Zaloguj się, aby obserwować  
PtaQ15

Liceum vs.Technikum - co lepsze czyli podpowiedzi dla gimnazjalistów.

263 postów w tym temacie

Teraz to zdecydowanie lepiej brać technikum, skończysz szkołe masz zawód, a teraz jest niedobór osób z zawodami technicznymi. Chyba że masz większe ambicje niż informatatyk, kucharz, czy architekt i idziesz do LO. Ja sam chodze do liceum i niewiem czy tak dużo nauki jest:P ja w każdej szkole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ambicji i zainteresowań. Jeżeli ktoś chce mieć od razu zawód to lepiej iść do technikum. Jeżeli jednak wybieracie się na studia to w technikum stracicie 1 rok, a na studiach i tak będziecie się uczyć tego samego co ludzie po liceum.
W LO nie ma wcale tyle nauki. Jestem na klasie bio-chem (obiegowa opinia to taka, że to najcięższy profil i nic tylko się uczy). Mam czas rozwijać się fizycznie, intelektualnie i jaszcze si.ę troche poobijać, gdzieś wyjsć ze znajomymi. I moje liceum jest najlepsze w mieście :D.
Każdy musi zdecydować sam. W technikum jest więcej godzin lekcyjnych bo dochodzą przedmioty zawodowe. Co mi się tam podoba bardziej niż w liceum?? To że można wyjechać na praktyki za granice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drogi Gimnazjalisto/ko :P Jeżeli chcesz mieć od razu zawód po skończeniu szkoły wybierz Technikum, teraz w kraju brakuje osób z zawodami technicznymi a i dobry informatyk może zagranicą troszkę kasy zgarnąć. Jeżeli nie masz jeszcze żadnych planów na przyszłość, albo nie pasują ci profile z techników to wybierz LO, przynajmniej skończysz szkołę rok wcześniej i pójdziesz szybciej na studia niż ci z techników, bo tam jeden rok na wyrobienie specjalizacji jest :) Sam jestem w technikum informatycznym i nie narzekam :) Sześć godzin tygodniowo informatyki mi pasuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 12:22, Marcin321 napisał:

Drogi Gimnazjalisto/ko :P Jeżeli chcesz mieć od razu zawód po skończeniu szkoły wybierz Technikum,

Zgodzę się z tym,
a po technikum zdając egzamin zawodowy ma się od razu tzw. euro passa (czy jakoś tak).

Dnia 30.12.2007 o 12:22, Marcin321 napisał:

w technikum informatycznym i nie narzekam :) Sześć godzin tygodniowo informatyki mi pasuje

Że jak? Masz tylko 6 godzin tygodniowo?
Ja również jestem w technikum informatycznym i mam 10 godzin tygodniowo różnych przedmiotów informatycznych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 14:56, balduran2 napisał:

Że jak? Masz tylko 6 godzin tygodniowo?
Ja również jestem w technikum informatycznym i mam 10 godzin tygodniowo różnych przedmiotów
informatycznych...


Jestem na drugim roku i mam tylko 6 godzin... W drugim semestrze mają dojść mi dodatkowe 2 godziny zamiast dodatkowych fakultetów z matmy :) Nie wiem jak u ciebie ale u mnie tak jest :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeżeli ktoś jest chociaż na 80% pewien, że chce zostać np. informatykiem, to technikum jest bardzo dobrym pomysłem. Jednak jeśli jest ktoś niezdecydowany radzę lepiej iść do tego liceum. Ja poszedłem do technikum budowlano-energetycznym na technika budownictwa. W ogóle mnie to nie interesowało, ale chociaż nie odpychało. Teraz jest inaczej, nie mogę patrzeć na przedmioty zawodowe, nie jestem do tego stworzony. Cholernie żałuję, że nie poszedłem do LO. Jeśli bym po tym nie poszedł na studia to zawsze mogłem iść do policealnej. A ja głupi to technikum poszedłem... Niech to szlag. Ale cóż, na pewno po szkole nie będę rozwijał się w tym kierunku. I przez moją głupotę będę jeszcze matme zdawał na maturze, grrr. Więc rada dla wszystkich, dobrze się zastanówcie do jakiej szkoły pójdziecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@PatrolPatryk

Zgadzam się, że to czy szkoła jest gettem, czy też istnym Edenem, zależy od ludzi i nauczycieli, którzy tam urzędują. Jak już wspomniałeś, są lepsze i gorsze szkoły, nie ważne czy liceum, czy technikum. Natomiast ja tam zadowolony jestem, bo dlaczego by nie? ;) Co do trudności i ilości nauki, to mówisz że to zależy od tego czego cię nauczyli w gimnazjum. Tutaj się muszę zgodzić z Tobą w 50%. Dlaczego? Ano dlatego, że jest materiał nauczania na danym poziomie nauki i nauczyciele muszą z tobą go przerobić czy tego chcesz, czy nie. Jeżeli uczniom idzie sprawnie, albo nauczyciel tak zechce może douczyć jakiś ciekawszych zagadnień. Jednak, podstawa programowa musi być "odklepana". Ja bym raczej napisał, że dużo zależy od tego jak uczeń pojął tą wiedzę ;) W kwesti dziewczyn w technikach, to muszę Cię z błędu wyprowadzić. Nie dość, że jest ich nie wiele, to szczególnie za piękne to one nie są (mnie ratuje fakt, że uczę się w zespole szkół, dlatego mogę sobie popatrzeć chociaż na holu, na co okazalasze "panny" z LO ;D) ;) Jeżeli idziesz to technikum, to myślisz przede wszystkim o tym by mieć to wykształcenie "techniczne", co będzie potem - to już tylko zależy od danego człowieka. Ja jednak nadal upieram się przy tym, że jeżeli planujesz iść na studia ścisłe, to wybieraj technikum.Co z tego, że wybiorę sobie jakiś tam profil w LO, skoro tam tylko uczą teorii? W technikum masz praktykę i to właśnie sprawia, że możesz czuć się lepszym ;) A pozdrowienia dla "Neo" przekażę :) Co do Twojego podsumowania, to pozwól że go nie skomentuję... I nie chodzi tu o ironiczne zachowanie, ale o to że każdy ma prawo do swojego zdania - nie ważne czy dopiero kończysz gimnazjum :)

@PtaQ15

U mnie praktyki są tylko i wyłącznie w klasie 3. Jednak masz rację, to wszystko raczej zależy od szkoły ;)

@BuuBuu

Ten rok na studiach, dla osób po skończonym technikum, na pewno nie będzie stracony. Co z tego, że będzie się robić to samo? Ty, jako osoba z wyształceniem "technicznym", będziesz się doskonalił w swoim fachu, a osoba po LO będzie się tego, tak na dobrą sprawę, dopiero uczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 23:09, fOcUSed napisał:

Nie dość, że jest ich
nie wiele, to szczególnie za piękne to one nie są (mnie ratuje fakt, że uczę się w zespole
szkół, dlatego mogę sobie popatrzeć chociaż na holu, na co okazalasze "panny" z LO ;D) ;)

Ejjj co ty gadasz ja chodzę do technikum i jest sporo ładnych dziewczyn ;)

A do tych co mówią że technikum jest takie łatwe to niech spróbują zdać egzamin techniczny. Z teoretycznej części trzeba mieć minimum 50% by zdać a z praktycznej 75% z czego musisz zdać oba by dostać dyplom technika. Dalej myślicie ze tak łatwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marcin321

Dnia 30.12.2007 o 14:56, balduran2 napisał:

> Sześć godzin tygodniowo informatyki mi pasuje Wiesz, określenie Informatyka jest zbyt ogólne.

Czy to aby na pewno technikum informatyczne? Tylko sześć godzin? W pierwszej klasie miałem 11,5. Określenie informatyka jest zbyt ogólne --> tutaj sie zgadzam. W drugiej klasie mam13,5 godzin przedmiotów zawodowych w ciągu tygodnia. 2x Urządzenia Techniczne Komputera (UTK), 3,5 Oprogramowań Biurowych (OpB), 3x Systemy i Sieci Komputerowe (SiSK), 4x Programowanie Strukturalne i Obiektowe (PSiO).

balduran2

Dnia 30.12.2007 o 14:56, balduran2 napisał:

a po technikum zdając egzamin zawodowy ma się od razu tzw. euro passa (czy jakoś tak).

Ale trzeba ten egzamin zdać. A łatwe to nie jest.

Dnia 30.12.2007 o 14:56, balduran2 napisał:

Że jak? Masz tylko 6 godzin tygodniowo?

Też mnie to dziwi.

Dnia 30.12.2007 o 14:56, balduran2 napisał:

Ja również jestem w technikum informatycznym i mam 10 godzin tygodniowo różnych przedmiotów
informatycznych...

Czyli jesteś w pierwszej klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już poruszacie temat godzin w technikum to ja mam mniej więcej tak:
6x Elektrotechnika i Elektronika (EiE), 3x Technologia elementów teleinformatycznych (TET), 3x Komputerowe wspomaganie projektowania i programistki (KWPiP), 3x Technologia Informacyjna.
Jak widać posiadam obecnie (1 klasa) 15 godzin w tygodniu przedmiotów zawodowych związanych z informatyką :)

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie przedmioty trzeba znać, aby iść do technikum informatycznego??Jestem dobry z informatyki i jak chce to się nauczę .Mam tylko ogromne problemy z matmą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2007 o 00:17, Pawciu45 napisał:

Jakie przedmioty trzeba znać, aby iść do technikum informatycznego??


Moim zdaniem trzeba mieć zamiłowanie do wszelakiego rodzaju urządzeń elektronicznych xD
Dla mnie nie ma przyjemniejszej rzeczy na świecie niż ta kiedy wciskam w moją płytę główną nową kości pamięci czy wymieniam kartę graficzną albo "format c" mmm marzenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2007 o 00:17, Pawciu45 napisał:

Jakie przedmioty trzeba znać, aby iść do technikum informatycznego??Jestem dobry z informatyki
i jak chce to się nauczę .Mam tylko ogromne problemy z matmą.

Niestety matma (to się mści w programowaniu i pierwszym roku w liczeniu systemu 10-tkowego 7-kowego 254-wego i jakie ta jeszcze wymyślisz, wszystko działa na tej samej zasadzie :P ), i informatyka. Ale nie bój się wszystkiego cię tam nauczą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2007 o 00:21, PtaQ15 napisał:

Moim zdaniem trzeba mieć zamiłowanie do wszelakiego rodzaju urządzeń elektronicznych xD
Dla mnie nie ma przyjemniejszej rzeczy na świecie niż ta kiedy wciskam w moją płytę główną
nową kości pamięci czy wymieniam kartę graficzną albo "format c" mmm marzenie :)


No, toto ja mam, gdy coś się zepsuje, od razu zaglądam do wnętrza kompa, choć czasami niepotrzebnie-taki magnes to na mnie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2007 o 23:53, Foris napisał:

;)
Ejjj co ty gadasz ja chodzę do technikum i jest sporo ładnych dziewczyn ;)


Chodzę do ZSP i w mojej szkole jest grubo ponad 1000 uczniów i uczennic z czego na technikum przypada ok. 400 osób niestety wśród owych 400 nie znajduje sie żadna niewiasta natomiast w LO.........xD

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2007 o 00:26, Pawciu45 napisał:

No, toto ja mam, gdy coś się zepsuje, od razu zaglądam do wnętrza kompa, choć czasami niepotrzebnie-taki
magnes to na mnie jest.


Ależ potrzebnie człowiek najlepiej uczy sie na własnych błędach (niestety).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2007 o 00:23, Foris napisał:

> Ale nie bój się wszystkiego cię tam nauczą ;)


O co chodzi??I jest tam fizyka??Na początku jest tam jakie powtórzenie, a te przedmioty łatwo załapać?

Chodzi mi o to czy np.jakiś dział matmy idzie w hm,hm,hymh,hym i zostaje np. algebra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2007 o 00:30, Pawciu45 napisał:

O co chodzi??I jest tam fizyka??Na początku jest tam jakie powtórzenie, a te przedmioty łatwo
załapać?

Chodzi mi o to czy np.jakiś dział matmy idzie w hm,hm,hymh,hym i zostaje np. algebra?

Zależy od szkoły u mnie jest zdecydowanie więcej fizyki typu obwody prądu zmiennego RLC, RC, RL ich przebiegi sinusoidalnie itp. w innej szkole będziesz musiał co chwila obliczać kody binarne itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 23:53, Foris napisał:

Ejjj co ty gadasz ja chodzę do technikum i jest sporo ładnych dziewczyn ;)

U mnie w szkole (technikum budowlano-energetyczne) jest sporo niewiast (dużo ładnych), ale większość jest na kierunku architektura krajobrazu (miałem na to iść), chociaż w mojej klasie (technik budownictwa) też jest kilka dziewczyn ;]

Dnia 30.12.2007 o 23:53, Foris napisał:

A do tych co mówią że technikum jest takie łatwe to niech spróbują zdać egzamin techniczny.
Z teoretycznej części trzeba mieć minimum 50% by zdać a z praktycznej 75% z czego musisz zdać
oba by dostać dyplom technika. Dalej myślicie ze tak łatwo?

Wg mnie technikum jest o wiele trudniejsze od LO. Wszystko ogólnie jest na tym samym poziomie co w LO (jeśli chodzi o przedmioty ogóle, jedynie zależy od nauczyciela jak jedzie z materiałem, ale np. na polskim jesteśmy ciut do przodu od niektórych lieców). W technikum dochodzą jeszcze przedmioty zawodowe, które dobijają sprawę. Takie budownictwo z technologią czy projektowanie można przeżyć, ale konstrukcje budowlane? Większość uczniów (w tym także ja) nie może się tego nauczyć. Jeśli do tego dojdzie niekompetentny nauczyciel (także u mnie) to jest lipa. Więc nie wiem jak zdam ten egzamin na technika, chyba tylko cudem... A mogłem iść do LO ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować