Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

M.in. na stronach http://rekrutacja.pwr.edu.pl/content/strona/PL/boczne_menu/wskaznik_rekrutacyjne/wks.html i http://rekrutacja.polsl.pl/Strony/KryteriaPrzyjec.aspx?WebPartTitle=WebPart&Filter1Field=Identyfikator&Filter1Value=459 są przeliczniki wyników z matury na punkty rekrutacyjne. Tylko nie jestem pewny, czy liczą się procenty, czy punkty - jak mam np. 96% z matmy, to mam podstawiać 96 czy 48? Na śląskiej wydaje mi się, że %, a na wrocławskiej punkty, ale wolę się upewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie dwa pytania.

Czy można zrobić odpis świadectwa maturalnego na podstawie odpisu tak żeby był honorowany w innych uczelniach? Bo teraz zauważyłem, że to 1wszej uczelni oddałem oryginał i mam odpis.

I co zrobić gdy zostanę bez świadectwa maturalnego (bo oddałem już do dwóch szkół) a będę chciał mieć oryginał... Można zadzownić do OKE aby wyrobili mi świadectwo maturalne raz jeszcze? To jakaś procedura podobna jak z dowodem osobistym/prawem jazdy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wam poszedł dzisiejszy egzamin próbny? Wg. mnie nie było źle, widziałem gorsze arkusze. Tekst źródłowy do zadań przyjemny, pytania nie takie trudne z wyjątkiem może dwóch. A tematy na wypracowanie były dobrze ułożone, ciekawe tylko czy z kluczem będzie tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 13:45, Jedimax napisał:

Jak wam poszedł dzisiejszy egzamin próbny? Wg. mnie nie było źle, widziałem gorsze arkusze.
Tekst źródłowy do zadań przyjemny, pytania nie takie trudne z wyjątkiem może dwóch. A
tematy na wypracowanie były dobrze ułożone, ciekawe tylko czy z kluczem będzie tak samo.

Mi też wydaje się, że OK, tekst przyjemny i całkiem ciekawy, a esej napisałem z "Lalki", bo w ogóle nie robiłem jeszcze Tuwima i Skamandrytów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 14:16, Lisun napisał:

Mi też wydaje się, że OK, tekst przyjemny i całkiem ciekawy, a esej napisałem z "Lalki",
bo w ogóle nie robiłem jeszcze Tuwima i Skamandrytów.


Ja tam mimo wszystko wybrałem Tuwima, bo z pierwszego tematu przeczytałem w całości tylko "Zbrodnie i Karę", więc wolałem nie ryzykować mniejszą ilością punktów, kiedy wiersz Tuwima, był naprawdę prosty (albo się taki wydawał :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 17:56, kaczek93 napisał:

Z ciekawości zapytam, jakie były tematy na wypracowaniu?

Kobieta upadała, analiza i charakterystyka na podstawie fragmentów "Zbrodni i Kary" oraz "Lalki". No i ogólna wiedza lektur też była wymagana.
Drugi to był Tuwim. Nie pamiętam co dokładnie bo jak zobaczyłem wiersz to ładnie podziekowałem.
------------------
Na szczęście fragmenty do pierwszego tematu były dość sporo, więc mogłem lać wodę i napisać te 2 strony z hakiem. Lektury znałem tak bardzo pobieżnie, że każdy wynik będzie sukcesem. Na szczęście, matura z polskiego w moim przypadku wystarczy, że będzie zdana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak spojrzałem i widzę, że układający tematy to mają jakąś ograniczoną wyobraźnie, bo w maju na maturze z polskiego było, porównywanie stosunku do wszystkiego Izabeli Łęckiej z Lalki i Joanny Podborskiej z Ludzi bezdomnych, czyli w połowie to samo co teraz dali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 18:46, ManweKallahan napisał:

Tak spojrzałem i widzę, że układający tematy to mają jakąś ograniczoną wyobraźnie, bo
w maju na maturze z polskiego było, porównywanie stosunku do wszystkiego Izabeli Łęckiej
z Lalki i Joanny Podborskiej z Ludzi bezdomnych, czyli w połowie to samo co teraz dali.


Jedyne co było podobne do ostatniej, prawdziwej matury to ta sama lektura, nic więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 18:37, Mange napisał:

Drugi to był Tuwim. Nie pamiętam co dokładnie bo jak zobaczyłem wiersz to ładnie podziekowałem.

Hehe, ja tak samo :D
Te lekturki na szczęście czytałem, chociaż nie pamiętam wszystkich wątków, więc nie powinno być źle.

A ci co układają tematy zawsze mniej więcej te same lektury wrzucają. Lalka, Przedwiośnie, Granica, Ludzie Bezdomni, Dziady- coś z tych na pewno będzie. Nie wierzę, żeby pojawiła się np. "Nie-boska komedia" albo "Jądro Ciemności".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 14:15, filip29 napisał:

Czy mi się wydaję, czy ta matma była aż za bardzo lajtowa? :)

Była lajtowa. Wydaje mi się, że miałem spokojnie szansę na 100%, jednak popełniłem głupie błędy... Cóż, lepiej teraz, niż na tej właściwej.

Moja rada: siedźcie do końca i 50 razy sprawdzajcie, co napisaliście. Szczególnie złożone, niepewne zadania.

Mam pytanie: czy będą jeszcze jakieś matury próbne np. w styczniu albo lutym, czy to są pierwsze i ostatnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 18:18, Kardithron napisał:

Mam pytanie: czy będą jeszcze jakieś matury próbne np. w styczniu albo lutym, czy to
są pierwsze i ostatnie?


To chyba zależy od szkoły, przynajmniej u mnie tak było. Dwa lata temu u mnie szkole były 3 matury próbne ;p dwie z OKE i jedna z Operonu. Ale tak to nic nie dało, wiec w zeszłym roku mieliśmy jedną próbną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matmę wspominam źle... Tak wiem, że była dla ułomnych szkoda tylko, że 3 lata olewałem sprawę i teraz to wszystko wyszło ;p. Z kolei angielski to dla dzieci chyba albo po prostu wszystkie są strasznie wtórne, tzn jak się napiszę jedną to tak naprawdę napiszę się każdą. Pewnie jakieś głupie błędy będą, do tego pięknie zaszaleśmy z %% między podstawą, a rozszerzoną więc te pewnie też swoje dwa grosze dodadzą ^^ aczkolwiek mam wrażenie, że rozsz. poszło mi lepiej xD. Szkoda tylko, że nie stało się tak jak zakładałem i zamiast dostać jakiegoś masakrycznego flowa do pisania (jak to zwykłem mieć) dostałem porcje suchego myślenia i zamiast śmiesznego opowiadania wyszło trochę takie strasburgerowe ;3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 15:20, Smileyer napisał:

Jaką polecilibyście książkę aby przygotować się do matury z wosu ?


Sam używam:
- Vademecum z Operonu
- ABC Wiedzy o Społeczeństwie
- Wiedza o Społeczeństwie autorstwa Tadeusza Woś (ciężko jest dostać tę książkę, ale wiele punktów z klucza maturalnego jest z niej)
Oprócz tego:
Stare podręczniki Operonu (te z podziałem na podstawę i rozszerzenie) - sam ich nie używam, ale dużo osób poleca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję jakichś dobrych opracowań lektur do matury z polskiego. Słyszałem niezłe opinie na temat Grega. Co o tym sądzicie? Może coś jeszcze?

Streszczenia, symbole... wszystko, co istotne przy pisaniu pracy pisemnej. O to tu chodzi. ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2013 o 13:14, Kardithron napisał:

Potrzebuję jakichś dobrych opracowań lektur do matury z polskiego. Słyszałem niezłe opinie
na temat Grega. Co o tym sądzicie? Może coś jeszcze?

Streszczenia, symbole... wszystko, co istotne przy pisaniu pracy pisemnej. O to tu chodzi.
^_^

klp.pl
Wszystko jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować