Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

21,5-calowy monitor Full HD firmy BenQ trafił do sklepów

73 postów w tym temacie

Dnia 28.09.2008 o 11:42, pendejo napisał:

to nie przejściówka tylko cały kabel w xboxa wpina a na końcu ma DVI,


No to przejsciwoka na dlugim kablu? :P
Jak wepniesz w monitor bez Full HD to moze nie bedzie co narzekac na obraz, ale tylko dlatego, ze nie bedzie z czym porownac. Moj monitor ma na prawde cienutki obraz (jest bardzo stary) ale przez to ze nie mam z czym porownac to sie przyzwyczailem i wydaje mi sie dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 11:44, Hansin napisał:

FullHD na takim ekraniku to nic innego jak chwyt reklamowy. Ten monitor jest po prostu
zbyt mały, żeby można było zauważyć jakąś różnicę.


to ja wole nie czuć tej różnicy i nie mieć filmu skalowanego w dół na monitorze w kompie, a różnice widać niestety nie z odległości kilku metrów ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2008 o 11:50, Volvox napisał:

No to przejsciwoka na dlugim kablu? :P
Jak wepniesz w monitor bez Full HD to moze nie bedzie co narzekac na obraz, ale tylko
dlatego, ze nie bedzie z czym porownac. Moj monitor ma na prawde cienutki obraz (jest
bardzo stary) ale przez to ze nie mam z czym porownac to sie przyzwyczailem i wydaje
mi sie dobry.


no on starego monitora nie ma kolory ma na prawdę soczyste, ale niestety niektóre gry mają czarne pasy na dole i do góry, a niektóre są lekko rozciągnięte, przez co komfort grania lekko spada, więc do gier musi być panorama!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 11:28, Volvox napisał:

PS. Jak to jest z tymi standardami 16:9 i 16:10. Dlaczego sa 2 rozne? W ktory warto inwestowac?

Przelicz sobie. 16:9, to standard telewizji szerokoekranowej (widescreen tv).
16:9, to inaczej stosunek 1,777...:1.
1920:1080, to też jest 1,777...:1 (inne, to 960:540 lub 3840:2160)

Natomiast 16:10, to 1,6:1. Mają nieco inne rozdzielczości (bardziej komputerowe) takie jak:
1920:1200, 2048:1280 lub 1536:960. W przyszłości 4096:2560 lub 3840:2400.

Warto zauważyć, że w rozdzielczości 1920:1024 (2400:1280, 1800:960), są te same proporcje, co szerokoekranowe filmy kinowe czyli 1,875:1 (widescreen cinema). Tak więc konwersji (lub obcinania boków) zarówno w 16:9 jak i 16:10 nie uniknie się.

Wiele z tych rozdzielczości wynika z konkurencji między formatami, które wyszły od starych systemów PAL/SECAM i NTSC. Ostatecznie może się okazać, że świat oleje zgodność ze starymi formatami telewizyjnymi (bo dzisiaj i tak wszystko obrabiają komputery, a nowoczesny odbiornika tv, to po prostu uproszczony komputer).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 11:44, Hansin napisał:

FullHD na takim ekraniku to nic innego jak chwyt reklamowy. Ten monitor jest po prostu
zbyt mały, żeby można było zauważyć jakąś różnicę.

Rozdzielczość ludzkiego oka jest porównywalna z parametrami obrazu 6000x4000 pikseli oglądanymi z odległości pół metra. Tylko na takim ekranie można zasymulować prawdziwy widok samolotu lub statku widzianego na granicy możliwości widzenia ludzkiego oka. I dopiero po osiągnięciu takiej rozdzielczości na zwykłych monitorach komputerowych możnaby powiedzieć, że doszliśmy do granicy postrzegania ludzkich zmysłów. Podobnie jak to się stało z dźwiękiem jakieś 5-7 lat temu (ucho nigdy nie usłyszy lepszej jakości dźwięku niż próbka samplowana 96 KHz z 24 bitami rozdzielczości).
Następnym przełomem technologicznym będzie dla oka już tylko obraz stereo w prawdziwej głębi, a nie jak dzisiaj mono z płaskim rzutowaniem 3D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 13:28, Vivek1 napisał:

Coś za tanio... chyba się pomyliłeś Panie Harpen. Jak już jest w sklepach to biorę portfelik
i lecę na złamanie karku XD .


patrzyłem na kilku innych stronach i jest to samo :)
Ja już się na niego zdecydowałem :D tylko gdzie go kupić...? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 13:23, Olamagato napisał:

> FullHD na takim ekraniku to nic innego jak chwyt reklamowy. Ten monitor jest po
prostu
> zbyt mały, żeby można było zauważyć jakąś różnicę.
Rozdzielczość ludzkiego oka jest porównywalna[...]


czyli przyznajesz mu rację czy nie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Człowiek uczy się całe życie. Po głębszym zastanowieniu przyznaję rację. Ciekaw jestem kiedy będziemy kupować monitory o rozdzielczości 6000x4000 w standardzie i jakie będą wtedy dostępne karty graficzne na rynku. A obraz stereo.... hmmm przyznaję szczerze, że nie mam pojęcia o co chodzi ale chętnie poszperam na sieci, żeby przybliżyć sobie ten temat. Brzmi obiecująco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 13:55, Hansin napisał:

A obraz stereo.... hmmm przyznaję szczerze, że nie mam pojęcia o co chodzi ale chętnie poszperam na sieci, żeby przybliżyć sobie ten temat. Brzmi obiecująco.

Chodzi o obraz widziany osobno przez lewe i prawe oko. Na podstawie przesunięcia widzenia wynikającego z odstępu między oczami mózg buduje obraz przestrzenny. Jeżeli jedno i drugie oko widzą ten sam obraz (np. na ekranie), to wrażenie głębi jest minimalne i wynika tylko z doświadczenia w widzeniu obrazów przestrzennych (tak np. oceniają odległość na drodze kierowcy, którzy stracili jedno oko, ale nie stracili prawa jazdy).
Stworzenie prawdziwie przestrzennego obrazu w grze komputerowej jest dość łatwe bo wymaga generowania obrazu przez dwie karty graficzne z rzutem obrazu 3D na dwie kamery umieszczone na wirtualnej scenie w pewnej odległości od siebie, ale w tym samym kierunku (podobnie jak widzą oczy). Wtedy jeden obraz może iść na jedno oko, a drugi na drugie oko. Moglibyśmy wtedy oglądać prawdziwy przestrzenny obraz w grze. Tyle, że aby to osiągnąć trzebaby obecnie założyć jakieś okulary z wizjerami LCD na każde oko lub okulary z filtrami polaryzacyjnymi patrząc na specjalnie spreparowany obraz o podwójnej rozdzielczości. Problem polega właśnie na tym ostatnim elemencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 14:29, Olamagato napisał:

Tyle, że aby to osiągnąć trzebaby
obecnie założyć jakieś okulary z wizjerami LCD na każde oko lub okulary z filtrami polaryzacyjnymi
patrząc na specjalnie spreparowany obraz o podwójnej rozdzielczości. Problem polega właśnie
na tym ostatnim elemencie.


Ten ostatni problem może zostać rozwiązany z chwilą gdy uda nam się przekazywać wirtualny obraz bezpośrednio do mózgu. A to wbrew pozorom może okazać się bliższe niż mogło by nam się wydawać. Już teraz przeprowadza się eksperymentalne testy na osobach niewidomych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś poradzić czy opłaca mi się kupić X360 Arcade lub Premium i podlaczac go np. do tego monitora albo do 24 calowego monitora? Chciałbym kupić konsole ale nie wiem czy będzie mnie stać, dlatego chcę się dowiedzieć jakiej jakości mogę się spodziewać po takim zestawie. pozdr;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 13:45, Deejay napisał:

patrzyłem na kilku innych stronach i jest to samo :)
Ja już się na niego zdecydowałem :D tylko gdzie go kupić...? :/


Tylko zauwaz ze sa 2 modele. HD i HDA ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2008 o 15:50, Volvox napisał:

> patrzyłem na kilku innych stronach i jest to samo :)
> Ja już się na niego zdecydowałem :D tylko gdzie go kupić...? :/

Tylko zauwaz ze sa 2 modele. HD i HDA ;)

no wiem właśnie... różnią się tylko brakiem DVI-D/ HDMI1.3 w tańszym modelu.
Myślisz że to duża strata...?

EDIT
tak sobie myślę że głupie pytanie, bo po co komu full hd jak nie ma czym takiej rozdzielczości przesłać...
W takim bądź razie po co robią wersję bez wejść cyfrowych??

cena droższej wersji to ok 300 $

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować