Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Jeśli ktoś jest na tyle zajebisty i pomoże mi z tymi zadaniami będe bardzo wdzięczn. Chodzi mi o prawą stronę skanu (wielomianu), możliwe krok po kroku, w niektórych miejscach z objaśnieniami. Oczywiście płacę niebogąbką(czyli dobry uczynek- łatwiej trafić do nieba).

20091112180340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 18:05, bartog123 napisał:

Jeśli ktoś jest na tyle zajebisty i pomoże mi z tymi zadaniami będe bardzo wdzięczn.
Chodzi mi o prawą stronę skanu (wielomianu), możliwe krok po kroku, w niektórych miejscach
z objaśnieniami. Oczywiście płacę niebogąbką(czyli dobry uczynek- łatwiej trafić do nieba).

1. Rozwalasz to na 3 przypadki, x mniejsze od 1, x należące do przedziału <1,7> i x większe od 7 i dla każdego z nich rozpatrujesz to równanie. Mam nadzieję, że nie muszę tego rozpisywać :)

2. Skoro rzeczywiste, a mamy ułamek, to musi chodzić o to, że mianownik nigdy nie jest równy 0, a zatem funkcja z mianownika nigdy nie przyjmuje miejsc zerowych, a zatem delta tegoż mniejsza od 0. delta= -4(1- m^2)= 4m^2 - 4 < 0. Zatem m^2-1<0, zatem m^2<1, zatem m należy do przedziału otwartego (1,1)

3.No nie wiem, jak jest u Was w szkole, u nas się to rozwalało schematem Hornera, jeśli tego nie mieliście, to zostaje albo dzielenie pod kreskę, albo zapisanie tego wielomianu w postaci (x-a)(x-b)(x+2) -24, wymnożenie tego wszystkiego i porównywanie współczynników przy kolejnych potęgach, będą 3 równania z 3 niewiadomymi.
Wyjdzie Ci potem wzór wielomianu i już będzie łatwo znaleźć jego pierwiastki

4.Korzystamy z wzorów Viete''a
x1 + x2= -b/a=-5
x1*x2 = c/a =3
a + b + c = 27
3 równania, 3 niewiadome.
b/a = 5, zatem 5a = b, c/a = 3, czyli 3a = c, czyli podstawiamy do ostatniego i mamy 5a +3a +a =27, czyli 9a= 27, czyli a =3, czyli b =15, czyli c=9 i podstawiasz do wielomianu, czyli 3x^2 +15x + 9

b)Czyli 3x^2 +15x +9>x^4 +15 x +9. Większość się skróci, czyli w poprzednim podpunkcie dobrze nam wyszło i zostaje 3x^2>x^4, skracamy przez x^2 i mamy 3>x^2, czyli x należy do przedziału (-pierwiastek z 3, pierwiastek z 3)

5. Z danych wnioskujemy że, wzór tego wielomianu możemy zapisać w postaci W(x):= z(x-1)(x+1)(x+5) i dodatkowo wiemy, że dla x=-2 wielomian przyjmuje wartość 18, czyli W(-2)= z(-3)(-1)(3)=18, czyli 9z= 18, czyli z = 2, czyli wzór wielomianu to 2(x-1)(x+1)(x+5), co trzeba cierpliwie wymnożyć i dostajemy 2x^3 +10x^2 - 2x -10

b) znowu nam się pokrywają współczynniki przy danych potęgach, znaczy że jest dobrze i wystarczy przyrównać. a-b = 10 i b = -10, czyli a +10=10, czyli a =0.

Test Ćwiczeniowy
1. skoro taki przedział to wielomian funkcja kwadratowa o współczynnikach z tej nierówności daje się zapisać jako a(x+1)(x-5), a ponieważ współczynnik przy x^2, jest równy -1, zatem a=-1, czyli -1(x+1)(x-5), czyli x^2 - 4x -5, zatem b=-4, c=-5

2.Wywalamy 1 z dziedziny (bo mianownik) i zauważamy, że 1 jest rozwiązaniem licznika, czyli można przez niego podzielić i dzięki temu skrócić przez mianownik (cały czas pamiętając, że to nie jest rozwiązanie, bo nie ma go w dziedzinie). Dostajemy wzór x^3 + x^2 +4x +4, nawiasujemy, z pierwszych dwóch czynników wyłączając x^2, a z 3 i 4 wyłączając 4 i dostajemy (x^2+4)(x+1), co w liczbach rzeczywistych ma tylko 1 rozwiązanie= -1.

3. krótko, jedna liczba =a, druga liczba b
a/b =2/3, zatem a <b
(a+5)/(b+9)= 5/8
Z pierwszego wyznaczamy, że b=3/2 a, i wstawiamy do drugiego mamy
(a+5)/(3/2a +9)=5/8 trochę słabo to widać, ale jak sobie rozpiszesz to od razu wszystko będzie jasne.
i mnożymy "na krzyż" 8(a+5)=5(3/2a + 9)
Czyli 8a + 40 = 15/2 a + 45, czyli 0,5 a = 5, czyli a = 10, czyli b= 15

Jak widzę, po zaledwie 3 latach odkąd ja robiłem te tematy, poziom wymagań podręcznikowych znowu spadł. Takie rzeczy dają w podręczniku rozszerzonym?? Dziwne. Żeby nie było, że się mądrzę, a coś źle zrobiłem- gdzieś mogłem się rąbnąć w obliczeniach, ale rozumowanie jest dobre w każdym przykładzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2009 o 15:22, crash807 napisał:

... więc poprosił prawdziwie i szczerze "Najwyższego", Boga.


Przydałoby się całe zdanie , aby wychwycić kontekst...

Według mnie lepiej wyglądało by to zdanie , gdybyś pozbył się cudzysłowu i wstawił myślnik zamiast przecinka:

(...) więc poprosił prawdziwie i szczerze Najwyższego -Boga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2009 o 15:22, crash807 napisał:

Będzie to z sensem?

[...]
... więc poprosił prawdziwie i szczerze "Najwyższego", Boga.

Prawdziwie i szczerze to w tym przypadku to samo więc ja bym z tego zrezygnował. Poza tym przymiotnik najwyższy mi nie pasuje. W końcu nie ma innych bogów jest tylko jeden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


>W końcu nie ma innych bogów jest tylko jeden.

Ale chodziło mi o to, że Bóg jest jeden i jest właśnie tym najwyższym, najważniejszym, dla ludzi/wobec ludzi jest on najwyższy.

Źle będzie jak w interpretacji i analizie tekstu pojawi się rym? Bo jedno zdanie mi się zrymowało i tak trochę dziwnie to brzmi jak się całość czyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2009 o 15:39, crash807 napisał:


>W końcu nie ma innych bogów jest tylko jeden.

Ale chodziło mi o to, że Bóg jest jeden i jest właśnie tym najwyższym, najważniejszym,
dla ludzi/wobec ludzi jest on najwyższy.

Źle będzie jak w interpretacji i analizie tekstu pojawi się rym? Bo jedno zdanie mi
się zrymowało i tak trochę dziwnie to brzmi jak się całość czyta.

Nie wg mnie to brzmi bez sensu jeśli już bardzo chcesz to tak jak podpowiedziała koleżanka z góry po myślniku. I wywal ten jeden przymiotnik;p
Książki nie mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2009 o 16:05, kedzior141 napisał:

Ma może ktoś pomysł na plakat o przestępstwach komputerowych, np. anty piractwu? Jakieś
hasło by się przydało wymyślić, a ja nie mam głowy do tego...


:P

20091114161010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2009 o 16:10, Daelor napisał:

> Ma może ktoś pomysł na plakat o przestępstwach komputerowych, np. anty piractwu?
Jakieś
> hasło by się przydało wymyślić, a ja nie mam głowy do tego...

:P


ale ja serio pytam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taką prośbę. Czy mógłby mi ktoś napisać w punktach co powinno/musi znaleźć się w recenzji książki? z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2009 o 09:29, noobie napisał:

Mam taką prośbę. Czy mógłby mi ktoś napisać w punktach co powinno/musi znaleźć się w
recenzji książki? z góry dzięki :)


zakładam, że twoje google ma awarię.
łap, dwa w miarę treściwe ''poradniki'':
http://histmag.org/?id=2062
http://www.jak24.pl/jak-napisac-recenzje/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować