Zaloguj się, aby obserwować  
Robson79

Morrowind kontra Gothic - w co grało wam się fajniej?

5114 postów w tym temacie

Jak to jest, że głównie fani Gothica mają problemy z
1) Ortografią
2) Gramatyką
3) Merytorycznymi argumentami (no tu akurat jakieś szczątkowe były).

A darcie się "Gothic forever" [nawiasem mówiąc pisze się razem], to jest dopiero żałosne. Drodzy fani Gothica - zastanówcie się co i jak piszecie, bo sami sobą zniechęcacie do całkiem niezłej skądinąd gry...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Modów do Morrowinda jest na pęczki i rzadko spotyka się jakieś duże, naprawdę urozmaicające rozgrywkę gry. A Gothic? Vide Mroczne Tajemnice (zmieniające prawie cały świat Gothic I), Diccuric, nadchodzący Czas Zapłaty. To są mody, bo dodanie jednej głupiej kopalni lub nowego płaszcza do gry nie powinno być zwane modami. A jeżeli już mówimy o fanach to zwiedziłem dużo forów (możecie wierzyć lub nie) i nigdy nie spotkałem użytkownika o nicku np. Morrek, Morrowind Fan, Vivec itp., za to znacznie częściej (przykładem może być chociażby to forum) spotykałem osoby o nickach m.in. xardas akrobata, Gothic 12, Gothicerofan (to nasze forum), Xardas, Diego, Wybawca_Myrtany.

@Fumiko - nie zawsze wyraz "Forever" (For Ever) pisze się razem. Jest to choćby w słowniku lub niektórych filmach. Czyli są dwie wersje angielskiego tłumaczenia "na zawsze", choć bardziej opowiadam się za tą drugą (for = na, ever = zawsze).

Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2008 o 13:50, Gumiś2 napisał:

Modów do Morrowinda jest na pęczki i rzadko spotyka się jakieś duże, naprawdę urozmaicające
rozgrywkę gry. A Gothic? Vide Mroczne Tajemnice (zmieniające prawie cały świat
Gothic I), Diccuric, nadchodzący Czas Zapłaty. To są mody, bo dodanie jednej głupiej
kopalni lub nowego płaszcza do gry nie powinno być zwane modami. A jeżeli już mówimy
o fanach to zwiedziłem dużo forów (możecie wierzyć lub nie) i nigdy nie spotkałem użytkownika
o nicku np. Morrek, Morrowind Fan, Vivec itp., za to znacznie częściej (przykładem może
być chociażby to forum) spotykałem osoby o nickach m.in. xardas akrobata, Gothic 12,
Gothicerofan (to nasze forum), Xardas, Diego, Wybawca_Myrtany.

@Fumiko - nie zawsze wyraz "Forever" (For Ever) pisze się razem. Jest to choćby w słowniku
lub niektórych filmach. Czyli są dwie wersje angielskiego tłumaczenia "na zawsze", choć
bardziej opowiadam się za tą drugą (for = na, ever = zawsze).

Pozdro.

To, że fani Morka nie nadają sobie ksywek z tej gry, to nic nie znaczy. Najwyraźniej mieli wystarczającą wyobraźnie, aby wymyślić sobie własne ksywki. Nie musieli korzystać z gotowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się lepiej Grało w Gothica (Pierwsza część) niż w Morrowinda, wsumie to nie wiem czemu może Gothic był bardziej dla mnie przejrzysty no i w sumie jakoś wole kamerę w gothicu niż w TES III

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole Gothica(szczegolnie 1 i NK) Dla mnie jest lepszy od Morrowinda pod wzgledem fabuly i swobodnosci w poruszaniu sie. Jak dla mnie Morek jest zasztywny i glupie dialogi(nie ma wymawianych). Kamera w TES-ie przypomina bardziej FPS-y niz RPG-. Gothic lepszy. Warto dodac ze takze potwory są lepsze w gothicu choc jest ich mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2008 o 14:53, Paladzior napisał:

Ja tam wole Gothica(szczegolnie 1 i NK) Dla mnie jest lepszy od Morrowinda pod wzgledem
fabuly i swobodnosci w poruszaniu sie. Jak dla mnie Morek jest zasztywny i glupie dialogi(nie
ma wymawianych). Kamera w TES-ie przypomina bardziej FPS-y niz RPG-. Gothic lepszy. Warto
dodac ze takze potwory są lepsze w gothicu choc jest ich mniej.

Kamery w Morrku to się nie czepiaj proszę, bo można sobie ustawic. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2008 o 14:56, Kalejdoskop86 napisał:

Kamery w Morrku to się nie czepiaj proszę, bo można sobie ustawic. :)


Taa można, ale graj sobie nie na kamerze fpp powodzenia, może grać się da, ale OGROMNIE utrudnia grę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2008 o 15:28, Alchenik napisał:

Taa można, ale graj sobie nie na kamerze fpp powodzenia, może grać się da, ale OGROMNIE
utrudnia grę

No tak, ale można.
Tak samo jak w G2 można wiedziec z oczu bohatera, ale zmienia się to przy wyjęciu broni. :)

Wszystko ma swoje plusy i minusy. W Morrku najbardziej pasuje widok z oczu, a w Gothicu zza pleców. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2008 o 14:53, Paladzior napisał:

Ja tam wole Gothica(szczegolnie 1 i NK) Dla mnie jest lepszy od Morrowinda pod wzgledem
fabuly i swobodnosci w poruszaniu sie.

Fakt - Gothic ma doprawdy świetną fabułę.
>Jak dla mnie Morek jest zasztywny i glupie dialogi(nie

Dnia 24.06.2008 o 14:53, Paladzior napisał:

ma wymawianych).

Z tą "sztywnością" się zgodzę ale głupie dialogi? Bozia pokarała i oczu nie dała (aby czytać)?

Dnia 24.06.2008 o 14:53, Paladzior napisał:

Kamera w TES-ie przypomina bardziej FPS-y niz RPG-. Gothic lepszy. Warto
dodac ze takze potwory są lepsze w gothicu choc jest ich mniej.

A czemuż to FPS''y? Można ją przecie w każdym czasie zmienić na TPP (dajmy na to, żeby podziwiać naszego bohatera ;)... Dlaczego wg. Ciebie potwory w Gothic''u są lepsze? Następnym razem troszkę bardziej rozwijaj swoje wypowiedzi aby każdy mógł zrozumieć dlaczego i po co ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2008 o 14:56, Kalejdoskop86 napisał:

Kamery w Morrku to się nie czepiaj proszę, bo można sobie ustawic. :)

wiem o tym ale dosc dziwne sie gra w RPG-i z domyslnie ustawionym widokiem jak w FPS-ach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez pół roku byłem offline (no wiecie, niektórzy zbierają truskawki w ojczyźnie naszego kochanego trenera a ja mam takie właśnie sposoby na oszczędzanie). Jak widzę topic trochę się rozrósł...

No więc w tym czasie zaprzyjaźniłem się bardzo z edytorem do Morka, co pozwoliło mi spojrzeć na tę grę w całkiem inny sposób. O co mi chodzi? DIALOGI. Powiem szczerze, że wcześniej po prostu nienawidziłem ich. Pierwszą rzeczą, na jakiej wypróbowałem skrypty był właśnie alternatywny system dialogów, oparty na dubbingu (dział bardzo dobrze, ale jest dużo pracy). W końcu pomyślałem jednak, że wypada poznać, w jaki sposób te dialogi działają.

Okazało się, że Bethesda wpadła na pomysł, aby stworzyć ogromną bazę wszystkich możliwych wypowiedzi, wraz z warunkami, w jakich konkretne zdania mogą się pojawić. Żeby było jaśniej - po prostu przy tworzeniu nowego NPC i ustawianiu jego właściwości jak rasa, klasa, gildia itp. jednocześnie powstaje automatycznie lista dialogów i wypowiedzi, przeznaczonych dla niego. Zależy ona też od miejsca, w którym on się znajduje oraz aktualnych wydarzeń w świecie gry. Oczywiście można dodawać własne dialogi i zmieniać ich warunki.

Pomysł uważam za bardzo ciekawy - mozna stworzyć tysiące nowych NPC i każdy będzie mówił coś innego. Niestety w praktyce okazało się, że typowy gracz, który przesiada się choćby z Gothica na orrowinda totalnie nie rozumie o co chodzi z tymi dialogami, że niby czemu są takie drętwe itp. Trzeba docenić ogromną pracę Bethesdy - powiedzcie szczerze - czy ktoś z was miałby lepszy pomysł, jak stworzyć dialogi dla kilku tysuięcy NPC??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie widziałeś zatem najlepszych modów, np na konie, dodatkowe questy, dodatkowe rasy, czy wreszcie Wyspa Czarodziei- nowy dodatk w zasadzie. Chyba nie muszę tłumaczyć po co...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hehe, ja odkryłem trochę ze świata dialogów podczas grzebania w plikach gry. Odkryłem foldery z tysiącami dialogow (w wav.) z których większości w ogóle nie słyszałem ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

według mnie Morrowind nie dorównuje Gothicowi jeżeli chodzi o system walki. Natomiast Gothic nie dorównuje Morrowindowi w kwestii układania swego pancerza. Tak można w kółko.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.06.2008 o 09:45, Budo napisał:

/.../

Hehe, ja odkryłem trochę ze świata dialogów podczas grzebania w plikach gry. Odkryłem
foldery z tysiącami dialogow (w wav.) z których większości w ogóle nie słyszałem ;]


To ja zrobiłem więcej - przeciągnąłem kiedyś cały folder z voice''ami na playlistę Winampa;)
W sumie było ok. 200 minut - prawie trzy i pół godziny głosu!
Po prostu świat jest tak ogromny i NPC-ów jest tak wiele, że Morrowind w sumie i tak jest bardzo cichy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.06.2008 o 09:45, Budo napisał:

/.../

Hehe, ja odkryłem trochę ze świata dialogów podczas grzebania w plikach gry. Odkryłem
foldery z tysiącami dialogow (w wav.) z których większości w ogóle nie słyszałem ;]

Jakiś przykład może podaj dialogu. Może mnie czymś zaskoczysz (oczywiście w odpowiednim emacie ;]) :) Bloodmoon cały czas mnie dialogami zaskakiwał.
BTW. Mi się bardziej podoba czytanie tekstu niż słuchanie NPCów jak to jest w Gothicu. (nawet wole morka od obka w tym zakresie ;p) Nie wiem, może po prostu nie lubię słuchać innych... ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Kurcze, morro nie instalowałem od dawna... ale pamiętam teksty Viveka, których nigdy nie słyszałem... chociażby takie wypowiadane w trakcie walki "Foolish one!" i inne, dłuższe. Oprócz tego można znaleźć jakieś długie teksty niby przyporządkowane do jakichś sytuacji, ale które nigdy się w grze nie pojawiają, np mówione dialogi Dreamerów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<EDIT>
Właśnie zauważyłem, że napisałem to w temacie Morro vs. Gothic, ale w takim razie może być to kolejny argument - czy coś takiego można znaleźć we wnętrznościach Gothica?
<EDIT>

W tych plikach są też ciekawe perełki. Twórcy gry umieśclili tam jako żart dwie wypowiedzi nagrane podczas castingu na głos Azury. Niezłe.

Oto ścieżki do plików:

Data Files\Sound\Vo\w\m\Intro1aDDB.mp3
Data Files\Sound\Vo\a\m\Intro1aJon.mp3

Nie wiem czemu, ale ten pierwszy kojarzy mi się z NWN...

Oprócz tego są jeszcze stare, tymczasowe dźwięki dla kagouti. Chodzi o pliki:

moan2.mp3
roar2.mp3
scrm2.mp3

-są one w folderze:

Data Files\Sound\Cr\kgout

Jest jeszcze parę innych ciekawostek związanych z dźwiękami, ale więcej nie pamiętam i trzeba byłoby poszukać w necie... Podobno któreś ze zwierząt gdy atakuje wydaje dźwięk, który powstał w ten sposób, że jeden ze członków teamu tworzącego grę nagrał "FUCK", po czym to odwrócił w jakim programie do obróbki audio...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak...i dlatego morrowind jest fajniejszy og gothic: bo przeszukujac bebechy gry można znależc coś czego sie nie widziało/nie słyszało w grze...:D
nie pozostaje zatem nic innego ja chylic czoła przed morrowindem :D
na głowy poupadaliscie czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować