Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Podglądanie i zdobywanie Kosmosu

1040 postów w tym temacie

Pierwsze moje pytanie w tym temacie, ale na ile możliwe są choćby teoretycznie planety- księżyce mające odpowiednią dla życia temperaturę wokół gazowych olbrzymów? Czy taka planeta zawsze będzie zwrócona tą samą stroną w kierunku gazowego olbrzyma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 16:38, Boguslav4 napisał:

Pierwsze moje pytanie w tym temacie, ale na ile możliwe są choćby teoretycznie planety-
księżyce mające odpowiednią dla życia temperaturę wokół gazowych olbrzymów? Czy taka
planeta zawsze będzie zwrócona tą samą stroną w kierunku gazowego olbrzyma?

Przede wszystkim jeżeli coś krąży wokół innej planety, to jest to księżyc a nie planeta. Planety zawsze krążą wokół gwiazd.
To o co pytasz - jest możliwe. Np. naukowcy wiele sobie obiecują po badaniach księżyca Jowisza - Europy. Pokrywa go bowiem ocean, a gdzie jest woda - jest możliwe życie.
Jeśli chodzi o obracanie się księżyców to jest to różnie, ale większość obraca się tzn. nie jest zwrócona tą samą stroną do swojej planety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"NASA ostrzega przed nowym i potencjalnie groźnym asteroidą o średnicy 650 metrów. Odkryty właśnie 2013 YP139 znajduje się 43 mln km od Ziemi.

Obliczono, że przejdzie przez orbitę naszej planety w odległości ok. 300 tys. km, czyli mniej więcej dystansu do Księżyca."

Takie info znalazłem w Internecie.
650 metrów, ładnie. Choć nie łudzę się, że będzie ją można dojrzeć podręcznym teleskopem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 17:00, A-cis napisał:

Jeśli chodzi o obracanie się księżyców to jest to różnie, ale większość obraca się tzn.
nie jest zwrócona tą samą stroną do swojej planety.


Nasz Księżyc też się obraca wokół własnej osi, a jednak jest zwrócony ciągle tą samą stroną do Ziemi, także różne są sytuacje we Wszechświecie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 18:14, Wszystkozajete napisał:

Nasz Księżyc też się obraca wokół własnej osi, a jednak jest zwrócony ciągle tą samą
stroną do Ziemi, także różne są sytuacje we Wszechświecie ;)

Ja o tym wiem, ale jemu chodziło o to, czy księżyc obraca się względem planety, a nie względem gwiazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 17:26, Orion napisał:

Podali może za jaki czas doleci do naszej orbity?

Chodzi pewnie o Planetoidę Apophis. Jeśli chodzi o datę to 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km, będzie można ją wtedy dojrzeć z Ziemi gołym okiem bowiem, planetoida będzie emitowała mnóstwo światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2014 o 22:23, Isildur napisał:

> Podali może za jaki czas doleci do naszej orbity?
>
Chodzi pewnie o Planetoidę Apophis. Jeśli chodzi o datę to 13 kwietnia 2029 roku. Minie
wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km, będzie można ją wtedy dojrzeć z Ziemi gołym
okiem bowiem, planetoida będzie emitowała mnóstwo światła.


" Odkryty właśnie 2013 YP139"

Apophis jest znany od dawna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2014 o 23:34, Orion napisał:

Apophis jest znany od dawna ;)


No to również z chęcią się dowiem co to za planetoida, przeszperam różne działy może coś znajdę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kampania społecznościowa na indiegogo, jakby ktoś chciał wesprzeć projekt :)
http://www.indiegogo.com/projects/mars-one-first-private-mars-mission-in-2018

ps. to nie reklama, bo nie mam w tym żadnego interesu, po prostu warto zamieścić informacje o możliwości wsparcia pierwszej załogowej misji na Marsa.

edzia- niestety tylko 16 godzin zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2014 o 17:32, zerohunter napisał:

Wow, już tylko 4 lata zostały, mają już kandydatów?


Z tego co ogarniam, to obecnie jest selekcja drugiej tury, czyli ludzi, którzy jako tako się nadają i zostali po pierwszym odsiewie. 2018 to jest początek misji, ale ludzie lecą dopiero w 2023, albo 2022. Najpierw musi polecieć sprzęt, łaziki, sama baza itd itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Damn, mnie wizja bezpowrotnego lotu na Marsa nieco przeraża.. To by chyba była najgorsza z najfajniejszych rzeczy jakie mógłbym sobie wyobrazić;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2014 o 17:32, zerohunter napisał:

Wow, już tylko 4 lata zostały, mają już kandydatów?

Zgłosiło się ponad 200tys. osób z czego wybrano jakiś 1000 do następnego etapu. W ostatnim forum jest ciekawy artykuł na ten temat bodajże z Guardiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2014 o 17:32, zerohunter napisał:

Wow, już tylko 4 lata zostały, mają już kandydatów?

Jeden z wybrańców ma podobno 81 lat i z tego co wiem dalsza selekcja ma wyłonić 40. O tym kto z tej 40 poleci mają zadecydować widzowie, ponieważ organizatorzy mają zamiar zrobić z tego reality show które pokryje ogromne przecież koszty całego przedsięwzięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 10:53, meryphillia napisał:

No to w przyszłym tygodniu mamy lądowanie :-)
Jak by nie było to będzie historyczna chwila. Pierwsze w dziejach ludzkości lądowanie na komecie. A przy praktycznym braku grawitacji, to nie będzie takie proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i tak już fenomenalne jest że udało się praktycznie bezproblemowo podlecieć i wejść na orbitę komety. Lądowanie to już kosmos kosmosu. ;)

Z drugiej strony smutne to trochę, że doszliśmy już do takiego etapu technologicznego, by wykonać coś tak spekatularnego, a nadal jesteśmy w ciemnej... ten tego... jeśli chodzi o załogową eksplorację chocby pobliskiego skrawka Układu Słonecznego (Księżyc, Mars).
Niestety chińczycy dostali gospodarczej zadyszki co źle wróży ich planom lądowania ludzi na Księżycu do 2020 roku, a coś takiego na pewno zmusiłoby amerykanów do ratowania twarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować