Zaloguj się, aby obserwować  
NecroVisioneR

Wiedźmin ksiażki Andrzeja Sapkowskiego co o nich sądze?

241 postów w tym temacie

Genialne książki, ze świetnym klimatem, choć według mnie pierwszy tom sagi ( Krew Elfów) był najsłabszy, ale później już było super....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2007 o 12:31, rafekx 12 napisał:

Na tym forum porozmawiamy o książce ''Wiedźmin'' autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.Zapraszam!


No dobrze, eh, Ty miłośniku Sapkowskiego... Po pierwsze, nie ma czegoś takiego, jak książka "Wiedźmin". Wypadałoby o tym wiedzieć, bo a nuż, ktoś kto prozy Sapka nie zna, wiedziony Twoim postem, poleci do księgarni i szukał będzie książki "Wiedźmin"? Zdziwi się, prawda? "Wiedźmin" to tytuł debiutanckiego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Obecnie dysponujemy dwoma tomami opowidań "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" oraz sagą, na którą składa się 5 tomów. Dla porządku można dodać, że jeśli chcemy poznać nieco inną wersję przygód Wiedźmina, możemy sięgnąć do komiksowej adaptacji prozy Sapka. Swego czasu ukazywała się ona w czasopiśmie "Fantastyka Komiks".

Piszę tego posta nie po to, by Ci dopiec, tylko po to, by zwrócić Twoją uwagę, że nawet ze zwyczajnego szacunku dla autora i jego dzieła, wypadałoby nie posługiwać się daleko idącymi skrótami myślowymi. Bo takie skróty mogą wprowdzić w błąd. A temat jak najbardziej ważny, aż dziw bierze, że do tej pory jakoś takiego tematu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem czytać "Bożych bojowników" (oczywiście wcześniej przeczytałem "wprowadzenie" w postaci "Narrenturm" i" Lux Perpetua". Książki tak mnie wciągnęły(prawie jak"saga" i Harry Potter), że ostatnio nie mam prawie w ogóle czasu na takie duperele jak gry:P Bardzo ciekawa książka, bo ciekawy czas i miejsce akcji:) (Średniowiecza Praga)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz czytam Czas Pogardy i mam pewną prośbę. Czy moglibyście mi przypomnieć o co chodziło z Riencem?? Szukałem jakiś streszczeń, ale nie mogłem znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No co można o nich powiedzieć,fenomen w swoim gatunku aczkolwiek opinie tą wyrobiłem dosyć ciężko ponieważ musiałem przeczytać i wybierać pomiędzy Wiedźminem a Władcą pierścieni ponieważ co do tego drugiego tytułu dotychczas oglądałem tylko filmy lecz po przeczytaniu tych książek miałem inny widok na wszystko i muszę przyznać że jednak Wiedźmin bardziej mnie zaczarował ;D chociaż oba tytuły mają w sobie wiele wspaniałego ;D

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2008 o 12:03, ppoz93 napisał:

Teraz czytam Czas Pogardy i mam pewną prośbę. Czy moglibyście mi przypomnieć o co chodziło
z Riencem?? Szukałem jakiś streszczeń, ale nie mogłem znaleźć.


Spoiler Postaram sie to wyjaśnic bez spoilerów,Rience jest zdrajcą,można powiedzieć najważniejszym wrogiem Geralta i Yennefer,w 4 tomie przygotował...nie zdardze bo to jest bardzo ważny spoiler!Jest takim "książkowym" odpowiednikiem Magistra z gry Koniec Spoilera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dużo można by pisać, ale ja powiem krótko: opowiadania i saga są rewelacyjne. Największe zaskoczenie przeżyłem bodajże w Krwi elfów, opowiadania traktując tak... z przymrużeniem oka(troszkę na szybko). Zaczyna się gadanina o Calanthe i Pavetcie a ja sobie nie mogę przypomnieć, skąd je kojarzę ;S dla własnej satysfakcji przeczytałem oba zbiory opowiadań jeszcze raz.
Aktualnie skończyłem czytać Chrzest ognia - zakończenie tego tomu jest po prostu... kapitalne, boskie, rewelacyjne. Muszę wybrać się do jakiejś biblioteki i poszukać dwóch ostatnich tomów sagi ;x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to zainwestowałem i kupiłem 7 części..
No, a napisane genialnie...
Ale jak zawsze najlepsze są krasnoludy.. ot przykład dyplomacji przy smoku, a to wykład o "wpływie chędorzenia na rozwój społeczeństw"..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
Ludu, zachęcony grą zamierzam zabrać się za książkę.
Ale zupełnie nie wiem w jakiej kolejności czytać, za co najpierw się zabrać. Mógłby mi ktoś łopatologicznie napisać w jakiej kolejności należy czytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 21:56, Badyl13 napisał:

Ludu, zachęcony grą zamierzam zabrać się za książkę.

Ja też po przejściu gry poczytam sobie trochę sagi o Wiedźminie. :>

Dnia 27.09.2008 o 21:56, Badyl13 napisał:

Ale zupełnie nie wiem w jakiej kolejności czytać, za co najpierw się zabrać. Mógłby mi
ktoś łopatologicznie napisać w jakiej kolejności należy czytać?

O ile dobrze pamiętam to pierwszy tom sagi to "Krew Elfów" . Dalszej kolejności nie pamiętam. Tomów jest pięć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 22:01, Kalejdoskop86 napisał:

> Ludu, zachęcony grą zamierzam zabrać się za książkę.
Ja też po przejściu gry poczytam sobie trochę sagi o Wiedźminie. :>

> Ale zupełnie nie wiem w jakiej kolejności czytać, za co najpierw się zabrać. Mógłby
mi
> ktoś łopatologicznie napisać w jakiej kolejności należy czytać?
O ile dobrze pamiętam to pierwszy tom sagi to "Krew Elfów" . Dalszej kolejności nie pamiętam.
Tomów jest pięć.


Ale problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi masa opowiadań, i zupełnie nie wiem od czego wpierw zacząć, dlatego dobrze byłoby gdyby jakiś znawca literatury Sapkowskiego wskazał mi drogę ; o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 22:03, Badyl13 napisał:

Ale problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi masa opowiadań, i zupełnie nie wiem od
czego wpierw zacząć, dlatego dobrze byłoby gdyby jakiś znawca literatury Sapkowskiego
wskazał mi drogę ; o

No to parę postów wyżej masz zbiory opowiadań.

Ale niech się wypowie jakiś znawca literatury Sapkowskiego. Dołączam się też do twojego pytania. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 22:03, Badyl13 napisał:

Ale problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi masa opowiadań, i zupełnie nie wiem od czego wpierw zacząć, dlatego dobrze byłoby gdyby jakiś znawca literatury Sapkowskiego wskazał mi drogę ; o


Polecam przewertowanie ODPOWIEDNIEGO tematu: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=9557#u_434, ewentualnie popytanie w samym topicu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słucham sobie właśnie ostatnią część (Pani Jeziora) sagi o Wiedźminie. To jest mistrzostwo fantastyki! Pięknie napisane. Tylko niekiedy jak pojawia się za dużo nazw albo dat (Wieża Jaskółki), to można się pogubić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Przewertowałem topic, jak kolega wyżej poradził i znalazłem ^_^.
Tak więc kolejność czytania powinna wyglądać tak:

-Ostatnie Życzenie
-Miecz Przeznaczenia

-Krew Elfów
-Czas Pogardy
-Chrzest Ognia
-Wieża Jaskółki
-Pani Jeziora

Dwa pierwsze tytuły to zbiór opowiadań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 10:06, Badyl13 napisał:

>ciach

Przewertowałem topic, jak kolega wyżej poradził i znalazłem ^_^.
Tak więc kolejność czytania powinna wyglądać tak:

-Ostatnie Życzenie
-Miecz Przeznaczenia

-Krew Elfów
-Czas Pogardy
-Chrzest Ognia
-Wieża Jaskółki
-Pani Jeziora

Dwa pierwsze tytuły to zbiór opowiadań.

No, istotnie jest taka kolejność (sam sprawdziłem) , a "Ostatnie Życzenie" i "Miecz Przeznaczenia" to zbiory opowiadań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w połowie "Pani Jeziora". Do przeczytania książki zachęciła mnie gra komputerowa. Moim zdaniem książka jest genialna, strasznie wciąga. Są tam śmieszne rzeczy i smutne np. historia z Oczko. Szczerze polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować