Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Dnia 24.07.2007 o 12:52, evilADM napisał:

Podpisuję się pod apel. Raz z braku interpunkcji u pewnego gramowicza wyniknęło pewne nieporozumienie
(między mną a nim-BW).

Interpunkcja to już inna sprawa - niestety żaden edytor nie wstawia przecinków tam gdzie trzeba, a szkoda. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 12:41, Luke Shadow napisał:

Od razu zaznaczam, że nieużywanie polskich znaków nie kwalifikuje się pod błędy ortograficzne.


Jednak dla niektórych osób utrudniają zrozumienie czytanego tekstu. W dalszym ciągu nie jestem w stanie pojąć dlaczego i dokąd tak się niektórym forumowiczom spieszy? Przecież to nie jest żaden czat, tylko forum, więc co im szkodzi poświęcić te kilka sekund więcej na wciśnięcie od czasu do czasu klawisza "alt". No chyba, że niektórym zależy na jak najszybszym zdobyciu własnego tytułu...

Dnia 24.07.2007 o 12:41, Luke Shadow napisał:

Tak więc, co myślicie o takiej idei? Być może poprawiłoby to choć trochę ''ortograficzną
sytuację'' na forum?


Oczywiście, że jest "za" :) tylko osoby, które popełniają dużo błędów prawdopodobnie nawet nie zwrócą uwagi na ten temat a regulamin mają tam, gdzie amerykański sędzia miał Polskie stanowisko w sprawie ekstradycji Mazura. Dlatego jak najbardziej przydałoby się kilka ostrzeżeń, w celu uświadomienia niektórym, że w tym przypadku nie liczy się ilość ale jakość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się inicjatywa karania kogoś za błędy przez degrady, czy skazywanie na banicie. To już jest lekka przesada. Sam już dzieckiem nie jestem a wiesz jak pisze. Staram się dobrze, ale nei zawsze mi to wychodzi. Np. piszę "wierzyć" popraweni przez rz przez jakis czas, a potem cos mi sie przestawi i piszę przez "ż". Większym nie okazywniem szacunku jest umyślne przekręcanie czyiś nicków, czy pisanie ich z małej litery. O pisaniu z dużej takich zwrotów jak "Ty", "Ci" itp, nie chcę wspominać, bo to kwestia kultury osobistej. W końcu dojdzie do tego, że będzie sę wydalać ludzi z forum, którzy nie mówią o grach - bo w końcu jest to forum o grach w szczególności.

Średnia wieku na forum myślę, że nie przekracza 18 lat, więc ciężko wymagać od ludzi, by pisali poprawną polszczyzna. Rozumiem jakieś upomnienia przez innych - jak dla mnie to lepiej to trafia. A większość ludzi uczy się zasad ortografii po przez czytanie. Nie prościej byłoby zaimpletować skrypt, który podkreśla błędy zanim zostaną wysłane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja pisze poprawnie tylko nie zwracam uwagi na ogonki i kropki poniewaz wtedy pisanie zajmuje wiecej czasu a przecierz kazdy powinien zrozumiec pisownie bez ogonków wkoncu telefony macie,kumpli tez a tu taki sms pisza tylko i wylacznie bez ogonkow tak to jest w dzisiejszych czasach i trzeba sie z tym pogodzic.Poprawne pisanie to ja sobie do szkoly zatrzymam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2007 o 13:15, conradzik napisał:

Jednak dla niektórych osób utrudniają zrozumienie czytanego tekstu. W dalszym ciągu nie jestem
w stanie pojąć dlaczego i dokąd tak się niektórym forumowiczom spieszy? Przecież to nie jest
żaden czat, tylko forum, więc co im szkodzi poświęcić te kilka sekund więcej na wciśnięcie
od czasu do czasu klawisza "alt". No chyba, że niektórym zależy na jak najszybszym zdobyciu
własnego tytułu...

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=2731&pid=5612 :P
Niektórzy ze względu na "stare, dobre czasy" przywykli do nie pisania polskich znaków. Mi osobiście to nie przeszkadza.

Dnia 24.07.2007 o 13:15, conradzik napisał:

Oczywiście, że jest "za" :) tylko osoby, które popełniają dużo błędów prawdopodobnie nawet
nie zwrócą uwagi na ten temat a regulamin mają tam, gdzie amerykański sędzia miał Polskie stanowisko
w sprawie ekstradycji Mazura.

Nikt (no, prawie) nie musi zwracać uwagi na ten temat, wystarczy, że poleci kilka ostrzeżeń za błędy, a większość forumowiczów powinna sama się zorientować o co chodzi.

Ceteris Paribus

Dnia 24.07.2007 o 13:15, conradzik napisał:

Sam już dzieckiem nie jestem a wiesz jak pisze. Staram się dobrze, ale nei zawsze mi to wychodzi. Np. piszę "wierzyć" popraweni przez rz przez jakis czas, a potem cos mi sie przestawi i piszę przez "ż"

Wiem jak piszesz i nie jest to nic strasznego... Zobacz jak piszą inni użytkownicy (podałem kilka przykładów) - często nie wiadomo co w ogóle mają na myśli. O karanie właśnie takich błędów mi chodzi.

Dnia 24.07.2007 o 13:15, conradzik napisał:

Nie prościej byłoby zaimpletować skrypt, który podkreśla błędy zanim zostaną wysłane?

Zainstaluj Firefoxa, tam jest taki skrypt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 13:17, Ceteris Paribus napisał:

Rozumiem jakieś upomnienia przez innych - jak dla mnie to lepiej to trafia.
A większość ludzi uczy się zasad ortografii po przez czytanie.


Cały problem w tym, że upominanie zazwyczaj odbierane jest (może nawet podświadomie) jako wyraz wrogiego nastawienia do konkretnej osoby, więc nie jest to takie łatwe. Moim zdaniem o wiele lepiej zadziałałoby upomnienie przez moderatora podczas np. wymiany poglądów na konkretny temat, gdzie autor notorycznie popełnia błędy.

Sam zauważyłeś, że zasad ortografii najlepiej uczyć się poprzez czytanie. Niestety coraz mniej osób sięga po książki, czyli najlepsze źródło takiej nauki. Zatem niech ci, którzy podpisują się pod tym apelem, dają innym przykład i możliwość takiej właśnie nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 13:22, bezimienny15 napisał:

To jest bez sensu!!!!!!!!!!!
Jestem dyslektykiem i za to mam być wrogiem ludu????????
It is a joke???

No, I''m completely serious.
Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem: zawsze możesz zainstalować Mozille Firefox, albo używać Worda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

sorry winnetou, całe życie chcesz sie dysleksją tłumaczyć? wiesz, że z tym można walczyć (i zwalczyć?). Chyba pora zacząć, zamiast siedzieć z założonymi rękami i sie usprawiedliwiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 13:38, conradzik napisał:

To są już skrajne przypadki --> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=25794&pid=1

LOL. no tak tu juz nic nie pomoże, ale to było chyba umyślnie pisane, w każdym wyrazie błąd
P.S. Nie jestem dyslektykiem, taki przykład podałem, mam mozille z tymi łatkami ale i tak podkreśla każdy wyraz.
W wordzie rzeczywiście można, ale to dłużej trwa (niewiele ale jednak), a każdemu zależy na czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 13:26, Luke Shadow napisał:

Wiem jak piszesz i nie jest to nic strasznego... Zobacz jak piszą inni użytkownicy (podałem
kilka przykładów) - często nie wiadomo co w ogóle mają na myśli. O karanie właśnie takich błędów
mi chodzi.


A no jak tak to spoko, bo już sie bałem ;-) Jednak to może wywołać kolejną lawinę w stylu "dlaczego degrad?" itp. Można popróbować, ale nie wiem co z tego wyjdzie.

Dnia 24.07.2007 o 13:26, Luke Shadow napisał:

Zainstaluj Firefoxa, tam jest taki skrypt.


Jestem zakochany w Operze, w której właśnie też zauważyłem opcej "sprawdź pisownie", tyle że cos trzeba zainstalwoać jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde mol, mam normalnie ochotę wziąć ciężką pałę i za każe "ale ja mam dyscośtam" tłuc przez łeb. [CENZURA] [CENZURA] [DUŻA CENZURA]!!! Przysłać wam moje własne zaświadczenie o dysleksji? To się DA wyleczyć! Obecnie zdarza mi się nawet robić za korektorkę, chociaż w wieku lat nastu zdiagnozowali mi dysleksję. Wystarczy nad sobą pracować a nie zasłaniać się papierkiem. Bo szefa to naprawdę będzie [CENZURA] czy macie papierek czy nie, jak walniecie babola w oficjalnym dokumencie to po premii, a przy szczególnym pechu i dyscyplinarka.

Tak więc LENIE DO ROBOTY!!! A nie piszczeć, że macie dysmózgowia!

Jak kogoś uraziłam to przepraszam, ale szlag mnie jasny trafia na takich!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 13:44, bezimienny15 napisał:

P.S. Nie jestem dyslektykiem, taki przykład podałem, mam mozille z tymi łatkami ale i tak podkreśla
każdy wyraz.

To znaczy, że sprawdza pisownię w innym języku (pewnie w angielskim). Zainstalowałeś FF w wersji PL?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W pełni popieram. Fakt, pojedynczy błąd może zdarzyć się każdemu. Ale dla dyslektyków tworzone są specjalne programy, gdzie wyrazy są poprawiane. A przeglądanie stron WWW nawet dla dyslektyka nie powinno być problemem. Ja sam z takich rzeczy korzystam (tzn. ja mam słownik w FF ;P) i mimo, że jestem dobry z ortografii i wiem, co, jak i gdzie, to jednak czasem z tych słowników korzystam. Jednak pisanie, że ktoś jest dyslektykiem jest nie na miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fumiko, spokojnie. Wdech, wydech. Wdech, wydech... Wde... ejjj! gdzie z tym kijem?!... Chcialem uspokoic ;)

Ale do rzeczy. Od kilku lat, papierek ten nie jest oznaka powaznej choroby, ale ... lenistwa. O tym wiedza juz prawie wszyscy. Jego zdobycie nie jest jakos szczegolnie trudne, a pozwala zaslonic sie nim jak tarcza. Sek w tym, ze ta tarcza dziala tylko i wylacznie w poczatkowych latach nauki. Pozniej, taki papierek moze byc czyms czym nie bedzie warto sie chwalic. A skoro przez tych ''x'' lat sie nim zaslanialo, to nie probowalo sie zaradzic takiej sytuacji. Dochodzi do przyswojenia pewnych nawykow, ktore pozniej bardzo, ale to bardzo trudno w sobie wyzbyc. No coz - osoba zaslaniajaca sie ''papierkiem dyslektyka'' jest naprawde nisko widziana w oczach wielu ludzi, wszak nie trzeba juz pisac na kartce, a taki komputer potrafi sprawdzic pisownie i popodkreslac bledy. Kolejny gwozdz dla takich ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować