olcia13

Kolektyw na gram.pl? - temat ogólny

2947 postów w tym temacie

Dnia 18.06.2007 o 21:37, Pete12 napisał:

Wiem o tym równie dobrze jak ty, projekt szaty graficznej jaki zrodził się w mojej głowie jest
po prostu nie do zrealizowania w html. Potrzebuje do tego CMSa, a skoro będę wiedział, że nie
mam do niego dostępu to jaki sens ma tworzenie szaty graficznej?

Na CMSie się nie znam więc musiałbym popytać co i jak z tym kodem graficznym, bo nigdy się
w owych CMSach nie grzebałem.


HTML opisuje warstwę wizualną strony. no chyba, że zrobisz swoją stronę opartą o Flasha :P , ale to i tak wymaga zastosowania kodu HTML, aby przeglądarka "zrozumiała" co Ty chcesz pokazać. PHP czy inne języki skryptowe wykonywane po stronie serwera mają "jedynie" za zadanie stworzyć strukturę logiczną strony.

Co do Twego kolejnego posta to ci powiem, że oparcie stony o PHP i MySQL czyli CMS bardzo ułatwia życie...
Przy aktualizacji danych na stronie nie musisz "grzebać" w plikach i przebijać się przez gąszcz znaczników, tylko wchodzisz do panelu administracyjnego i uzupełniasz wpis. Skrypt PHP wykonuje za ciebie ta monotonną prace, związaną z dodawaniem np. newsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem głupszy niż mi się wydawało. Co daje mi „rozkład logiczny strony” skoro i tak wszystko musze robić w html? Skąd bierze się panel administracyjny? Czy zapewnia go autorski CMS gram.pl czy też muszę go sobie „napisać”? I wreszcie czy mógłbym spróbować coś z tym CMSem zrobić? Co trzeba zrobić aby taki CMS użyć? Nie ukrywam, że chciałbym spróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 13:34, Pete12 napisał:

Chyba jestem głupszy niż mi się wydawało. Co daje mi „rozkład logiczny strony”
skoro i tak wszystko musze robić w html? Skąd bierze się panel administracyjny? Czy zapewnia
go autorski CMS gram.pl czy też muszę go sobie „napisać”?
spróbować.


Słuchaj, powiem Ci tak: po podpięciu stronki do CMS''a gramowego znikają wszystkie kłopoty. To z jego poziomu dodajesz newsy czy też nowe artykuły. Panel administracyjny już także jest zapewniony. Nie wiem czemu tak się tym "martwisz", ale uwierz mi na słowo, że jest dobrze.

>I wreszcie czy mógłbym

Dnia 19.06.2007 o 13:34, Pete12 napisał:

spróbować coś z tym CMSem zrobić? Co trzeba zrobić aby taki CMS użyć?


Nie wiem czy mógłbyś, wiem że nie wiem co masz na myśli. ;) A co trzeba zrobić aby użyć CMS? Gdy jest już ze stronką że tak powiem połączony, to logujesz się w odpowiednim miejscu podając odpowiednie dane i już w nim jesteś. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale co trzeba zrobić, żeby taką stronkę którą można do podłączyć do CMSa założyć? Chciałbym tak na próbę założyć CMSową stronke, ale nie wiem jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że jest tak, że pod CMSa można podłączyć każdą stronę, jeśli tak to co zrobić, żeby podpiąć moją ( www.WarCraft-zone.xt.pl )?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:00, Pete12 napisał:

Ale co trzeba zrobić, żeby taką stronkę którą można do podłączyć do CMSa założyć? Chciałbym
tak na próbę założyć CMSową stronke, ale nie wiem jak.


Słuchaj pierwsze lepsze osoby nie prowadzę tych serwisów w Kolektywie. Żeby prowadzić to trzeba na pewnych sprawach po prostu się znać. CMS jak sama nazwa wskazuje zarządza treścią strony. Pobaw się najpierw z darmowymi cmsami, zapoznaj się z xhtmlem, css''em, pojęciem takim jak FTP i ogólnie.

To tak jakbym ja złożył swoje CV na kucharza w restauracji hotelu Mariott a pojęcia o gotowaniu nie mam. Taka analogia, tak wyglądasz Ty w kwestiach webmasteringu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:02, Pete12 napisał:

Chyba, że jest tak, że pod CMSa można podłączyć każdą stronę, jeśli tak to co zrobić, żeby
podpiąć moją ( www.WarCraft-zone.xt.pl )?

Coś mi się wydaje, że znowu następuje tutaj niewielkie nieporozumienie... (który to już raz)
"Podpięcie" pod CMSa należy rozumieć w ten sposób: programista php dostaje od CDP pełną budowę bazy danych wraz z opisem wszystkich pól. Czynność "podpinania" to nic innego jak tylko odpowiednie pobranie danych z bazy i sformatowanie ich wyświetlania na stronie.
Normalnie, CMSy oferują oprócz systemu administracyjnego treścią dość rozbudowane systemy zarządzania wyglądem, przez co w wielu przypadkach większe modyfikacje, które chciałby wprowadzić programista są nieco utrudnione. CMS gramowy to tylko system zarządzania treścią, rozbudowany panel administracyjny dla wszelkiego typu artykułów, newsów znajdujących się na stronie. To jak strona będzie sobie radziła z tymi danymi nie należy już do zadań realizowanych przez CMS, a zależy tylko i wyłącznie od umiejętności programisty php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:21, Modest-Vermin napisał:

Słuchaj pierwsze lepsze osoby nie prowadzę tych serwisów w Kolektywie. Żeby prowadzić to trzeba
na pewnych sprawach po prostu się znać. CMS jak sama nazwa wskazuje zarządza treścią
strony. Pobaw się najpierw z darmowymi cmsami, zapoznaj się z xhtmlem, css''em, pojęciem takim
jak FTP i ogólnie.


Ja jeszcze bym dołożył podstawy PHP, aby się nie zgubić w kodzie strony.

Dnia 19.06.2007 o 16:21, Modest-Vermin napisał:

To tak jakbym ja złożył swoje CV na kucharza w restauracji hotelu Mariott a pojęcia o gotowaniu
nie mam. Taka analogia, tak wyglądasz Ty w kwestiach webmasteringu.


Ze złożeniem CV do Mariottu to trochę przesadziłeś.. Tam nawet dobrych kucharzy nie chcą przyjmować (muszą być mistrzami :P), no ale nawet do podrzędnej garkuchni nie przyjmują osób co nie umieją gotować (no chyba, że na konserwatora powierzchni płaskich ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Modest-Vermin: Cóż, wierz mi, że znam się na wielu rzeczach; w stronie, którą prowadziłem wcześniej byłem jednak tłumaczem i niektóre sprawy dotyczące programowania są mi obce. Nie mniej jednak nie jestem w tym kompletnie lewy, bo jak widzisz stworzyłem swoją stronę w html. Na xhtml się znam, a pojęcia takie jak FTP zna chyba każdy. Jedyny CMS z jakim miałem do czynienia odpowiadał także za wygląd, sądziłem więc, że podobnie jest z tym gramowym.

Marrbacca: Czy w takim razie mogę otrzymać taką „pełną budowę bazy danych wraz z opisem wszystkich pól”?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:24, Marrbacca napisał:

"Podpięcie" pod CMSa należy rozumieć w ten sposób: programista php dostaje od CDP pełną budowę
bazy danych wraz z opisem wszystkich pól. Czynność "podpinania" to nic innego jak tylko odpowiednie
pobranie danych z bazy i sformatowanie ich wyświetlania na stronie.


To trochę mnie zdezorientowało kiedy pierwszy raz zobaczyłem która tabela do czego jest w bazie danych...

Dnia 19.06.2007 o 16:24, Marrbacca napisał:

CMS gramowy to tylko system zarządzania treścią, rozbudowany panel administracyjny
dla wszelkiego typu artykułów, newsów znajdujących się na stronie.


Choć mógłby zawierać trochę więcej opcji... No, ale dopiero to początek Gramowego CMSu

@Pete12
Jak pisałeś strony w HTMLu to też w pewien sposób programowałeś. A co opisu Bazy Danych to poproś Spaykus''a lub Vilmara, bo oni są odpowiedzialni za Kolektyw.
BTW PHP wcale nie jest takie trudne na jakie wygląda. Najważniejsze to umieć logicznie myśleć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:48, Piterus_Von_Drackus napisał:

To trochę mnie zdezorientowało kiedy pierwszy raz zobaczyłem która tabela do czego jest w bazie
danych...

Właśnie dlatego przynajmniej dla początkującego programisty tak ważny jest dokładny opis wszystkich pól i tabel. Zaawansowany i z tym bez problemu sobie poradzi.

Dnia 19.06.2007 o 16:48, Piterus_Von_Drackus napisał:

Choć mógłby zawierać trochę więcej opcji... No, ale dopiero to początek Gramowego CMSu

Hym... no mi brakuje tylko systemy administracji komentarzami (ale jest już rozwijany), tak to wszystko chyba jest... galerie, pliki, newsy, artykuły, sondy. Ale jak dodadzą coś nowego to też nie będę zły (szczególnie, jak coś praktycznego będzie :))

@Pete12

Dnia 19.06.2007 o 16:48, Piterus_Von_Drackus napisał:

Marrbacca: Czy w takim razie mogę otrzymać taką „pełną budowę bazy danych wraz z opisem wszystkich
pól”?

No właśnie nie wiem... w zasadzie to nawet optowałbym za udostępnieniem schematów bazy (ze zmienionymi nazwami tabel i pól, ze względów bezpieczeństwa) dla ogółu, bo skoro jak Spayki napisał, że najlepiej kiedy strona już jakiś projekt posiada, to dlaczego nowym nie umożliwić od razu próby dopasowania się pod cms...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem programistę. To mój stary kumpel z którym kiedyś prowadziliśmy stronę.

Powiedział, że to wszystko zrobi, ale:
Spaykus: Czy mógłbym cię prosić o te całe CMSowe Bazy danych? Jak zaczął mi tłumaczyć szczegóły to się załamałem więc wszystko dam jemu, potrzebuje tylko tych Baz Danych, czy tam ich opisów xD.

A jakby co moje zgłoszenie do kolektywu strony w htmlu jest cały czas aktualne, jak ją przyjmiecie to „podmienię” ją.

Projekt graficzny jest już gotowy, treści po lekkiej obróbce będą z www.WarCraft-zone.xt.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 18:58, AQ22 napisał:

Mam drobne pytanko. Jeżeli chcę ci wysłać beta wygląd strony to na który mejl go przysłać?


Zasada jest prosta - jeśli nie wysyłałeś jeszcze zgłoszenia, wyślij info za pośrednictwem formularza kolektywowego, jeśli mieliśmy już kontakt to po prostu, na mojego maila :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 19:51, Pete12 napisał:

Spaykus: Czy mógłbym cię prosić o te całe CMSowe Bazy danych? Jak zaczął mi tłumaczyć
szczegóły to się załamałem więc wszystko dam jemu, potrzebuje tylko tych Baz Danych, czy tam
ich opisów xD.


Niestety nie. Dostęp do CMS-a możliwy jest dopiero po zawiązaniu współpracy między redakcją strony a gram.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 19:53, Woko11 napisał:

Czy w kolektywie może się znaleźć stronka, która traktuje o grze/serii niewydawanej przez CDP?



Owszem, ale wtedy nie gwarantują Ci statusu oficjalnej polskiej strony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 16:56, Marrbacca napisał:

No właśnie nie wiem... w zasadzie to nawet optowałbym za udostępnieniem schematów bazy (ze
zmienionymi nazwami tabel i pól, ze względów bezpieczeństwa) dla ogółu, bo skoro jak Spayki
napisał, że najlepiej kiedy strona już jakiś projekt posiada, to dlaczego nowym nie umożliwić
od razu próby dopasowania się pod cms...


Żeby to miało jakikolwiek, choćby minimalny sens, to trzeba by dostarczyć tym ludziom również platformy do testów (czyli serwery + bazy + dostęp do CMSa), a to niemożliwe dopóki nie będzie jasnych reguł w zakresie odpowiedzialności (czyli podpisanego regulaminu).

Dlatego kolejność (prawdopodobnie, bo to nie ja decyduję) pozostanie taka jak teraz - przed podpisaniem regulaminu prowadzący uzyskuje tylko te informacje, które są już w tej chwili opublikowane, wszelkie szczegóły (także dot. struktury CMSa) podajemy dopiero po zaakceptowaniu przez gram.pl serwisu i podjęciu współpracy. Dość bezpiecznym założeniem jest takie, że nie trzeba dostosowywać koncepcji (czy układu) serwisu do CMSa dzięki jego maksymalnej uniwersalności. A dowodem na to są istniejące już w tej chwili serwisy w kolektywie, które korzystają z naszego systemu w pełni (to nie jest tajemnica, więc mogę zdradzić, które z niego NIE korzystają: CM Revolution, Dark Messiah of Might and Magic, Gothic, Neverwinter Nights 2, RTS Area).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Czy jak ktoś nie ma jeszcze gotowej strony do kolektywu, to nie ma szans na uzyskanie współpracy? Czy to tylko zmniejsza szanse?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2007 o 20:53, Joorg napisał:

Mam pytanie: Czy jak ktoś nie ma jeszcze gotowej strony do kolektywu, to nie ma szans na uzyskanie
współpracy? Czy to tylko zmniejsza szanse?


yyy...
ten post nie znalazł się w tym temacie co trzeba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.