Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Jeżeli masz dwa napędy to w Nero Express, gdy wybierasz opcję kopiowania musisz wybrać w polu (1) inny napęd niż ten podany w polu powyżej, wtedy będzie dostępny CheckBox (2), zaznacz go, aby wykonać kopię z pominięciem operacji tworzenia pliku obrazu płyty na dysku twardym. Więcej opcji masz po wybraniu przycisku "więcej>" (3).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy na nowych plytach glownych musze sie trzymac jednego standardu SATA / IDE ? tzn.czy moge dac twardego na SATA2 a nagrywarke DVD na IDE czy musze oba dac na to samo? z gory dzieki za krotka odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 23:50, dobrakos napisał:

czy na nowych plytach glownych musze sie trzymac jednego standardu SATA / IDE ? tzn.czy moge
dac twardego na SATA2 a nagrywarke DVD na IDE czy musze oba dac na to samo? z gory dzieki za
krotka odpowiedz

Możesz dowolnie, a nawet napędy optyczne i dyski również i tak nie wykorzystają w pełni SATA a optyczne obecne nawet IDE wiec spokojnie możesz mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dzięki za pomoc.
Pozwolę sobie przy okazji dodać, że dyski SATA miały być szybsze od tych IDE. Miały być....
Ja, przy mojej płycie jestem zmuszony mieszać. Mam jedno złącze IDE, 1 flopa i 8 złącz SATA. Siłą rzeczy muszą kompbinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 23:50, dobrakos napisał:

czy na nowych plytach glownych musze sie trzymac jednego standardu SATA / IDE ? tzn.czy moge
dac twardego na SATA2 a nagrywarke DVD na IDE czy musze oba dac na to samo? z gory dzieki za
krotka odpowiedz

Jedynie gdybyś tworzył sobie konfigurację RAID z kilku dyskó to wszystkie które mają brać udział w tym układzie RAID muszą być podłączone pod SATA (1 bądź 2).
Natomiast dyski i napędy optyczne mogą być ze sobą z powodzeniem zawsze ustawiane w dowolnej konfiguracji:
1) HDD SATA - CD IDE
2) HDD SATA - CD SATA
3) HDD IDE - CD IDE
4) HDD IDE - CD SATA
Tylko w przypadku 3 i 4 dysk podłączony przez IDE nie będzie brał ewentuallnie udziału w tworzeniu ewentualnych macierzy RAID.

Generalnie po to montuje się jeszcze złącza IDE ponieważ dotychczas producentom napędów optycznych się nie śpieszyło z napędami w standardzie SATA i to głównie z tego powodu złącza zostały, no i jeszcze dla ewentualnych innych starszych napędów (w tym dysków), które użytkownik może ewentualnie posiadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 23:59, mrosi napisał:

Pozwolę sobie przy okazji dodać, że dyski SATA miały być szybsze od tych IDE. Miały być....

Bo dyski z obrotami 7200 to akurat pasują do standardu ATA/133, może jak bardziej dostępne (cenowo) będą dyski z większą liczbą obrotów (10K) to uda się o parędziesiąt procent przeskoczyć obecne dyski IDE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 00:08, PioMrex napisał:

> Pozwolę sobie przy okazji dodać, że dyski SATA miały być szybsze od tych IDE. Miały być....

Bo dyski z obrotami 7200 to akurat pasują do standardu ATA/133, może jak bardziej dostępne
(cenowo) będą dyski z większą liczbą obrotów (10K) to uda się o parędziesiąt procent przeskoczyć
obecne dyski IDE.

Dla poparcia tezy podaję dwa modele dysków jeden:
http://www.znak.pl/index.php?cid=69&scid=1646&prid=hddsatWD400+WD4000YR
ma 7200 obrotów/min i czas dostępu 8,7ms i drugi
http://www.znak.pl/index.php?cid=69&scid=654&prid=hddsatWD150+WD1500AHFD
ma 10000 obrotów/min i czas dostępu 4,6ms.
Czyli ok. o połowę przyśpieszają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A są już takie dyski? Mające 10000obr?
Tak czy owak, ja mojego twardziela podłączyłem na SATA a obydwie nagrywarki musiałem podłączyć na jednej taśmie, rozdzielając ich pracę tylko zworkami. Wiem, że napędy optyczne zwyczajowo zakłada się tak, że każdy z napędów na osobnej taśmie, ale niestety u mnie nie było innej możliwości. Na razie pracują bez zakłóceń. Zobaczymy dalej. Jutro zacznę się bawić w wypalanie obrazów. Jestem ciekaw jak to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 00:22, mrosi napisał:

/.../

A są już takie dyski? Mające 10000obr?

Jak wyżej. W ofercie poznańskiego ZNAKu są trzy modele, ale tylko firmy WD.

Dnia 13.11.2006 o 00:22, mrosi napisał:

Tak czy owak, ja mojego twardziela podłączyłem na SATA a obydwie nagrywarki musiałem podłączyć
na jednej taśmie, rozdzielając ich pracę tylko zworkami. Wiem, że napędy optyczne zwyczajowo
zakłada się tak, że każdy z napędów na osobnej taśmie, ale niestety u mnie nie było innej możliwości.
Na razie pracują bez zakłóceń. Zobaczymy dalej.

Dlatego coraz więcej jest nagrywarek DVD na SATA (Lite-On, Samsung, Asus, Pioneer). Ja mam zewnętrzną kieszeń na napęd IDE do lapka (póki co w ramach tymczasowo leży w niej jakiś stary CD burner) więc wybiorę ten interfejs dla nagrywarki DVD, bo w drugą kieszeń, już w standardzie SATA2, ma wpięty dysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 00:18, PioMrex napisał:

Czyli ok. o połowę przyśpieszają

1. Nie jest prawdą że dysk o krótszym czasie dostępu będzie zawsze szybszy. Akurat w domowych zastosowaniach nie za bardzo.
2. Raptory[10k obrotów/min] są znane od lat, dostępne praktycznie w każdym większym sklepie, produkuje tylko WD - konkurencja nie poszła w te ślady, jest to rozwiązanie całkowicie nieekonomiczne w domowych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio chciałem przeprowadzić gruntowną modernizację kompa, obecny konfig:
AMD Athlon64 S754 2800+
TwinMos 512 MB RAM DDR 400 266MHz
płyta Epox nForce3 250 8KDA3I
dysk Seagate Barracuda 200 GB ATA
grafa ATI Radeon 9550 SE
Zasilacz Mercury 350 W

Niestety z modernizacji nici, budżet się nieco zmniejszył.
Niedawno wymieniłem zasilacz na nowy Chieftec 450 W i dalej nie wiem co robić. Upatrzyłem sobie dwie karty graficzne obie GeForce 7600 GS:
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31830
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=32626

Nie wiem, na którą się zdecydować. Może jeszcze jakąś inną?
Poza tym, po zakupie grafy pozostanie mi jakieś 200-250 złociszy i nie wiem co z nimi zrobić [:D]
może da się dokupic druga kosc pamięci? Jeśli tak to jaką czy musi być ona tego samego producenta? Czy musi pracować z tą sama predkością?
Zastanawiam się jeszcze nad kupnem nowego wentylatora do proca i jego podkręcenie.

Doprawdy, nie bardzo nie wiem co zrobić, gry na moim antyku już nie pohulają, więc może po mały apgrejdzie będzie lepiej? Nie znam na tyle na sprzęcie by zadecydować samemu, a chcę by komp mi jeszcze trochę posłużył :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 19:45, boogie85 napisał:

TwinMos 512 MB RAM DDR 400 266MHz

Co to ma być? Skąd te 266MHz?

Dnia 13.11.2006 o 19:45, boogie85 napisał:

Poza tym, po zakupie grafy pozostanie mi jakieś 200-250 złociszy i nie wiem co z nimi zrobić
[:D] może da się dokupic druga kosc pamięci? Jeśli tak to jaką czy musi być ona tego samego
producenta? Czy musi pracować z tą sama predkością?

Dobry pomysł, ale lepiej poczekać z pieniędzmi na spodziewaną po nowym roku obniżkę cen. Pamięć koniecznie DDR400 o identycznym CL. Producent nie musi być ten sam, ale najbezpieczniej go nie zmieniać lub dowiedzieć się z jakimi innymi modułami TwinMos''y się nie gryzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mógłby mi wycenić te rzeczy (będę bardzo wdzięczny):
-procesor AMD Athlon 64 3800+,
-karta graficzna GeForce 7600GT,
-płyta główna jakaś co ma 8 kanałowy dźwięk i 8 wejść USB,
-dysk twardy 200GB,
-pamięć RAM 1GB DDR2,
-jakaś obudowa,
-zasilacz,
-nagrywarka DVD,
-wentylator.
Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 20:15, Treant napisał:

> TwinMos 512 MB RAM DDR 400 266MHz
Co to ma być? Skąd te 266MHz?

Ups nie usunąłem niepotrzebnego tekstu, pamięci pracują z czestotliwościa 266 MHz. Straszne badziewie :D

Dnia 13.11.2006 o 20:15, Treant napisał:

Dobry pomysł, ale lepiej poczekać z pieniędzmi na spodziewaną po nowym roku obniżkę cen. Pamięć
koniecznie DDR400 o identycznym CL. Producent nie musi być ten sam, ale najbezpieczniej go
nie zmieniać lub dowiedzieć się z jakimi innymi modułami TwinMos''y się nie gryzą.

Czyli lepiej poczekac do nowego roku? Hehe mam nadzieję, że nie przepuszczę całej kasy xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

Ktoś mógłby mi wycenić te rzeczy (będę bardzo wdzięczny):
-procesor AMD Athlon 64 3800+,


Jeśli na socketA - ok. 400PLN
Jeśli na socketAM2 - ok. 500PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-karta graficzna GeForce 7600GT,


Jeśli na PCI-E - 600-750PLN (około)

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-płyta główna jakaś co ma 8 kanałowy dźwięk i 8 wejść USB,


za mało informacji, jaka płyta (czy ze SLI, jakie szyny pamięci, jaki chipset, itp)

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-dysk twardy 200GB,


180-300PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-pamięć RAM 1GB DDR2,


w zależności od częstotliwości, timingów, firmy - od 400-1000PLN (około)

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-jakaś obudowa,


jakieś 50-1000PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-zasilacz,


60-1000PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-nagrywarka DVD,


ok. 150PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

-wentylator.


od 11-200PLN

Dnia 13.11.2006 o 20:16, struksik napisał:

Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2006 o 20:33, mrosi napisał:

> -płyta główna jakaś co ma 8 kanałowy dźwięk i 8 wejść USB,

za mało informacji, jaka płyta (czy ze SLI, jakie szyny pamięci, jaki chipset, itp)


tak płytka z SLI, a szyny DDR2, na chipiset AMD
dzięki (zobacz mój podpis nadszedł czas na nowy komp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 17:07, Clegan napisał:

> Czyli ok. o połowę przyśpieszają
1. Nie jest prawdą że dysk o krótszym czasie dostępu będzie zawsze szybszy. Akurat w
domowych zastosowaniach nie za bardzo.

Oczywiście, że nie zawsze, ale generalnie chodziło o wpływ prędkości obrotu. Oczywiście, że zależy od zastosowania.
Na rzeczywisty czas transferu danych może mieć wpływ wiele czynników, chodziło mi jednak o porównanie modeli o podobnych parametrach (także producenta), różniących się prędkością obrotu podczas najnormalniejszego przegrywania całej zawartości jednego dysku na drugi.
Przy kopiowaniu np. z dysku o 4800 obrotów na dysk z 7200 obr. widać wyraźną różnicę (bo to akurat znam z autopsji, dysk z 4800 nie wydołał nawet z odbieraniem danych przesyłanych po sieci (na setce)).

Dnia 13.11.2006 o 17:07, Clegan napisał:

2. Raptory[10k obrotów/min] są znane od lat, dostępne praktycznie w każdym większym sklepie,
produkuje tylko WD - konkurencja nie poszła w te ślady, jest to rozwiązanie całkowicie nieekonomiczne
w domowych warunkach.

Tego nie wiedziałem, że już były dostępne od dawna, bo jak szukałem jakichkolwiek dysków z 10000 obr. to rok temu w "powszechnych" ofertach sklepów komputerowych nie mogłem takowych znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2006 o 20:38, mrosi napisał:

/.../

Nie sprecyzowałeś ile kasy masz na to przeznaczone. To jest najbardziej istotny czynnik

kasa?? hmmm... no powiedzmy żeby ogół nie wyniósł 2500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fajnie jak napisałem wcześniej spaliła mi się karta graficzna i tydzień temu wzięli kompa żeby sprawdzić co się stało. Dzisiaj go oddali i za darmo dołączyli dodatkowy wiatrak i nowy zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się