Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 01.04.2007 o 12:39, iro1979 napisał:

> Ja mam FXa z 128mb pamięci ale co to ma do rzeczy
Windows do normalnej pracy potrzebuje minimum 512 mb. Jak ci chodzi na 128 mb to sobie wyobrażam.
Non-stop głowica ryje ci dysk twardy co napewno skróci jego żywotność. Pozatym gry stają w
miejscu na parę sekund by sobie mógł komp doczytać z dysku niezbędne informacje, a potem po
zmianach sytuacji w grze znowu zapisać na dysk. Nie doceniasz wartości ramu w kompie



Chyba coś gościu źle zrozumiałeś. PAMIĘCI RAM mam 1GB ale karta jest 128mb megowa. Trudne do pojęcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 13:01, awesome napisał:

Chyba coś gościu źle zrozumiałeś. PAMIĘCI RAM mam 1GB ale karta jest 128mb megowa.

Chyba coś ty źle rozumiesz. W.S.A.D. z którym rozmawiac zaczeliśmy, pytał się czy dokupić 512mb czy zmienic grafę. O ile mi dobrze wiadomo rozbudowanie kart o pamięć skończyło sie w zeszłym stuleciu więc napewno mu chodzi o ram do kompa. Ty proponujesz mu zmianę kart graf, a ja dokupienie ramu do kompa. Większą różnicę w działaniu kompa zauważy po dokupieniu pamięci. Mam nadzieje że wiesz jak chodzi komp z 256mb ramu...
To ile ty masz pamięci to nie wiedziałem bo nie powiedziałeś, pozostało mi się tylko domyślić że masz podobną konfigurację do W.S.A.D. skoro polecasz mu wymiane grafiki.

Dnia 01.04.2007 o 13:01, awesome napisał:

Trudne do pojęcia?

Jasnowidzem nie jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 12:11, Kris_bla napisał:

Co Wy sadzicie? Bo z tego co wiem Vista sporo ramu zrzera ;-P

Do XP wiele gier nie potrzebuje więcej niż 1 GB. Dołożenie drugiego często niewiele zmienia (chociaż zawsze nieco zmienia). Nie ma żadnego efektu na gry, które jako wymagania minimalne pamięci podają 256 MB lub mniej.

Natomiast do Visty możesz wpakować obecnie dosłownie każdą ilość ramu i różnica będzie bardzo wyraźna. Vista jest zbalansowana do pracy z pełnymi 4GB (32-bit) lub 8-16 GB dla wersji 64-bit. Ten system do własnego płynnego działania bez użycia swapa potrzebuje prawie 2GB, więc każda ilość ramu powyżej tej granicy jest bardzo przydatna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 16:47, Kris_bla napisał:

> Moim zdaniem nie zauważysz żadnej różnicy.

A z czego to wnioskujesz? :-)

Bo jak masz dużo pamięci to część nie jest wykożystywana. Weź sobie ctrl+alt+del i zobacz w wydajności ile masz dostępnej pamięci fizycznej. Najlepiej wcześniej odpal grę która cię interesuje. Jak będziesz miał dużo dostępnej pamięci to dołożenie ramu nic nie przyspieszy twojego kompa. Ja rozpoznaje zapotrzebowanie na ram po "drapaniu" głowicy po dysku - dawno czegoś takiego nie słyszałem :) (od ponad 2 lat).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 19:10, londer243 napisał:

Cze nie wiecie czemu moja nagrywarka mogła przestać kasować płytki RW DVD i CD.

Oczywiście, że nie wiemy, możemy tylko przypuszczać. Ja na przykład przypuszczam, że siada Ci nagrywarka. Moja nagrywała płytki, weryfikowała zapis a potem nie dawało się tych płytek odczytać. W żadnej nagrywarce, łacznie z tą, która "nagrywała"...
Mógł też skopać się program, ale to obstawiałbym w drugiej kolejności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 19:10, londer243 napisał:

Cze nie wiecie czemu moja nagrywarka mogła przestać kasować płytki RW DVD i CD.


Bo masz Alcohola i nie wyłączyłeś w Opcjach Emulacji - Ignoruj typ nośnika ATIP ???
Jedna z możliwości, która przyszła mina myśl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2007 o 18:18, Olamagato napisał:

Vista jest zbalansowana do pracy z pełnymi 4GB (32-bit) lub 8-16 GB dla wersji 64-bit.
Ten system do własnego płynnego działania bez użycia swapa potrzebuje prawie 2GB, więc
każda ilość ramu powyżej tej granicy jest bardzo przydatna.


Dodaj tylko, że systemy 32-bitowe nie są w stanie wykryć na żadnej płycie głównej (ja takiej nie znam) więcej niż 3 GB i że w tym wypadku ten 1 GB wyparowuje w niebyt za min. 250 zł. A obecne wersja 64-bitowe "tylko" 8 GB. W obu wypadkach zresztą mamy do czynienia ze zwykłym oszustwem producentów, pomimo, że wyraźnie piszą max. x GB...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2007 o 10:40, Aurelinus I napisał:

Dodaj tylko, że systemy 32-bitowe nie są w stanie wykryć na żadnej płycie głównej (ja takiej
nie znam) więcej niż 3 GB i że w tym wypadku ten 1 GB wyparowuje w niebyt za min. 250 zł.

Tego nie jestem do końca pewien. Są 32-bitowe serwery i one na bank wykrywają 4GB na płytach dla nich przeznaczonych. Wiem, bo widziałem. I są serwery 64-bitowe, które w tej chwili obsługują rzeczywiste 32 GB ramu.

Dnia 02.04.2007 o 10:40, Aurelinus I napisał:

A obecne wersja 64-bitowe "tylko" 8 GB.

Ale to jest zasługa bardziej sprzętu niż OS. I to sprzętu przeznaczonego dla desktopów.

Dnia 02.04.2007 o 10:40, Aurelinus I napisał:

W obu wypadkach zresztą mamy do czynienia ze zwykłym
oszustwem producentów, pomimo, że wyraźnie piszą max. x GB...

To tak jak było z przejściem z 16-bitów na 32. Róznica tylko taka, że 16 lat temu systemów 32-bitowych nie było jeszcze długo (4 lata do Windy 95 i OS/2) po przekroczeniu adresowania 1MB (komputery miały 20-bitową szynę adresową), natomiast teraz gdy w praktyce desktopy nie dobiły jeszcze do granicy 4 GB mamy już conajmniej 3 systemy 64-bitowe, które przekraczają tę granicę. Nic dziwnego więc, że komputery mają sprzętowe adresowanie ograniczone do 33 lub 34 bitów. Dużo taniej jest zbudować 32-bitowy komp rozszerzony o kilka bitów adresu i udający maszynę 64-bitową (czyli wykonujący rozkazy 64-bitowe) niż dwa komputery w jednym z szyną 4TB, dla której bardzo długo nie będzie sprzętu zbliżającego się do tego rzędu wielkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić nowy monitor kineskopowy i tak się zastanawiam czy jeszcze w ogóle można dostać nowy monitor 19 cali crt. Jaką 19 byście polecili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście mi polecić i najlepiej podać link i cene do jakiegoś dysku twardego, chodzi mi o 320 GB do 350 zł, nie musi być szybki itd.

Poza tym znacie jakis program którym można sprawdzić jaki się ma zasilacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2007 o 13:39, falcon33 napisał:

Zamierzam kupić nowy monitor kineskopowy i tak się zastanawiam czy jeszcze w ogóle można dostać
nowy monitor 19 cali crt. Jaką 19 byście polecili.


Ja polecałbym LG i serie flatron tej firmy, CRT teraz są bardzo tanie, w sklepie już ciężko je dostać, proponuje allegro, możesz kupić tanią używkę, ale sprawną i w dobrym stanie, możesz też pomyśleć o jakims większym np 22 " ( ja mam taki, tylko tyłek ma dość duży)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2007 o 14:50, azur64 napisał:

Moglibyście mi polecić i najlepiej podać link i cene do jakiegoś dysku twardego, chodzi mi
o 320 GB do 350 zł, nie musi być szybki itd.


HDD z interfejsem sata czy IDE, to różnica, bo są to dwa różne typy złącz. Strzele i dam linki do IDE
http://sklep.benchmark.pl/pelny_25498.html
Samsung ma bardzo dobre dyski, ewentualnie Seagate http://sklep.benchmark.pl/pelny_28369.html, będzie nawet lepszy, ma 16 MB cache, 320 GB.

Dnia 02.04.2007 o 14:50, azur64 napisał:

Poza tym znacie jakis program którym można sprawdzić jaki się ma zasilacz?


Rozkręć obudowę i zobacz na tabliczkę czy naklejkę informacyjną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2007 o 15:08, marian538 napisał:

HDD z interfejsem sata czy IDE, to różnica, bo są to dwa różne typy złącz. Strzele i dam linki
do IDE

Eeee, a jak to sprawdzić?

Dnia 02.04.2007 o 15:08, marian538 napisał:

Rozkręć obudowę i zobacz na tabliczkę czy naklejkę informacyjną

Chodziło mi o program bo z tabliczki nic nie udało mi się wyczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2007 o 15:13, azur64 napisał:

> HDD z interfejsem sata czy IDE, to różnica, bo są to dwa różne typy złącz. Strzele i
dam linki
> do IDE
Eeee, a jak to sprawdzić?


Najprościej, jak otworzysz obudowę to jeśli jest do dysku podpięty taki szeroki szary kabel z żyłkami i taką czarną szeroką wtyczką, to jest to IDE. Jeśli komp ma już kilka lat to obstawiam IDE.

Dnia 02.04.2007 o 15:13, azur64 napisał:

> Rozkręć obudowę i zobacz na tabliczkę czy naklejkę informacyjną
Chodziło mi o program bo z tabliczki nic nie udało mi się wyczytać.


To oznacza prawdopodobnie że masz zasliacz marki no name - czyli niemarkowy - zwykły, stadnardowy.
Nie ma programu do sprawdzania marki zasilacza, przynajmniej ja się z takowym nie spotkałem. Na naklejce coś musi pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się