Zaloguj się, aby obserwować  
Generalis_Calisius

Lęki i Fobie

161 postów w tym temacie

Dnia 17.11.2005 o 17:14, Velociraptor napisał:

Pozdrowienia dla arachnofobów
!!! =]


Fajny pająk! Podoba mi się. Ja tam nie wykryłem u siebie żadnej fobii, ani lęku. Nie natrafiłem po prostu no coś czego bym się panicznie bał, ale mam koleżankę, która panicznie boi się wszelkiego robactwa- dla niej każdy robal (obojętnie, ładny, brzydki, ćma, pająk, motyl) to powód do paniki. Byście widzieli co przeżywał jej chłopaki jak byliśmy pod namiotami!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o lek wysokosci, to w mniejszym lub wiekszym stopniu kazdy go ma. To, ze obawiacie sie upadku z wysokosci jest naturalne i jest to instynkt. Dopiero jesli w wysokich budynkach czujecie sie slabo albo zupelnie nie jestescie w stanie tam wejsc jest to klopot.

Zeby sie przekonac, ze jednak boicie sie wysokosci, sprobujcie skoczyc ze spadochronem. Jak po raz pierwszy spojrzycie w otchlan z wysokosci 1200 (albo wiecej) metrow to gwarantuje, ze ciarki Wam przejda po plecach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie dla mojego pajączka ;] Przecież jak można bać się tych cudownych stworzeń, które są łagodne jak baranki ;p
Moim zdaniem najlepsza na archnofobię jest terapia wstrząsowa ! Moja siostra też się panicznie bała pająków i gdy przywlokłem na chatą moją Arachnę :P to zadeklarowała się wynieść z domu dopóki on nie zniknie. Ale of corz po pewnym czasie, już się tak panicznie nie boi, a nawet czasami także próbuje wziąść na rączki, moją ośmionogą przyjaciółkę ;)
Także do wszystkich arachnofobów, powiadam wam, że wystarczy tylko odrobina silnej woli, żeby przełamać ten absurdalny strach.... Na początek polecam zaprzyjaźnić się z bardzo popularnym pająkiem naszych domów, czyli z kątnikiem domowym (niektórzy twierdzą, że wygląda jak minaturka ptasznika, gdyż samica może osiągnąć dość spore rozmiary, ale gwarantuję, że pajączek ten ma tak słabe szczękoczułki, że nie jest w stanie nawet przebić skóry ludzkiej, zresztą tak jak większość pająków świata - i własnie strach większości przed właśnie ukąszeniem jest bezpodstawny )
Pozdro =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokłądnie. Ja zeby pozbyć się lęku najpierw łaziłem po sklepach zoologicznych i przez szybkę obserwowałem pająki. Po pewnym czasie zbliżałem rękę do samej szybki tak, że dzieliła mnie od pająka tylko 1milimetrowa odległość. A na końcu dałem sobie posadzić pajączka na ręku. :-) Najlepiej leczyć się ze strachu powoli, małymi kroczkami. W moim przypadku był to nie tyle strach ile obrzydzenie. Ale w rzeczywistości to nie są takie okropne stworzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2005 o 10:24, Velociraptor napisał:

Dzięki za uznanie dla mojego pajączka ;] Przecież jak można bać się tych cudownych stworzeń, które są łagodne jak baranki


Możesz mi dać jakiegoś linka do jakiejś strony czy poradnika o pająkach? Może sobie takiego sprawię, tylko najpierw musiałbym wiedzieć z czym to się wiąże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2005 o 21:42, Podpułkownik napisał:

to nawet dobrze że dałem ten opis fobii :)
postaram się poszukać czegoś na temat lęków :)


a o klicznym spojrzeniu i różnicach? :)
Może i się czepiam :P ale teoretyczne trutu-tutu nie oddaje istoty rzeczy.
Zasadnicza różnica polega na tym: fobia boisz się - nie wiesz dlaczego, ale wiesz czego, lęk - boisz się, ale nie wiesz czego i z jakiego powodu.

PS. Ale wypadałoby się zająć poważnie problemem, wklejanie definicji to tylko X razy literek. Tak samo można gadać o silnikach, powklejać dane i gdybać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2005 o 14:16, Budo napisał:

Możesz mi dać jakiegoś linka do jakiejś strony czy poradnika o pająkach? Może sobie takiego sprawię, tylko najpierw musiałbym
wiedzieć z czym to się wiąże.


Tu jest dobra stronka :)
http://arachnea.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

albo ta (można u tego gościa zamówić)
http://www.ptaszniki.of.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oto spis Głównych Lęków :
Lęk odczuwany - wyczekiwanie na wydarzenia przykre, o których nie wiemy nic konkretnego.
Lęk domniemany - stan emocjonalny powstający na podstawie wyobrażeń, a nie rzeczywistego zagrożenia
Lęk ukryty - przemieszczenie z przejawu w postać np. somatyczną.
Lęk wolnopłynący - uczucie przenikającego nieokreślonego niepokoju
Lęk napadowy (paniczny) - ostry napad lęku z poczuciem przerażenia (obawa przed śmiercią lub zwariowaniem) oraz z silnymi objawami wegetatywnymi
Agitacja - silny lęk z towarzyszącym niepokojem ruchowym
Lęk fobiczny (sytuacyjny) - obawa przed określoną sytuacją, która doprowadza do jej unikania
Lękowi towarzyszy zazwyczaj komponenta wegetatywna (zaburzenia psychosomatyczne):
-> pocenie się,
-> drżenie,
-> tężenie mięśni,
-> mrowienie,
-> ból serca,
-> zakłócenia oddychania,
-> biegunka,
-> moczenie się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2005 o 15:50, Podpułkownik napisał:

tak ale co ??


To Twój temat, to Ty masz wiedzieć. Na temat każdej fobii powstało już wiele książek, będziemy je wklejać? :)
Prowadź dyskusję inaczej, niż magazyny: "rób obiadt w ten sposób, by Twój ukochany Cię nie obił"
Boisz się czegoś? Masz lęki? Dżast sej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2005 o 15:57, Pan_Sza napisał:

> tak ale co ??

To Twój temat, to Ty masz wiedzieć. Na temat każdej fobii powstało już wiele książek, będziemy je wklejać?
:)
Prowadź dyskusję inaczej, niż magazyny: "rób obiadt w ten sposób, by Twój ukochany Cię nie obił"
Boisz się czegoś? Masz
lęki? Dżast sej ;)

tak mam fobię pisania na forum ;) a tak wracając do tematu
to są ksiązki na temat jak sobie radzić z lękami i fobiami :
"Lęk i fobie nastolatków" - S. G. Mattis, T. H. Ollendick wyd.GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
"Fobie" - Richard Stern Wyd.Rebis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem wdzięczny za podanie źródeł, to bardzo uczciwe.
Wierzę, że temat Cię interesuje. Nie będę przeszkadałł, ponieważ mam do pokidobnych rozważań mam zupełnie inny dostęp. Wybacz, dopóki nie bardzo wiedziałem kogo cytujesz itp. składałem zażalenia, niniejszym nastał ich koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2005 o 16:27, Pan_Sza napisał:

Jestem wdzięczny za podanie źródeł, to bardzo uczciwe.
Wierzę, że temat Cię interesuje. Nie będę przeszkadałł, ponieważ
mam do pokidobnych rozważań mam zupełnie inny dostęp. Wybacz, dopóki nie bardzo wiedziałem kogo cytujesz itp. składałem
zażalenia, niniejszym nastał ich koniec.

w końcu po coś stworzyłem ten temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam śmierci sie nie boje [jak na razie]. zastanawiam sie tylko często jak to jest?
Wielka ciemnośc?
Ogólne przestanie myślec?
czy może rzeczywiście pełne życie tylko bez ciała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat jakby zamarł, dlatego napisze coś od siebie.
Ja boję się dużych (latających) owadów (chrabąszczy, karaluchów itp..)
Kiedy je widzę to mam wrażenie że chcą mi wlecieć w twarz, więc zwykle wtedy się odsuwam (dość gwałtownie).
Wiem zę to głupi lęk ,ale nic nie poradze, poprostu okropnie się ich brzydzę :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam arachnofobię. Do robaków czuję tylko lekkie obrzydzenie i nie lubię jak po mnie łażą, ale pająków panicznie się boję. Jak zobaczę jednego, od razu tętno mi przyspiesza i nie zbliżam się niego bliżej niż na metr( i to muszę mieć drogę ucieczki ;)). Czasami jak kładę się spać wydaje mi się, że pająk jest za łóżkiem i tylko czeka, żeby wyjść, zagnieździć się w mojej głowie i złożyć setki jaj!;P Nienawidzę ich wyglądu, sposobu poruszania się i wszystkiego co jest z nimi związane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować