• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
CH1CKEN

Procesory - marki, rodzaje, problemy, opinie.

Pytanie

Aż dziw bierze, że na nie znalazłem tu tematu o procesorach! Jest o kartach graficznych, jest i ogólnie o kompie. Dlatego tego zakładam. Jeśli Wy znajdziecie jakiś temat o prockach, to ten zamknijcie i podajcie link do niego. Dlaczego zakładam temat? Bo chciałem napisać coś o nowych dzieckach Intela - Core. Deklasują one AMD we wszystkich testach! (jedyny temat o "Conroe" jaki znalazłem to ten z marca...) Taki ogólny temat o prockach powinien się przydać tu na forum.
No to co wiecie, słyszeliście, widzieliście, sprawdziliscie jeśli chodzi o Intel Core?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3935 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Jeśli wierzyć temu co pokazuje CPU-z, to mój proesor (Athlon X2 4200+) ma maksymalne taktowanie 3,7GHz przy nominalnym 2.2. To 80% wartości. Czy C2D też tyle wyciągnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 15.11.2006 o 22:33, mrosi napisał:

Jeśli wierzyć temu co pokazuje CPU-z, to mój proesor (Athlon X2 4200+) ma maksymalne taktowanie
3,7GHz przy nominalnym 2.2. To 80% wartości. Czy C2D też tyle wyciągnie?

To mało istotne. C2D jest jeszcze młody i zapewne osiągnie jeszcze sporo. Liczy się jednak to, że C2D zamiata wszystko i do tego przy dużo niższym taktowaniu niż AMD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 15.11.2006 o 22:33, mrosi napisał:

Jeśli wierzyć temu co pokazuje CPU-z, to mój proesor (Athlon X2 4200+) ma maksymalne taktowanie
3,7GHz przy nominalnym 2.2. To 80% wartości.

Nie kapuję o co chodzi z max. taktowaniem, skoro masz 2,2 Ghz; poza tym na zwykłym chłodzeniu żaden am2 nie wyciągnie 3,7 [może na ciekłym azocie]
Po 2. c2d ma inną architekturę i porównywanie do z am2 tylko pod względem taktowania ma taki sens jak porównywanie pod tym kątem Pentium IV z Athlonem [znaczy się żaden].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Według mnie najlepszy procesor To Intel Pentium D 805 ponieważ jest bardzo łatwy do podkręcenia. Z łatwościa go podkręciłem do szybkości 2,93 ghz Itak właśnie mam procesor dwurdzeniowy z zegarem 2,93 ghz.

To jest porada na podkęcenie szybko procesora dosłownie w 5 min.


sposób:


Podkręcanie

Pentium D 805 aż się prosi o podkręcenie. Niskie taktowanie fabryczne procesora oraz magistrali FSB, a także podatny na pracę z dużo wyższymi zegarami rdzeń Smithfield dają przedsmak tego, co za chwilę zobaczycie.

Procesor ma zablokowany mnożnik o wartości 20 i pracuje na szynie FSB 533 MHz Quad Pumped Bus (rzeczywiste taktowanie jest więc czterokrotnie niższe, tj. 133 MHz). Domyślne napięcie zasilające procesora to 1,3 V.

Pentium D 805, CPU-Z
R E K L A M A

Podkręcanie rozpoczęliśmy na płycie Gigabyte GA-8I945P Pro. Overclocking Pentium D 805 jest niezwykle prosty, bo ogranicza się wyłącznie do zwiększania zegara FSB ponad domyślne 133 MHz, a po utracie stabilności przez komputer wystarczy podnieść napięcie zasilające procesora. Należy tylko pamiętać, że wraz z wyższym zegarem FSB zmienia się też taktowanie pamięci. Domyślnie pracują one w trybie DDR2 533. W komputerze zainstalowaliśmy moduły DDR2 800, więc nie będą one w naszym przypadku praktycznie żadnym ograniczeniem w podkręcaniu.

Ponieważ w internecie wyczytaliśmy, że Pentium D 805 bez większych problemów pracuje z zegarami przekraczającymi nawet 3,5 GHz, więc dość śmiało zaczęliśmy podnosić FSB. Z początkowych 133 MHz podnieśliśmy taktowanie do 150 MHz, uzyskując tym samym zegar 3 GHz. Windows się uruchomił. Zwiększamy do 160 MHz (3,2 GHz). Także bez poblemów. 170 MHz - idzie, 180 MHz - tak samo, 190 MHz (taktowanie procesora 3,8 GHz!) - Windows się zawiesił. Obniżyliśmy zegar FSB do 180 MHz, uzyskując tym samym taktowanie procesora na poziomie 3,6 GHz. Windows się uruchomił, zatem sprawdziliśmy temperaturę przy pomocy narzędzia Gigabyte EasyTune5. Wynosi w spoczynku 37°C przy prędkości obrotowej wentylatora 1467 RPM. Uruchomiliśmy Prime95, Torture Test (Large FFTs). Po kilkudziesięciu minutach testu temperatura wzrosła do 50°C (wiatrak przyspieszył do 2136 RPM), ale Prime nadal nie wykazuje żadnych objawów niestabilności! W tle uruchamiamy różne programy, by na pewno obciążyć oba rdzenie procesora. Wszystko działa jak należy! Mamy więc gwarancję na to, że bez podnoszenia napięcia nasz Pentium D 805 działa z zegarem 3,6 GHz.


jeśli chcecie z niego zrobic potwora podkręcania zajrzyjcie na tą strone : http://pclab.pl/art19380-9.html


oni na testach podkręcili go tylko do 3,6 ale podobno specjalistą udało się podkręcic do prawie 4 ghz.


Jak niewierzycie to popatrzcie na mój pulpit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Spodziewam się, że w temacie procesorów dwurdzeniowych obaj konkurenci powiedzieli już prawie wszystko - co najwyżej można spodziewać się podwyższenia taktowania i przejścia na mniejszy proces technologiczny - oraz definitywnie ustalili kto wywiesza białą flagę. Ma to pewne pozytywy - znamy orientacyjną granicę możliwości tych CPU i już dziś kupując procesor możemy określić jego procentowy udział w wydajności najmocniejszego dwurdzeniowca (nieco poniżej maksymalnego OC z użyciem wentylatora). Przyszły rok to czterordzeniowa wojna i (miłe dla nas) tańsze dual core, które tak naprawdę nie rozpostarły jeszcze skrzydeł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.11.2006 o 21:42, Treant napisał:

Spodziewam się, że w temacie procesorów dwurdzeniowych obaj konkurenci powiedzieli już prawie
wszystko - co najwyżej można spodziewać się podwyższenia taktowania i przejścia na mniejszy
proces technologiczny - oraz definitywnie ustalili kto wywiesza białą flagę. Ma to pewne pozytywy
- znamy orientacyjną granicę możliwości tych CPU i już dziś kupując procesor możemy określić
jego procentowy udział w wydajności najmocniejszego dwurdzeniowca (nieco poniżej maksymalnego
OC z użyciem wentylatora). Przyszły rok to czterordzeniowa wojna i (miłe dla nas) tańsze dual
core, które tak naprawdę nie rozpostarły jeszcze skrzydeł.


Ja też się cieszę, w końcu C2D to jeden z najlepszych projektów ostatnich lat, więc nie będzie mi potrzebny jakiś 4-rdzeniowiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.11.2006 o 18:10, Lak4 napisał:

TO mój pulpit.

Tak na marginesie masz cztery razy za mało pamięci niż potrzeba do takiego procesora - szczególnie po podkręceniu. Procek Ci się dusi na wait states (takty oczekiwania). Co z tego, że wykonuje instrukcje bardzo szybko, skoro co chwilę musi czekać na ponad dwieście razy wolniejszy ( = 20 000% sic!) twardy dysk, żeby dograć kolejne 4 KB strony pamięci z pliku wymiany? A przecież chyba wiesz, że samo jądro NT executive, to prawie 100 MB, a moduły usługowe, to drugie tyle. Programy w Twoim systemie pracują efektywnie z nieco ponad 300 MB ramu. To o wiele za mało do wykorzystania tego procesora. Tak więc masz grzejnik, który zamiast pracować produkuje głównie ciepło. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na ile można maksymalnie podkręcić procesor Amd Athlon 2000+? Aktualnie pracuje z częstotliwością 1,7ghz i boje się go mocniej podkręcić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.11.2006 o 13:51, Olamagato napisał:

> TO mój pulpit.
Tak na marginesie masz cztery razy za mało pamięci niż potrzeba do takiego procesora - szczególnie
po podkręceniu. Procek Ci się dusi na wait states (takty oczekiwania). Co z tego, że wykonuje
instrukcje bardzo szybko, skoro co chwilę musi czekać na ponad dwieście razy wolniejszy ( =
20 000% sic!) twardy dysk, żeby dograć kolejne 4 KB strony pamięci z pliku wymiany? A przecież
chyba wiesz, że samo jądro NT executive, to prawie 100 MB, a moduły usługowe, to drugie tyle.
Programy w Twoim systemie pracują efektywnie z nieco ponad 300 MB ramu. To o wiele za mało
do wykorzystania tego procesora. Tak więc masz grzejnik, który zamiast pracować produkuje głównie
ciepło. :)



Dokupiłem sobie ram i dobą karte graficzną, komp po prostu płynie, bardzo dobrze chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.11.2006 o 14:01, Szympek napisał:

Na ile można maksymalnie podkręcić procesor Amd Athlon 2000+? Aktualnie pracuje z częstotliwością
1,7ghz i boje się go mocniej podkręcić

Jeżeli masz dobrą płytę główną i pamięci conajmniej 333 MHz, to przekręć FSB z 133, na dokładnie 166. Procesor wtedy będzie działał z prędkością 2083 MHz = 12,5 x 166,66 MHz czyli identycznie jak Athlon XP 2800+.
Jednak nie wszystkie egzemplarze potrafią działać z taką szybkością - na pewno można wykluczyć jakiekolwiek próby na modelu 6 (w technologii 180 nm). Te które mają szansę zaskoczyć, to modele 8 (na 130 nm), których nazwa kodowa , to AXDA2000DUT3C lub AXDC2000DUT3C - oba na 1,6V. Mniejsza szansa dla AXDA2000DKT3C pracującym na 1,65V.

Musisz się liczyć z dość wysokim podnoszeniem napięcia (może nawet 1,95V) i bardzo, bardzo wydajnym chłodzeniem (w przeciwnym wypadku spalisz procka). Dopiero po podniesieniu tak wysoko napięcia bios i system może w ogóle wstać. Kwestia stabilności, to osobna sprawa. Prawdopodobnie potrzebne byłoby również podniesienie napięcia FSB do przynajmniej 1,7 lub 1,75 V, a to w wielu płytach nie jest w ogóle dostępne, nie mówiąc, że nawet jak jest, to można po jakimś czasie uszkodzić płytę główną, jeżeli nie jest była ona przewidziana dla overclockerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Hejka , kolega sobie kupił gothica 3 i mu nie poszedł, i chce podkręcić procesor AMD Sempron 2800+ 1.6 ghz ,
czy da się go podkręćić ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 26.11.2006 o 17:18, Lak5 napisał:

Hejka , kolega sobie kupił gothica 3 i mu nie poszedł, i chce podkręcić procesor AMD Sempron
2800+ 1.6 ghz ,
czy da się go podkręćić ??????


Niech kolega nie bawi się w podkręcanie. Napisz jaki ma pozostały sprzęt - ram, grafe itp. No i nie w tym temacie. Nic mu nie da podkręcanie procka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/.../

No moje to coś nie tak z procem. Jeżeli 2500+ mam taktowanie 1,75GHz, to coś jest nie tak. Poza tym jak radzi Galadin, z podkręcaniem Semprona lepiej dajcie sobie spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.11.2006 o 19:15, mrosi napisał:

/.../

No moje to coś nie tak z procem. Jeżeli 2500+ mam taktowanie 1,75GHz, to coś jest nie tak.
Poza tym jak radzi Galadin, z podkręcaniem Semprona lepiej dajcie sobie spokój



dzięki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Siemka jestem Błażej. Mam procka Pentium 4, 2.8 albo 2.6 mhz nie pamiętam dokładnie i jestem z niego zadowolny. Niedawno wyszłą gra Ghost Recon: Advanced Warfighter która ma super grafike i mi chodzi na maksa aczkolwiek teraz wyjdzie gra pod tytulem Crysis która wymaga Pentium D i chyba sobie sprawie tego pentium''a na gwiazdkę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

a co mi tam mam athlon 3000+ i zdolalem go podkrecic na !!!!!!!3,4ghz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!i ch*** niezle nie? moim zdaniem ahtlony miazda,zamiataja i rozwalaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.11.2006 o 19:32, Xantes napisał:

a co mi tam mam athlon 3000+ i zdolalem go podkrecic na !!!!!!!3,4ghz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!i
ch*** niezle nie? moim zdaniem ahtlony miazda,zamiataja i rozwalaja



Gratuluje, ja podkręciłem intel pentium d do 3 ghz i to dwurdzeń :), wiecie jaki wydajny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować