Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Optimus to od dziś CD Projekt Red SA

23 postów w tym temacie

Mateusz Kołodziejski

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Optimus, do której należy studio twórców Wiedźmin 2: Zabójcy Królów zdecydowało o zmianie nazwy firmy na CD Projekt Red SA. Decyzja ta jest zgodna z zapowiedziami z początku miesiąca.

Przeczytaj cały tekst "Optimus to od dziś CD Projekt Red SA" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekonomistą, nie znam się na giełdzie, ale jeśli dobrze rozumiem to Optimus KUPIŁ CDPROJEKT, płacąc własnymi akcjami, przez co CDPROJEKT stało się nowym właścicielem Optimusa? Jak już napisałem, nie znam się, ale z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego wygląda to śmiesznie:P To się nazywa robić biznes:P Powodzenia CDPROJEKT RED SA:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> "było dka wszystkich dość uciążliwe."

Literówka

Osobiscie myśle, ze ludzie to mają gdzieś :) Ich interesuje Wieśmak, a nie. Kto nalezy do kogo xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2011 o 20:49, tatarinho napisał:

Nie jestem ekonomistą, nie znam się na giełdzie, ale jeśli dobrze rozumiem to Optimus
KUPIŁ CDPROJEKT, płacąc własnymi akcjami, przez co CDPROJEKT stało się nowym właścicielem
Optimusa? Jak już napisałem, nie znam się, ale z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego
wygląda to śmiesznie:P To się nazywa robić biznes:P Powodzenia CDPROJEKT RED SA:D


To stare dzieje, było to wszystko wytłumaczone. Głównie chodziło o to, by CD Projekt wszedł na giełdę tylnymi drzwiami, czyli podpiął się do firmy która jest jest na giełdzie. Dzisiejsza decyzja jest ostatnim punktem wejścia na giełdę firmy CD Projekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Z pośpiechu rześta panowie kilka literówek zrobili. ;). hmmm czyżby CD Projekt przeszedł w kolejne stadium ?;> jeśli chodzi o nazewnictwo i nie tylko
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś potrafi wytłumaczyć o co biegało w tej "fuzji" Optimusa i CDP?
Myślałem, że ten kto ma akcje spółki ma władzę. Optimus stał się właścicielem CDP w taki sposób, że oddał mu swoje akcje i CDP został właścicielem Optimusa? Zapłacę Ci i będę twoim panem, pod warunkiem, że ty będziesz mi rozkazywał? Ja tego nie ogarniam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Literówki zostały poprawione jeszcze zanim tekst się ukazał. Niestety dziś CMS strony jest dosyć kapryśny i wprowadza zmiany dość powoli. Niemniej jednak za czujność i wszystkie uwagi dziękuję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2011 o 20:45, Selv napisał:

Lecimy w dół... zmiana nazwy pomoże?


Sądzę, że to był ich plan od początku, a nie akcja związana ze spadkiem wartości... akcji.

Growin---> my się wam oddajemy, a wy w nas inwestujecie. Prawdopodobnie Optimus był w nieciekawej sytuacji i przejęcie przez cdp uratowało ich od kłopotów. O ile dobrze rozumuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Prawdopodobnie Optimus był

Dnia 28.06.2011 o 21:54, Budo napisał:

w nieciekawej sytuacji i przejęcie przez cdp uratowało ich od kłopotów.

I to mnie interesuje. Wszędzie się mówi, że to Optimus kupił CDP (oddając im się, ale jednak).
To kto kogo kupił? Z jednej strony Optimus kupił (w zamian za akcje) CDP , a z drugiej CDP przejęło (poprzez te akcje) Optimusa.
To jak to w papierach było? Że niby kto kogo kupił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planowane było, nie wątpię ale ciekawy jestem czy to pomoże firmie podciągnąć akcje w górę bo teoretycznie powinno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tylko współczuję wszystkim, którzy miesiąc przed premierą Wiedźmina2 rzucili się na kupowanie akcji Optimusa "bo na gram.pl napisali że pójdą w górę po premierze". stracić prawie 30% wartości w 3 miesiące? auć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2011 o 22:28, jeremyarch napisał:

ja tylko współczuję wszystkim, którzy miesiąc przed premierą Wiedźmina2 rzucili się na
kupowanie akcji Optimusa "bo na gram.pl napisali że pójdą w górę po premierze". stracić
prawie 30% wartości w 3 miesiące? auć...


Spekulacje xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim zatroskanym kwestią "kto kogo kupił" wyjaśniam - to jest taka niby-fuzja. Jedna firma kupiła drugą w zamian za co ta druga dostała kawałek pierwszej. "Now your thinking with portals" chciałoby się rzec. I zapewniam Was, że to jest jeszcze pikuś. Jakbyście zobaczyli strukturę finansową ITI to po prostu głowy by Wam popękały. Tam jest wszystko tak pomieszane, że jakby w siedzibę TVN walnęła atomówka, to na wynikach finansowych koncernu odbiłoby się to dopiero po pięciu latach :)

A co do samej zmiany nazwy - w sumie logiczne. CD Projekt RED ma brand za granicą, Optimus już prawie w ogóle nie ma brandu, nawet w Polsce jedzie głównie na wspomnieniach ze starych dobrych czasów Romana Kluski. Który to Roman Kluska, po tym jak go państwo polskie przeczołgało zajął się hodowlą owiec i ma branżę elektroniczną i wielkie pieniądze w dupie. Może słusznie. Zdrowiej dla niego.

Zastanawiam się jak to jeszcze wygląda z powiązaniami kapitałowymi pomiędzy CD Projekt RED a CD Projekt. Ciekaw jestem czy znaki towarowe "The Witcher" są w ogóle aportem CD Projekt RED. Bo jeśli nie, to jeszcze oczami wyobraźni jestem w stanie zobaczyć akcję w stylu nieco gangsterskim, w którym CD Projekt zmienia nazwę, wyciąga team z CD Projekt RED, wyciąga swoje znaki towarowe, a dawny Optimus zostaje w "czarnej dupie" z kawałkiem nieruchomości, odrobiną szybko starzejącego się sprzętu i fajnym szyldem. Oczywiście między innymi dlatego transakcja była opłacona akcjami, ale akcje też można sprzedać i wyjść na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2011 o 20:45, Selv napisał:

Lecimy w dół... zmiana nazwy pomoże?

korekta po sporym wzroście (z 2 euro za akcję w marcu do 4 euro za akcję w maju) to raczej nie "lecimy w dół" ;) liczy się trend, a nie krótkotrwałe fluktuacje, które dotyczą wszystkich spółek, nawet najbardziej dochodowych, no chyba że kogoś interesuje inwestowanie w iście ForEx''owym stylu, czyli próba zarabiania na takich wahaniach ;) Oczywiście jak najbardziej możliwa, ale to już sprawa inwestorów a nie spółki jako takiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co zaszło z Optimusem i CDP to tak zwane przejęcie odwrócone, albo też połączenie odwrotne.
Spółka z prawnego punktu widzenia dominująca (Optimus) de facto staje się własnością udziałowców zależnej (Spółka holdingowa CDP, będąca właścicielem CDP Red, GoG, Dystrybutora itd.)

Jak napisano wyżej - zabieg ten miał na celu wprowadzenie CDP na giełdę tylnymi drzwiami.
Optimus w czasie przejęcia w zasadzie nie prowadził już działalności, ale istniał na giełdzie.

Właściciele CDP sprzedali więc 100% udziałów swojej spółki holdingowej Optimusowi w zamian za duży pakiet akcji Optimusa.

Reasumując Optimus stał się właścicielem CDP, ale byli właściciele CDP większościowymi udziałowcami Optimusa.

A teraz po prostu przemianowali Optimusa (którego 100% działalności to spółki - córki CDP) na CDP RED, gdyż RED jest bardziej rozpoznawalny na świecie dzięki Wiedźminowi.

Prawda, że proste? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować