Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 04.08.2008 o 19:28, destro177 napisał:

Weekendowy wypad do rodziców. Co sądzicie o fotkach?

1 i 2 są ciekawe, ale efekt psuje trochę umieszczenie głównego motywu centralnie w kadrze. Raczej tak się nie powinno robić ;)
3 dla mnie taka zwyczajna, kolory wydają mi się trochę przyblade;
w 4 widzę tylko ciemną plamę :P
5 nie wiem co przedstawia, ale podoba mi się zestawienie kolorów.
Ależ ja marudzę >.<
nie zniechęcaj się tylko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 20:14, azure83 napisał:

> Weekendowy wypad do rodziców. Co sądzicie o fotkach?
1 i 2 są ciekawe, ale efekt psuje trochę umieszczenie głównego motywu centralnie w kadrze.
Raczej tak się nie powinno robić ;)

Przyzwyczajenie od lat fotografowania ludzi etc zwykłym aparatem:) Dobrze że mi zwróciłaś uwagę:)

Dnia 04.08.2008 o 20:14, azure83 napisał:

3 dla mnie taka zwyczajna, kolory wydają mi się trochę przyblade;


Też tak myślę, ale te zachody są dla mnie wspaniałe, napatrzyć się nie mogę

Dnia 04.08.2008 o 20:14, azure83 napisał:

w 4 widzę tylko ciemną plamę :P


Podobało mi się to światło lampy zza liści jak lekko przebija.

Dnia 04.08.2008 o 20:14, azure83 napisał:

5 nie wiem co przedstawia, ale podoba mi się zestawienie kolorów.


Parasol po deszczu

Dnia 04.08.2008 o 20:14, azure83 napisał:

Ależ ja marudzę >.<
nie zniechęcaj się tylko :)


Ależ nie, nie ma lepszej lekcji od lekkiej krytyk i:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2008 o 19:51, czaja24 napisał:

lub programy do zarządzania fotkami np ACDSee

O, i ten program zadziałał! Swoją drogą bardzo mi się on spodobał. Bardzo fajnie zaprojektowany, przejrzysty i nieskomplikowany. Szkoda tylko że płatny, bo chętnie bym się na niego przerzucił... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:28, destro177 napisał:

Weekendowy wypad do rodziców. Co sądzicie o fotkach?


No okej, pora na moje trzy grosze ;-)

#1 - ślimaczek bardzo fajnie uchwycony, jedynie co, to w kadr bym przyciął samego ślimaka, tło jest tutaj aż tak za bardzo nie potrzebne

#2 - nóż również nieźle uchwycony - dobry kard, fajna sceneria, choć ostrość nie do końca dobrze złapana (końcówka noża jest już rozmazana niestety)

#3 - chyba najlepsze zdjęcie z tych wszystkich! Pięknie wyglądające niebo, znakomite zdjęcie :)

#4 - ciekawie przebija się to światło, sam ostatnio zrobiłem kilka podobnie prezentujących się zdjęć, bardzo mi się taki "typ" podoba

#5 - co tu dużo pisać, aparacik uchwycił te kropelki rewelacyjnie. Czuć tą "żywość" tego obrazu, a kontrast - bordo i biel wyszedł bardzo fajnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.08.2008 o 23:09, master matrox napisał:


#1 - ślimaczek bardzo fajnie uchwycony, jedynie co, to w kadr bym przyciął samego ślimaka,
tło jest tutaj aż tak za bardzo nie potrzebne


Na bliżej mi obiektyw nie pozwala, dlatego chcę zainwestować na jesień w Sigmę 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO, powinien na więcej zabawy pozwolić niż kit Canona 18-55.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś ma do mnie dotrzeć aparat Panasonic Lumix DMC-TZ5. Mój znajomy ma TZ3 i bardzo go sobie chwali. Do wersji piątej przekonała mnie możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD (mam telewizor w tym formacie i ciekaw jestem jak to będzie wyglądało), większy 3" wyświetlacz z podbitą rozdzielczością do 460 tys punktów. No i oczywiście zoom optyczny 10x co przy tak małym kompakciku zrobiło na mnie wrażenie.
Szukałem aparatu małego gabarytowo, bo poprzedni ukradziono mi podczas wypadu w Tatry m.in. dlatego, że był dość duży i trochę wystawał z plecaka :/ To był Kodak Easyshare Z7590. Mam do niego wielki sentyment, bo takiego odwzorowania kolorów jak w tym staruszku nigdzie nie widziałem :)
W każdym razie ten miał być mały ale z maksymalnie dużym zoomem optycznym. No i stanęło na tym Lumixie.
Jak wy oceniacie ten model? Czy to Waszym zdaniem dobry wybór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 08:28, GeoT napisał:

Jak wy oceniacie ten model? Czy to Waszym zdaniem dobry wybór?


Moim zdaniem dokonałeś znakomitego wyboru!

Wcześniej moim pierwszym aparatem cyfrowym również był Lumix, tyle że model LZ5. Aparat ten robi naprawdę świetne zdjęcia, ma bardzo dobry stabilizator oraz piękne barwy. Twój Lumix, TZ5 na pewno będzie dobrym wyborem - czytałem kilka recenzji tego aparatu i jest on dobrze oceniany. Możliwość kręcenia filmów w jakości HD to naprawdę ogromny plus - sam w moim obecnym BenQu mam 720x400 (czyli panorama, jak gdyby pół HD ;)) i filmy w tej rozdzielczości są niezłe, a Ty będziesz miał je w jeszcze lepszej. Ciekaw jestem tylko, w jakim formacie je kręci - mój Lumix LZ5 kręcił je w .MOV, co było dość uciążliwe, bo konwerterów .MOV > .AVI za dużo niestety nie ma.

Dnia 05.08.2008 o 08:28, GeoT napisał:

destro177
Na bliżej mi obiektyw nie pozwala

Dowolny program graficzny - przycinamy ślimaka i gotowe ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 09:08, master matrox napisał:

Moim zdaniem dokonałeś znakomitego wyboru!


Dzięki za pocieszenie, bo co by nie było i tak jest już za późno na żale ;)

Dnia 05.08.2008 o 09:08, master matrox napisał:

/.../Ciekaw jestem tylko, w jakim formacie je kręci - mój Lumix LZ5 kręcił je w .MOV, co było dość uciążliwe,
bo konwerterów .MOV > .AVI za dużo niestety nie ma.


Otóż właśnie .mov i to mi się najmniej podoba. Do telewizora mam podłączone kino domowe (telewizor i kino Samsunga) i wiem prawie na pewno, że nie ma ono kodeków dla tego rozszerzenia ...

Ps. i jeszcze jedno pytanie: jak to jest z zamiennikami oryginalnych akumulatorów do takiego aparatu? Braciak radzi mi dokupić jeszcze jeden, bo tak wygodniej, a że pierwsze testy cyfraka odbędą się na wypadzie w Tatry, a tam schroniska, możliwy brak prądu itp. więc lepiej mieć zapas. oryginalny akumulator Panasonica kosztuje około 100 zł bez kosztów przesyłki (oznaczenie: CGA-S007E/1B). Ma 1000mAh. Niby mało. Na allegro sa nawet 3000mAH ale ludzie ostrzegają, że 1) mogą uszkodzić aparat i 2) oryginalna ładowarka nie bardzo tak pojemne obsłuży.
Jak to z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2008 o 22:08, lewak napisał:

/.../ Teraz trochę kombinuję przy fotkach, a takie rozdzielczości jak 3264x2448
nie są zbytnio komfortowe przy retuszu.

Jeśli retuszować zdjęcia, to tylko i wyłącznie w pełnej rozdzielczości... Innego godnego polecenia rozwiązania nie znam.

Dnia 03.08.2008 o 22:08, lewak napisał:

I pytanie. Czy mniejsza rozdzielczość pliku przekłada się na jakość odbitki?

Oczywiście, choć zależy to od wielkości odbitek. Jeśli chcesz wywołać zdjęcie do wielkości plakatu, to przyda się jak największa rozdzielczość. Przy odbitkach 10x15 i tak nie zauważysz utraty szczegółów, jeśli zmniejszysz zdjęcie przed oddaniem do labu, bo... maszyna i tak dokonałaby tej operacji za Ciebie. Warto więc zmiejszyć rozdzielczość zdjęć i je nieco wyostrzyć, nim odda się je do wywołania.

Dnia 03.08.2008 o 22:08, lewak napisał:

Niestety. W sofcie dołączonym do aparatu nie da się zapisać pliku w JPG. Dostępny jest tylko format SPD. /.../

Aż mi się nie chce wierzyć. Każdy program do obróbki zdjęć w formacie RAW musi mieć opcję zapisu tychże do formatu JPG lub TIFF. Jak w tym nie znajdziesz, to zainstaluj sobie ACDSee.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 10:07, GeoT napisał:

Otóż właśnie .mov i to mi się najmniej podoba. Do telewizora mam podłączone kino domowe
(telewizor i kino Samsunga) i wiem prawie na pewno, że nie ma ono kodeków dla tego rozszerzenia


E tam, odpalisz film przez aparat bezpośrednio. W pudełku na pewno będzie kabel AV. No cóż, to szkoda że filmy są w .MOV - sam mam spore problemy, gdy muszę je konwerterować na .AVI - na płycie jednak będzie dorzucony ArcSoft Video Impression (tylko kurcze, nie wiem czy to jest na płytce od Samsunga czy od BenQa...) i on bez problemu je konwerteruje.

Dnia 05.08.2008 o 10:07, GeoT napisał:

Ps. i jeszcze jedno pytanie: jak to jest z zamiennikami oryginalnych akumulatorów do
takiego aparatu? Braciak radzi mi dokupić jeszcze jeden, bo tak wygodniej, a że pierwsze
(...)


Według mnie warto mieć co najmniej jeden komplet, a najlepiej dwa komplety zapasowe baterii. Baterie które podałeś są dość drogie, ja polecałbym kupno Energizerów - są dobre, a i ekonomicznie nie wychodzą najgorzej. Sam muszę jeszcze kupić zapasowy komplet, bo obecnie ciągnę na tych od LZ5 ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 13:10, master matrox napisał:

/.../ Baterie które podałeś są dość drogie, ja polecałbym kupno Energizerów - są dobre, a i
ekonomicznie nie wychodzą najgorzej. Sam muszę jeszcze kupić zapasowy komplet, bo obecnie
ciągnę na tych od LZ5 ;-)


Już szukałem zamienników Energizera i problem jest w tym, że nie bardzo jeszcze można znaleźć. Myślę, że ten model jest jeszcze dość nowy i nie mają podróbek dla akumulatorków. Ale to pewnie tylko kwestia czasu ;)

Ps. właśnie dojechał do mnie ten aparacik. Jest naprawdę malutki, za to wyświetlacz 3" jest naprawdę duży :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierz Panasonica ma bardzo dobrą optykę również mój kolega ma identycznego kupił miesiąc temu i jest zadowolony. Świetna stabilizacja obrazu, świetna jakość fot, małe szumy oraz 5x zoom optyczny jak na dzisiaj to wystarczający. Ogólnie ma dużo bajerów i funkcji. Jest ich masa i nawet profesjonalista coś znajdzie.
Co do Kodaka niestety firma się zepsuła kiedyś była przodownikiem w produkcji aparatów. Mam jeszcze analogowy który kosztował ok 900zł. I nadal trzyma sie.
Niestety kodak nie radzi sobie w aparatach cyfrowych, duże szumy, kiepska optyka. Jedyna zaleta kodaka to naturalne kolory zdjęć które odwzorowują te same kolory co w trakcie robienia zdjęcia.
Co do modelu 12mpix! Przereklamowane w tej cenie, przy małej matrycy i aparacie = duże szumy.Zresztą tyle nie będzie ci potrzebne 8mpix zupełnie maks w kompaktach. Z panasonica będziesz zadowolony./

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

W sumie Kodak kusił mnie trochę filmami w HD, ale za to odstraszał krótką gwarancją (tylko rok, gdy Panasonic ma 2).

No cóż, to chyba będzie trzeba zamówić :) (Ehh... I znowu kasa... ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 17:52, jakubcjusz napisał:

Dzięki.

W sumie Kodak kusił mnie trochę filmami w HD, ale za to odstraszał krótką gwarancją (tylko
rok, gdy Panasonic ma 2).

No cóż, to chyba będzie trzeba zamówić :) (Ehh... I znowu kasa... ;p)

To całe HD to tak naprawdę chwyt marketingowy tym bardziej, że filmy w cyfrówkach lubią być nie skompresowane. To w przypadku mojej cyfrówki przy rozdzielczości 640x480 w formacie avi przy 1gb mogę nagrać maks 15min. A w kodaku przy szybkości 30 klatek i takiej rozdzielczości przy 1gb pamięci stawiam na kilka minut :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, może i banalne, ale laikiem jestem w te klocki :P. Może mi ktoś wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy aparatami Nikon Coolpix S500 i S520? I przy okazji - jaki inny aparat polecilibyście w cenie oscylującej w okolicach 500 zł? Aparat ten ma być bardziej ''wycieczkowy'', więc przydałoby się robienie ładnych zdjęć pod słońce itp. Z góry dziękuję ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 22:52, ak.47 napisał:

Mam pytanie, może i banalne, ale laikiem jestem w te klocki :P. Może mi ktoś wyjaśnić
jaka jest różnica pomiędzy aparatami Nikon Coolpix S500 i S520?

S520 ma więcej pikseli na matrycy, bo aż 8 mega. S500 wyposarzono w 7.1 Mpix.

Dnia 13.08.2008 o 22:52, ak.47 napisał:

I przy okazji - jaki
inny aparat polecilibyście w cenie oscylującej w okolicach 500 zł?

Polecam Sony W55. Dobry aparacik w dobrej cenie. Miałem w łapkach i testowałem. Laik nie powinien narzekać. ;)

Dnia 13.08.2008 o 22:52, ak.47 napisał:

Aparat ten ma być
bardziej ''wycieczkowy'', więc przydałoby się robienie ładnych zdjęć pod słońce itp.
Z góry dziękuję ;].

Pod słońce każdy aparat zrobi zdjęcie. Problem w tym, że to fotograf musi umieć wykorzystać takie warunki, by cyknąć fajną fotkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2008 o 13:27, Neo97 napisał:

/.../

Moim zdaniem bradzo fajny sprzęcik. Posiadacze tego Fuji raczej go sobie zachwalają. Radzę też wziąć pod uwagę Lumixa FZ8. Cena niewiele wyższa, a możliwości ma już większa.

W razie wątpliwości poczytaj sobie recenzje na www.recenzje.net.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2008 o 13:27, Neo97 napisał:

Witam koledzy mam pytanie zamierzam kupić sobie taki sprzęcik http://allegro.pl/item414702343_nowy_fuji_fine_pix_s5800_gwarancja_vat.html
co o nim myślicie i czy w ogóle warto kupować takie hybrydy czy lepiej kupić zwykłego
kompakta i jeśli już kompakta to poleccie mi jakiegoś.Prosze o sensowne odpowiedz:D

Jeśli nie przeszkadza Ci brak stabilizacji oraz brak szerokiego kąta - to warto ;) obiektyw też jest dosyć ciemny niestety.
Lumixy niby mają większe możliwości, ale potrafią nieźle zaszumieć. A na stronie podanej przez Bumpera recenzje dodają różni ludzie (niektórych zadowala sam fakt posiadania aparatu - jakiegokolwiek) i praktycznie każdy aparat ma dobre oceny :P
Na pytanie, czy warto kupować takie hybrydy, nie ma prostej odpowiedzi. Zależy kto czego oczekuje. Mniejszy kompakt może mieć lepsze jakościowo zdjęcia ze względu mniejszy zakres ogniskowych (mniejszy zoom), bo zoom wpływa na zniekształcenia obrazu, ale dla typowego amatora są one często niezauważalne. Zastanów się czy potrzebujesz dużego zooma ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować