SiniS

Rower - temat dla maniaków rowerowych

3156 postów w tym temacie

Dnia 29.04.2012 o 21:56, Langier napisał:

Sam bym dał mój rower do przeglądu, ale stary by mnie wyśmiał ze daję rower do naprawy
(jak pisałem ten support). Pisze że do supportu też potrzeba specjalny klucz czy cos,
ale wystarczy śrubokręt, młotek i mam wgląd do środka. Tylko że, troche wyczyściłem,
nawaliłem towotu, chwile przestało i znów pyka:/.


Może być jakiś luz na osi. Nie wiem czy coś da się z tym zrobić :/ Czasem problemem mogą być poluzowane śruby skręcające zębatki korby. Mogą też pykać pedały - odrobinę odkręcić, psiknąć smarowidłem i dokręcić. Może być też coś tak idiotycznego jak końcówka linki przedniej przerzutki odgięta w taki sposób, że zawadza o korbę przy każdym obrocie. Mój rower to też niezły trzeszczak i pykacz. Kiedyś miałem fioła na tym punkcie. Obecnie ignoruję to, albo zakładam słuchawki :]

@ Hartus
Wszystkiego sam i tak nie zrobisz. Smarowanie piast, serwis amora. Jak rozbierzesz i coś sknocisz, tracisz gwarancję. Kół też idealnie nie wycentrujesz bez porządnej centrownicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostatecznie poczekam aż korba przestanie się obracać:). Dopiero wtedy się za to wezmę. Jeśli chodzi o trzeszczenia to mój rower akurat jest mało hałasujący, tylko pyka, no ale skoro sie zdarza to dam na luz dzięki:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiadomo, wystarczyły by jakieś obcęgi i młotek aby wszędzie się w rowerze dobrać tylko czy jest to najlepsze rozwiązanie? nie wiem co ty robisz z rowerem bez specjalnych kluczy ale bez nich to nawet nie ma mowy o odpowiednim dbaniu o rower a już nie mówiąc o naprawianiu czegoś. przynajmniej ja akurat sobie nie wyobrażam czyszczenia, smarowania roweru bez rozkręcenia supportu, rozkucia łańcucha, zdjęcia kasety itd. a tych rzeczy nie zrobisz zwykłymi narzędziami. tak samo jak wspomniane wcześniej przeze mnie wycentrowanie koła. w domowych warunkach nie zrobi się tego dobrze a nawet można sobie jeszcze bardziej wykrzywić koło. w tym momencie zabawa się zaczyna. potrzeba taki klucz aby pasował do części konkretnego producenta i konkretnego ich typu. zmieniasz rower to w sporej liczbie przypadków oznacza też wymianę większości narzędzi. czasy kiedy jednym kluczem rozkręciło się wszystko nie patrząc na producenta dawno minęły. a jak ma się rower na gwarancji to niezbyt mądrym posunięciem jest dłubanie w nim na własną rękę ale... mało rzeczy mnie już zdziwi. widziało się już "geniuszy" "smarujących" łożyska w rowerze wd-40 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2012 o 17:40, lRayl napisał:

Jaka wielkość ramy na 181 cm? Na każdej stronie jest napisane co innego.

a jaka to rama?


Langier
idź z tym do dobrego serwisu bo to może być np. rozwalone łożysko, pęknięty support, mufa czy też nawet rama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki byście teraz polecili rower KROSS-a?

Dotychczas mam starego GIANT-a sprawdza się świetnie i przeżył ze mną wiele - włącznie z wycieczkami ponad 100 kilometrów. Od pewnego czasu (w zasadzie od zeszłego roku) analizuję możliwość kupienia nowego roweru. Problem w tym, że mnie totalnie zalewa ilość opcji wyboru.

Chciałem znowu GIANTA, ale są relatywnie drogie względem konkurencji. Słyszałem o KROSS-ie dobre opinie. Moglibyście polecić jakiś model? Jeżdżę głównie po Warszawie i okolicach przy czym często zdarza mi się zboczyć w takie rejony jak Kampinos czy tereny nad wisłą, więc zdecydowanie nie tylko asfalt również piasek, żwir. I chyba potrzebuję dobrych hamulców, bo z reguły jeżdżę dość szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego roweru. W oko wpadły mi dwa modele, przeznaczenie to głównie las, nie wykluczając terenu trudniejszego niż standardowa leśna ścieżka ;)

http://www.cube.eu/pl/hard/comp/attention-blacknred/
http://www.kross.pl/pl/2012/mtb-xc/level-a6

Zależy mi głównie na dobrym osprzęcie w tym przedziale cenowym, więc jeśli jest coś lepszego chętnie zobaczę. Dzięki za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

krótko, lepszy osprzęt w wymienionych przez ciebie rowerach wg mnie ma rower cube i jest to w sumie dobra marka.

PS
w końcu ktoś kto szuka normalnego roweru :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zalezy ile kasy chcesz przeznaczyc na tego Krossa ;) Do szybkiej jazdy z terenem wlacznie dobre sa modele z grupy Level, oczywiscie im wyzszy model tym lepszy osprzet itd. Co do hamulcow to juz osprzet typu Shimano M575 z tarcza 160 zatrzyma 100kg chlopa z 15km/h do zera praktycznie w ciagu jednej sekundy. A im wyzej tym lepiej, wiec trzeba okreslic budzecik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj w Bikelandzie po ile maja Krossy A7 z ubieglego rocznika, w zeszlym roku sprzedawali po 2800zl. Ma 27 biegow (w Cube Attention masz 30), ale w A7 osprzet jest o klase lepszy (konkretnie: rama, przezutki, korba, hamulce, piasty, opony) i jeden kilogram masy mniej. W podobnej cenie mozna wyrwac Authora Instinct 2010 z amorkiem powietrznym Rock Shox Tora i nieporownywalnie lepszymi hakami Hayes''a. Moze warto poszperac w modelach starszych, ale lepiej wyposazonych;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2012 o 23:37, kodi24 napisał:

Moze warto poszperac w modelach starszych, ale lepiej wyposazonych;


Poszukam, być może uda się wyrwać coś lepszego, problem stanowi zazwyczaj za duża rama, potrzebuje 18''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2012 o 13:55, Shinigami napisał:

Zależy mi głównie na dobrym osprzęcie w tym przedziale cenowym, więc jeśli jest coś lepszego
chętnie zobaczę. Dzięki za info.


Jeśli chodzi o wybór roweru, najważniejsza IMHO jest rama. I tu pojawiają się schody. W osprzęcie wiesz co jest obiektywnie lepsze a co gorsze (z grup osprzetu jednego producenta). Jeśli chodzi o ramy, jest zbyt wielu producentów. Jeden da taką długość rurki, inny da trochę krótszą rurkę w wyniku czego są różne kąty w konstrukcji i pozycja na rowerze. Wygodna pozycja zależna jest od twojej anatomii. Pomimo zróżnicowania w ludzkiej budowie, można znaleźć ramy, które górują nad innymi. Ostatecznie problemy z pozycją zawsze można zniwelować przez odpowiednie ustawienie siodełka w poziomie oraz przez długość i kąt nachylenia mostka.

Osobiście wybrałbym kilka modeli w zasięgu cenowym i poszukał opinii o ramach. Na ramie posiedzisz długo, osprzęt prędzej czy później powymieniasz. A nawet jeśli nie wymienisz w miarę szybko, różnicy w osprzęcie o klasę wyższym czy niższym tak bardzo nie odczujesz.

Wiem że marne to porady. Nie rzucam żadnych propozycji (suche mędrkowanie). Ceną sprzętu od jakiegoś czasu się nie interesuję, więc nie wiem co w tej cenie byłoby godne polecenia, ale od kiedy pamiętam, takie były uniwersalne zasady wymiany sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem- "Jaki dostal bym rabat jesli moszna?":) W Bikelandzie dawali 700zl (z 3,5 tys na 2,8 tys) i to rok temu niemalze. Teraz w ofercie Krossa jest nastepca, czyli A7 ad.2012, wiec tym bardziej moga zejsc z ceny. Poza tym dostaniesz porzadna rame (ramy Krossa sa atrakcyjnie trwale w swoich przedzialach cenowych), z lepszej jakosci stopu, o wlasciwie wyscigowej geometrii sprzyjajacej szybkiej jezdzie gdziekolwiek (w szczegolnosci na podjazdach). Ja uzywam 20 cali przy wzroscie 190cm i jest idealnie- moze nie tak wygodnie jak na jakims turystyku, za to cialo znajduje sie w dobrym ulozeniu pod "wycisk" ;) BTW: Bikeland znajduje sie 70km od fabryki Krossa, kto jak kto, ale oni powinni miec ;p Zwlaszcza ze ubiegloroczny A7 nadal jest montowany, stoi w katalogu Krossa za tyle ile nowy model, ale w hurcie musi byc tani jak taczka budowlana skoro tak cieli ceny. Najwyzej ze dwa tygodnie poczekasz, nie wiecej;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko spoko, tylko z tego co widziałem, z tego rocznika nie dostanę już interesującej mnie 18'', ale osprzęt w tym przedziale cenowym zdecydowanie lepszy od tego co oferuje Cube.

Astropath

Dzięki za info, obie ramy przetestowałem, trudno się zdecydować która lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się