Zaloguj się, aby obserwować  
kris2005a

CDPROJEKT kontra CENEGA

7682 postów w tym temacie

Dnia 08.01.2007 o 17:45, de99ial napisał:

edycje "empikową" i sam się przekona jaka to kaszanka, nie tylko pod względem tłumaczenia ale
i problemów z np. patchami i dodatkiem.

Ja na szczęście mam edycję zwykła i nie mam tych kłopotów, ale jednak...


Możesz wyjaśnić różnicę między wersją empikową i zwykłą? Nie jestem w temacie.

Dnia 08.01.2007 o 17:45, de99ial napisał:

Cenega bardzo dobrze robi, dając wybór wersji językowych - to chyba pierwsza firma PL która
wprowadziła coś takiego.


Nie tyle Cenega, co IPS Computer Group. Sam wiem, że taka możliwość pojawiła się w Sid Meier''s Colonization pod koniec 1994. Nie wiem, czy nie było tak jeszcze wcześniej.

Dnia 08.01.2007 o 17:45, de99ial napisał:

Szkoda, że inne nie czerpią z nich przykładów.


Najlepiej byłoby, gdyby czerpały przykład np. z Play It!, które GTA3 wypuściło w Polsce w dniu światowej premiery, ale po angielsku. Później udostępniono patch lokalizujący grę. Jeżeli dobrze pamiętam, tak samo zrobiła Cenega w ubiegłym roku.
Wolałbym, by dostępne były tylko wersje angielskie; spolszczenia to główny winowajca opóźnień - Broken Sword 4 ukazał się na świecie w połowie września, w Polsce będzie - jeśli wierzyć Wirtusowi - 20.01 br. - to jest przecież pożałowania godne. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: przynajmniej mogę się pośmiać z większości polaków, którzy czekają na BS4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2007 o 18:05, vear napisał:

Nie, nie można się spierać. To co innego "zabijać", a co innego "zabić".
[...]

oczywiście, z gramatycznego punktu widzenia masz rację. jeśli spojrzy się na to tak jak pokazujesz, to tak, tłumaczenie jest nieprecyzyjne. fakt, to ja nieprecyzyjnie się wypowiedziałem robiąc skrót myślowy. jednakże...

Dnia 08.01.2007 o 18:05, vear napisał:

[...]
Problem w tym, że zmienia sens zdania...

... nie zmienia sensu, no ok., mowa o czynności dokonanej i nie dokonanej, ale w całym kontekście niczego to nie zmienia, a brzmi zdecydowanie lepiej.

nie chodzi mi o to, że wszystko ma być dosłownie przełożone, bo czasami prowadzi to do niezłych kalamburów. należałoby zadać sobie pytanie jak dana kwestia zostałaby wypowiedziana po polsku. jaka wypowiedź w normalnych warunkach padłaby z twoich ust? czasami gubimy się starając się coś przetłumaczyć zbyt dosłownie i w efekcie powstają teksty, które brzmią sztuczne i wywołują efekt gorszy niż ten powstały w wyniku nieprecyzyjnego tłumaczenia, na które często można spokojnie machnąć ręką, jeśli całość nie zmienia sensu w pełnym kontekście.
użyję twojego przykładu żeby lepiej zobrazować o co mi chodzi: jeśli zaobserwujesz jak twój znajomy przechodzi przez ulicę i faktycznie dociera na drugą stronę, to potem opowiadając o tym wydarzeniu komuś innemu najprawdopodobniej użyjesz słów "widziałem go jak przechodził przez ulicę" a nie "widziałem go jak przeszedł przez ulicę". drugiej wersji użyjesz prawdopodobnie wtedy gdy istotnym będzie podkreślenie faktu, że obserwowana osoba faktycznie przeszła cało i zdrowo na drugą stronę ulicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze po prostu bardziej pasowalo, spotykalem sie juz w wieloma tlumaczeniami, ktore byly swiadomie troche zmieniane, bo bardziej pasowaly, lepiej brzmialy, nei mowiac juz o totalnych zmianach jak chocby to co bylo w konkursie benq- zakonczenie z Final fantasy X. W 1 przypadku mamy forme nie dokonana, a w 2 dokonana, ale w wypadku zabijania, jest to praktycznie jednoznaczne, choc pewnie mozna by sie wglebic i dojsc do tgo, ze nie tak do konca:), ze ktos zginal. Moze maly blad, ale sens zachowany, gorzej jest jak sa wpadki innego typu np. "Raining cats and dogs" - pada psami i kotami, nie pameitam gdie widzialem takie cos, nawet eni jestem pewien czy to gra, czy w film na tv byl:).
A tlumaczenia bywaja rozne, jak narazie jakos szczegoleni sie nie nacialem, choc i tak wole wersje ang. bo czesto jak sie widzi demo czy trailer, to sie dochodzi do wniosku, ze tamte glosy lepiej pasuja. Nie mowiac juz o takich pieknych dialogach jak w Codename Panzers phase 1. Nie wiem kto za to odpowiada, ale dialogi brzmia jakby ktos rzucil haslo- nagrajmy to szybko bo flacha sie grzeje:). A wersje gier 2jezykowe sa zdecydowanie dobrym rozwiazaniem (wzglednie kinowki), bo pozwala oddac klimat niektorych, dosc specyficznych dowcipow. Mam nadzieje, ze za jakis czas wszystkie gry beda w wersjach multi language

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2007 o 12:15, vear napisał:

Jeśli już to Dreamfalla. Nie mówię o samych głosach, ale w poście powyżej wymieniłem kilka
błędów. Fakt, że akurat tłumaczenie Dreamfalla zrealizowano nawet na poziomie, ale generalnie
nadal polonizacja gry wiąże się nieodłącznie z jej pogorszeniem - a ja pisałem generalnie.


Tu można by długo polemizować, więc proponuję tego dalej nie ciągnąć.

Dnia 07.01.2007 o 12:15, vear napisał:

Nie zaobserwowałem. Gdybym nie wiedział tego ze strony Cenegi, nie wiedziałbym o tym wcale.


Punkt dla Ciebie - fakt, obejrzałem pudełko i informacji nie znalazłem.

>Widocznie okładkę projektowano wcześniej niż ustalono dwujęzyczność.

Przeszukałem forum i faktycznie. Cenega przeprasza za opóźnienie związane z wydaniem gry, ale stało się tak na życzenie fanów, więc Twoja teza jest bardzo prawdopodobna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2007 o 18:12, vear napisał:

> edycje "empikową" i sam się przekona jaka to kaszanka, nie tylko pod względem tłumaczenia
ale
> i problemów z np. patchami i dodatkiem.
>
> Ja na szczęście mam edycję zwykła i nie mam tych kłopotów, ale jednak...

Możesz wyjaśnić różnicę między wersją empikową i zwykłą? Nie jestem w temacie.


Polecam: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=15722&u=199

I myślę, że wszystko się rozjaśni.


Dnia 08.01.2007 o 18:12, vear napisał:


Najlepiej byłoby, gdyby czerpały przykład np. z Play It!, które GTA3 wypuściło w Polsce w dniu
światowej premiery, ale po angielsku. Później udostępniono patch lokalizujący grę. Jeżeli dobrze
pamiętam, tak samo zrobiła Cenega w ubiegłym roku.
Wolałbym, by dostępne były tylko wersje angielskie; spolszczenia to główny winowajca opóźnień
- Broken Sword 4 ukazał się na świecie w połowie września, w Polsce będzie - jeśli wierzyć
Wirtusowi - 20.01 br. - to jest przecież pożałowania godne. Ale nie ma tego złego, co by na
dobre nie wyszło: przynajmniej mogę się pośmiać z większości polaków, którzy czekają na BS4.



Co fakt to fakt. Ja też wolałbym oryginalne wersje językowe, a jeżeli już PL to tylko kinowe (czyli tłumaczony tekst). Ale z tego co wiem nie bardzo da się. Czasami jest tak, że za wersję PL są niższe ceny niż gdyby miała być oryginalna. Producent tytułu nie chciałby dawać zniżki, żeby mu później z takiej Polski ściągali tańsze gry do np. Niemiec, więc Polski dystrybutor podpisuje umowę - dajecie nam niższą cenę a my robimy wersję PL. I tak to działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hey Nathanadler
Mam sprawe do Ciebie, co mam zrobic z Sacredem, w ktorym StarForce nie pozwala mi odpalic gry, bo nie spelniam WYMAGAN ?!?! Ej sorry ale chyba ten program jest odpowiedzialny za brak mozliwosci kopiowania gierki, a nie za sprawdzanie czy moj komputer spelnia minimalne wymagania !!! Mam prawo kupic sobie gre i sprawdzic czy dziala. Program nie umozliwia mi grania, co rownoczesnie mozna uznac za wadliwy produkt. Kupilem gre w piatek w Empiku w Centrum Warszawy, mam zachowany paragon, dobrze ze nie zdazylem wyrzucic smieci, bo by przepadl :P A wiec chcialbym zwrocic gre i odzyskac kase. Mam do Was zadzwonic w tej sprawie i pozniej odeslac gierke czy jak ? Moja konfiguracja kompa spelnia minimalne wymagania tyle, ze mam 196 ramu, bo moj dotychczasowy komp sie spalil i uzywam starego 900 mhz g-force 4 mx 196 ddr 233 mhz, takze nie mam pojecia czemu mi Starforce wywala taki komunikat :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 18:15, Matrusek napisał:

Hey Nathanadler
Mam sprawe do Ciebie, co mam zrobic z Sacredem, w ktorym StarForce nie pozwala mi odpalic gry,
bo nie spelniam WYMAGAN ?!?!


Zażądaj od Cenegi programu usuwającego malware z gry. W przypadku odmownej odpowiedzi - napisz do UOKiKu. Finalnie - poszukaj cracka*

Dnia 15.01.2007 o 18:15, Matrusek napisał:

Ej sorry ale chyba ten program jest odpowiedzialny za brak mozliwosci
kopiowania gierki, a nie za sprawdzanie czy moj komputer spelnia minimalne wymagania !!!


Ten program jest przy okazji odpowiedzialny za spowalnianie napędów CD/DVD, uniemożliwianie uruchomienia jej pod systemami innymi niż windows, czy obniżanie stabilności komputera. Jak nic - kombajn. Prawie zbożowy.

* -> zanim któryś artysta oskarży mnie o promowanie piractwa niech POMYŚLI. Co jest moralnie złego w ściągnięciu cracka do gry, skoro się za nią zapłaciło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 18:26, vear napisał:

> Hey Nathanadler
> Mam sprawe do Ciebie, co mam zrobic z Sacredem, w ktorym StarForce nie pozwala mi odpalic
gry, bo nie spelniam WYMAGAN ?!?!
Zażądaj od Cenegi programu usuwającego malware z gry. W przypadku odmownej odpowiedzi - napisz
do UOKiKu. (...)

Właśnie nawet gdzieś (bodaj w CHIPie o tym pisali), trzba by sie zastanowić... i oprócz żądania usunięcia malware jeszcze zwrotu kosztów tegoż zabezpieczenia, które muszę ponosić przy zakupie gry.

Dnia 15.01.2007 o 18:26, vear napisał:

> Ej sorry ale chyba ten program jest odpowiedzialny za brak mozliwosci
> kopiowania gierki, a nie za sprawdzanie czy moj komputer spelnia minimalne wymagania !!!
Ten program jest przy okazji odpowiedzialny za spowalnianie napędów CD/DVD, uniemożliwianie
uruchomienia jej pod systemami innymi niż windows, czy obniżanie stabilności komputera. Jak
nic - kombajn. Prawie zbożowy.

Nic dodać, nic ująć, tu chyba tylko bojkot takich towarów może pomóc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 18:26, vear napisał:

Zażądaj od Cenegi programu usuwającego malware z gry. W przypadku odmownej odpowiedzi - napisz
do UOKiKu. Finalnie - poszukaj cracka*


Narazie sprobuje sie skontaktowac z Cenega w tej sprawie, moze zwroca mi pieniadze za gierke.

Dnia 15.01.2007 o 18:26, vear napisał:

Ten program jest przy okazji odpowiedzialny za spowalnianie napędów CD/DVD, uniemożliwianie
uruchomienia jej pod systemami innymi niż windows, czy obniżanie stabilności komputera. Jak
nic - kombajn. Prawie zbożowy.


To wiedzialem ze obniza stabilnosc komputera ale bez przesady zeby sprawdzal mi kompa jaki mam i porownywal z wpisanymi w program minimalnymi wymaganiami ? Kurde to jest szczyt wszystkiego, by ktos za mnie decydowal czy mam w gre grac czy nie !!!


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:14, Matrusek napisał:

> Zażądaj od Cenegi programu usuwającego malware z gry. W przypadku odmownej odpowiedzi
- napisz
> do UOKiKu. Finalnie - poszukaj cracka*

Narazie sprobuje sie skontaktowac z Cenega w tej sprawie, moze zwroca mi pieniadze za gierke.


Jak już to kasę zwróci Ci sklep, w którym kupowałeś, a jak dobrze pamiętam to kupiłeś grę w Empiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze Matruskowi pomoze ten link:
http://cenega.pl/?ID=4945

Zabezpieczenia typu StarForce pyskuja raczej "nie znaleziono plyty w napedzie", a nie mowia nic o wymaganiach... Wg strony Cenegi zlota edycja Sacred wymaga po prostu silniejszego procesora, niz ma Matrusek. (Przy czym nie wiem, jaka kolega ma edycje.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:21, Elwro napisał:

Zabezpieczenia typu StarForce pyskuja raczej "nie znaleziono plyty w napedzie", a nie mowia
nic o wymaganiach... Wg strony Cenegi zlota edycja Sacred wymaga po prostu silniejszego procesora,
niz ma Matrusek. (Przy czym nie wiem, jaka kolega ma edycje.)


Zlota z super Sellera, nic mi nie wiadomo, ze trzeba miec silniejszy procek, na pudelku mam 800 pentium III intel wiec sie mieszcze w tej granicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:16, ProChaoS napisał:

Jak już to kasę zwróci Ci sklep, w którym kupowałeś, a jak dobrze pamiętam to kupiłeś grę w
Empiku.


Tak tylko ze chyba reklamacja dotyczy do 7 dni ? Nie dam rady jechac w przyszly piatek do Wawy :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:25, Matrusek napisał:

Zlota z super Sellera, nic mi nie wiadomo, ze trzeba miec silniejszy procek, na pudelku mam
800 pentium III intel wiec sie mieszcze w tej granicy.

Aha. A patrzyles na ten link, ktorego Ci wskazalem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:29, Elwro napisał:

Aha. A patrzyles na ten link, ktorego Ci wskazalem?


Tak nie ma tam wskazowki zadnej, jak chcesz moze zarzucic screena z tym bledem by pokazac jak to wyglada. Wole sprobowac zlapac Natha, jak nie uda mi sie dzis to jutro dzwonie do Cenegi w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to szkoda, bo spalil mi sie komp i nie mam w co grac. Cale swieta spedzilem bez kompa. Normalnie zaczelem czytac ksiazki o_O Co nigdy wczesniej nie robilem :D Nie moge grac w moje ulubione gry przez neta, wiec pomyslalem ze w Sacreda pogram, bo kiedys gierka mi sie spodobala, ale nie stac bylo mnie na kupno :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sacred to zupelnie fajna gra, ale moze lepiej potraktowac cala sytuacje jako sygnal, ze czytanie ksiazek nie jest takie straszne? :-) (Choc tez niszczy oczy...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 19:40, Elwro napisał:

Sacred to zupelnie fajna gra, ale moze lepiej potraktowac cala sytuacje jako sygnal, ze czytanie
ksiazek nie jest takie straszne? :-) (Choc tez niszczy oczy...)


No dobra ale bez przesady naczytalem sie za wszystkie czasy i chcialbym sobie spedzic wolny czas po szkole przed kompem, bo w weekendy i tak nie mam na niego czasu. Wydawaloby sie ze jak malo kto korzystam z zycia i wychodze na dwor w weekendy, badz na trening :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 18:15, Matrusek napisał:

Hey Nathanadler
Mam sprawe do Ciebie, co mam zrobic z Sacredem, w ktorym StarForce nie pozwala mi odpalic gry,
bo nie spelniam WYMAGAN ?!?! Ej sorry ale chyba ten program jest odpowiedzialny za brak mozliwosci
kopiowania gierki, a nie za sprawdzanie czy moj komputer spelnia minimalne wymagania !!! Mam
prawo kupic sobie gre i sprawdzic czy dziala. Program nie umozliwia mi grania, co rownoczesnie
mozna uznac za wadliwy produkt. Kupilem gre w piatek w Empiku w Centrum Warszawy, mam zachowany
paragon, dobrze ze nie zdazylem wyrzucic smieci, bo by przepadl :P A wiec chcialbym zwrocic
gre i odzyskac kase. Mam do Was zadzwonic w tej sprawie i pozniej odeslac gierke czy jak ?
Moja konfiguracja kompa spelnia minimalne wymagania tyle, ze mam 196 ramu, bo moj dotychczasowy
komp sie spalil i uzywam starego 900 mhz g-force 4 mx 196 ddr 233 mhz, takze nie mam pojecia
czemu mi Starforce wywala taki komunikat :/



Napisz do mnie maila - po to go podaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować