Zaloguj się, aby obserwować  
PtaQ15

Liceum vs.Technikum - co lepsze czyli podpowiedzi dla gimnazjalistów.

263 postów w tym temacie

Dnia 23.10.2007 o 17:58, BzyQacz napisał:

Panowie... Mam pytanie, co można robić (jakie szkoły potem, jaka praca) po szkole ekonomicznej
z tytułem Technika Ekonomii. Proszę o szybką i konkretną odpowiedź, możecie też zarzucić jakimiś
linkami.


Marketing i zarządzanie ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 18:27, BzyQacz napisał:

A jaśniej?


marketing i zarządzanie nieodmiennie kojarzy mi się z chcącymi ''podnieść swoje kwalifikacje'' paniami po 40stce. trudno mi wykminić, co można po takich studiach robić, bo co drugi głupi na to idzie (no wybacz, taka prawda). poza tym co z tego, że będziesz umiał zarządzać (buahaha) skoro nie będziesz miał KIM? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 18:27, BzyQacz napisał:

A jaśniej?


To była propozycja studiów na owym kierunku :) Niestety nie znam zakresu technika ekonomisty więc polecić Ci nic ni e mogę. Ale poszukaj czegoś w sektorze pieniężnym właśnie. Tak byś spełniał wymagania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha... Cóż, mam się zamiar właśnie tam przenieść... Tylko, że... Sam już nie wiem gdzie iść, bo mój kierunek okazał się nietrafionym, a póki mam okazję, to chcę się wynieść. Polecisz coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 18:40, BzyQacz napisał:

Aha... Cóż, mam się zamiar właśnie tam przenieść... Tylko, że... Sam już nie wiem gdzie iść,
bo mój kierunek okazał się nietrafionym, a póki mam okazję, to chcę się wynieść. Polecisz coś?


hę? z tego co wyczytałem na twoim gramsajcie właśnie rozpocząłeś naukę w technikum. po co Ci informacje dot. studiów? rozumiem, że trzeba wybrać, co się chce robić w przyszłości bla bla bla, ale zapewniam Cię, że jeszcze Ci się priorytety zmienią :)
a ja nic Ci nie polecę - jestem humanistą, chodzę do LO. tak więc nie mam zielonego pojęcia, co można studiować po technikum - jakaś inżynieria może? mechanika komputerowa (??) ? słowo, nie mam pojęcia ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam jednak LO.
Nie twierdzę, że po Technikum nie ma nic, że tam towarzystwo podpada pod kiboli, bandytów itp. Znam pare osób, które są w Technikum. Są w porządku, co więcej - nie narzekają na towarzystwo jakie im sie trafiło. To nie zależy od tego czy dana szkoła nazywa sie "technikum" czy "lo". To zależy od towarzystwa, czy jest ok, czy nie. Wybór zależy jakie cele człowiek założy.
Dla 3-cio gimnazjalistów - najlepiej takie rzeczy obgadać z wychowawcą, pojeździć po szkołach.
Mój kuzyn jest po Technikum. Nie żałuje :)

Edit: A czemu skłaniam sie bardziej ku LO? Nie wiem... może dlatego że sama w nim wylądowałam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja mam ludzie wielki problem poniewaz nie wiem do jakiego liceum isc.
Najchetniej bym poszedl do sportowego ale to jest grzaski zawod poniewaz jak ci kariera nie wyjdzie yo pewnie skonczysz jako nauczyciel w-f :-/
Za ro jakos nie widzi mi sie isc do jakiegos dobrego liceum bo nie chce mi sie zbytnio ucyc.W gimnazjum zawsze na pasek sie zalapie wiec wielu mi mowi ze powinienem isc do jakiego liceum bardzo dobrego no i powiedzcie co ja mam zrobic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ludzie, róbcie to co chcecie robić ! interesuje cie elektronika idź do technikum elektronicznego, interesuje cię historia, polski ? idź do liceum itd... a jak ktoś nie wiem co lubi robić niech się od razu powiesi (przepraszam za cynizm :) oczywiście nie mam tego na myśli) albo niech pójdzie do tego liceum bo tam może będzie miał więcej czasu na odnalezienie "siebie" niż w technikum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2007 o 21:26, pizmak666 napisał:

ale w LO uczą też na przykład pisać i używać polskiej ortografii ; )
uważam, iż LO jest lepsze, bo możesz jeszcze diametralnie zmienić swój kierunek i nadal może
Ci się powieźć, a po technikum to już raczej ciężko...

Przecież chodząc do technikum również można zmienić kierunek wybranego przez siebie zawodu. Ja sam chodzę do liceum ale uważam, że nie ma większej różniecy pomiędzy liceum a technikum, przynajmniej dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie dostrzegam zbyt dużej różnicy między ogólniakiem i technikum poza tym, że w tym drugim uczymy się rok dłużej, ale na studia iść nie trzeba, co w przypadku LO jest co najmniej wskazane xD. Ja poszedłem do liceum, no i teraz masa znajomych, którzy wybrali zawodówki, kwituje mój wybór słowami ,,Na ch*** ci to, co potem będziesz robił?".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że rok temu też się zastanawiałem między technikum informatycznym, a liceum z profilem humanistycznym - no bo lubię informatykę, ale też od zawsze byłem dobry z przedmiotów humanistycznych. Stwierdziłem że dość prawdopodobnym jest że zainteresowanie komputerem to kwestia wieku i mi przejdzie, a na studia humanizstyczne tak czy tak bardzo bym chciał iść ;).

Obecnie jestem na profilu dziennikarskim w LO, nie żałuję.

EDIT : Co nie zmienia faktu że troszkę mi szkoda tej informatyki. Dla osób o uzdolnieniach technicznych - tylko i wyłącznie technikum, w liceum będziecie się nudzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając tutaj niektóre posty, śmiałem się niemiłosiernie. Ludzie, zastanówcie się co Wy piszecie! Jakie getta, jakie kibole?! Ja osobiście chodzę do technikum informatycznego, jestem z niego w 100% zadowolony. Znam dużo osób, które chodzą do LO i z rozmów z nimi mogę wywnioskować, że u mnie w szkole mamy więcej cholernego zakuwania, niż oni. Jedyne, co mnie "boli" w technikum, to to że osobników płci pięknej, to można na palcach jednej ręki policzyć (u mnie w klasie na 31 facetów... jest 31 facetów ;D). A dlaczego akurat wybrałem technikum - mimo tego, że składając papiery do szkół średnich, miałem na 3 szkoły wybrane 2 licea? Ano dlatego, że chciałbym mieć już zawód. Na dzien dziesiejszy mam ambicje iść na studia, jednak kto wie czy moje plany się nie zmienią? Z drugiej strony, gdybym nie dostał się na studia dzienne, to mam alternatywe samemu opłacać sobie zaoczne, a nie "kosić" kasę od rodziców, którzy i tak już mi w życiu za dużo pomogli. Tylko, że tu chodzi zdanie tego "testu zawodowego", co świadczy chociażby o tym, że jest więcej nauki. Po technikum czuję się po prostu bardziej samodzielny (o ile można tu użyć takiego słowa), niż po LO. Jednak, stwierdzam że jak chcesz iść na kierunki konkretnie ścisłe, np. informatyka, elektronika, mechanika, to wybierz technikum. Z reguły takim ludziom łatwiej się dostać na polibudę, czy tam inne studia o zakresie ścisłym. Jesteś konkretnym humanistą, biologiem? Idź do LO. Zdasz maturę na więcej niż 50% = dostaniesz się na studia :) Ostatnim takim ciekawym plusem, mojego technikum, jest to że chodził do niego pan Filib K. - znany bardziej pod pseudnonimem "Neo" ;) Były gracz CSa 1.6, dywizji PGS :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chciałbyś iść na grafika komputerowego, to tak czy siak musisz udać się na profil informatyczny. Twoja "specjalizacja" natomiast pojawi się już na drugim roku nauki. Właśnie jedynym elementem łączącym technikum i LO jest to, że przez pierwsze 2 lata w technikum, masz naukę ogólnokształcącą, dopiero na 3. i 4. roku zaczyna się "prawdziwa jazda" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

Czytając tutaj niektóre posty, śmiałem się niemiłosiernie. Ludzie, zastanówcie się co Wy piszecie!
Jakie getta, jakie kibole?!

No tak tu w sumie przesada, to zależy od szkoły, ale nie każde technikum jest dobre to samo z liceum.

>Ja osobiście chodzę do technikum informatycznego, jestem z niego

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

w 100% zadowolony.

No i prawidłowo ;). Nie ważne do jakiej się szkoły chodzi ważne by być zadowolonym.

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

Znam dużo osób, które chodzą do LO i z rozmów z nimi mogę wywnioskować,
że u mnie w szkole mamy więcej cholernego zakuwania, niż oni.

To zależy od tego, czego nauczyli sie w gimnazjum, jeśli mieli w gim wysoki poziom pierwszy rok liceum pójdzie jak po maśle ;) no i zależy jaki profil.

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

Jedyne, co mnie "boli" w technikum,
to to że osobników płci pięknej, to można na palcach jednej ręki policzyć (u mnie w klasie
na 31 facetów... jest 31 facetów ;D).

No tak, to może być ból egzystencjalny ;) Może tak, jest ich mało, ale są wyjątkowe :p

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

A dlaczego akurat wybrałem technikum - mimo tego, że
składając papiery do szkół średnich, miałem na 3 szkoły wybrane 2 licea? Ano dlatego, że chciałbym
mieć już zawód. Na dzien dziesiejszy mam ambicje iść na studia, jednak kto wie czy moje plany
się nie zmienią? Z drugiej strony, gdybym nie dostał się na studia dzienne, to mam alternatywe
samemu opłacać sobie zaoczne, a nie "kosić" kasę od rodziców, którzy i tak już mi w życiu za
dużo pomogli. Tylko, że tu chodzi zdanie tego "testu zawodowego", co świadczy chociażby o tym,
że jest więcej nauki. Po technikum czuję się po prostu bardziej samodzielny (o ile można tu
użyć takiego słowa), niż po LO.

No a więc tak; jeśli idziesz do liceum zazwyczaj z góry zakładasz, że potem studia itd., a jeśli idziesz do technikum to masz już zawód i studia są nie potrzebne (chociaż dzisiaj to wszędzie są potrzebne ;)); no i po skończeniu liceum nikt nie odbiera Ci możliwości pracy gdziekolwiek; tak, że po technikum i liceum są równe szanse na znalezienie sobie pracy, tyle, że po technikum chcesz pracować w konkretnym zawodzie, a po liceum możesz, ale masz szeroki zasób możliwości ;)

>Jednak, stwierdzam że jak chcesz iść na kierunki konkretnie

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

ścisłe, np. informatyka, elektronika, mechanika, to wybierz technikum. Z reguły takim ludziom
łatwiej się dostać na polibudę, czy tam inne studia o zakresie ścisłym.

Niekoniecznie profile matematyczno-informatyczne i fizyczno-matematyczne w liceum to naprawdę dobra inwestycja w przyszłość i jeśli na tych kierunkach dobrze zdasz maturę możesz iść wszędzie (no prawie). I w cale nie jest trudniej dostać się ludziom z liceum na politechnikę lub studia "ścisłe", ja bym powiedział, że dzięki temu ma więcej możliwości.

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

Jesteś konkretnym humanistą,
biologiem? Idź do LO. Zdasz maturę na więcej niż 50% = dostaniesz się na studia :)

No tak, tutaj to zazwyczaj nie ma się wyboru, chociaż skoro piszesz tak o przedmiotach ścisłych, humanistycznych to dlaczego nie można by napisać o innych przedmiotach ścisłych

Dnia 30.12.2007 o 10:40, fOcUSed napisał:

Ostatnim
takim ciekawym plusem, mojego technikum, jest to że chodził do niego pan Filib K. - znany bardziej
pod pseudnonimem "Neo" ;) Były gracz CSa 1.6, dywizji PGS :)

Pozdrów go ;)

A tak na zakończenie moje podsumowanie: Liceum jest dobrym wyborem jeśli osoba nie jest zdecydowana i ma tylko pojęcie, że chce być humanistą albo ścisłowcem (dziwne słowo ;)), natomiast do technikum idą osoby, które wiedzą co chcą robić w przyszłości i chcą to robić jak najlepiej. Nie mniej oba wybory nie ograniczają Cię w żadnym stopniu do pójścia na studia. Licea dodatkowo wyrobiły sobie w dzisiejszych czasach renomę, którą technika niestety straciły, co nie jest zbyt dobre. Tak że Liceum, czy Technikum, nie ważne co się wybierze byleby się było zadowolonym. Pozdro!

PS - Aż dziwne, że wypowiadam się w temacie, pomimo, że dopiero co kończę gimnazjum; jednak ostatnio się tym interesuje (wyborem liceum/technikum) i poznałem wiele opinii nauczycieli, uczniów/ znajomych itd. i stąd wysnułem moje wnioski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2007 o 11:01, fOcUSed napisał:

łączącym technikum i LO jest to, że przez pierwsze 2 lata w technikum, masz naukę ogólnokształcącą,
dopiero na 3. i 4. roku zaczyna się "prawdziwa jazda" ;)


Zależy gdzie u mnie praktyki zaczynają sie od 2 klasy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 11:20, gpodoba napisał:

technikum zdecydowanie, bo będzie ci lżej i przynajmniej już jakiś zawód sie ma

No nie wiem czy tak lżej i przyjemniej, u siebie w szkole mam wieczny chillout, a nie chodzę do technikum xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować