Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 19.03.2008 o 19:49, RRohen napisał:

Mam parę pytań :
1. Czy Linux jest darmowy ?

Większość dystrybucji tak

Dnia 19.03.2008 o 19:49, RRohen napisał:

2. Czy mogę mieć Winde i Linuxa razem na komputerze ?

Tak

Dnia 19.03.2008 o 19:49, RRohen napisał:

3. Czy programy typu : Winamp, Komunikator Tlen.pl, Firefox działają na Linuxie ?

Firefox na pewno działa. Do tlena i Winampa na pewno znajdziesz alternatywy działające na linuksie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, chętnie bym się odstresował na jakiś czas od Windowsa :)
A i jeszcze jedno pytanko : Czy jeśli Linux jest na płycie to można uruchomić instalator, bezpośrednio przy włączaniu komputera ? Tak jak przy kupnie "dziewiczego" komputera, uruchamia się gdzieś w opcjach instalator Windowsa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2008 o 20:27, RRohen napisał:

A i jeszcze jedno pytanko : Czy jeśli Linux jest na płycie to można uruchomić instalator,
bezpośrednio przy włączaniu komputera ? Tak jak przy kupnie "dziewiczego" komputera,
uruchamia się gdzieś w opcjach instalator Windowsa ?

Standardowo ustawia się napęd optyczny jako pierwsze urządzenie rozruchowe i to wystarcza. Czytałem też kiedyś, że jest zamiar (być może już zrealizowany) instalacji GNU/Linuksa spod Windows, co sprawia, że możesz w nowym systemie zaimportować ustawienia np. z przeglądarki internetowej i inne preferencje związane z kontem użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie o Linuksie będę pisał,a le też o czymś ciekawym chodzi o ReactOS jest to system open source w pełni kompatybilny z windowsem, duża część jego programistów zajmuje się projektem wine. Myślę, że warto poczytać trochę o nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad czymś innym, nowym i tak mnie przywiódł pomysł tutaj, więc:

1) Jaki polecacie mi pobrać i zainstalować Linux?

Chodzi mi o taki w którym da się zmieniać wygląd w największym stopniu. Taki "full - wypas" opcji.

2) No i jak zainstalować Linux w XP żeby mieć i jedno i drugie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 21:41, struksik napisał:

1) Jaki polecacie mi pobrać i zainstalować Linux?

Jaki Linux? http://jakilinux.org/jaki-linux/
Osobiście polecam Ubuntu.

Dnia 20.03.2008 o 21:41, struksik napisał:

2) No i jak zainstalować Linux w XP żeby mieć i jedno i drugie?

Linuksa zainstaluj na innej partycji po prostu :) Jak coś to możesz go wypróbować jako Live CD lub też wirtualny system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 21:41, struksik napisał:

Zastanawiam się nad czymś innym, nowym i tak mnie przywiódł pomysł tutaj, więc:

1) Jaki polecacie mi pobrać i zainstalować Linux?

po co od razu intalować? większość jest jako live-cd, więc możesz ścignąć różne dystrybucje i samemu pooglądać. osobiście używam manrivy, i jestem zadowolony.

Dnia 20.03.2008 o 21:41, struksik napisał:

2) No i jak zainstalować Linux w XP żeby mieć i jedno i drugie?

nie w xp tylko obok xp, będzie na osobnej partycji (musisz mu miejsce wygospodarować, jak już się zdecydujesz która będzie na dysku). Instalator Linuksa doinstaluje program, dzięki któremu przy starcie kompa będziesz mógł wybrać który system ma się uruchomić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 22:01, sig. napisał:

nie w xp tylko obok xp


No właśnie o to mi chodziło :P

Dziękuję za rady. Nie wiedziałem o opcji LIVE-CD. Zobaczę oba które mi poleciliście, a myśle bardziej nad Ubuntu, tak mi wyszło ze strony: http://jakilinux.org/jaki-linux/.

Jeszcze raz dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

akurat ubuntu to livecd, z opcją instalacji na dysku (to jedna z ikonek na pulpicie po uruchomieniu systemu z płyty).
ps ja bym sprawdził raczej kubuntu, domyślnie ma KDE bardziej "windowsowy" interfejs (podczas gdy w ubuntu (gnome) np zawartość ''menu start" na na górnej belce, więc trzeba by się dłużej przestawiać z produktów microsoftu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 22:22, sig. napisał:

... domyślnie ma KDE bardziej "windowsowy" interfejs
(podczas gdy w ubuntu (gnome) np zawartość ''menu start" na na górnej belce, więc trzeba
by się dłużej przestawiać z produktów microsoftu ...


to akurat nie problem: oto mój pulpit:
http://forum.gram.pl/upl/forum/2008_12/20080320212813.jpg

http://forum.gram.pl/upl/forum/2008_12/20080320212532.jpg

:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 22:22, sig. napisał:

akurat ubuntu to livecd, z opcją instalacji na dysku (to jedna z ikonek na pulpicie po
uruchomieniu systemu z płyty).
ps ja bym sprawdził raczej kubuntu, domyślnie ma KDE bardziej "windowsowy" interfejs
(podczas gdy w ubuntu (gnome) np zawartość ''menu start" na na górnej belce, więc trzeba
by się dłużej przestawiać z produktów microsoftu.

dla mnie pomimo tej górnej belki bardziej przypasował GNOME i wydaje się mi bardziej windowsowy i przejżysty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2008 o 23:41, pretorianie napisał:

Nie jestem użytkownikiem Linuxa ale to co zobaczyłem w Xtreme Mandriva to coś pięknego.


której wersji? I jeśli mam być szczery to wersja 2 ma trochę bardziej niż trochę niedopracowany motyw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2008 o 00:19, pendejo napisał:


której wersji? I jeśli mam być szczery to wersja 2 ma trochę bardziej niż trochę niedopracowany
motyw

Bliżej widziałem pierwszą wersję, ale druga też mi się podoba. Ale tak jak mówię, nie widzę niektórych niedociągnięć, które widzicie Wy - użytkujący codziennie Linuxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2008 o 11:45, struksik napisał:

Co wybrać z tego będąc posiadaczem Core 2 Duo?

jeśli chcesz mieć mało problemów (java flash etc.) wybierz 32 bit
jeśli nie straszne ci lekkie trudności, a chcesz mieć większą wydajność wybierz system 64 bitowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2008 o 11:45, struksik napisał:

Co wybrać z tego będąc posiadaczem Core 2 Duo?

jak już pisano 64 bitowy ma większą wydajność, ale mogą być problemy zarówno z sterownikami, jak i głęboko ingerującymi w system programami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam chyba dwie lewe ręce jesli chodzi o Linuksa i sieć przez wifi. Niby moja karta ma pełne wsparcie (nie pamiętam adresu stronki, ale jest taka z kolorowymi oznaczeniami i zgodnie z nią AirLive WT 2000 PCI firmy Ovislink ma działać bez zarzutu - kolor zielony). Na forum Suse (tak jest, znowu to zainstalowałem;) znalazłem info, ze ów zainstalowany domyślny sterownik jest do niczego i należy go najpierw wywalić. To wywaliłem i zainstalowałem ten sterownik ze strony udostępnionej przez producenta karty. Nawet sie zainstalowało, tyle że konfiguracja sieci przez YaSTa się wykłada. Po prostu ustawiam wszystkie parametry, zatwierdzam, YaST je zapisuje i ..... chyba gubi, bo po ponownym wczytaniu "zakładki" z parametrami kart sieciowych karta ta dalej figuruje jako nieskonfigurowana. Siec oczywiście nie działa. Wczoraj próbowałem z innym sterownikiem i skutek był identyczny. Moze da sie ta sieć ustawić "na chama"? We FreeBSD jest plik /etc/rc.conf, który ma to wszystko. Szukałem czegoś podobnego w linuchu i nie znalazłem. Jest co prawda katalog /etc/sysconfig/network/ ale co z tego jest istotnie to nie mam pojęcia. W ogóle sa w nim pliki jakby do każdego "interfejsu sieciowego", bo jest "ifcfg-eth0", "ifcfg-lo" itp. Brak jest za to podbonego pliku dla ra0 (przynajmniej pliku ifcfg-ra0 brak). Nie wiem czy powinien byc taki. Ów "interfejs" podmienił stary - wlan0 po zainstalowaniu nowego sterownika. Chyba, że tych ustawień ma szukać jeszcze gdzie indziej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować