Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.09.2015 o 07:47, Ichvander napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=l4tfW7X8IgA

ot, taka ciekawostka dlaczego nie kupujemy gotowcow na allegro. Swoja droga straszne
chamstwo wrzucac uzywane czesci i sprzedawac jako nowki :<


O tyle dobrze że można bardzo łatwo zgłosić jako niezgodne z umową więc o zwrot pieniędzy nietrudno. Choć jak na szybko policzyłem to za 2000 zł nie da się uzyskać więcej niż 2x wyższej wydajności (i3-4170 + GTX 750Ti) więc z takim Wiedźminem 3 nadal byłyby problemy.

A, tak przy okazji:
http://www.morele.net/inventory/info/Ru8drm/
Ten zestaw który ci proponowałem parę dni temu jest już nieaktualny w związku z ostatnimi rewelacjami Nvidii pt. "nasze karty jednak nie lubią się z istotną funkcją DX12 o której mówiliśmy że będzie śmigać". A że za 4 zł wyżej widziałem R9 390 to problem sam się rozwiązał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Cóż, do zmiany idzie w zasadzie wszystko. Płyta główna, procesor, karta graficzna, nawet
pamięci RAM są już nieużywalne.

tak tak wiem, tylko chodziło mi bardziej o to na co je zamienić :p

Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Przydałaby się jakaś informacja o tym jaki masz zasilacz

w sumie nie ma chyba potrzeby rozkręcania, bo to komputer sprzed paru lat i wątpię żeby pod takie części był kupowany zasilacz, który poradzi sobie z nowymi

Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Choć od siebie dodam jedno - cena PC-ta opartego na 6600k jest dość wysoka. Ale w ciągu
najbliższych tygodni pojawią się płyty główne na chipsetach H170 oraz zwykły i5-6600,
bez K w nazwie

no właśnie coś słyszałam o tych nowych przetargach tylko nie wiedziałam dokładnie którego września, jak ma być bez k czy OC to lepiej, ja raczej nigdy nie zajmę się podkręcaniem. zastanawiam się też - jak już wchodzi stawka rzędu tysiąca to nie lepiej kupić i7? bo właśnie myślałam, że trochę zaoszczędzę na procku ale jak mówisz, że po tym 4460 już nic nie rozbuduję to jednak chyba nie warto...

Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

- przy okazji są też wyniki innych kart - 280X, GTX 960/970, 290/390) i zdecydowanie
widziałbym tam R9 290/GTX''a 970.

no nad 290 się zastanawiam, bo jakby nie patrzeć, to te starsze podchodzą pod jedną półkę, możliwe jest że R9 290 stanieje przynajmniej o 100 zł ?

Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Skądinąd - jeśli w grę wchodzą używki

Trochę boję się kupować używanych części, nigdy nie wiadomo co kto z nimi robił

Dnia 03.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Opcja numer 2:

bardziej mi pasuje pierwsza z kartą R9 290 :d jakoś mnie nie przekonuje e drugiej opcji ta płyta główna.
mówiłam może i do 3000 tys ale jak mam kupić coś co nie będzie do końca działało jak jak chcę to jestem w stanie dołożyć parę stówek. Ogólnie dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2015 o 09:59, kozicahaha napisał:

w sumie nie ma chyba potrzeby rozkręcania, bo to komputer sprzed paru lat i wątpię żeby
pod takie części był kupowany zasilacz, który poradzi sobie z nowymi

No to 3 stówki na SilentiumPC Supremo M1 Gold 550. Chociaż sprawdzić co tam masz pewnie warto - markowy zasilacz kupiony 5 lat temu nadal pozostaje markowym zasilaczem, to część którą się wymienia raz na 5-10 lat jeśli raz kupisz dobrze wykonany. Pobór mocy podzespołów z generacji na generację od dłuższego czasu już nie rośnie.

Dnia 03.09.2015 o 09:59, kozicahaha napisał:

no właśnie coś słyszałam o tych nowych przetargach tylko nie wiedziałam dokładnie którego
września, jak ma być bez k czy OC to lepiej, ja raczej nigdy nie zajmę się podkręcaniem.

Ostatnimi czasy podkręcanie jest... proste. I kiedy mówię proste to ogranicza się do wciśnięcia jednego przycisku. Na mojej płycie głównej wystarczy kliknąć na ten śliczny guzik po lewej, ustawić że nie chcemy temperatur wyższych niż np. 80 stopni:
http://puu.sh/jYjxy/37f9610d3a.png
Zostawiamy komputer w spokoju na 10 minut. I tyle. Oprogramowanie samo zadba o sensowne wyniki. Może nie ekstremalne ale 4690K po takim zabiegu zaczyna chodzić na stabilnych 4.4 GHz (900 MHz wyżej niż zwykle) co oznacza że i7 zazwyczaj z nim przegra.

Dnia 03.09.2015 o 09:59, kozicahaha napisał:

zastanawiam się też - jak już wchodzi stawka rzędu tysiąca to nie lepiej kupić i7? bo
właśnie myślałam, że trochę zaoszczędzę na procku ale jak mówisz, że po tym 4460 już
nic nie rozbuduję to jednak chyba nie warto...

i7 kosztuje więcej niż tysiąc. 6700k to wydatek 1600 zł a 4790K to 1500 zł. Niepodkręcalny i7-4790 to 1350 zł. Na domyślnych zegarach i5-6600k jest porównywalny i7-4790, po podkręceniu zaś go zmiażdży. Tutaj trochę wyników z gier:
http://pclab.pl/art65154-14.html
Dla ułatwienia - i7-4790 (bez K) odpowiada wydajnościowo mniej więcej i7-4770K.

Dnia 03.09.2015 o 09:59, kozicahaha napisał:

no nad 290 się zastanawiam, bo jakby nie patrzeć, to te starsze podchodzą pod jedną półkę,
możliwe jest że R9 290 stanieje przynajmniej o 100 zł ?

Bardzo wątpliwe. Ta karta już nie jest produkowana i prędzej się skończą egzemplarze w magazynach aniżeli dalej obniżą ceny (zwłaszcza że wyceniona jest sensownie). Obniżki i nowe karty dopiero za pół roku.

Dnia 03.09.2015 o 09:59, kozicahaha napisał:

Trochę boję się kupować używanych części, nigdy nie wiadomo co kto z nimi robił

Dlatego nie mówię żeby kupować dowolną używkę. A taką z gwarancją. Trochę na Allegro ich widzę:
http://allegro.pl/r9-290x-4g-gddr5-dvi-d-hdmi-dp-sapphire-gw-i5640985754.html (to wersja z domyślnym chłodzeniem więc wyje, uprzedzam!)
http://allegro.pl/xfx-radeon-r9-290-dd-black-oc-i5640645243.html
http://allegro.pl/gigabyre-radeon-r9-290-oc-windforce-3x-i5640135548.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem pierwszą część zamówienia czyli Asus GTX 970 Mini i Brudus S30 ;) Jeśli chodzi o kartę, to wrażenia bardzo pozytywne, jest słyszalna dopiero gdy wentylator przekroczy 50%. Profil temperatur ma fabrycznie ustawiony na bardzo cichy, dopiero po przekroczeniu 65 stopni wentylator przyspiesza, więc nie musiałem niczego zmieniać. W idlu i podczas przeglądania internetu jest 30-35 stopni, wentylator kręci 1400 obrotów. Jest zaskakująco cicha. Nie jest to oczywiście Strix, ale wrażenia i tak super no i backplate jest :)

W Wiedźminie 2 nadal nie mogę grać płynnie z ubersamplingiem :P Ale np. Lordsy idą pełną parą. Akurat skasowałem sejwy z pierwszego Wiedźmina, bo chciałem zobaczyć czy Wyzima Handlowa chodzi płynnie :<

Jutro będę wszystko przekładał do Brudusa. Jak na swoją cenę (109zł) jest bardzo ładnie wykonany, ma czarne wnętrze i równie czarne kabelki. Sprawia zdecydowanie lepsze wrażenia niż aktualny Aerocool QS-200. Wygłuszyłem mu już boczek, bo mi trochę mat Akasy jeszcze zostało i poprzekładałem kabelki żeby mi się jutro szybciej instalowało. Jak skończę to wrzucę jakąś fotkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2015 o 19:21, KannX napisał:

W Wiedźminie 2 nadal nie mogę grać płynnie z ubersamplingiem :P

Eee, że co? Na R9 290 z ubersamplingiem miałem średnio okolice 45 fps a GTX970 jest szybszy, powinieneś mieć ok. 50 w większości obszarów. Chyba że grasz w 1440p. W przeciwnym razie radzę poeksperymentować ze sterownikami bo to dziwne żeby cięło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Racja racja. Testowałem płynność na filmiku z Iorwethem (jaskinia itd). Tam czasami chrupło do 24fps, ale to przez ''filmowy efekt ostrości'' - on też robi swoje. A w grze jest tak jak mówisz, na ogół 50fps, w drugim rozdziale nawet więcej. Ciekawą i bardzo obciążającą lokacją jest... samouczek :) Tam mam średnio ok 40fps.

A swoją drogą ten ubersampling niezbyt mi się podoba, ujmuje grze ostrości. Wszystko jakby masłem posmarowane. Też odniosłeś takie wrażenie?

Wiedźmin 2 to nadal piękna gra!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2015 o 20:47, KannX napisał:

Wiedźmin 2 to nadal piękna gra!

Piękna, ale silnik ma tam jedną, bardzo denerwującą mnie wadę - LoDy i draw distance. Jak nie jestem osobą jakoś patrzącą szczególnie na grafikę, to jednak pojawiania się obiektów przede mną i niepłynne zmiany poziomu detali mnie denerwują. To był też jeden z powodów, dla których porzuciłem Obliviona na X360.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić komputer. Budżet na niego to ~2 tysiące złotych, komputer będzie służył dzieciakowi do grania (więc napęd optyczny to mus). No i żeby obudowa była dość prosta wizualnie. :P Najlepiej żeby wszystko dało się od ręki kupić na morele.net, stamtąd chcę zamówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 12:22, Reffan napisał:

Chciałbym kupić komputer. Budżet na niego to ~2 tysiące złotych, komputer będzie służył
dzieciakowi do grania (więc napęd optyczny to mus). No i żeby obudowa była dość prosta
wizualnie. :P Najlepiej żeby wszystko dało się od ręki kupić na morele.net, stamtąd chcę
zamówić.


Peryferia (monitor, mysz itp.) wliczać w cenę? System operacyjny masz, czy też trzeba kupować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 12:49, pawbuk napisał:

Peryferia (monitor, mysz itp.) wliczać w cenę? System operacyjny masz, czy też trzeba
kupować?


Żadnych peryferii, systemu - to wszystko jest jeszcze ze starej maszyny, nowych nie trzeba. Sama skrzynia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 13:02, Reffan napisał:

Żadnych peryferii, systemu - to wszystko jest jeszcze ze starej maszyny, nowych nie trzeba.
Sama skrzynia.


W takim razie:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4170-3-70ghz-3mb-lga1150-22nm-54w-vga-box-bx80646i34170-732314/ 499 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h81m-s1150-h81-2ddr3-usb3-hd-dvi-ds-box-h81m-605249/ 229 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-8gb-8gbx1-1600mhz-cl9-ripjawsx-f3-1600c9s-8gxm-723095/ 198 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx950-2048mb-ddr5-128b-oc-gv-n950oc-2gd-707402/ 688 zł

Dysk twardy:
http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/ 218 zł

Napęd optyczny:
http://www.morele.net/naped-lg-dvd-rw-gh24nsc0-gh24nsc0-auaa10b-nastepca-modelu-gh24nsb0rbbb-659690/ 53 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-antec-vp-500-500w-632748/ 159 zł

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-s20-pure-black-bt-s20-660805/ 99 zł

RAZEM: 2143 zł

Niestety, nie udało mi się zmieścić w zakladanym budżecie. Jeśli możesz dołożyć te 150 zł, to warto. Jeśli nie jesteś w stanie, to...w sumie nie wiadomo nawet na czym tutaj oszczędzać. 20 zł można wyrwać na pamięciach, 20 zl ewentualnie na dysku twardym. Tyle, że nie warto moim skromnym zdaniem :D A delasze oszczędności to już niestety znaczny spadek wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja mama planuje pod koniec roku/na początku 2016 kupić nowy komputer. Jak to jest z cenami sprzętu? Ceny są niższe przed świętami, czy wręcz przeciwnie i obniżka jest dopiero ok. lutego? Komputer będzie jej służył tylko do pracy, ale nie chciałbym żeby przepłaciła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 13:34, pawbuk napisał:

Niestety, nie udało mi się zmieścić w zakladanym budżecie. Jeśli możesz dołożyć te 150
zł, to warto. Jeśli nie jesteś w stanie, to...w sumie nie wiadomo nawet na czym tutaj
oszczędzać. 20 zł można wyrwać na pamięciach, 20 zl ewentualnie na dysku twardym. Tyle,
że nie warto moim skromnym zdaniem :D A delasze oszczędności to już niestety znaczny
spadek wydajności.


W porządku, taki zestaw jak najbardziej może być, 150 złotych więcej to nie jest majątek. Dzięki za pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 13:46, Rick napisał:

Moja mama planuje pod koniec roku/na początku 2016 kupić nowy komputer. Jak to jest
z cenami sprzętu? Ceny są niższe przed świętami, czy wręcz przeciwnie i obniżka jest
dopiero ok. lutego? Komputer będzie jej służył tylko do pracy, ale nie chciałbym żeby
przepłaciła.


Oczywiście, przed Świętami ceny mogą nieznacznie skoczyć w górę, ale głównym czynnikiem jest kurs dolara i to on jest decydujący. Dlatego w tej chwili ceny podzespołow są znacznie wyższe niż choćby w listopadzie. Warto więc śledzić kursy walutowe (choć trzeba pamiętać, że wpływ spadku kursu na spadek ceny nie jest natychmiastowy, sprzedawcy najpierw pozbywają się zapasów magazynowych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem właśnie wentylator w swoim zasilaczu (Chieftec A80 750W). Z pomocą adaptera 3-pin na 2-pin zainstalowałem wentylator Bequiet Pure Wings 2. Różnica gigantyczna. Aż musiałem rękę przyłożyć żeby sprawdzić czy dmucha. Dmucha. Fajnie wszystko wyszło, nic nie musiałem lutować, a sam przewód wentylatora jest wąski i płaski i ładnie się go dało ułożyć wokół ramki wentylatora. Pełne zadowolenie. Przekładka do nowej budy nadal w toku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

I przy okazji twój post dobrze pokazuje dlaczego w sumie nie warto kupować tanio zasilaczy o teoretycznie dużej mocy (realnie to on ma 675W z tego co patrzę) i stosunkowo niskiej jakości, choćby z uwagi na głośność i brak jakiejkolwiek wzmianki o 80Plus. Równie dobrze na dzień dzisiejszy można sobie kupić Corsair RM550 / SilentiumPC Supremo. Ten pierwszy jest półpasywny więc poziom dźwięku naprawdę wynosi 0 w idle. I niewiele więcej pod obciążeniem. Bez potrzeby wymiany wentylatora, otwierania zasilacza i przy okazji pozbawiania się gwarancji. A większa teoretyczna moc i tak wykorzystana nie będzie bo to jednak nie jest zasilacz nadający się do SLI/CF.

Samego moda gratuluję rzecz jasna, dobrze że ci to chodzi i cię zadowala. Samemu bym pewnie uznał że nie warto się bawić i jak za głośne to należy obecny sprzedać i kupić nowy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2015 o 18:17, ziptofaf napisał:

I przy okazji twój post dobrze pokazuje dlaczego w sumie nie warto kupować tanio zasilaczy o teoretycznie dużej mocy /.../


Większość obcina na zasilaczu ile można, nie zdając sobie sprawy, ile od niego zależy. Ostatnio dorwałem w dobrej cenie 750i, muszę powiedzieć, że tak dobrego zasilacza jeszcze nie miałem, nawet w stresie jest niesłyszalny. Przynajmniej przy moim obciążeniu +/- 60%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2015 o 12:44, Shinigami napisał:

Większość obcina na zasilaczu ile można, nie zdając sobie sprawy, ile od niego zależy.

Ile? XD
W idlu praktycznie nic nie ciągnie, więc sprawa jest na tyle, aby był cichy. Mój najwyższy Aerocool Imperator, ma akurat cichego. A jak już ktuś musi ciąć na zasilaczu i wziąć pod uwagę wysokie obciążenie to najprawdopodobniej najgłośniejszą rzeczą i tak będzie... grafa. A na niech ciąć nie wypada, raczej ni? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tutaj nie tylko o ilość dB się rozchodzi (przecież niektórzy mają to zupełnie gdzieś) a o stabilne napięcia (szczególnie jak podkręcasz i katujesz sprzęt), oraz co najważniejsze wydajność i normy jakie spełnia, nie mówiąc już o tym, że większość zasilaczy z niskiej półki nie ma w ogóle, bądź ma tragiczne zabezpieczenia.

Zainwestował w PC tysiące, zasilacz kupił za ''złotówkę'' z czarnej listy i wszystko poszło z dymem - co tam, przecież chciał zaoszczędzić.

Tak swoją drogą, jak ktoś kupuje grafikę z dobrym chłodzeniem, to o ból uszu nie musi się martwić. Ot.

https://tpucdn.com/reviews/ASUS/GTX_970_STRIX_OC/images/fannoise_load.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się