Zaloguj się, aby obserwować  
Bartuc

Język C / C++ / C# / Java - pytania, problemy...

1979 postów w tym temacie

"afryka.cpp" nie jest plikiem głównym. W Symfoni pisało, że po uruchomieniu afryka, albo europa i po kompilacji program powinien działać. Spróbuję zrobić tak jak powiedziałeś. Dzięki za pomoc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za drugi post, ale sprawdziłem twoją wersje. Dodałem do pliku "afryka.cpp" plik "europa.pp" (tak jak nagłówkowy czyli include# "europa.pp"). Wynik... Chodzi! Program działa jak należy, jednak bez > system ("pause") < nic nie widać. Dzięki bardzo! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2007 o 14:40, Yamamoto napisał:

"afryka.cpp" nie jest plikiem głównym. W Symfoni pisało, że po uruchomieniu afryka, albo europa i po kompilacji program powinien działać.

-> Wiem, ze juz dziala, ale odpisze na to :) Plikiem glownym moze byc tylko afryka.cpp, gdyz tylko w tym pliku istnieje funkcja main(). Plik europa.cpp tej funkcji nie posiada, wiec uruchomic by sie go na pewno nie dalo :) [w kazdym razie - ja nieslyszalem o takim przypadku ;) ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2007 o 19:54, LifaR napisał:

-> Wiem, ze juz dziala, ale odpisze na to :) Plikiem glownym moze byc tylko afryka.cpp,
gdyz tylko w tym pliku istnieje funkcja main(). Plik europa.cpp tej funkcji nie posiada, wiec
uruchomic by sie go na pewno nie dalo :) [w kazdym razie - ja nieslyszalem o takim przypadku
;) ]


Nie zwróciłem uwagi, że w "europa.cpp" nie ma tej funkcji :D
Teraz zacznę się bawić w pisanie czego własnego z plikiem nagłówkowym :D Jak nie będę czegoś umiał, to będę się zgłaszał tutaj i liczył na pomoc :D Dzięki jeszcze raz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2007 o 12:34, Xantus napisał:

> Czy jest tu ktoś kto programuje lub programował w Delphi?

To temat o C ;)

Dzisiaj zacząłem się uczyć języka C i C++.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 21:03, pretorianie napisał:

Dzisiaj zacząłem się uczyć języka C i C++.


C, Delphi, HTML.... Nie lepiej skupic sie na jednej rzeczy?
Jezyki programowania (HTML nim nie jest tak gwoli scislosci) sa do siebie bardzo podobne i jak zrozumiesz jeden to pisanie w innych nie bedzie duzym problemem (sa podobne komendy tylko troszke inaczej sie zapisuje)
np.
C - if (costam) zrob_to
Pascal - if costam then zrob_to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.05.2007 o 10:56, Xantus napisał:


C, Delphi, HTML.... Nie lepiej skupic sie na jednej rzeczy?
Jezyki programowania (HTML nim nie jest tak gwoli scislosci) sa do siebie bardzo podobne i
jak zrozumiesz jeden to pisanie w innych nie bedzie duzym problemem (sa podobne komendy tylko
troszke inaczej sie zapisuje)
np.
C - if (costam) zrob_to
Pascal - if costam then zrob_to

HTML sam przychodzi na poziomie podstawowym a więcej mi nie potrzeba. Próbowałem przez parę miesięcy uczyć się Delphi bo mi znajomy polecił, ale coś nie przemawia on tak do mnie. Rozumie ale bez żadnych rewelacji. Natomiast C, C++ od razu mi się spodobał. Wydaje mi się prostszy niż Delphi. Do tego wszystko do siebie pasuje. W Delphi nie raz miałem takie wrażenie, że czegoś nie łapię. Tzn. wiedziałem co ma być ale nie wiedziałem tak do końca skąd się to wzięło.
A jakie jest Twoje zdanie na temat języka C, C++? Czy jest to język, który byś polecił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2007 o 15:14, pretorianie napisał:

Próbowałem przez parę
miesięcy uczyć się Delphi bo mi znajomy polecił, ale coś nie przemawia on tak do mnie.


Delphi to w zasadzie jezyk Pascal. Jest in calkiem fajny i prosty. Problem, ze w Delphi pascal przedstawiany jest obiektowo, a do tego jest sporo elementow takich jak przyciski formularze itp., a to powoduje lekkie zagubienie dla poczatkujacych.

Dnia 17.05.2007 o 15:14, pretorianie napisał:

Natomiast C, C++ od razu mi się spodobał. Wydaje mi się prostszy
niż Delphi. Do tego wszystko do siebie pasuje. W Delphi nie raz miałem takie wrażenie, że czegoś
nie łapię.
A jakie jest Twoje zdanie na temat języka C, C++? Czy jest to język, który byś polecił?


C++ (dla poczatkujacego lepszy niz C) potrafi miec czasem dosc mętny kod (zwlaszcza jak podgladasz dobrze napisne programy), a dodatkowo wymaga wiekszej uwagi poniewaz wybacza mniej bledow ;) Niemniej jednak C++ to obecnie jeden z najpopularniejszych jezykow i wiele innych (np. PHP) jest na nim opartych.
Jesli jestes wytrwaly i podoba ci sie programowanie to warto sprobowac od razu pisac w C++. Zaczalbym jednak od pisania w ''DOS'', a nie w Buliderze. Najpierw trzeba poznac podstawy programowania (programy nie beda tak efektowne ale tez nie bedzie cie nic rozpraszac).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2007 o 09:02, Xantus napisał:

Delphi to w zasadzie jezyk Pascal. Jest in calkiem fajny i prosty. Problem, ze w Delphi pascal
przedstawiany jest obiektowo, a do tego jest sporo elementow takich jak przyciski formularze
itp., a to powoduje lekkie zagubienie dla poczatkujacych.

Był dla mnie prosty do pewnego momentu. I wydaje mi się, że moje problemy opierają się właśnie na części programowania objektowego.

Dnia 18.05.2007 o 09:02, Xantus napisał:


C++ (dla poczatkujacego lepszy niz C) potrafi miec czasem dosc mętny kod (zwlaszcza jak podgladasz
dobrze napisne programy), a dodatkowo wymaga wiekszej uwagi poniewaz wybacza mniej bledow ;)
Niemniej jednak C++ to obecnie jeden z najpopularniejszych jezykow i wiele innych (np. PHP)
jest na nim opartych.
Jesli jestes wytrwaly i podoba ci sie programowanie to warto sprobowac od razu pisac w C++.
Zaczalbym jednak od pisania w ''DOS'', a nie w Buliderze. Najpierw trzeba poznac podstawy programowania
(programy nie beda tak efektowne ale tez nie bedzie cie nic rozpraszac).

Dokładnie, zacząłem właśnie w ''DOS''. Narazie idzie całkiem dobrze, ale nie zapeszam bo w Delphi też na początku szło wszystko ok do momentu objektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2007 o 12:25, Mateusz kopacki napisał:

jestem na lekcji programowania i musz napisaci gre w TP gdzi piła bedzie sie odbijała od sican


Podczas jednych zajec? to chyba bez punktacji (a jak z paletka/mi)? Hmm pamietaj zeby na przyszlosc wspomiec czy robisz to graficznie czy tekstowo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam problem z tym programem który oblicza srednią klasy
kompilator pokazuje mi dwa błedy .. i nie wiem co robic...

#include<iostream.h>
#include<conio.h>
int main()
{
double srednia=0;
int stopien, licznikPetli, wynik, liczbaUczniow;

stopien=0;
licznikPetli=1;
wynik=0;
liczbaUczniow=0;

cout<<"Ilu jest uczniow w Twojej klasie ? "<<endl;
cin>>liczbaUczniow;

while(licznikPetli<=liczbaUczniow)
{
cout<<"Wprowadz stpien: " <<licznikPetli<<" ucznia "<<endl;
cin>>stopien;
wynik=wynik+stopien;
licznikPetli=licznikPetli+1;
}

srednia=static_cast<double>(wynik)/liczbaUczniow;
cout<<"Srednia w twojej klasie wynosi\t"<<srednia;


getch();
return 0;

}

na wytłuszczoonym... jest coś nie tak.. nie wiem co dalej... :/
pomocy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2007 o 11:12, Chester001 napisał:

mam problem z tym programem który oblicza srednią klasy
kompilator pokazuje mi dwa błedy .. i nie wiem co robic...

Nie wiem jakie to błędy bo ich nie podałeś, ale błąd jest tylko w górnej linijce.
Wynika to z tego, iż uczył Cię ktoś kto posługuje się tylko Pascalem, nadużywa niepotrzebnych jawnych konwersji i nadużywa zmiennych. Ewentualnie to ty masz mocne naleciałości z Pascala.
Ten programik w C++ powinien wyglądać np. tak:

#include<iostream>
#include<conio>
int main()
{
unsigned liczbaUczniow = 0;
cout << "Ilu jest uczniow w Twojej klasie ? " << endl;
while(!(cin >> liczbaUczniow)) while(cin.get()) ;

int wynik = 0;
for(unsigned uczen=1, unsigned stopien = 0; uczen <= liczbaUczniow; ++licznikPetli, cout << endl)
{
cout << "Wprowadź stopień " << uczen << ". ucznia: ";
while(!(cin >> stopien)) cin.get();
while(cin.ignore()); //ignoruje kolejne wprowadzone po spacjach liczby, po czytaniu pierwszej
wynik += stopien;
}
cout << "Średnia w twojej klasie wynosi\t" << double(wynik) / liczbaUczniow;
while(cin.ignore());
cin.get();
return 0;
}

Kilka uwag:
- cout i cin są związane za pomocą domyślnej operacji cin.tie(&cout), która powoduje, że nie potrzeba używać czyszczenia bufora za pomocą endl przed każdym wprowadzaniem zmiennej.
- nowe zmienne wprowadza się do kodu tak późno jak tylko to możliwe
- zmiennych, które mają służyć tylko do jednorazowego użycia w ogóle się nie tworzy (srednia)
- jawne rzutowanie static_cast jest potrzeba gdy rzutuje się typy danych nie mające ze sobą nic wspólnego. Konwersje matematyczne z typów stałoprzecinkowych na zmiennoprzecinkowe są wykonywane przez kompilator automatycznie. Jedynym wyjątkiem jest operacja dzielenia dwóch liczb stąłoprzecinkowych gdy chcemy otrzymać wynik zmiennoprzecinkowy. Wtedy jeden z argumentów dzielenia musi byc liczbą zmiennoprzecinkową, co robimy operatorem konstruktora typu wbudowanego (będącego najbezpieczniejszą i najszybszą konwersją) takim jak typ(wyrażenie). W programie powyżej jest to double(wynik);
- wprowadzanie "stopnia" w pętli while zabezpiecza przed padem programu gdy ktoś wprowadzi coś, co nie jest liczbą. Próby powtarzane są dak długo aż wprowadzi się poprawną liczbę, niepoprawne znaki są łykane przez cin.get().
[aktualizacja]
- typy wprowadzanych danych zmieniłem na unsigned, dzięki czemu sam runtime zabezpiecza przed wprowadzeniem ujemnych liczb. Natomiast gdybyś chciał ograniczyć wprowadzane stopnie do jakiegoś zbioru, to musiałbyś samemu zmienić warunek poprawności wprowadzonej liczby.

ps. Kod nie jest sprawdzony na kompilatorze bo przerabiałem go z głowy. Może byc problem z operacjami na iostream jeżeli konkretny kompilator nie ma bibliotek standardowych w pełni zgodnych z C++ 3.0 (ANSI/ISO).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2007 o 11:12, Chester001 napisał:

na wytłuszczoonym... jest coś nie tak.. nie wiem co dalej... :/ pomocy!

-> Nie mam pojecia. Na operatorach rzutowania C++ zbyt dobrze sie nie znam, wiec pierwsze co zrobilem, to sprobowalem skompilowac program u siebie. O dziwo... dziala :)
Podejrzewam wiec, ze blad tkwi w kompilatorze. Z tego co widze po uzywanej przez Ciebie skladni, Twoj kompilator jest raczej wiekowy (uzywanie naglowkow z biblioteki standardowej rozszerzeniem .h , nie deklarujesz przestrzeni nazw ktorej w programie uzywasz, a przed operacjami strumieniowymi takze nie podajesz w jakiej przestrzeni nazw pracujesz...) Dla mnie to wyglada na kompilator zgodny, ale z ARM, a nie ISO C++.
Proponuje uzyc nowszego kompilatora :)
A jesli to niemozliwe - podaj przynajmniej jaki komunikat bledu otrzymujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no no... widze ze Pan moderator zna sie na rzeczy :)

konweerter nazywa sie TCLite bo taki sam jak na lekcji

teraz od kilku dni dopiero mam C++ bo teraz miałem turbo pascala
twoją wypowiedz jeszcze raz przeczytam i zobacze co jest grane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zabawe z c++, umiem już tworzy różne proste kalkulatory i podobne programy, ale mam 2 pytania:
-co zrobić aby program wyświetlał polskie znaki?
-co zrobić aby po skończeniu operacji zamiast wyłączać się, program się restartował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2007 o 12:38, Szczur22 napisał:

-co zrobić aby po skończeniu operacji zamiast wyłączać się, program się restartował?

cały kod funkcji main wrzucić do pętli while(1). W ten sposón zawsze po wykonaniu wróci na początek. Pod koniec pętli proponuję dodać jakiegoś ifa, który ewentualnie wybreakuje program. Np. tak

int main(){
while(1){
//kod programu
//
char c;
cin>>c;
if(c==''q'')
break;
}
}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to aby po otrzymaniu wyniku, jak nacisne jakis przycisk (bez zatwierdzania enterem), to program sie zresetuje, a nie bedzie wyswietlal wszystkiego drugi raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozesz mi podac jakieś www na temat C++ i początkach .. aby sie zaznajomic.. do tej pory pracowałem w turbo pascalu i kurcze chciałbym C++ poznac nieco lepiej ... znacznie lepiej... HELP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
-> Nie wiem, nie mam pojecia. Sam z takich kursow nie korzystam. Poszukalem chwile na google i znalazlem http://ithelpdesk.pl/ - wyglada to nawet niezle. Sam czytam cos w necie, akurat jak mam konkretny problem i szukam jedynie odpowiedzi na to co mnie frapuje :)

Jesli znasz angielski w miare dobrze to proponuje tez -> http://helion.pl/online/thinking/index.html - mozna sciagnac ksiazki Bruce''a Eckela Thinking in C++. Ogolnie poszukaj na google kurs c++ itp. na pewno cos znajdziesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować