Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.03.2011 o 07:09, Misquamaqus napisał:

Przy 8gb pamieci ram, w zasobach systemowych mozna spokojnie wylaczyc swap.


niestety nie, część gier "skrzyczy" Cię podczas działania tzn np. wyskoczy albo wyświetli komunikat za mało pamięci wirtualnej aby kontynuować grę, zapisz grę i wyjdź z gry. Albo w ogóle się nie uruchomi twierdząc że brak pamięci wirtualnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 07:27, Konrad162 napisał:

> Przy 8gb pamieci ram, w zasobach systemowych mozna spokojnie wylaczyc swap.

niestety nie, część gier "skrzyczy" Cię podczas działania tzn np. wyskoczy albo wyświetli
komunikat za mało pamięci wirtualnej aby kontynuować grę, zapisz grę i wyjdź z gry. Albo
w ogóle się nie uruchomi twierdząc że brak pamięci wirtualnej.

Za wszystkie gry głowy nie dam, ale wystarczy mieć jakikolwiek i już gry chodzą. Choćby był całkiem maleńki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 07:09, Misquamaqus napisał:

Przy 8gb pamieci ram, w zasobach systemowych mozna spokojnie wylaczyc swap.


A co daje wyłączanie swapa, bo niezbyt się w tym orientuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 15:42, Mafioso_PL napisał:

A co daje wyłączanie swapa, bo niezbyt się w tym orientuje ?


Sprawia że system trzyma co potrzeba w RAM zamiast w pliku wymiany na dysku. RAM jest dużo szybszy od dysku. Komputer działa szybciej. Jednak jeśli RAM jest za mało by pozwolić sobie na wyłączenie swapa komputer zamiast przyspieszyć to zwolni i jeszcze zacznie się pluć że ma za mało pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 16:31, Nufiko napisał:

Sprawia że system trzyma co potrzeba w RAM zamiast w pliku wymiany na dysku. RAM jest
dużo szybszy od dysku. Komputer działa szybciej. Jednak jeśli RAM jest za mało by pozwolić
sobie na wyłączenie swapa komputer zamiast przyspieszyć to zwolni i jeszcze zacznie się
pluć że ma za mało pamięci.


niestety te niektóre gry plują się o to mimo tego że masz 8Gb czy 16GB ramu... Po prostu w niektórych przypadkach swap jest potrzebny.

Dnia 09.03.2011 o 16:31, Nufiko napisał:

> > Przy 8gb pamieci ram, w zasobach systemowych mozna spokojnie wylaczyc swap.

>
> niestety nie, część gier "skrzyczy" Cię podczas działania tzn np. wyskoczy albo
wyświetli
> komunikat za mało pamięci wirtualnej aby kontynuować grę, zapisz grę i wyjdź z gry.
Albo
> w ogóle się nie uruchomi twierdząc że brak pamięci wirtualnej.
Za wszystkie gry głowy nie dam, ale wystarczy mieć jakikolwiek i już gry chodzą. Choćby
był całkiem maleńki.

no tak ale chodzi o to żeby go całkowicie nie wyłączać. Z drugiej strony ja mam komputer z 4GB RAM i malutkim swapem z 1GB i wszystko śmiga, wiec tak czy siak nie bardzo wiem co może dać grom komputerowym wsadzenie do komputera 8GB ramu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie przy dysku SSD nie trzeba kombinowac z swapem.
Jedynie przydzielic stalą wielkosc pliku wymiany na np. 2 gb i po sprawie.
Dysk SSD jest bardzo szybki w kopiowaniu plikow nie mowiac o dostepie do plikow systemowych.
8 gb pamieci przyda sie i to bardzo, nawet przy instalacji gier czy wczytywaniu map.
Z reszta jak autor chce 8 gb pamieci, to niech ma.
Od przybytku glowa nie boli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 15:42, Mafioso_PL napisał:

A co daje wyłączanie swapa, bo niezbyt się w tym orientuje ?


Do tego dochodzi mniejsza fragmentacja partycji, na ktorych znajduje sie swap (chyba, ze pamiec wirtualna jest na ramdysku, tak jest najlepiej, ale jesli z jakiegos powodu do dzialania programu potrzebny bedzie duzy swap, potrzeba bedzie miec duzo RAMu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 17:30, Misquamaqus napisał:

Wlasciwie przy dysku SSD nie trzeba kombinowac z swapem.
Jedynie przydzielic stalą wielkosc pliku wymiany na np. 2 gb i po sprawie.

no to teraz ok ale nie wyłączać...

Dnia 09.03.2011 o 17:30, Misquamaqus napisał:

8 gb pamieci przyda sie i to bardzo, nawet przy instalacji gier czy wczytywaniu map.

tu chyba i tak bardziej decyduje prędkość dysku twardego przy odczycie i zapisie plików samej gry na HDD

Dnia 09.03.2011 o 17:30, Misquamaqus napisał:

Z reszta jak autor chce 8 gb pamieci, to niech ma.
Od przybytku glowa nie boli.

oj boli. zawsze można posiadać więcej można mieć np. 4 procesory tylko zawsze pojawia się jedno pytanie. Po co?
A tak to to jest takie trochę nakręcanie sprężyny do niedawna standardem było 2 GB teraz jest 4 niebawem dojdziemy do 16.

Dnia 09.03.2011 o 17:30, Misquamaqus napisał:

Do tego dochodzi mniejsza fragmentacja partycji, na ktorych znajduje sie swap (chyba,
ze pamiec wirtualna jest na ramdysku, tak jest najlepiej, ale jesli z jakiegos powodu
do dzialania programu potrzebny bedzie duzy swap, potrzeba bedzie miec duzo RAMu).

przy obecnych komputerach a zwłaszcza dyskach twardych nie szalałbym tak ze znaczeniem fragmentacji. Zresztą problem fragmentacji przy swapie pojawia się raczej tylko w przypadku dynamicznie przydzielanego rozmiaru swap. Natomiast gdy jest on o stałym rozmiarze to już raczej nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 17:51, Konrad162 napisał:

> Wlasciwie przy dysku SSD nie trzeba kombinowac z swapem.
> Jedynie przydzielic stalą wielkosc pliku wymiany na np. 2 gb i po sprawie.
no to teraz ok ale nie wyłączać...

Przy SSD zawsze wyłączać, od roku mam SSD i nigdy nie włączam swapa a mam 4GB ramu
niebawem dojdziemy do 16.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jak to jest z tym swapem, wszędzie w necie radzą żeby ustawić 1.5 lub 2x ilość posiadanej pamieci RAM, a wy radzicie wyłączać, bądź ustawiać jak najmniejszą jej ilość.

Co w koncu jest lepsze? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 18:12, blacklio2 napisał:

Przy SSD zawsze wyłączać, od roku mam SSD i nigdy nie włączam swapa a mam 4GB ramu
niebawem dojdziemy do 16.


nikt nie każe tego swapa trzymać na SDD a nawet nie powinno się go tam trzymać z wiadomych powodów (np. zużycia dysku). Nadal twierdze że nie powinien być wyłączony ze względów jakie podałem wyżej.


>To w końcu jak to jest z tym swapem, wszędzie w necie radzą żeby ustawić 1.5 lub 2x ilość posiadanej pamieci >RAM, a wy radzicie wyłączać, bądź ustawiać jak najmniejszą jej ilość.

Dnia 09.03.2011 o 18:12, blacklio2 napisał:

Co w koncu jest lepsze? :P

Jeśli nie ma takiej potrzeby to nie wyłączać. A posiadając 4GB ramu czy Ty ustawisz go sobie jako x0.5 lub x5 ilość ramu to już zależy od indywidualnych "potrzeb i upodobań".

Mając 4GB ramu w kompie raz się zacząłem zastanawiać czy nie wyłączyć swapa. Wyłączyłem oczywiście część gier jak już wspomniałem wcześniej zwróciła komunikat o za małej pamięci wirtualnej (później do kompa dołożyłem kolejne 4GB ramu i było to samo - oczywiście testy na systemie 64bitowym). Ale tu musze przyznać że część gier chodziła minimalnie szybciej. Co i tak nie zmienia faktu że koniec końców pozostawiłem swap włączony stały rozmiar na poziomie 4GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, pc już stoi, i wymiata, trochę się przestraszyłem bo nie umiałem monitora włączyć:D
Btw, nawet bym nie pomyślał, że będę miał usb 3.0
Jeszcze raz dzięki, jakby nie wy, to bym pewnie miał dziadostwo, idę przetestować gierki jakieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 07:09, Misquamaqus napisał:

1. gtx 580,
2. kolejne 4 gb pamieci takich samych kosci jakie masz teraz,
3. dysk na system SSD 60 gb ocz vertex2.
4. naped dvd moze byc obojetnie jaki "plextor".

Przy 8gb pamieci ram, w zasobach systemowych mozna spokojnie wylaczyc swap.
Dysk SSD przyspieszy niesamowicie system, a gtx 580 pozwoli grac na q9450 podkreconym
do 3.5 ghz w cokolwiek chcesz i to z fizyka.
Tylko zasilacz musisz miec co najmniej 600 wat markowy.

Zasilacz mam BQ Straight Power 600W, więc powinien wystarczyć. A w kwestii Ramu to wydaje mi się że cena już nie spadnie,a prędzej czy później tak czy siak się przyda. Jeszcze orientujecie się może w kwestii monitorów, znacie jakiś dobry model 26 cali w okolicach 1000 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to jest duży skok jakości w porównaniu DVI z Dsub?

Mam monitor Dsub, i nie wiem czy nie kupić tego kabla DVI.
Wiem, że mogę poczytać fora, ale chciałbym znać opinię kogoś, kto już to przerabiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 21:30, zerohunter napisał:

Tak ogólnie to jest duży skok jakości w porównaniu DVI z Dsub?

Mam monitor Dsub, i nie wiem czy nie kupić tego kabla DVI.
Wiem, że mogę poczytać fora, ale chciałbym znać opinię kogoś, kto już to przerabiał.


Jest i nie jest. Zależy od tego jak bardzo słoń nadepnął Ci na oko w tym przypadku. Ogólnie opłaca się zainwestować te parę złoty w DVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2011 o 21:30, zerohunter napisał:

Tak ogólnie to jest duży skok jakości w porównaniu DVI z Dsub?

Mam monitor Dsub, i nie wiem czy nie kupić tego kabla DVI.
Wiem, że mogę poczytać fora, ale chciałbym znać opinię kogoś, kto już to przerabiał.


Powiem tak, różnica jest. Nie wiem tylko jak ją opisać widziałem dokładnie ten sam obraz raz przez Dsub a raz przez dvi i przez dvi był ładniejszy. Czy się opłaca to nie wiem, bo ja wszystkie kable jakie mam to są albo dawane do monitora albo zdobyczne (gdzieś leżał samotny to się nim zaopiekowałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuje w najbliższym czasie kupić sobie nową kartę graficzną do kompa ( Phenom II X4 945 3.00 ghz, 4 GB GoodRam DDR3 1333, zasilacz Tagan Super Rock 600W, mobo AsRock M3A770DE itd.) Zastanawiam się na na kartach z dwóch przedziałów cenowych:

GTS450 // HD 5770 albo GTX460 // 6850

I tutaj mam dylemat bo te drugie są jednak sporo droższe a nie wiem jak z ich wydajnością czy naprawdę za te 200 zł więcej dużo wydajniejsze będą ?
Ja nie gram jakoś wyczynowo raczej od czasu do czasu, głównie w rozdziałce 1440x900.

Doradzicie? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2011 o 13:29, JJZ_master napisał:

Nie, ma być B3 w nazwie

Dnia 12.03.2011 o 13:29, JJZ_master napisał:

Gladius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się