Zaloguj się, aby obserwować  
walgierz

Historia magistra vitae

2990 postów w tym temacie

Dnia 09.05.2006 o 19:15, walgierz napisał:

Widzisz. Ja nie neguję, że von Stauffenberg był patriotą i dobro Niemiec leżało mu na sercu.
Ja tylko twierdzę, że jego sukces nie byłby dla Polski dobry.
Niestety nie podejmę się odpowiedzi na Twoje pytanie. Moja wiedza o zamachach na Hitlera jest
fragmentaryczna i nie chcę wprowadzić nikogo w błąd.


Heh, odpowiedź typowa dla historyka. :D
Widzisz, ale ja pytam wg Ciebie, jako historyk chyba masz - bleh, NAPEWNO masz - jakieś tam SWOJE zdanie na każdy temat związany z historią, dlatego pytam kogo własnie Ty i dlaczego uważasz za "największego".
Dla przykładu - Jan Kazimierz jest był DLA MNIE najlepszym królem bo to i to, ale wcale taki nie był, jednak ja za takiego go uważałem - oto mi chodzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 19:21, Vaxinar napisał:

Heh, odpowiedź typowa dla historyka. :D
Widzisz, ale ja pytam wg Ciebie, jako historyk chyba masz - bleh, NAPEWNO masz - jakieś tam
SWOJE zdanie na każdy temat związany z historią, dlatego pytam kogo własnie Ty i dlaczego uważasz
za "największego".
Dla przykładu - Jan Kazimierz jest był DLA MNIE najlepszym królem bo to i to, ale wcale taki
nie był, jednak ja za takiego go uważałem - oto mi chodzi. :)


Widzisz. Jako historyk to mogę się wypowiadać tylko na takie tematy, o których mam większe pojęcie niż "fragmentaryczne" ;]
O zamachach na Hitlera mam małe... Suche fakty, żadnych dokładnych danych. Nie da się na tej podstawie nic wywnioskować :)

PS. Jan Kazimierz był raczej słabym królem ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 19:31, walgierz napisał:

Widzisz. Jako historyk to mogę się wypowiadać tylko na takie tematy, o których mam większe
pojęcie niż "fragmentaryczne" ;]
O zamachach na Hitlera mam małe... Suche fakty, żadnych dokładnych danych. Nie da się na tej
podstawie nic wywnioskować :)

Dobra, to już Cię więcej nie będę męczył. :P

Dnia 09.05.2006 o 19:31, walgierz napisał:

PS. Jan Kazimierz był raczej słabym królem ;P

Eh, eh wiem - tkaki przykład tylko. :]
Czy to nie On abdykował ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sory, za drugiego posta, ale jeszcze coś.
Jan Kazimierz chyba zawdzięczał tron zasługom ojca, albo się myle z innym królem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 19:35, Vaxinar napisał:

Jan Kazimierz chyba zawdzięczał tron zasługom ojca, albo się myle z innym królem.

Chyba pomyliłeś go z Michałem Korybutem Wiśniowieckim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 19:35, Vaxinar napisał:

Czy to nie On abdykował ?

On. Miał dość użerania się z magnatami :)
A-cis ma rację, pomyliłeś go z Korybutem.
A przy okazji, Michaś był jeszcze słabszym królem :]
Profesor Konopczyński napisał o Wiśniowieckim: "... mówił ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia." Genialne :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 20:33, walgierz napisał:

Profesor Konopczyński napisał o Wiśniowieckim: "... mówił ośmioma językami, ale w żadnym z
nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia." Genialne :]


A czy to prawda, że on zmarł z przejedzenia? Wyczytałem coś takiego w Wikipedii, ale aż nie che mi się wierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 12:02, lukassssssss napisał:

A czy to prawda, że on zmarł z przejedzenia? Wyczytałem coś takiego w Wikipedii, ale aż nie
che mi się wierzyć.


Kto ? Profesor Konopczyński, czy Wiśniowiecki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 12:02, lukassssssss napisał:

A czy to prawda, że on zmarł z przejedzenia? Wyczytałem coś takiego w Wikipedii, ale aż nie che mi się wierzyć.

Wiesz, z tymi przyczynami zgonu to jest problem.
Sobieski zmarł na "puchlinę wodną". Do dziś lekarze spierają się co to było :]
A Wiśniowiecki faktycznie lubił pojeść i na tym się jego aktywność kończyła. Też słyszałem o tym przejedzeniu. Ale myślę, że to raczej plotki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 21:45, walgierz napisał:

A Wiśniowiecki faktycznie lubił pojeść i na tym się jego aktywność kończyła.

Sienkiewicz w "Potopie" tak pisał o młodym Wiśniowieckim:
"Postać młodego książątka była pełna wdzięku; twarz duża, nalana, wypukłe oczy patrzyły nieśmiało; usta miał grube, wilgotne, jak u ludzi skłonnych do uciech stołu (...)
Ci którzy mu byli bliżsi, upewniali (...), że młody książę ma duszę szlachetną, pojęcie niepospolite i znakomitą pamięć, dzięki której prawie wszystkimi językami rozmówić się może, i tylko pewna ociężałość ciała i ducha oraz przyrodzone łakomstwo w jedzeniu stanowią wady tego niepospolitego skądinąd panięcia. (...)
Lecz przekonał się także przy pierwszym obiedzie, iż prawdą było, co mówiono o łakomstwie Michała. Młody książę zdawał się nie myśleć o niczym więcej, tylko o jedzeniu. Wypukłe jego oczy śledziły niespokojnie każdą potrawę, a gdy mu przynoszono półmisek, nabierał ogromne kupy na talerz i jadł chciwie, z mlaskaniem wargami, jak tylko łakomcy jadają.
Marmurowa twarz księżnej przyoblekała się na ów widok jeszcze większym smutkiem."

Nie traktuję Sienkiewicza jako historyka, ale jako bliższy tych czasów miał z pewnością dostęp do pewnych źródeł i materiałów. W świetle tych wszystkich relacji, całkiem możliwe że się Michał, gdy został królem i mamusia już go nie mogła powstrzymywać, to się przejadł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2006 o 01:48, A-cis napisał:

Sienkiewicz w "Potopie" tak pisał o młodym Wiśniowieckim /.../

Trafiłeś mnie tym Potopem :) Trylogia to mój konik :]

Dnia 11.05.2006 o 01:48, A-cis napisał:

Nie traktuję Sienkiewicza jako historyka, ale jako bliższy tych czasów miał z pewnością dostęp do pewnych źródeł i materiałów. W świetle tych wszystkich relacji, całkiem możliwe że się Michał, gdy został królem i mamusia już go nie mogła powstrzymywać, to się przejadł.

Zdziwiłbyś się. Jeden z moich profesorów mawiał: "Większość studentów może tylko marzyć o wiedzy historycznej, jaką posiadł Sienkiewicz..." ;)
A poważnie. Sienkiewicz bardzo solidnie się przygotował do pisania. Ale źródła dobrał nie do końca trafnie. Przykładowo opis obrony Jasnej Góruy wziął z "Nowej Gigantomachii...", dzieła przypisywanego Kordeckiemu, a więc tendencyjnego.
Styl (archaizację) zapożyczył od Paska. Pamiętaj też o przesłaniu Trylogii, czyli "pokrzepieniu serc". Dlatego "wygładził" postacie Jeremiego czy Jana Kazimierza.
Ale i tak wartość tego dzieła jest przeogromna. To właśnie między innymi dzięki Sienkiewiczowi pokochałem historię :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio oglądałem Discovery i dowiedziałem się ciekawej rzeczy ;P
Otóż mówiono o czołgu PzKpfw VI Ausf.B Tiger II czyli tzw. Koenigstiger.
"Czołg Tiger II zwany Tygrysem Królewskim [do tego momentu jest nieźle]... czyli PzKpfw II."
Mam nadzieję, że poprawili już tą bzdurę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2006 o 22:32, walgierz napisał:

Ale i tak wartość tego dzieła jest przeogromna. To właśnie między innymi dzięki Sienkiewiczowi
pokochałem historię :)


Hehe to się nazywa Duch, ale ja tam pokochałem ją ze względu na świat Starożytny i okres 1914 - 1945, ale to już chyba wiesz, prawda ? :P
Ja się tam lepiej odnajduję jakoś między Faraonami, demokratami z Aten i despotami ze Sparty i między Chwałą Cesarstwa Rzymskiego... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2006 o 22:51, Vaxinar napisał:

i despotami ze Sparty

No, ustroju spartańskiego nie można nazwać despotyzmem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2006 o 22:53, walgierz napisał:

No, ustroju spartańskiego nie można nazwać despotyzmem :)


Byłem pewny, że się do tego doczepisz, ale ja jednak go tam nazywam.
Tak mi się jakoś kojarzy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też lubię starożytność, a szczególnie Egipt i faraonów :) Lubie tez sredniowiecze ale mniej... historii polski niecierpie. A historia po 45 roku w ogole sie nie interesuje oprocz ta najnajnowsza czyli tak od mojego urodzena 1990r. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2006 o 22:32, walgierz napisał:

Ale i tak wartość tego dzieła jest przeogromna.

Ba! Nie mnie powinieneś to mówić :) Sienkiewicza bronię zawsze i wszędzie. Jeśli chodzi o polskich pisarzy to jest on dla mnie numerem 1, a Trylogia jest moim niezawodnym lekiem na złe samopoczucie. Gdy się tylko tak czuję, biorę dowolny tom Trylogii (choć najchętniej "Potop"), otwieram na dowolnej stronie, poczytam sobie pół godzinki, lub godzinkę, i zaraz mi humor wraca :)
A na Trylogii i Krzyżakach wychowała się większość polskich patriotów. Wystarczy przejrzeć sobie pseudonimy powstańców warszawskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem aby się z Tobą zgadzał.
Niby lubię najbardziej starożytność, ale zarazem historię Polski tez lubię - lubię czytać o tym jak Polska był potęga - mogę tak określić ? Np czasy Jegiellonów czy czasy dynastii Piastów, ale to już TROSZKĘ mniej.
Moim zdaniem trzeba pamiętać o tym, że kiedyś byliśmy silni, że wiele zdobyliśmy. A nie tylko tym, że teraz ***** i tak dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2006 o 13:28, Vaxinar napisał:

lubię czytać o tym jak Polska był potęga - mogę tak określić ?

Mozesz - nawet moja historyczka powiedziała, że Polska była potęgą, która trzęsła całą Europą.
A później przszły zabory, komuna i Kaczyńscy :(
(to już mój dodatek).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować