po premierze i by CDP nie odwlekało wypuszczenie narzędzi moderskich.

Dnia 12.05.2011 o 11:35, Lordpilot napisał:

IMO - średnio. Bardzo, bardzo daleko od dramatu, ale jak na ten cały hype, to myślałem,
że będzie więcej.Dużo więcej :)


Duży hype jest przede wszystkim w Polsce, poza już tak średnio. Poza tym to nie jest shooter ani dzieło BioWare.


Co do artykułu - Harpen zrobił błąd, bo CDP nie zrobiło gry w uniwersum stworzonym przez siebie. Po drugie CDP powinno uderzyć w segment sf (cyberpunk / dark future), ciekawa mogłaby być też współczesność (na myśl przychodzą mi klimaty rodem z XIII) i, jak wspomnieli przedmówcy, starożytność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 13:09, Flagun napisał:

Eeee ta sama fabuła co ME 1 ? Tylko, że w ME nie byleś oszustem tylko wojskowym, też
wpadasz na spisek obcej cywilizacji, który ma na zadanie zabicie wszystkich żywych form,
i też nikt Ci nie wierzy. Wstępujesz więc do elitarnej jednostki (cień) i działasz na
własną rękę ...

Wysil się bardziej ;)


Brawo, rozgryzłeś mnie. Mój pomysł to plagiat. Tyle że nawiązuje do cyklu książek o Stalowym Szczurze, wyprzedzających Mass Effect o ponad czterdzieści lat. I jest to plagiat celowy, żart taki miał być, myślałem że po komentarzu o wiernej giwerze i przeszkodach ludzie się domyślą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 13:27, thiefi napisał:

Nie oszukujmy się Panowie.

Wersja na PC wystarczy im do spłacenia kredytów, ale na zarobek nie bardzo.

Im szybciej zrobią udaną (nie taką jak Risen) wersję na konsole, tym szybciej zaczną
zarabiać.
Na zachodzie coraz mniej ludzi garbi się przy biurku z monitorem by grać.

Wyniki sprzedaży ukazuję, że tylko 15% sprzedawych gier to te na PC. Tak więc idąc tym
tokiem myślenia, Wiedźmin 2 na konsolach ma szanse na 8 krotny wzrost sprzedaży względem
PC, czyli już przedpremierowo mogłaby osiągnąć 1 mln sztuk.

tak więc CDP do pracy. Pecetowa wersja poszla do tłoczni, róbcie już wersję na Xbox 360
(później PS3 - Cell trudny w programowaniu) na trzy zmiany!

Masz rację, przestań się oszukiwać...

Skoro średnia cena wersji standardowej Wiedźmina 2 (nie mówiąc o żadnych kolecjonerkach) wynosi na Świecie 50$ (choćby na należącym do CDP gog.com), a już jest 110 tys pre-orderów, to daje ok 5 500 000 $ przychodu. Koszt produkcji Wiedźmina 2 to 8 000 000 $, biorąc pod uwagę fakt, że jest to gra PCowa (więc nie ma ponad 30% licencji dla konsoli), a do tego koszty sprzedaży na należącym do CDP gog.com są prawie zerowe, to sam zysk z samych tylko pre-orderów zamówionych do tej pory powinien już pokryć ponad połowę budżetu Wiedźmina 2.

CDP zarobi grubą kasę na Wiedźminie 2, o to się nie martw. Jedynka nie miała żadnej marki a sprzedała się z tego co pamiętam grubo ponad milion. Wiedźmin 2 natomiast obecnie postrzegany jest na Świecie jako niemal idealny cRPG, ma za sobą markę oraz renomę studia, któremu gracze do tej pory pamiętają że długo po premierze wciąż pracowali nad mega łatką aka Edycją Rozszerzoną + D''Jinni, czyli coś co dawno niestety przestało być standardem w branży.

Do tego dodajmy, że masa ludzi czeka na recenzje, czy pierwsze oceny na gamerankings lub metacritic. W końcu bez różnicy czy zamówisz 5 dni czy 1 dzień przed premierą, ja przykładowo jeszcze nie zamówiłem, bo po prostu zamierzam kupić pierwszego dnia w sklepie.

A co do sklepu i twoich bajek o spadającej liczbie graczy na PC, to wiedz że są to dane tylko ze sprzedaży tradycyjnej, a ta na PC staje się marginalna. I to nie tylko na Zachodzie, bo ja w tym roku sam już kupiłem ok 40 gier na samym Steamie (do tego chyba z 5, czy 6 na EA Store). Ostatnią grę w pudełku natomiast (nie licząc CD Action) kupiłem w tamtym roku. Wiedźmin 2 będzie moją pierwszą grą w wydaniu pudełkowym w tym roku, mimo że kupiłem już w 5 miesięcy tyle gier, co większość graczy konsolowych nie kupi w czasie jednej generacji konsol.

Zresztą szef Valve dobrze to podsumował. Swoją drogą Valve w tamtym roku (jeszcze przed premierą Portala 2) wyceniano na ponad 4 000 000 000 $, a mimo to (ewentualnie "dlatego że") najtaniej gry można kupić właśnie na Steamie.

Zresztą firmy tworzące gry na PC nie podzielają twojego poglądu, skoro nawet konsolowe serie pojawiają się na PC, patrz zwłaszcza Capcom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować