Zaloguj się, aby obserwować  
ciusiek_i_luka

Filatelistyka i numizmatyka [m]

357 postów w tym temacie

Dnia 26.01.2007 o 19:10, HumanGhost napisał:

No pewnie. A co? :-)
Ostatnio bardziej skupiam się na monetach, ale znaczki nadal sa dla mnie ciekawym hobby. :-)


Monety jak monety, kiedyś nawet zbierałem, jednak to przeszłość. Jeśli zaś chodzi o znaczki, czy pochwalisz się swoimi zbiorami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HumanGhost, a masz w swoim katalogu wartość monet 1 gr i 2 gr z 1949 roku?
Mam tego trochę i jestem ciekaw ile jeszcze trzeba je trzymać, żeby się opłacała sprzedaż :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2007 o 01:36, A-cis napisał:

HumanGhost, a masz w swoim katalogu wartość monet 1 gr i 2 gr z 1949 roku?


Możesz je trzymać w nieskończoność. Ich sprzedarz nigdy nie będzie opłacalna w normalnym rozumieniu tego słowa. Tzn. dostaniesz za nie więcej niż 1 i 2 grosze obecne, ale będzie to niewiele więcej. Są zbyt popularne, ich ilość jest ogromna.

igorinho -->> Cóż trochę tych znaczkó jest. Najciekawsze okazy to znaczki z Generalnej Guberni i dwudziestolecia międzywojennego z Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2007 o 06:49, HumanGhost napisał:

igorinho -->> Cóż trochę tych znaczkó jest. Najciekawsze okazy to znaczki z Generalnej
Guberni i dwudziestolecia międzywojennego z Polski.


No, to napewno żadkie okazy. Mam też kilka z dwudziestolecia międzywojennego. Mój zbiór nie jest dość pokazny, ale być może kiedyś powiększę go kilkakrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2007 o 06:49, HumanGhost napisał:

Możesz je trzymać w nieskończoność./.../ Są zbyt popularne, ich ilość jest ogromna.

Ogromna ilość, to chyba tylko w numizmatycznej skali :-)
Co do 1 gr, to może bym się nawet zgodził, ale dwugroszówek nigdy nie było zbyt dużo (obecne też chyba obserwujesz niezbyt często), a poza tym te monety nie były zbyt długo w obiegu, bo (bodajże) w 1953r była wymiana pieniądza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, wartość ich jest raczej znikoma.
Nie znam ilości emisji polskich monet z wczesnego PRL-u, więc mogę tylko właściwie stwierdzic sucho cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak btw. Zauważyliście, że od jakiegoś czasu NBP wypuszcza bardzo ładne monety? Choćby ostatnio Foka Szara. Albo Konny Wojownik z końca zeszłego roku. Można wymienić jeszcze kilka naprawdę ładnych monet.
Chyba się wzięli wreszcie do roboty przy wzorach z NBP. Bo w latach 90tych to monety lekko mówiąc średnie im wychodziły.

Hehe spotkałem się z fajnym stwierdzeniem odnośnie wysokich cen GN''ów. Na cenę skąłda sie 2zł rzeczywistej wartości i 98% chwilowej mody. Hehe trudno temu nie przyznać racji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zbieram 2 złotowki mam ich okolo 80 a już są warte 500zł no facet wystawił kiedys worek czyli 50 monet Zygmunt II August a jeden chodzi po 1000 zł i koleś z allegro wygrał i dał za nie 53 tyś a za 10 lat będzie warte
drugie tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jestem taki pewny czy drugie tyle. Wartość GN''ów to głównie zasługa czasowej mody. Patrz mój powyższy post. Na pewno będą więcej warte, bo przecież nieprzybywa starszych roczników. Ale raczej będzie to kontrolowany wzrost wartości. W pewnym momencie się to zatrzyma.
Wiele namieszał Parchimowicz tym swoim nowym katalogiem na 2007. Niektóre ceny sa z kosmosu. I parę wielkości emisji też przekręcił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też próbowałem zbierać monety Udawało mi się to przez jakiś czas :). Wiadomo - trochę drogie to kolekcjonerstwo. Udało mi się uzbierać może z 200 różnych monet. Teraz sobie gdzieś leżą spokojnie :)

Obecnie pozostałem przy zbieraniu, tego co mnie najbardziej kręci tj. biletów (głównie autobusowych). Od dziecka lubiłem KM i chyba to mi pozostało :) Czy jest tu ktoś o podobnym hobby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2007 o 12:59, HumanGhost napisał:

Spowodowane jest to po części bardzo małymi nakładami tych monet w latach 90tych. Teraz to
one mają tak duże nakłady, że nie ma co liczyć na wzrost wartości w przeciągu tak krótkiego
czasu. Tyczy się to nawet monet złotych, choćby ostatnio SGH. Nakład takich monet to jakieś
nieporozumienie. Ciekawe kiedy NBP pójdzie po rozum do głowy. Przecież rynek nie wchłonie takiej
ilości monet. Szczególnie po takich cenach jakie sa ustalane dla monet srebrnych i złotych.


Ostatnio widać tendencję zniżkową jeśli chodzi o te GN. Widać w NBP poszli po rozum do głowy. Nakład Miast spadł w tym roku średnio o 100 tys. a okolicznościowych o 200-300 tys. To już coś. Poza tym czytałem na jakimś forum, że mają pojawić się kary za zamawianie monet, a potem rezygnację z ich zakupu (który to proceder najpierw winduje nakład w NBP).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy są tu ludzie którzy znają się na znaczkach? Mam ich kupe, jeszcze dziadek mi je dał. I nie wiem czy mają one jakąkolwiek wartość. Zna się ktoś na tym? Może ktos z was jest kolekcjonerem to by mi doradził. Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie znam się na znaczkach również. Co konkretnie tam masz?

Todryk -->> O, to ciekawe. Nie słyszałem o tych karach. Zobaczymy jak to by się w praktyce sprawdziło. NBP faktycznie trochę sie ogranicza ostatnimi czasy. Bo wczśniej to do absurdów dochodziło. Nie ma sensu zasypywac rynek monetami, których ten rynek nie jest w stanie wchłonąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2007 o 14:34, HumanGhost napisał:

W sumie znam się na znaczkach również. Co konkretnie tam masz?

Todryk -->> O, to ciekawe. Nie słyszałem o tych karach. Zobaczymy jak to by się w praktyce
sprawdziło. NBP faktycznie trochę sie ogranicza ostatnimi czasy. Bo wczśniej to do absurdów
dochodziło. Nie ma sensu zasypywac rynek monetami, których ten rynek nie jest w stanie wchłonąć.


Jeżeli coś się znasz to moge pod wieczór zrobic parę fotek to byś coś powiedział na ich temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2007 o 14:36, citekmaniak napisał:

Jeżeli coś się znasz to moge pod wieczór zrobic parę fotek to byś coś powiedział na ich temat.


Rób, to popatrzymy. Może coś tam będę wiedział. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2007 o 14:37, HumanGhost napisał:

> Jeżeli coś się znasz to moge pod wieczór zrobic parę fotek to byś coś powiedział na ich
temat.

Rób, to popatrzymy. Może coś tam będę wiedział. :-)

No to poczekaj do wieczora bo teraz nie mam jak. widzimy się z wieczora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tata, pokazał mi swoją kolekcję znaczków i kolekcje jego taty a mojego dziadka;) Niektóre nawet z Generalnej Guberny były;) Fajnie opowiedał jak je zdobył i w jaki sposób;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2007 o 19:27, Vasilli napisał:

Niektóre nawet z Generalnej Guberny były;) Fajnie opowiedał jak je zdobył i w jaki sposób;P


Też mam sporo znaczków z Generalnej Guberni. Dawno temu kupiłem je na targu staroci w Gdańsku. :-)

ziomek11 -->> Mój ojciec zbiera tez dwójki z NBP. Ma tego od groma. Swoją droga to ciekawe zjawisko jakie ceny osiagają teraz dwójki z lat 90tych ubiegłego wieku, te ze zwierzętami. Przebicie niektórych o ponad 1000% w ciągu 10 lat to niezły wynik. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować