Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Cyberpunk, czyli nowa gra cRPG od CDPR

117 postów w tym temacie

Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Jeśli używam skrótu RPG, to chodzi mi o gatunek gier zwany "Role Playing Game", nie "Roll
Playing Game". Subtelna, ale istotna różnica.

Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Prawdziwa gra RPG na pewno nie powinna wyglądać jak klon gier z serii których skrót to
GoW.


Jeśli używam skrótu GoW, to chodzi mi o serię gier zwaną "Gears of War", a nie "God of War". Subtelna, ale istotna różnica.

(wybacz, musiałem xD)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Jeśli używam skrótu RPG, to chodzi mi o gatunek gier zwany "Role Playing Game", nie "Roll
Playing Game". Subtelna, ale istotna różnica.

Prawdziwa gra RPG na pewno nie powinna wyglądać jak klon gier z serii których skrót to
GoW.

Now take a hint.


Kyrie....Nie wiem co GoW ma do RPG, ale dobra. Nie powiedziałeś mi czym jest dla Ciebie gra Role Playing Game, a ja nadal myślę, że niewiesz o czym mówisz. Wymień mi też przykład takiej gry..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2012 o 21:25, Daelor napisał:

Jeśli używam skrótu GoW, to chodzi mi o serię gier zwaną "Gears of War", a nie "God of
War". Subtelna, ale istotna różnica.

(wybacz, musiałem xD)


Wybacz, ale na myśli miałem obie gry. W odnieśieniu do Wieśka jest to God of War, w odniesieniu do CP2020 jest to Gears of War.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Pozwala mi się wczuć w postać, wybierać decyzje(w przeciwnieństwie do innych gier, są tam konsekwencje). Statystyki tutaj nic nie zmieniają. No, a God of War nie ma z Wieśkiem też nic wspólnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Srebrny w mózgu chip
Wolnym czyni mnie
Gdy zespolony z metalem
Dostrajam się"
Johnny Silverhand

Jeżeli będą trzymali się konwencji Cyberpunka, to to jest murowany hit, który kupię w ciemno. Cyberpunka po prostu kocham.

P.S Myszasty - dostajesz Wasteland 2, niech i coś z CP wyjdzie w końcu. Coś brudnego, realistycznego i przygnębiającego ale naprawdę klimatycznego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 21:31, oxygar napisał:

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Pozwala mi się
wczuć w postać, wybierać decyzje(w przeciwnieństwie do innych gier, są tam konsekwencje).


W Original War lub Sacrifice też wcielaliśmy się w określoną postać i nasze decyzje miały duży wpływ na rozgrywkę, a RPG to nie były. Teraz nawet RTSy mają parę zakończeń zależnych od naszych decyzji (vide DOW2: CR). Także to nie jest czynnik decydujący - przecież odgrywać rolę możesz też w FPSie jeśli chcesz.

Wiedźmin to aRPG - zręcznościowy model walki i uproszczony rozwój postaci. I to napisał bonescraper w poście nr 40. Klasycznych cRPG wychodzi teraz niewiele. Co prawda pojawił się ostatnio i dungeon crawler, ale oldschoolowych gier a''la Baldur czy Fallout ze świecą szukać wśród dużych produkcji (Drakensang i pierwszy Dragon Age, chociaż obie te produkcje cRPGowych purystów raczej nie zadowoliły).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 19:47, Myszasty napisał:

Ja też, ale to i tak o nieba lepiej, niż kolejny "generic fantasy world". :)

Być może :) I jeżeli to będzie dobra gra, to może sobie być w klimacie cybera ;)

W sumie z cyberpunka grałem chyba tylko w DE:HR i nie powiem gra niezła (choć nie skończyłem - z lekka mnie znudziła po przejściu jakichś 70% gry, a poza tym wyszedł Risen 2 a zaraz potem Diablo 3 - może kiedyś do Deusa wrócę).

Zdecydowanie wolę jednak fallowe klimaty i tak "z pewną taką nieśmiałością" i nadzieją liczyłem jednak, że Redzi pójdą w tę stronę - no cóż może następnym razem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 21:31, oxygar napisał:

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Statystyki tutaj
nic nie zmieniają. No, a God of War nie ma z Wieśkiem też nic wspólnego.


W Call of Duty także odgrywasz role.

Nie interesuje mnie twoja (re)definicja. Gry RPG powstały na bazie gier PnP i miały za zadanie je emulować. Dzisiejsze pseudo RPG mają więcej wspólnego z prostymi grami akcji, niż z systemami RPG.

Sama nazwa "Role Playing Game" wywodzi się oczywiście z systemów PnP, które - jako takie, były jedynymi które polegały na odgrywaniu ról. Nikt wtedy nie brał pod uwagę ich konwersji na gry komputerowe i tego, że jako część elektronicznej rozrywki, pośrod wielu innych gier w których de facto odgrywa się role, sama nazwa straci swój pierwotny sens.

Podsumowując - Wiedźmin i gry mu podobne mają niewiele wspólnego z gatunkiem RPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 21:31, Kubala000 napisał:

Cyberpunk? to ja dziękuję za szajs od REDów


Skąd wiesz, że gra będzie zła? Nie oceniaj czegoś czego jeszcze nie ma, a jeśli nie lubisz tego typu gier ok, ale prosze grzeczniej jesteś na forum publicznym. Ostrzeżnie - za spam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 22:01, ruden napisał:

Trochę zalatuje Deus Ex: HR I dobrze :D


Cyberpunk 2020 wyprzedza nawet pierwszego Deus Ex o 10 lat. Więc co czym zalatuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 21:45, Strange101 napisał:

W Original War lub Sacrifice też wcielaliśmy się w określoną postać i nasze decyzje miały
duży wpływ na rozgrywkę, a RPG to nie były. Teraz nawet RTSy mają parę zakończeń zależnych
od naszych decyzji (vide DOW2: CR). Także to nie jest czynnik decydujący - przecież odgrywać
rolę możesz też w FPSie jeśli chcesz.

Od siebie dorzucę jeszcze przygodówki od Quantic Dream (Fahrenheit i Heavy Rain), pod względem wyborów i konsekwencji zjadają (chyba) każdego cRPG. :-)

Dnia 30.05.2012 o 21:45, Strange101 napisał:

Wiedźmin to aRPG - zręcznościowy model walki i uproszczony rozwój postaci. I to napisał
bonescraper w poście nr 40. Klasycznych cRPG wychodzi teraz niewiele. Co prawda
pojawił się ostatnio i dungeon crawler, ale oldschoolowych gier a''la Baldur czy Fallout
ze świecą szukać wśród dużych produkcji (Drakensang i pierwszy Dragon Age, chociaż obie
te produkcje cRPGowych purystów raczej nie zadowoliły).

aRPG - delikatnie mówiąc. Dla mnie Wiedźminy to action-adventure z zaledwie elementami RPG. Już sam fakt, że muszę grać odgórnie narzuconą i już zdefiniowaną postacią skutecznie uwala jakiekolwiek odgrywanie. Nawet od strony mechaniki jest biednie, możemy co najwyżej lekko przebalansować "naszego" wiedźmina i tyle. Nie jest to gra zła, wręcz przeciwnie. Ale jakimś objawieniem w gatunku cRPG to bym nie nazwał, Wiedźminy wybijają się głównie dzięki beznadziejnej konkurencji a to żadna sztuka.

cRPG tylko z porządną mechaniką i/lub własną postacią. Nie bez powodu do dziś ludzie odpalają Fallout1&2, Baldur''s Gate1&2, Icewind Dale1&2, VtM: Błoodlines, NWN1&2 itp. a po wszelkiego typu "wynalazki" jak Mass Effect czy Wiedźminy lądują bezpowrotnie na półce po maks. 2 przebiegach.

Póki co jestem pozytywnie nastawiony do tego Cyberpunk cRPG. Jeszcze nowe Divinity od Larian Studios, Wasteland 2, Age of Decadence i może cRPG doczeka się kolejnego renesansu. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: za Chiny Ludowe nie wiem co to jest Cyberpunk i nigdy w niego nie grałem. Ale kojarzę że w ogóle coś takiego istnieje z nazwy. Można powiedzieć, że panowie z CDPRed mają nie lada zadanie: wydać naprawdę dobrą grę, poziomem dorównującą Wiesiowi i na dodatek nową markę. To może im się udać i mam nadzieję że się uda, bo wygląda całkiem fajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vampire: MAsquarade - papierowa zaliczona, wersja cyfrowa na PC - yup, też.

Wiesiek - yep,

CP 2020 papierowe, yep - zaliczone, cyfrowe - ... O, naprawdę będzie? coż oby skię udało na miarę Wiesława !!

A będzie zgodne z licencją, znakami towarowymi właściciela marki CP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować