Zaloguj się, aby obserwować  
Kamil_i_Maciek

Pobór do wojska jak tego uniknąć? :) [M]

1055 postów w tym temacie

Jako przedstawiciel rocznika, który jako ostatni miał zostać uwzględniony do poboru - lokalne WKU było bardzo ''konsekwentne'' jeśli chodzi o pobór delikwentów. Najśmieszniejsze było to, że dostałem wezwanie na dzień 1 października - w dniu rozpoczęcia roku akademickiego. Nie mam pojęcia kto ustalał taki termin, bowiem zgłoszenie się w tym dniu było fizycznie niemożliwe. Pomijam już fakt, że studiuję w innym mieście aniżeli miejsce zamieszkania. W każdym razie kto miał mi wydać zaświadczenie, że jestem studentem na dzień 1 października?

Dlatego stosowną wizytę udało mi się przełożyć na inny termin - zresztą i tak zostałem ''miło'' potraktowany przez przedstawiciela WKU, który był oburzony tym, że nie wiem co to punktualność. Ostatecznie zostałem odroczony do roku 2011.Khem -.-'' . Tyle tytułem wszelakich zażaleń i przygód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o godzinie 13 byłem na wezwaniu do wojska w siedzibie WKU w moim mieście , może odrobinę się obawiałem tego co mnie czeka , ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie i całe szczęście. Musiałem przynieść książeczkę wojskową oraz zaświadczenie z uczelni , że się dalej uczę , później wypełniłam jakiś dokument z danymi osobowymi , podpisałem się w paru miejscach i to był już koniec , pobór do wojska został odroczony do drugiej połowy 2010 roku. Byłem trochę zaskoczony , że to wszystko tak szybko i sprawnie poszło , chyba wszystko to trwało jakieś 10 minut. Jak sobie przypomnę co to się działo przy komisie wojskowym który trwał grubo ponad dwie godziny , to mi się aż śmiać chcę. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwaga cykory! Informacje na temat zasadniczej służby wojskowej, poboru i rezerwy. 2008 rok to ostatni rok poboru na ZSW. Grudzień to ostatni miesiąc kiedy mogą Was wcielić do armii. Polecam lekturę wywiadu z ministrem obrony narodowej: http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/5884
Zacytuje chyba najbardziej interesujący Was fragment:
"Bogdan Klich: Powtarzałem to już wielokrotnie, powtarzam raz jeszcze, ostatnie wcielenie w ramach poboru odbywa się w grudniu tego roku. Od przyszłego roku poboru nie będzie. Podobnie jak w kolejnych latach."
Czyli jak widać, jesli do grudnia nie dostaniecie liściiku z WKU to nie ma isę co obawiac o dalsze losy. Można spokojnie zgłaszać do WKU wnioski o przeniesienie do rezerwy. Z tego co czytałem odpowiednia nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony juz przeszła przez Sejm.
Dowód? Ostatnie wcielenie w paru województwach: http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/5964

Życzę udanej służby już wcielonym a tym, których to ominęło lub zaraz ominie gratuluję przeniesienia do rezerwy. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym tygodniu mieliśmy spotkanie z jakimś wojskowym, który wyjaśniał nam coś odnośnie Przysposobienia obronnego, i on powiedział taką ciekawą rzecz, że pobór owszem, miał się skończyć w tym roku, ale pod warunkiem że będą chętni do służby zawodowej (i jakoś zawsze zapominało się o tym wspomnieć :P), a chętnych jest obecnie za mało. W sumie sam nie wiem co jest prawdą, ale nie chce mi się wierzyć że od ręki pozbędą się wszystkich poborowych nie mając nikogo na ich miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Docelowo w armii zawodowej ma chyba służyć 120tyś. żołnierzy. Z tego co się orientuję teraz jest jakieś 62% stanu. Zobaczymy co bedzie na koniec roku. Niemniej skoro nowelizacja przeszła przez Sejm to już nie ma co się oglądać. Zresztą ten stan liczebny to stan docelowy. Nie ma chyba powiedziane, że w styczniu 2009 ma być te 120tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj pismo z WKU o wezwaniu w celu uzupełnienia ewidencji wojskowej. Dostałem to do skrzynki, nie poleconym. Czy to jest wezwanie do wojska? Nigdzie się nie uczę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 16:22, destro177 napisał:

Dostałem dzisiaj pismo z WKU o wezwaniu w celu uzupełnienia ewidencji wojskowej.


No i? Co to było? Jeśli jeszcze nie jesteś w koszarach to daj znać o co chodziło. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2008 o 19:16, HumanGhost napisał:

No i? Co to było? Jeśli jeszcze nie jesteś w koszarach to daj znać o co chodziło. ;]

Poszedłem do lekarza, dał mi zaświadczenie na zapalenie jelita grubego (które niestety mam), wysłałem poleconym. Odesłali mi to zaświadczenie podbite ich pieczątką oraz na kartce A4 coś w stylu instrukcji co mam zrobić - napisali "dotyczy - zmiana kategorii bla bla bla" a pod tym "w celu zmiany kategorii (...)". Chodzi o to, że mam złożyć u komendanta wniosek o zmianę kategorii oraz pokazać mu wszystkie papiery na chorobę od lekarza. A on zdecyduje co dalej. Nie mam teraz pisma przy sobie, więc dokładnie nie pamiętam jak to sformułowane wszystko było. Ale żadnego terminu nie dostałem. Jutro idę po wydruk do lekarza i poradę co zrobić dokładnie:) A do samego WKU pojadę w następny poniedziałek. Trzeba delikatnie to przeciągać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w TV gdzieś leciały jakieś wiadomości właśnie na temat poboru. Ludzie nie chcą iść do wojska. Z niektórych regionów Polski nie ma w ogóle chętnych. Coś tam gadali, że nie wiadomo czy się wyrobią z tym wszystkim, a nawet jeśli to w przypadku zagrożenia dla Polski pobór miałby być wznowiony. Ja osobiście mam nadzieję, że jednak ten pobór skończy się tego 4-6 grudnia. Jasne, że jeszcze się uczę, ale staram też się o własną firmę. Powoli wszystko rozkręcam i nie chce teraz tego przerywać : (.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2008 o 07:39, HumanGhost napisał:

4-6 grudnia - ostatni pobór przymusowy do woja. Czyli jeśli nie dostaliście jeszcze powołania
to juz nie dostaniecie, bo trzeba je wysłać 14 dni przed wcieleniem. :)


hehe, a ja dopiero WKU mam w lutym. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości. Czy zakończenie poboru do służby zasadniczej dotyczy również ludzi z wykształceniem wyższym, bo tych drugich z tego co mi mówiono mogą posłać od razu na jakieś szkolenie podoficerskie. Jak to z tym jest ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale jest prosty sposób na przeniesienie do rezerwy bez odbywania służby i nerwów czy zaś nie przywrócą poboru. Od 11 lutego wystarczy iść do wku i poprosić o przeniesienie do rezerwy. Dostaje się pieczątkę do książeczki wojskowej i cześć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 22:15, Drake100 napisał:

najlepiej zaświadczenie od lekarza i masz spokój dopóki ruskie nas nie zaatakują.

widocznie czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną, nie potrzeba żadnego zaświadczenia od lekarza żeby być w rezerwie. Wystarczy się zgłosić do wku i dostaje się wpis do książeczki że uregulowało się stosunek do służby wojskowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie każdy jest już w rezerwie.. Nie ma już poboru, a wizyta w WKU i odpowiedni stempelek/wpis do książeczki może być potrzebny do kredytu/pracy... ale nie ma wpływu na to czy do wojska się pójdzie czy nie... Domyślnie każdy kto nie jest w zawodowym jest w rezerwie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 22:24, Assurubalit napisał:

Obecnie każdy jest już w rezerwie.. Nie ma już poboru, a wizyta w WKU i odpowiedni stempelek/wpis
do książeczki może być potrzebny do kredytu/pracy... ale nie ma wpływu na to czy do wojska
się pójdzie czy nie... Domyślnie każdy kto nie jest w zawodowym jest w rezerwie..

Tak? A skąd pewność że za rok nie przywrócą poboru? W Polsce to wszystko jest możliwe. Wole mieć to załatwione a nie "w domyśle" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować