Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 20.04.2006 o 14:23, s2nto napisał:

> Osobiscie zebralmbym kasę i wymeniał procka bo jest juz stary slaby i nie wiem czy warto
zmieniac
> chlodzenie;) Ale są jakie objawy przegrzewania? Restartuje ci się? Gry sie zacinają?
Od poczatku
> tak bylo? Kręcony ? (albo sie pomylilem i chodzilo o Celka D sorki nie znam sie;p)

Tjaa programem Everst sprawdzałem jego temp, wynosi bagatela 76stopni celcjusza :o, hmm a na
jaki polecałbyś
mi wymiane? Słyszałem, że Athlon XP jest ciekawą propozycja jeśli mamy na względzie jakość/cena?

W jakich cenach może oscylować nowy procesor?

P.S
Mój sprzęt to:
Radeon 9600ultra
1GB RAM
120GB HDD
No i ten nieszczęsny procek zawsze spowalniał mi sprzęt :(


Jak chcesz zmienić procesor na AMD to musisz wymienić też płytę,
a jak pędziesz wymieniał płytę to i pamięci pewnie też chyba, że masz 400 - setki,
to przełożyć w twoim przypadku nie byłbym pewny do końca, że to wina samego procka,
chyba, że jest juz przegrzany wtedy zmina wentyla (razem z radiatorem),
zwykle nic nie pomoże. Problemem może też być słaby zasilacz,
który kładzie całość.
Opisz dokładniej jak wygląda u ciebie wieszanie się i kiedy występuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 14:38, Lord pinio_SGSTB napisał:

Jak chcesz zmienić procesor na AMD to musisz wymienić też płytę,
a jak pędziesz wymieniał płytę to i pamięci pewnie też chyba, że masz 400 - setki,
to przełożyć w twoim przypadku nie byłbym pewny do końca, że to wina samego procka,
chyba, że jest juz przegrzany wtedy zmina wentyla (razem z radiatorem),
zwykle nic nie pomoże. Problemem może też być słaby zasilacz,
który kładzie całość.
Opisz dokładniej jak wygląda u ciebie wieszanie się i kiedy występuje.


Ok To już wam dostarczam więcej informacji:
Objawy są następujące - włączam jakiś bardziej wymagający tytuł, przykładowo SanAndreas, SplinterCella giera
świetnie chodzi jednak po 3 minutahc gra drastycznie zaczyna zwalniać, nie pomaga ani zmina rozdizelki i detali na
słabsze...

Jednoznacznie wskazuje to na pzeciążenie procka. Ofc reisntalowałem system z 5 razy, skanowałem dysk
antywirusem scan discu wszystko próbowałem by pomogło, ale dopeiro gdy ktoś mi doradził skorzystanie z
programu EVEREST dowiedziałem się, że mój procek się przemęcza...

Pełna konfiguracja PC:
Radeon 9600 Series (data sterownika 2006-02-21)
Pamięć 2 kości po 512 channel dual DDR
Płyta: GigaByte 8IPE1000-G (wydane tylko w polsce)
Intel Celeron 330 celeron D, socket 478 (celeron 2000)

Staram sie posiadać zawsze najnowsze sterowniki do każdego harware''a jednak dzisiaj próbowałem szukać do
procka i jakoś nie udało mi się znaleźć...

załączniki:
odnośnie procka i jego właściwości:
Czujnik

--------------------------------------------------------------------------------


Właściwości czujnika:
Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)
Nazwa płyty głównej Gigabyte 8IPE1000 Series
Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury:
Procesor 74 °C (165 °F)
Seagate ST3120026A [ TRIAL VERSION ]

Wentylatory:
Procesor 2722 RPM

Wartości napięć:
Napięcie rdzenia procesora 1.28 V
+3.3 V 3.20 V
+5 V 5.26 V
+12 V [ TRIAL VERSION ]
DIMM 2.62 V
Debug Info F 3E FF FF
Debug Info T 25 25 74
Debug Info V 50 A4 C8 A3 BC 5E 51 (77)


szczegółowe informacje dotyczące CPU (procka):

http://img81.imageshack.us/img81/2494/wlasciwosciprocesora4aw.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 15:04, Widek napisał:

wykorzystanie procka 100% aha;)

75 stopni na Celeronie D ? Co najmniej dziwnme, gdzie kupiles komputer?


Jeszcze się pytasz, dobrze wiesz że celerony są elastyczne ale w sęsie negatywnym. Jak się trafi trefny to zaraz są anomalia i nie długo sobie potaktuje :PP:D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

70 jako tako jeszcze moze byc dopuszczalne, inny typek mial 90 i jedyne co mu pozostało to zglosic sie do serwisu i tak tez bym zrobil w tym przypadku;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 14:55, s2nto napisał:

> Jak chcesz zmienić procesor na AMD to musisz wymienić też płytę,
> a jak pędziesz wymieniał płytę to i pamięci pewnie też chyba, że masz 400 - setki,
> to przełożyć w twoim przypadku nie byłbym pewny do końca, że to wina samego procka,
> chyba, że jest juz przegrzany wtedy zmina wentyla (razem z radiatorem),
> zwykle nic nie pomoże. Problemem może też być słaby zasilacz,
> który kładzie całość.
> Opisz dokładniej jak wygląda u ciebie wieszanie się i kiedy występuje.

Ok To już wam dostarczam więcej informacji:
Objawy są następujące - włączam jakiś bardziej wymagający tytuł, przykładowo SanAndreas, SplinterCella
giera
świetnie chodzi jednak po 3 minutahc gra drastycznie zaczyna zwalniać, nie pomaga ani zmina
rozdizelki i detali na
słabsze...

czy to samo, dzieje się jak działasz w windzie, a nie w grze z dużymi wymaganiami co do grafy,
bo może być tak, że zasilacz nie jest w stanie pociągnąć grafy (teoria pierwsza)

Dnia 20.04.2006 o 14:55, s2nto napisał:


Jednoznacznie wskazuje to na pzeciążenie procka. Ofc reisntalowałem system z 5 razy, skanowałem
dysk
antywirusem scan discu wszystko próbowałem by pomogło, ale dopeiro gdy ktoś mi doradził skorzystanie
z
programu EVEREST dowiedziałem się, że mój procek się przemęcza...

jaki dokładnie masz wiatrak, na procku, bo te obroty wyglądają mi na jakis lepszy.
Chyba, że jest skopany.
Wiatraki AC z regulacją obrotów mają zwykle od. 1000 do 3000 obrotów.
natomiast zwykłe (noneme) bez regulacji mogą dochodzić do 8000 obrotów
(oczywiście zależy to od ich średnicy - robia przy tym zwykle więcej hałasu);
Jeżeli masz kompa po gwarancji (teoria druga, sprawdz prawidłowość założenia,
radiatora na procek, a tym samy, czy nie trzeba by potraktować styku pastą przewodzącą ciepło)

Może tez karta graficzna być przeciążona, czy nie masz jej czasem podkreconej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no przecież piszę, że to jest procek - bo niejednokrotnie już miałem użycie 100% procka, ba nawet gdy włącze
5okien w FF + winamp + autoodtwarzanie z płyty = krztuszenie sie CPU :| Nie mogę np oglądać filmu który jest na
płycie bo mój procek wydziela z siebie siódme poty, a po przesniesieniu na HDD już jest OK.


Co do tych obtortów to sprawdzić to jakimś programem czy będę miał to napisane na procku? :>

>teoria druga, sprawdz prawidłowość założenia,
>radiatora na procek, a tym samy, czy nie trzeba by potraktować styku pastą przewodzącą ciepło)
Dla mnie czarna magia, no chyb że bym dostał dokładny opis co i jak :D

A karta graficzna jest cacy, nie podkręcana i niestety ogranicza ja CPU :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 16:26, s2nto napisał:

Nie no przecież piszę, że to jest procek - bo niejednokrotnie już miałem użycie 100% procka,
ba nawet gdy włącze
5okien w FF + winamp + autoodtwarzanie z płyty = krztuszenie sie CPU :| Nie mogę np oglądać
filmu który jest na
płycie bo mój procek wydziela z siebie siódme poty, a po przesniesieniu na HDD już jest OK.


To wcale nie oznacza, że procek jeżeli kiepsko ci idzie film z płyty a z HDD dobrze.
To świadczy o jednym:
1. albo, masz HDD i napęd dysków na jednej taśmie i spowalnia to ich pracę
(należy rozpiąć na osobne taśmy);
2. napęd nie radzi sobie z płytą jest za wolny, lub zanieczyszczony
(w starszych Windowsach pomagało wyłączenie odczytu danych z napędu z wyprzedzeniem,
w XP nie doszukałem się tej opcji)
To, że masz wykorzystanie procka 100% wcale też nie świadczy, że nie wyrabia,

Dnia 20.04.2006 o 16:26, s2nto napisał:




Co do tych obtortów to sprawdzić to jakimś programem czy będę miał to napisane na procku? :>

co masz napisane na wentylu.

Dnia 20.04.2006 o 16:26, s2nto napisał:


>teoria druga, sprawdz prawidłowość założenia,
>radiatora na procek, a tym samy, czy nie trzeba by potraktować styku pastą przewodzącą
ciepło)
Dla mnie czarna magia, no chyb że bym dostał dokładny opis co i jak :D


jak masz pastę przewodzecą, ściągasz radiator (bardzo delikatnie)
co prawda to nię AMD, ale uważać też trzeba,
czyścisz procka z tego co na nim pozostało, (jeżeli była)
czymś delikatnym, np. chusteczkę higieniczną (na sucho)
nakładasz nową warstwę pasty (nie zadużo, ciniutką wartwę,
aby po dociśnięciu radiatora do procka "nie wyleciała"

Możesz też zdjąć procek z gniazda i przejżeć nóżki,
może gdzieś nagromadziła się wilgoć lub kurz (to nie żart zdarza się)

Dnia 20.04.2006 o 16:26, s2nto napisał:


A karta graficzna jest cacy, nie podkręcana i niestety ogranicza ja CPU :(


Chdziło mi tu o podkręcanie nie sprzętowe tylko softowe, ale zakładam, że nie.

Natomiast jeszcze jedno Celerony nie są najlepsze w wielozadaniowości,
i z tego co piszesz to dodam, że na moim starym proku AMD Duron 750
odpalałem, dwa filmy w okienkach (miniaturkach) i szły bez problemu,
dopiero przy trzecim filmie krztusił się system.

Ja cały czas nie wykluczam zasiłki, ale na razie więcej ci nie truję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 16:26, s2nto napisał:

Nie no przecież piszę, że to jest procek - bo niejednokrotnie już miałem użycie 100% procka,
ba nawet gdy włącze
5okien w FF + winamp + autoodtwarzanie z płyty = krztuszenie sie CPU :| Nie mogę np oglądać
filmu który jest na
płycie bo mój procek wydziela z siebie siódme poty, a po przesniesieniu na HDD już jest OK.



Co do tych obtortów to sprawdzić to jakimś programem czy będę miał to napisane na procku? :>

>teoria druga, sprawdz prawidłowość założenia,
>radiatora na procek, a tym samy, czy nie trzeba by potraktować styku pastą przewodzącą
ciepło)
Dla mnie czarna magia, no chyb że bym dostał dokładny opis co i jak :D

A karta graficzna jest cacy, nie podkręcana i niestety ogranicza ja CPU :(


Bo pewnie napęd optyczny masz w trybie "PIO". Powinieneś sprawdzić jego ustawienia i w razie gdyby był ustawiony w trybie "PIO", to wtedy MUSISZ go przestawić w tryb "DMA". Tak jak na obrazku :

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 17:07, KrzysztofT napisał:

> Nie no przecież piszę, że to jest procek - bo niejednokrotnie już miałem użycie 100% procka,

> ba nawet gdy włącze
> 5okien w FF + winamp + autoodtwarzanie z płyty = krztuszenie sie CPU :| Nie mogę np oglądać

> filmu który jest na
> płycie bo mój procek wydziela z siebie siódme poty, a po przesniesieniu na HDD już jest
OK.
>
>
>
> Co do tych obtortów to sprawdzić to jakimś programem czy będę miał to napisane na procku?
:>
>
> >teoria druga, sprawdz prawidłowość założenia,
> >radiatora na procek, a tym samy, czy nie trzeba by potraktować styku pastą przewodzącą

> ciepło)
> Dla mnie czarna magia, no chyb że bym dostał dokładny opis co i jak :D
>
> A karta graficzna jest cacy, nie podkręcana i niestety ogranicza ja CPU :(

Bo pewnie napęd optyczny masz w trybie "PIO". Powinieneś sprawdzić jego ustawienia i w razie
gdyby był ustawiony w trybie "PIO", to wtedy MUSISZ go przestawić w tryb "DMA". Tak jak na
obrazku :


Oczywiście jezeli twój napęd obsługuje DMA, bo jeżeli nie skutek może być odwrotny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 17:07, KrzysztofT napisał:

Bo pewnie napęd optyczny masz w trybie "PIO". Powinieneś sprawdzić jego ustawienia i w razie
gdyby był ustawiony w trybie "PIO", to wtedy MUSISZ go przestawić w tryb "DMA". Tak jak na
obrazku :


Miałem już ustawione jak Ty.

No a jeśli chodzi o ten zakup nowego procesora to nie każdy wejdzie na moją płyte główną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 17:31, s2nto napisał:

No a jeśli chodzi o ten zakup nowego procesora to nie każdy wejdzie na moją płyte główną?

Istnieją lepsze procesory na Socket 478, ale obecnie w ofertach dominuje Socket 775. Najmocniejszy taki procesor to Pentium 4 EE 3.4 GHz ( http://processorfinder.intel.com/scripts/details.asp?sSpec=SL7CH&ProcFam=1026&PkgType=7022&SysBusSpd=ALL&CorSpd=ALL)- kosztował chyba z 5000 jakieś 2 lata temu. Jeśli nastawiasz się w niedalekiej przyszłości na pracę w środowisku 64-bitowym to musisz kupić co najmniej inną płytę i procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Istnieją lepsze procesory na Socket 478, ale obecnie w ofertach dominuje Socket 775. Najmocniejszy

Dnia 20.04.2006 o 20:50, Treant napisał:

taki procesor to Pentium 4 EE 3.4 GHz ( http://processorfinder.intel.com/scripts/details.asp?sSpec=SL7CH&ProcFam=1026&PkgType=7022&SysBusSpd=ALL&CorSpd=ALL)-
kosztował chyba z 5000 jakieś 2 lata temu. Jeśli nastawiasz się w niedalekiej przyszłości na
pracę w środowisku 64-bitowym to musisz kupić co najmniej inną płytę i procesor.


Czyli uważasz, że mój obecny PC jest trochę przestarzały pod względem płyty głównej i procka? Natomiast karta
graficzna (radek 9600) i 1GB RAm (333Mhz) są OK?
Czy w takim razie płyty główne dostosowane do standardów środowiska 64bitowego będą przyjmowały RAM na
szynie 333MHz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ram - spoko, karta już no co tu duzo mowic jak na dzisiejsze czasy slabiutko;) po wymianie plyty i procka kupilbym na twoim miejscu Gef 6600GT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem chce sobie zagrac w superbike 2001 ale wyskakuje mi błądodnalezienie wymaganego pliku. DLL SHIBA.DLL było niemożliwe Co mam zrobić prosze o pomoc <placze>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google nazwę tego dll''a, wyświetli Ci stronkę, z której będziesz mógł ściągnąć ten plik. Potem wrzuć go zgodnie z instrukcją do odpowiedniego katalogu i wsio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli wybierzesz platforme intelowska na ddr2 to nie wlozysz tam tego ram-u na pewno. Jesli AMD jest mikroskopijna szansa, ale naprawde mala. W obu przypadkach raczej odpada grafa. Wszystkie nowe i sensowne MB maja PCI-EX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się