Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

Dnia 26.12.2005 o 19:05, Fran napisał:

właśnie pod choinką znalazłam całkiem
świeży tomik "Kroków w nieznane", pod tą samą redakcją i szykuje sie na prawdziwą ucztę. Polecam
w ciemno, dobrej sf jak na lekarstwo.


Musiałaś być grzeczna przez cały rok ;-) Ja nie wiem czemu naraziłem się Mikołajowi i chociaż dostał konkretną listę książek nie przyniósł mi żadnej :''-(
A tak serio, to nie pamiętam czy coś z tej serii czytałem. Kojarzę serie "Stało się jutro", "Spotkanie w przestworzach" i "serię z kosmonautą" ; możesz rzucić kilka tytułów, albo autorów z tej serii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>; właśnie pod choinką znalazłam całkiem

Dnia 26.12.2005 o 19:05, Fran napisał:

świeży tomik "Kroków w nieznane",

24-go obszedlem caly Krakow w poszukiwaniu tej ksiazki i nigdzie jej nie bylo :-(. Dobrze slyszec, ze juz wyszla. Podzielisz sie wrazeniami :-)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 19:30, Lucek napisał:

A tak serio, to nie pamiętam czy coś z tej serii czytałem.

To nie była seria tytułów. Wyszło swego czasu tego 6 tomów (chyba w odstępach rocznych), ostatni chyba w latach 70-tych. I to były zbiory opowiadań różnych autorów. Taki przegląd od zachodnich, poprzez polskich (m.in. Lem, Zajdel) do wschodnich.
Tyle że wówczas była posucha na autorów zachodnich więc to była najczęściej jedyna możliwość zapoznania się z próbkami ich twórczości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 19:30, Lucek napisał:

Kojarzę serie "Stało się jutro",


"Stało sie jutro" było w części biblioteki dla dzieci, pewnie ktos się zasugerował tytułem jednego z tomików "Miś" :)
Tak jak już napisał A-cis wyszło kilka tomów pod wspólnym tytułem "Kroki w nieznane" w latach 1970-76, średnio tom na rok. Dokładna historia tej seriii jest opisana, włącznie z zawartością poszczególnych tomów w nowych "Krokach.." Wszystkie tomy to absolutne białe kruki, szukałam tego po antykwariatach i nie upolowałam ani jednego, jedyne miejsce gdzie trafiłam to własnie moja osiedlowa biblioteka a i tutaj nie mają wszystkich.

Elwro --> W księgarni na Placu Centralnym w Hucie jest jeszcze ze trzy egzemplarze. Ale "Historie piekna" juz wykupili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osada – Kir Bułyczow (SF)
Powieść jest prostą kontynuacją Przełęczy. Widać że autorowi i czytelnikom pomysł się spodobał, bo Osada ma ok. 2x większą objętość. Jest sympatyczna, czyta się ją przyjemnie jednak IMO nie jest to żadna rewelacja. Postacie w niej występujące są zbyt proste, jakby dwuwymiarowe. U każdego z nich jest uwypuklona jedna cecha która determinuje wszystkie postawy i zachowania bohatera.
Bardzo duże uproszczenia zastosował autor w konstrukcji planety na której rozgrywa się akcja. Jest to praktycznie Ziemia. Ot, taka oderwana ziemska enklawa, gdzie jest nieco nieznanej fauny i flory.
Ogólnie – czyta się szybko i przyjemnie ale chyba równie szybko o niej zapomina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2005 o 13:26, Fran napisał:

Elwro --> W księgarni na Placu Centralnym w Hucie jest jeszcze ze trzy egzemplarze. Ale
"Historie piekna" juz wykupili.

Heh, wreszcie udalo mi sie dostac. W Matrasie na Rynku powiedzieli, ze ksiazke wykupiono, ale podobno na Grodzkiej jest zdaje sie ostatni egzemplarz... szybkim krokiem sie tam udalem (chcialem kupic w Matrasie, gdyz mam tam znizke 10%) i go nabylem. Fajnie, ze jest w twardej oprawie.
Tyle, ze bedzie musial poczekac, gdyz zaczalem czytac antologie "Trupy polskie"... A "Historie Piekna" juz od pewnego czasu mam :-).

Widzialem zbior Bulyczowa "Nowi Guslarczycy". Czy ktos moze go juz czytal? Zbiorem "Pierestrojka w Wielim Guslarze" bylem troche zawiedziony, wiec wole poczekac na opinie. Starsze opowiadania byly swietne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierścień - Larry Niven
Musze przyznac, że nawet ciekawa ksiazka, czyatło mi się ja szybko i dobrze, nie było w niej jakichś momentó przestoju akcji czy przynudzania, pisania na siłę. Świat wymyślony przez Nivena też jest w miarę spójny i ciekawy, ale troche za bardzo przypomina Star Wars - pełno różnych ras, wszyscy sie znają, na ulicach więcej jest kosmitów niz Ziemian. Musze przyznać, że jakoś niegdy nie przepadałem za tego typu książkami, ale ta bardzo mi się podobała. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 12:30, Comatus napisał:

Świat wymyślony przez Nivena też jest w miarę spójny i ciekawy, ale troche za bardzo przypomina Star Wars

Ja na odmianę podczas czytania miałem skojarzenia z "Ramą" A. C. Clarke''a. Czytałeś?
Ale powieść również mi się podobała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 19:07, Comatus napisał:

Jeszcze nie, ale jest na liście: "Do przeczytania" :] Warto???

Wiesz, trudno tu coś doradzać. Powieść dostała w 1973 r. nagrodę Hugo, Nebuli i jeszcze czegoś. Odniosła na tyle duży sukces, że autor zdecydował się napisać 2 dalsze części.
Jak by nie było (nie każdemu pasuje styl Clarke''a) powieść zostaje w pamięci.
Pomysł podobny jak u Nivena, ale nie wiem który był pierwszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może tuta coś napiszę bo mam taką małą prośbę gdyż na Wikipedii rozwijam artykuł o Cyberpunk''u i przydałaby mi się jakakolwiek pomoc od osób które są w tym stopniu jakoś wtajemniczone :] gdyż ja z CP można powiedzieć zacząłem przygodę i ciągnę ją dalej ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 21:50, Puszkin napisał:

Może tuta coś napiszę bo mam taką małą prośbę gdyż na Wikipedii rozwijam artykuł o Cyberpunk''u

Słabo orientuję się w cyberpunku. Nie podchodzi mi ten gatunek. Czytałem tylko Neuromancera Gibsona.
Coś ostatnio wydał w Polsce Łukianienko ale nie pamiętam tytułu. Pieprzony los kataryniarza Ziemkiewicza to podobno również cyberpunk (ale nie czytałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 13:26, A-cis napisał:

> Świat wymyślony przez Nivena też jest w miarę spójny i ciekawy, ale troche za bardzo przypomina
Star Wars
Ja na odmianę podczas czytania miałem skojarzenia z "Ramą" A. C. Clarke''a.


A ja dla odmiany nie miałem żadnych skojarzeń :) Za to odniosłem wrażenie że Niven nie oddał należycie ogromu konstrukcji jaką musiał być pierścień. Facet wymyślił coś co przerosło jego wyobraźnię ;) Może właśnie za to dostał Hugo i Nebulę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

. Pieprzony los kataryniarza

Dnia 08.01.2006 o 22:07, A-cis napisał:

Ziemkiewicza to podobno również cyberpunk (ale nie czytałem)


Dzisiaj to kupiłem właśnie ;] ogólnie to do pomocy potrzebowałbym ludzi w pisaniu i zamieszczaniu tego wszystkiego bo wszystko głównie jest opisane na angielskiej wikipedii ale zawsze coś można od siebie dodać żaden przecież problem :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 19:05, Fran napisał:

Polecam
w ciemno, dobrej sf jak na lekarstwo.


Jak na lekarstwo? Ooooj, nie wierzę. Tylu jest dobrych autorów, ja sam przewaliłem masę świetnych książek sf, bibliotekarze to już mnie prawie nienawidzili ;]
Chyba, że szukasz czegoś odbiegającego od klasycznego nurtu, ale i wtedy znajdziesz wiele pozycji dla siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.01.2006 o 21:37, A-cis napisał:

Jak by nie było (nie każdemu pasuje styl Clarke''a) powieść zostaje w pamięci.


Akurat Clarke mi pasuje więc chyba nie bedę miał problemów z czytaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 19:30, Lucek napisał:

> właśnie pod choinką znalazłam całkiem
> świeży tomik "Kroków w nieznane", pod tą samą redakcją i szykuje sie na prawdziwą ucztę.
Polecam
> w ciemno, dobrej sf jak na lekarstwo.

Musiałaś być grzeczna przez cały rok ;-) Ja nie wiem czemu naraziłem się Mikołajowi i chociaż
dostał konkretną listę książek nie przyniósł mi żadnej :''-(
A tak serio, to nie pamiętam czy coś z tej serii czytałem. Kojarzę serie "Stało się jutro",
"Spotkanie w przestworzach" i "serię z kosmonautą" ; możesz rzucić kilka tytułów, albo autorów
z tej serii?

W tym roku widziałem zestaw opowiadań pod tytułem "Gwiezdne Wojny", w dyskoncie "Biedronka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować