Zaloguj się, aby obserwować  
Tenebrael

NOOB - termin znaczący wszystko i nie przekazujący niczego

79 postów w tym temacie

Witam wszystkich

Chciałem dzisiaj poruszyć pewną kwestię. Nie, nie chodzi o kwestię, "kto jest noobem i dlaczego". Chodzi o samo słowo. Ale najpierw trochę wprowadzenia fabularnego...

Otóż od jakichś paru miesięcy gram sobie w Bad Company 2. Początkowo nie zwracałem uwagi na gamechat - ot, ludzie sobie wypisują jakieś pierdoły, zamiast grać. Ich wola. Potem jednak z ciekawości zacząłem czytać, co też tam ludziki zamieszczają.

Po pewnym czasie tej jakże "wciągającej" (tiaaaa) lektury, zauważyłem, że najczęściej, wręcz nagminnie się pojawiającym słowem jest "noob".

Słowem tym określani są gracze we w zasadzie wszelkich sytuacjach:

- gdy zabijesz przeciwnika, nazywa Cię noob''em
- gdy zginiesz z jego ręki, TEŻ nazywa Cię noob''em
- gdy strzela do Ciebie, a Ty jak na złość kryjesz się i nie chcesz zginąć... jesteś noob''em
- gdy nie potrafisz sfragować wroga, wtedy on jest noob''em
- gdy przegrasz rundę, toś noob
- gdy wygrasz - również
- gdy zachowujesz się nie fair, to oczywiście masz miano noob''a
- ale gdy grasz fair, to też...
- gdy...

Ale dość już tego wymieniania. Ogólnie rzecz biorąc, noob''ami nazywani bywają wszyscy, którzy nie zachowują się tak, jakby przeciwnicy tego chcieli - nie giną łatwo, zabijają szybko, strzelają celnie, grają bardziej lub mniej fair niż my.

Zastanawia mnie, co to słowo obecnie właściwie znaczy? Czy aby nie stało się zwykłym "przecinkiem", słowem na wszystko, nie znaczącym praktycznie nic? Wyrazem frustracji, że ON potrafi lepiej, niż JA?

Zapraszam do dyskusji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 12:24, Tenebrael napisał:


To akurat dosyc oczywiste. Wyraz frustracji, czasem wlasnie zawisc, czysta zlosliwosc, lub nie radzenie sobie z emocjami, tudziez rozmywanie sie granicy miedzy swiatem wirtualnym a realnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj...


To nie dotyczy tylko Bad Company ale i reszty gier multi MMO i tam gdzie występują czaty.. Ja osobiście tnę w Diablo ][ i tam tez są kanały chatowe. Tam to nawet Noobem się nazywa osobę która razem w Twojej druzynie zginęła przez potwora. Zaraz leci tekst "OMG Noob!!!" a jak nie zdazy po ciało żeby się ubrać w itemy i dednie jeszcze z 4 razy to juz jest totalnie Ownowana. Zdaniami typu "What Tha Fuckin'' Noob HAHAHAHAHAHAHAH" i jest wyśmiewany ;/ Tak naprawdę noobem jest każdy :p (Bez urazy) jest to słowo obraźliwe, osoba bardzo poczatkujaca w mniemaniu doswiadczonych. Tylko że straciło to już jakiekolwiek znaczenie słownikowe.. dla innego gracza jest się Noobem i tyle. Zazwyczaj piszą to małe dzieciaki 12 lat + do max 16. Leszcze bagienne którzy mają problem z głową i mieli problemy w dzieciństwie więc są Kur*** mocni przez internet Nooby Jeba*** ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja pamiętam jak kiedyś zagrywałem się w MOHAA, i oczywiście wiele razy spotkałem się z tym słowem, czasami też kierowany w moją stronę. Wg mnie jest to wyraz frustracji osób, które nie mogąc popisać się umiejętnościami, rzucają internetowym mięchem. Rozumiem, użyć słowo NOOB względem osoby, która jawnie i widocznie kaleczy piękno gry - szczególnie chodzi tu o graczy nie radzących sobie z grą zespołową bądź czitujących (sam używałem tego określenia głównie w takich wypadkach).
Ale tak po prawdzie, to jak się już trochę wkręciłem w grę, to określenie NOOB mnie wielce śmieszyło, szczególnie wypowiadane z ust osób szpanujących skillem. Toteż między znajomymi dla jaj za każdym razem wyzywaliśmy się od NOOBÓW :D

A, i ja do listy bym dodał, że jesteś nazywany noobem gdy zabijesz jednym granatem 2 lub więcej graczy - jezu, jakie wtedy jest NOOBowanie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 13:02, Zimek1990 napisał:

jezu, jakie wtedy jest NOOBowanie :D

Zagraj PvP w WoWie. W sumie obojetnie, PvE tez moze byc-byle druzynowo:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie w jaką grę nie zagrasz po sieci, zawsze spotkasz się z tym określeniem. Różni ludzie używają tego w różnych sytuacjach, a żeby się nie rozpisywać zbytnio można to podzielić na dwie grupy:

1) Normalni gracze nazywają noobem tych, którzy łamią niepisane zasady miłej rozgrywki. W tym wypadku taki noob nie łamie zasad regulaminu gry, ale robi rzeczy powszechnie uważane za wkurzające, utrudniające rozgrywkę itp

2) Nierównoważone psychicznie dzieci używają tego zwrotu aby wyrazić swoją frustrację co tyczy się WSZYSTKIEGO (coś spowodowało, że zginął/nie dostał czegoś, a ty dostałeś/jesteś lepszy itp) co tylko wytrąciło ich z dobrego humoru. No i nie zapomnij, że to zawsze jest twoja wina.

W multi BC2 nigdy nie grałem, ale tutaj można znaleźć właśnie kilka takich niepisanych zasad w tej grze :)
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Noob#Battlefield_Bad_Company_2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 13:07, Pateus napisał:

> jezu, jakie wtedy jest NOOBowanie :D
Zagraj PvP w WoWie. W sumie obojetnie, PvE tez moze byc-byle druzynowo:>


Wystarczy włączyć "General Chat" Noob, to noob i występuje w każdej grze xD. Ja oczywiście nie używam tego słowa, to takie dziecinne ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 13:19, Casprov napisał:

Wystarczy włączyć "General Chat" Noob, to noob i występuje w każdej grze xD. Ja oczywiście
nie używam tego słowa, to takie dziecinne ..

Czy ja wiem? Ja i kilku moich kolegow zaadaptowalismy to slowo dla wlasnych potrzeb:) I przykladowo loguje sie kolega, to nie witam go ''czesc Daniel'', tylko wlasnie ''czesc noobku'' :> Wszystko mozna obrocic w inna strone:D W tym momencie to slowo juz nie ma znaczenia pejoratywnego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 13:12, Hartus napisał:

W multi BC2 nigdy nie grałem, ale tutaj można znaleźć właśnie kilka takich niepisanych
zasad w tej grze :)
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Noob#Battlefield_Bad_Company_2

Hehe, w BC2 sprawa jest o tyle skomplikowana, że najczęściej na koniec partii od noobów wyzywają "snajperzy" z ratio 20/2 i 1300 punktami, co świadczy o tym, że:
- ani razu nie rzucili kulki
- ani razu nie spotowali
- ani razu nie podłożyli
- ani razu nie rozbroili
- ani razu nie zabili w obronie
- nawet nie wspominając o podkładaniu C4 na czołgach (przecież to jest ryzykowne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słownikowe znaczenie tego słowa cechuje kogoś kto nie ogarnia podstawowej mechaniki/zasad gry - jednak w dzisiejszych czasach nie ma ono znaczenia

Zlamiłeś? jestes noobem
Zowniłeś kogoś? no to musisz byc noobem bo mimo 1st place w tabelce wynikow miales farta i zabiles gracza z kd ratio -5 -,-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 13:28, Pateus napisał:

W tym momencie to slowo juz nie ma znaczenia pejoratywnego:)


To, że w jakiejś grupie dane określenie zostało uznane za pieszczotliwe nie oznacza, że w stosunku do innej osoby (spoza grupy) nie będzie miało ono znaczenia pejoratywnego - to tak, jakbyś uznał, że "dupeczka" w stosunku do dziewczyny nie ma już znaczenia pejoratywnego/lekceważącego, bo w kręgu Twoich koleżanek tak się przyjęło.

Noobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Noob" - gdy zostaniesz wyzwany od nooba to znaczy tylko tyle, że osoba z którą rozmawiasz ma o wiele niższy poziom inteligencji od Twojego co za tym idzie: nie potrafi normalnie rozmawiać, argumentować i dyskutować.. jest to prawdopodobnie spowodowane wypaleniem szarych komórek przez promieniowanie monitora, ale nie jest jeszcze naukowo sprawdzone. Bogactwo słownika pokazuje z jaką osobą mamy do czynienia. Odradzam próby nauczania tychże osób trudnego słowa: newbie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety i w świecie realnym to słowo zaczęło zbierać swoje żniwo. Pamiętam, gdy kiedyś przechodziłem niedaleko boiska, gdzie grały dzieciaki w piłkę nożną. Jeden z nich niefortunnie nie strzelił na pustą bramkę, na co jego koledzy "Hahahaha, noob!".

O występowaniu tego określenia w grach sieciowych nie będę pisał, koledzy wyżej już to zrobili.

No więc...

Nara nooby! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 15:23, Vilmar napisał:

Noobie.

Obraza! Skladam skarge:>
A tak na powaznie, to wlasnie zaznaczylem piszac ''mozna to obrocic (...)'' :> Mozna lecz nie trzeba.
Noobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A sam termin to kolejny wytwór slangu internetowego, przeróbka słowa newbie- czyli nowicjusz, żółtodziób, początkujący, "świerzak" itd. Jeśli ktoś popełnia elementarne błędy, które obeznanym graczom się nie zdarzają (nagminnie) to jest to sygnał, że jest gra od niedawna- trudno się obrazić za stwierdzenie oczywistego faktu.
Podobno z kolei noob to określenie niereformowalnego nowicjusza, ale wątpię czy tacy istnieją.
Za to można się uśmiać gdy ktoś miota noob''ami na prawo i lewo - to zwykły frustrat, spammer i w dodatku lamer.

PS Noob? Mnie nikt tak jeszcze nie nazywał, co f*cking PRO :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 15:56, zadymek napisał:

Podobno z kolei noob to określenie niereformowalnego nowicjusza, ale wątpię czy tacy
istnieją.

Jestes tego absolutnie, ale to absolutnie pewien?:>

Dnia 04.01.2011 o 15:56, zadymek napisał:

Za to można się uśmiać gdy ktoś miota noob''ami na prawo i lewo - to zwykły frustrat,
spammer i w dodatku lamer.

Albo tak jak juz zaznaczylem wyzej, zmieniono znaczenie slowa, likwidujac negatywny wydzwiek:)

Dnia 04.01.2011 o 15:56, zadymek napisał:

PS Noob? Mnie nikt tak jeszcze nie nazywał, co f*cking PRO :)

Noob

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Noob- to noob, nie ma innego wytłumaczenia tego słowa. Za bardzo wdarło się do słownika dzisiejszej społeczności.
You are newbie NOOB !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Medal of Honor: Allied Assault, jak chodzisz i fragujesz z Shotgunnem jesteś uważany z nooba, co za głupota shotgun to broń jak każda inna, dziwne że w innych fpsach użycie shotguna nie jest ganione bycie noobem.

i tu sądzę że nazywanie noobem jest taką odzywką aby wyrażić swoją przewagę, np Ja vs mój brat, fraguje swojego brata wiele razy pod rząd i piszę że jest noobem bo nie mógł mnie pokonać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Noob nooba noobem pogania. Ja akurat bardzo często używam tego słowa, szczególnie jak gram w Modern Warfare 2. W multi można bardzo łatwo zrobić z siebie nooba, głownie używając noobskiej broni, rób noobskich perków :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować