• 0
RobeN

Czy gra uruchomi się na moim sprzęcie? - temat ogólny o wymaganiach gier

Pytanie

Temat skierowany do wszystkich, którzy nie są pewni, czy dana gra uruchomi się na ich komputerze.

Wszelkie sprawy techniczne należy kierować już do wątków precyzyjnych, traktujących o konkretnych przypadkach.

W wątku tym prosimy umieszczać tylko konkretne zapytania. Za wypowiedzi nie związane z tematem wątku użytkownicy będą surowo karani :)

Czasami warto przed zadaniem pytania zajrzeć do "wymagań sprzętowych" poszczególnych gier umieszczanych na naszej stronie w bazie Pomocy Technicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5485 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 22.08.2010 o 12:29, Pietro87 napisał:

Z tego co kojarzę minimalne do odpalenia gry wymagania ramu to było 256 [do samego uruchomienia
aplikacji] a rekomendowane juz minimum 1gb, ty mając tylko 512 tu możesz sprzętowo nie
wyrabiać.

Bo rozumiem inne gry chodzą ci normalnie ?

P.S.
Pytanie chyba w złym temacie, powinno być raczej tu zadane : http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=214&u=1577



Inne gry tak np: PES 2009 bez problemu na maxa...a tutaj drut i nic z tego ze zmiana grafiki itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Może to post niezgodny z tematem, ale generalnie o działaniu gier.
Nie wiecie może, czym spowodowany jest spadek wydajności w NWN? Gdy szykuje się jakas akcja, lub chodze po prostu po dużej lokacji FPSy spadają do 9-15. Natomiast gdy jesstem w zamknietych pomieszczeniach z niewielka iloscia npc wzrastają na klasyczne 75. Nie wiecie czemu tak się dzieje?

Mój config to Phenom II 925, 4gb ram, gtx 460.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

NWN jedynka rozumiem ^^ ?
Nie jesteś sam w swoim bólu z ta grą, ja na GTXie 260 co prawda nie mam,az tak drastycznych objawów, bo najgorsze zjazdy zaliczam do 35-40 fps [ot takie bez powodu, czasem w pustych pomieszczeniach, dobrze, że bardzo sporadycznie], ot ta giera nie za bardzo lubi się z nowymi kartami graficznymi.
Z tego co pamiętam była ona pisana w oparciu o Open GL 1.x a z biegiem lat twórcy w nowych sterownikach przerzucili sporo funkcji OpenGL na CPU, generalnie z tego co wiem u siebie mógł bym pewnie kompletnie wyeliminować problemy z frame ratem zjeżdżając do sterów 17x.x [np 175] ty masz kompletnie pozamiatane, bo starsze stery w ogóle nie podziałają z tak nowym układem jak GTX 460

Ustaw w panelu sterowania nviddi dla nvna przyspieszenie wieloekranowe na tryb jednoekranowy, może to trochę pomóc. Druga sprawa obniż cienie postaci na zero, ta opcja tez potrafi kaprysić na nowych układach. Nastepna sprawa to optymalizacja wątkowa w panelu nvidii, po testuj czy wyłączenie tej opcji nie rozwiąże twoich problemów.
Ostatni tips - opcje dźwięku, przełącz się na którykolwiek sterownik dźwięku w menu ustawień dźwięku w grze z domyślnych Rad Tools bo to tez często przyczyna problemów z frame ratem na nowych układach.


Ale generalnie - stuttering, screen tearing i fps dropy NWNa na nowych kompach to standard, a nowego patcha ani fan fixa raczej się już nie doczekamy [a szkoda bo to jedna z najlepszych cRPG jakie sa na PCtach T.T]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Lipa, mimo tych zmian dalej framerate jest żałosny przy nawet minimalnych zadymach. Cóż, będę musiał sobie radzić.

Nie wiesz jednak, czemu Bioshock również się przycina (Max Detale, 1920x1080)? Zmieniałem rozdziałki na mniejsze, ale to tylko lekko poprawiło działanie. To też wina sterów? Nie wspominając o tearingu z wyłączonym V-Sync.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Hmmm a masz np Batmana AA lub Mass Effecta 2, Dragon Agea tudzież inny stosunkowo nowy tytuł do potestowania czy będzie się normalnie zachowywać ?
W bioshocku nie mam pojęcia co może być przyczyną, mi tam działał na full bez jakiś problemów [tylko w sporo niższej rozdziałce bo 1440/900, z racji tego, że to max mojego monitora]
Stery rozumiem najnowsze zainstalowane ?

Sprawdź sobie temperatury, może gpu się przegrzewa [może wadliwy układ trafiłeś]

Aczkolwiek czytałem kiedyś skargi ludzi mających gtxy 295, jakoby gra miewała u nich "czkawki" frame rateu.
Ale jak mówię, u siebie się z tym nie spotkałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.08.2010 o 00:41, Pietro87 napisał:

Hmmm a masz np Batmana AA lub Mass Effecta 2, Dragon Agea tudzież inny stosunkowo nowy
tytuł do potestowania czy będzie się normalnie zachowywać ?

ściagam własnei ze Steam demo Mafii II - w niej sprawdzę.

Dnia 27.08.2010 o 00:41, Pietro87 napisał:

W bioshocku nie mam pojęcia co może być przyczyną, mi tam działał na full bez jakiś problemów
[tylko w sporo niższej rozdziałce bo 1440/900, z racji tego, że to max mojego monitora]
Stery rozumiem najnowsze zainstalowane ?

Tak, 2 tygodnie temu instalowałem.

Dnia 27.08.2010 o 00:41, Pietro87 napisał:


Sprawdź sobie temperatury, może gpu się przegrzewa [może wadliwy układ trafiłeś]

Teraz sprawdziłem w GW (Full Detale itd) i karta ma temperatury 40C, więc jest jak najbardziej OK. Wcześniej miałem an tym PC Radeona 4890 i on ścinał wszystkie gry, teraz mam te problemy z BS, NWN, ale np. w FEAR Perseus Mandate jest całkiem ok, więc to raczej nie jest problem natury sprzętowej.

Dnia 27.08.2010 o 00:41, Pietro87 napisał:

Aczkolwiek czytałem kiedyś skargi ludzi mających gtxy 295, jakoby gra miewała u nich
"czkawki" frame rateu.

Coś czytałem, że to się tyczy sterów wyższych niż 17x.xx, ale ile w tym prawdy to nie mam pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To pozostaje najmilsza alternatywa =)
Zbyt nowy układ graficzny.
Równie dobrze gpu może być zbyt świeże i sterownikowo jeszcze nie wyregulowane do poprawnej obsług pozycji które wyszły przed jego "narodzinami"

Ale jak masz czas i chęci, to testuj i kombinuj z ustawieniami w panelu nvidii, a nóż widelec trafisz w konkretnych tytułach na winowajce swoich problemów. Bo jak by nie patrzeć grafikę masz stosunkowo młodziutką, więc ciężko wyciągnąć do niej z rękawa jakiś obszerny FAQ.

P.S.
I pomyśleć, że kiedyś [w prehistorycznych czasach GFów 5600-6800]się tylko martwiliśmy tym, że się ma "za starą kartę graficzną"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprawdziłem demo Crysisa - jest średnio 20FPS przy detalach na High i rozdziałce 1680 x 1050. Nie wiem, czy to dobry wynik, czy zły - ale podaje go dla przyblizenia sytuacji.

EDIT: Po zmniejszeniu AA do x4 jest 31FPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.08.2010 o 01:38, Ancient_Lord napisał:

Sprawdziłem demo Crysisa - jest średnio 20FPS przy detalach na High i rozdziałce 1680
x 1050. Nie wiem, czy to dobry wynik, czy zły - ale podaje go dla przyblizenia sytuacji.

EDIT: Po zmniejszeniu AA do x4 jest 31FPS.


Już za późno na kolejny Edit, ale dodam, że przy rozpoczeciu wymiany ognia FPs spada do 15, by znowu wzbić się na poziom 30.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Więc tak, na moje oko coś u ciebie sprzętowo nie gra, nie wiem czy to karta się z jakiś powodów krztusi, czy może procesor lub ram.
Tez zassałem demo, bo jednak wersja pełna się od pre-release demka optymalizacyjnie imho znacznie różni, w demie mam przy nieco niższej rozdziałce bo takiej jak twoja nie ustawie przez ograniczenie monitora zupełnie inne wyniki, mianowicie :

1440/900, wszystko high, AAx8 = 55 do 30 fps, podczas wali jeden spadek do 26 nastąpił jak wysadziłem rykoszetem kilka beczek na przystani.
1440/900, wszystko high, AAx4 = 55-60 fps, sporadycznie podczas dużej wymiany ognia spadki do 35-40, bez aa w zasadzie płynne 60-40.

Fakt faktem crysis po dziś dzień jest killerem sprzętowym, ale twój układ jest mocniejszy od mojego GTXa 260, powinieneś trzymać wyższe osiągi, imho coś jest nie w porządku.
Nie wiem jak masz procek wytaktowany, swój mam skręcony na 4.0, to jedyna różnica jaka może być w naszych zestawach na moją korzyść, co nie zmienia faktu, że mój leciwy 260 jest znacznie słabszy niż twój 460 =)

Strzel kilka testów, jakieś benchmarki, porównaj jeszcze wyniki, bo na moje oko coś jest nie halo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Procek mam w ogóle nie kręcony.

Sprawdziłem demko Mafii - na 1680x1050 Filtrowanie Anizotropowe 16x, AA Wył, wszystko high i działa na 30-40FPS, czasem wyciągając 60FPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na demie mafii wykręcam płynne 60 fps, bez spadków [sporadycznie zjazd na 55 klatek, ale to w połowie dema podczas doczytywania obszaru], oczywiście bez włączonego PhysX''a bo ten niestety zarzyna mi GPU i powoduje zjazd do 25-30 klatek, a podczas sporego strzelania zjechałem nawet i na 18 =)

Imho - jeśli tobie nie przeszkadza działanie twojego GTX''a, to nie ma problemu, ale jak dla mnie to sprzęt chodzi poniżej swoich możliwości, powinieneś w mafii siedzieć na 60 klatkach non-stop, nawet biorąc pod uwagę fakt, że masz wyższą rozdzielczość ustawioną niż ja u siebie.

No chyba, że te 30-40 klatek to z włączonym full physxem wtedy to co innego =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No dla mnie, nawet mimo tej nieco wyższej rozdzielczości bo u mnie max to 1440/900, twoja karta nie powinna się tak dławić w podanych tytułach, które jak by nie patrzeć razem testowaliśmy.
Technologicznie GTX460 jest wydajniejszy niż mój 260, więc nie powinien odbiegać wydajnościowo, nawet pomijając fakt, że mam ocnięty procek, to różnice nie powinny być tak duże.

Ta mafia imho powinna ci śmigać na 60+ klatek, ze spadkami co najwyżej podczas doczytywania obszaru i to spadkami typu lekki zgrzyt na 30 fps i po 1 sekundzie powrót do normy 60.

Z tego co pamiętam odpalali na gramie na tej karcie mafie z max physxem w płynnych 30-40 fpsach.


Musisz wyeliminować winowajcę tej zlej wydajności, meotdą prób i błędów. Na początek najlepiej odpalić jakąś wymagająca grę, po czym zjechać do menedżera zadań i sprawdzić co i ile procka i pamięci zużywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.08.2010 o 20:30, Pietro87 napisał:

Musisz wyeliminować winowajcę tej zlej wydajności, meotdą prób i błędów. Na początek
najlepiej odpalić jakąś wymagająca grę, po czym zjechać do menedżera zadań i sprawdzić
co i ile procka i pamięci zużywa.


No właśnie procek prawie nigdy w pełni się nie obciąża. I nie ma mowy o wadliwym modelu, bo z życzliwości serwisu miałem wymieniany proc, mobo i RAMy na inne egzeplarze. Sprawdzałem też w ogole inny model mobo (ma770t-ud3p i ma770-ud3), a także inne ramy (bodaj jakieś kingstony). Więc naprawdę nie wiem co może się chrzanić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Taki jeszcze mam nieco inny trop, a mianowicie jaki masz zasilacz ?
Bardzo wątpię żeby nie wyrabiał ale warto spytać, bodajże karty nviddi już od modeli 7xx posiadają system sentinel który obniża wydajność karty gdy dostarczane jest zbyt mało energii, celem jej uchronienia przed uszkodzeniami.

Ewentualnie problem z dyskiem twardym który nie wyrabia z odpowiednim odczytem.

Ale to tylko strzały, zachowanie karty dla mnie bardzo dziwne, osiągi też podejrzane.
Przydał by się tu w temacie jeszcze ktoś kto ma też 460tkę, co by się wypowiedział jak ta karta powinna działać [tak po testach jeszcze spojrzałem, to wszędzie moje podejrzenia się potwierdziły i karta w testach miała wyższe osiągi w grach niż u ciebie]


P.S.
Temat poleciał kompletnie na bok względem oryginalnego, może lepiej się przeprowadzić do tematu Problemy z kompem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.08.2010 o 21:53, Pietro87 napisał:

Taki jeszcze mam nieco inny trop, a mianowicie jaki masz zasilacz ?
Bardzo wątpię żeby nie wyrabiał ale warto spytać, bodajże karty nviddi już od modeli
7xx posiadają system sentinel który obniża wydajność karty gdy dostarczane jest zbyt
mało energii, celem jej uchronienia przed uszkodzeniami.

Zasilacz mam OCZ Fatal1ty 550W, więc mocy jest całkiem sporo.

Dnia 27.08.2010 o 21:53, Pietro87 napisał:

Ewentualnie problem z dyskiem twardym który nie wyrabia z odpowiednim odczytem.

>
Właśnie sprawdziłem na innym HDD (mam w kompie 3) i niestety dysk też odpada.

Dnia 27.08.2010 o 21:53, Pietro87 napisał:

Ale to tylko strzały, zachowanie karty dla mnie bardzo dziwne, osiągi też podejrzane.
Przydał by się tu w temacie jeszcze ktoś kto ma też 460tkę, co by się wypowiedział jak
ta karta powinna działać [tak po testach jeszcze spojrzałem, to wszędzie moje podejrzenia
się potwierdziły i karta w testach miała wyższe osiągi w grach niż u ciebie]

Niekoniecznie chodzi o GTX 460 - na tej konfiguracji sprawdzałem też 4890 - który miał tak samo jak aktualny GeForce, plus screen tearing. Serwis tez sprawdził przy mnie dwie wersje 4870, 9800GT i X1650PRO no i tak samo. FPSy wszędzie oscylowały na poziomie 30. Wyjątkami były gry FEAR i Guild Wars - reszta ni hooya ;f

Dnia 27.08.2010 o 21:53, Pietro87 napisał:

P.S.
Temat poleciał kompletnie na bok względem oryginalnego, może lepiej się przeprowadzić
do tematu Problemy z kompem?

A owszem - lepiej nie robić błaganu na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Z tego co się orientuję nie ma tematu: " Czy film pójdzie na moim sprzęcie ?" Więc zapytam tutaj:
Dlaczego na: Amd Athlon64 X2 Dual Core 4000+; Palit Geforce 8600GT; ram:2gb DDR2, filmy w
HD->1080p(1920/1200) mają skłonności do klatkowania. Sprawdzałem na XP SP3 i Linuxie(debian, z podstawowym sterownikiem ekranu, jutro ściągnę oryginalne sterowniki od nvidii).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.08.2010 o 22:25, nightfaler napisał:

Z tego co się orientuję nie ma tematu: " Czy film pójdzie na moim sprzęcie ?" Więc zapytam
tutaj:
Dlaczego na: Amd Athlon64 X2 Dual Core 4000+; Palit Geforce 8600GT; ram:2gb DDR2, filmy
w
HD->1080p(1920/1200) mają skłonności do klatkowania. Sprawdzałem na XP SP3 i Linuxie(debian,
z podstawowym sterownikiem ekranu, jutro ściągnę oryginalne sterowniki od nvidii).

Wkradł się błąd nie /1200, a 1080

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się