Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 15.08.2009 o 19:40, ankle napisał:

Jaki procesor jest lepszy od 2,8 GHz? Chodzi mi o to czy 2,2 x2 daje moc 4,4 ?


Jeżeli masz na myśli coś pokroju Pentium 4 2,8 GHz to nawet Pentium Dual Core 1,8 GHz okaże się wydajniejszy. A co do ilości rdzeni - tego się nie mnoży. To działa trochę inaczej, we współczesnych grach część obliczeń (fizyka, AI np) jest obsługiwane przez 1 rdzeń, 2 w tym czasie zajmuje się częścią obróbki grafiki itp. Innymi słowy - w tym samym czasie może być wykonane więcej oddzielnych zadań. Tak naprawdę w przypadku procesorów powrównywanie ilości MHZ-ów ma sens tylko w obrębie tej samej rodziny - liczy się też architektura, rozszerzenia SSE, ilość pamięci i tona innych rzeczy. Dlatego nawet 1 rdzeniowy 2.2 GHz Athlon 64 znacznie wyprzedza wydajnością Pentium IV 2,8 GHz, ale już starcie Core 2 Duo E8400 3 GHz kontra Athlon X2 6000+ 3 GHz wygra ten pierwszy.

@ Jackaloppe:
Gdyby drugi rdzeń uruchamiał się wtedy, gdy pierwszy sobie nie radzi, to byłby cud :) Na razie programiści mają naprawdę duże problemy, aby tworzyć programy, które skutecznie wykorzystują moc wielu rdzeni procka - zawsze dochodzą seeetki problemów.

Jako przykład podam grę o bilardzie. Powiedzmy, że 1 rdzeń obsługuje połowę bil, a drugi drugą połowę. Dochodzi do uderzenia w bilę "kontrolowaną" przez rdzeń I. II rdzeń nie będzie miał nic do roboty (nie on obsługuje tę bilę), więc nie ma żadnego przyspieszenia działania. Albo inaczej, uderzona bila trafia w kolejną, tym razem sterowaną przez rdzeń II. Niestety, 2x przyspieszenia nie będzie, ponieważ najpierw I rdzeń musi obliczyć, że "jego" bila dotrze do drugiej i przekazać o tym informacje II rdzeniowi, który dopiero wtedy zacznie liczyć, co dzieje się z 2. bilą.

PS Teoretycznie da się stworzyć grę wielordzeniową (np. I rdzeń - AI, II rdzeń - fizyka, III rdzeń - początkowy rendering grafiki), ale taka gra wykorzysta tylko (i aż) tyle rdzeni pod ile ją napisano. Np. gra pod 3 rdzenie zawsze wykorzysta tylko 3, ale gdybyś miał "ledwie" 2 rdzenie, to miałbyś pokaz slajdów (chyba, że te 2 znacznie przewyższały by wymagania, jakie postawili twórcy, np. myśleli o 3 rdzeniach o wydajności 2 GHz, a tutaj mamy 2 o mocy 4 GHz, które będą w stanie wykonywać powierzone im zadania dość szybko, by zajmować się tym, co miał robić 3. rdzeń), a nie płynną grę. A z kolei przy czterech 1 rdzeń pozostałby niewykorzystywany (i na to rady nie ma przy tak napisanej grze).

PS2 Oczywiście, Intel, AMD i wiele innych firm na różne sposoby przeciwdziała ww. sytuacjom, tym niemniej wielordzeniowe gry to naprawdę ciężka sprawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2009 o 10:05, Jedimax napisał:

> > Ja bram bym ten dysk:
> > http://allegro.pl/item705413501_seagate_barra...arszawa.html
>
> To jest bardzo awaryjna seria. Przez 6 lat użytkowania, wymieniałem go 6-7 razy...


No ja nie wiem jak mogłeś Seageta 7200.12 używać przez 6 lat jak wyszedł może
rok temu.


Seria Seagate Barracuda...
Jak brać, to najlepiej WD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie. Chciałbym podkręcić procesor ale nie wiem jak?

procesor to Intel(R) Pentium(R) D CPU 2.80GHz

płyta główna:ASUS P5VD2-MX P4M890 SATA2 LAN RAID VGA uATX

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

!!!!UWAGA!!! PILNE!!!!!!

Pilnie potrzebuję alternatywnej konfiguracji PC dla tej:

> Procesor:
> AMD Phenom II X3 720 /2.8GHz, 95W, BOX, Black, AM3/
> 479 zł
>
> Płyta główna:
> Gigabyte MA770-UD3 rev.2.0 /AMD 770/
> 275 zł
>
> Pamięć RAM:
> G.Skill 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 PK
> 235 zł
>
> Drugi dysk twardy:
> Seagate 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII Barracuda 7200.12
> 199 zł
>
> Karta graficzna:
> PowerColor Radeon HD4870 512MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out
> 499 zł
>
> Nagrywarka DVD:
> Samsung SH-S223B SATA (black)/ Pioneer DVR-216
> 90 zł
>
> Obudowa:
> Cooler Master Elite 330 (Black)
> 149 zł
>
> Zasilacz:
> OCZ StealthXStream 500W
> 230 zł
>
> Razem: 2156 zł

Dodam, że chodzi o komputer do grania w cenie ok. 2200zł, bez monitora i innych takich. Zestaw (jak zwykle) miałby reprezentować najlepszy obecnie stosunek cena/jakość. Nadmienię, że taki zestaw zamierzam kupić, jeżeli nie będzie komponentów od powyższej konfiguracji.

Dzięki z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2009 o 11:07, blacklio2 napisał:

Jak wspomniałem w 750GB i 1TB kuleje czas odczytu ( notabene wersje 2 talerzowe ), w
500GB już jest normalnie ( wersja 1 talerzowa )


A w 640 gb jak się sprawa ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2009 o 10:16, misiu1964 napisał:

Witam, mam pytanie. Chciałbym podkręcić procesor ale nie wiem jak?

procesor to Intel(R) Pentium(R) D CPU 2.80GHz

płyta główna:ASUS P5VD2-MX P4M890 SATA2 LAN RAID VGA uATX

Dziękuję za pomoc.

http://forum.pclab.pl/t197951.html
To tylko taki początek żeby obczaić samą ideę, bo wszystko zależy od płyty, procesora i pamięci. Czasami trzeba się ograniczyć do podkręcania samego procesora, co daje nieco słabsze rezultaty, ale tylko trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.08.2009 o 10:10, Lord-Tyrranoos napisał:

Seria Seagate Barracuda...

to jest nazwa serii, natomiast oznaczeniem serii są numery po 7200 czyli np. 7200.10, 7200.11, 7200.12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cheja...
Dostalem w zamian za wd caviar 250 gb aaks dysk segate barracuda ST3250310NS ES.2 32 mb casche.
Dysk szybki, chichy i ma zaledwie 29 st C. Oczywiscie jest owiewany coolerkami z przodu budy.
Pytanie: ma ktos taki dysk i czy warto go zatrzymac, czy mam isc do sklepu i oddac go oraz zadac zwrotu gotowki ?.
Jakies sugestie, opinie ?.
Dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze małe wątpliwości i waham się. Mianowicie zdecydowałem się za darmo zamienić mojego dawnego Foxconna P35-AS na Foxconn P45A i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Mogę jeszcze zmienić decyzję, ale chodzi mi głównie o to, żeby nie wyjść na tym na minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ST3500630NS ES, ten dysk bym zostawił seria NS= NearLine są to dyski przeznaczone do serwerów gdzie pracują 24/7 itd itp, aczkolwiek narzekam na jego pracę czasami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2009 o 15:29, blacklio2 napisał:

Mam ST3500630NS ES, ten dysk bym zostawił seria NS= NearLine są to dyski przeznaczone
do serwerów gdzie pracują 24/7 itd itp, aczkolwiek narzekam na jego pracę czasami


Co rozumiesz pod nazwa "narzekam" ?.
Robi restarty, zwiechy ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się