Zaloguj się, aby obserwować  
Seishirou

The Elder Scrolls IV: Oblivion

17339 postów w tym temacie

Dnia 15.12.2008 o 19:01, driv4r napisał:

Procesor 1,8 Ghz
Karta graf 128mb Ati radeon 9800 (nie żadna podrabiana ''''no name'''' xD)
Ram 756mb

To chyba wszystko, czekam na odpowiedź.


O chłopie będzie ciężko Ci powiem nawet na minimalnych. Procek tylko 1.8 .. Mój koleś ma Viste świste ma 2 Giga ramu DDR2 fakt faktem szyna 533 karta Gforce 8500 256 mega na pokładzie i Dwurdzeniowego atlona 2,2 na rdzeń i mu na średnich w miare ciśnie to zalezy od ustawień w karcie/// ;/ jak chcesz moge CI podesłac poradnik wydajnościowy do gry ale to jest sporo zabawy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:05, Sir Braveheart napisał:

> Procesor 1,8 Ghz
> Karta graf 128mb Ati radeon 9800 (nie żadna podrabiana ''''no name'''' xD)
> Ram 756mb
>
> To chyba wszystko, czekam na odpowiedź.

O chłopie będzie ciężko// procek tylko 1.8 .. Mój koleś ma Viste świste ma 2 Giga ramo
DDR2 fakt faktem szyna 533 karta Gforce 8500 256 mega na pokładzie i Dwurdzeniowego atlona
2,2 na rdzeń i mu na średnich w miare ciśnie to zalezy od ustawień w karcie/// ;/ jak
chcesz moge CI podesłac poradnik wydajnościowy do gry ale to jest sporo zabawy :)



Jeśli byłbyś tak miły to podeślij ;]

A w sumie to ta gra nie jest dość młoda a ja grałem w takiego stalkera bez lagów na minimalnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:05, Sir Braveheart napisał:

O chłopie będzie ciężko Ci powiem nawet na minimalnych.


Twój koleś najwyraźniej jest bardzo rozgarnięty, skoro na takiej maszynie gra ledwo na średnich. Ja dla przykładu z prockiem 1,8 Ghz gram sobie na niemal maksymalnych ustawieniach.

->Driv4r
Jeśli masz zamiar bawić się wydajnością gry, zupełnie nie opłaca się pobierać gotowych konfiguracji. Mają one to do siebie, że mogą zrobić nie to co trzeba, bądź źle. Polecam zabawę samemu - w sieci możesz znaleźć MNÓSTWO poradników na temat ręcznej modyfikacji Obliviona.
Zaś co do Twojego sprzętu - trochę RAMu masz mało. Ale jeśliś cierpliwy, dasz radę. ;- )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:08, driv4r napisał:

A w sumie to ta gra nie jest dość młoda a ja grałem w takiego stalkera bez lagów na
minimalnych


Wiesz może nie jest z młodych ale jest wg mnie porządnie wykonana i do dzisiaj ma super grafe. Oblivion to taki GTA w średniowieczu wielki wspaniały świat i wiele wiele więcej :) Sam się przekonasz jak będziesz grał.

ŁAP PORADNIK

1. Znajdźmy plik .ini
Najczęściej popełniany błąd, to edycja pliku, który znajdziecie w folderze z zainstalowaną grą pod nazwą "Oblivion_default.ini". Pamiętajcie - nie tego szukamy i wspomnianego pliku nie warto edytować. Plik, którego poszukujemy, znajdziecie pod ścieżką C:\Documents and Settings\[nazwa_użytkownika]\Moje dokumenty\My Games\Oblivion\Oblivion.ini (oczywiście pod warunkiem, że system jest zainstalowany na partycji C:\).
Skoro już odnaleźliśmy sam plik, to przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian warto go skopiować do bezpiecznego folderu - jeżeli spostrzeżecie, że coś poszło nie tak, zawsze bezstresowo możecie przywrócić stare ustawienia. Wskazówka: Jeśli już wcześniej edytowaliście plik .ini i chcecie przywrócić mu teraz oryginalną postać skopiujcie wspomniany plik "Oblivion_default.ini" z folderu z grą i przemianujcie mu nazwę na "Oblivion.ini" nadpisując stary plik konfiguracji
Aby edytować plik .ini po prostu otwieramy go w notatniku, a wspomnianych poniżej komend szukamy za pomocą opcji Znajdź (Ctrl+F) i zastępujemy w nich stare wartości tymi proponowanymi przez nas.


2. Zmieńmy trochę interfejs
Poniżej podajemy nazwy komend, które nie wniosą nic do samej wydajności gry, ale mogą być bardzo przydatne dla tych, którzy chcą zmienić conieco w ogólnych ustawieniach gry:

fDlgFocus=3.1000 -> Odległość kamery od twarzy rozmówcy w czasie prowadzenia dialogu. Im większa - tym kamera znajduje się dalej. Przy proponowanej przez nas wartości widzimy nie tylko twarz NPC'a ale także jego klatkę piersiową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze trochę zwiększyć wartość oddalenia i widzieć NPC'ów aż do pasa.

iSafeZoneX=5
iSafeZoneY=5
iSafeZoneXWide=5
iSafeZoneYWide=5
-> cztery ustawienia dotyczące położenia pasków zdrowia, magicki, kondycji oraz ikon wyposażenia i kompasu - ustawienie ich na 5 sprawia przesunięcie interfejsu bliżej brzegowi ekranu

SIntroSequence= -> w taki sposób wyczyszczona linia (zostawcie miejsce po znaku równiania puste) sprawi, że gra będzie szybciej włączać się, nie wyświetlając log Bethesdy i Take2 na starcie.

bHealthBarShowing=1 -> bardziej "klasyczny" miernik zdrowia

bForceReloadOnEssentialCharacterDeath=0 -> w celu wyłączenia zmuszania nas do wczytania gry po zabiciu waznego NPC'a. Polecamy zostawić na 1, czyli tak jak jest.

bAllowScreenShot=1 -> celem zezwolenia na robienie zdjęć w grze za pomocą klawisza PrintScreen


3. Zlikwidujmy to.straszne.rozmywanie...
Najczęściej zgłaszanym problemem z wyświetlaniem grafiki jest bardzo brzydkie rozmywanie się tekstur terenu, który leży nieco dalej od nas - niestety, nie jest to zwykły błąd, ale świadoma decyzja programistów Bethesdy, którzy celem lepszej wydajności polecili grze wczytywanie bardzo rozmytych tekstur dla terenu znajdującego się nieco dalej. Nie ma też łatwego rozwiązania - musimy sami zmusić grę, aby wczytywała więcej tzw. "gridów" czyli kwadratów szczegółowo przedstawionego terenu. A to znaczy, że okresy wczytywania się obszaru na zewnątrz mogą być sporo dłuższe. Tak więc poniższą poprawkę polecamy tylko dla osób z dosyć dobrymi komputerami i dużą ilością pamięci RAM. Ale nie zaszkodzi samemu sporóbować:
oblivion performance guide - soup 1uGridsToLoad=6-11 -> (nie polecamy większych wartości) najlepiej wartość zwiększać stopniowo i samodzielnie obserwować, jak zmienia się wydajność gry i odległość wczytywanego terenu.
Jako że zmiana ilości wczytywanych gridów może wprowadzić pewne błędy jeżeli chodzi o odbijanie się obrazu w wodzie razem z GridsToLoad należy zmienić wartość:
uNumDepthGrids=1 -> co powinno nieco pomóc.

Dla tych, którzy nie lubią eksperymentować, polecamy te ustawienia:


oblivion performance guide - soup 2uGridsToLoad=9
uExterior Cell Buffer=100
iPreloadSizeLimit=52428800 -> lub nawet 104857600 dla tych z dużą (2GB) ilością RAM-u

Jeżeli macie mocny komputer - miłego delektowania się dobrze wczytanym szczegółowym terenem :) Powyżej - screeny przed i po.
Nota: Alternatywną metodą jest mod, który poprawia jakość tekstur znajdujących się w większej odległości od gracza. Już wkrótce znajdziecie go z nową częścią poradnika.


4. Woda, która nareszcie odbija
W celu przyspieszenia wydajności programiści zablokowali możliwość odbijania obrazów wszystkich obiektów w wodzie - jezeli popatrzycie na taflę jeziora, to nie dostrzeżecie w nim drzew ani postaci, a jedynie odbicie terenu. Dla osób z wydajnymi kartami graficznymi proponujemy poniższą poprawkę:

bUseWaterReflectionsMisc=1
bUseWaterReflectionsStatics=1
bUseWaterReflectionsTrees=1
bUseWaterReflectionsActors=1


5. Cieniujemy i oświetlamy
Aby dodatkowo zwiększyć filtrowanie cieni, czyli Soft Shadowing (co na pewno pożre sporo mocy obliczeniowej Waszego komputera) możecie spróbować zmienić wartość
iShadowFilter=5
Oraz aby uszczegółowić mapy cieniowania:
iShadowMapResolution=2048
To powinno znacząco uszczegółowić jakość cieni w grze.

Allow30Shaders=1 -> dla osób z kartami obsługującymi Pixel Shader w wersji 3.0 powinno to pomóc. Ja sam nie zauważyłem żadnej różnicy, ale kto wie?

Ci z Was, którzy wolą poprawić wydajność, a nie widoki, mogą spróbować alternatywnych ustawień opcji Bloom (czyli rozświetlania), która "imituje" znacznie bardziej skomplikowaną opcję HDR. Powinno to nieco usprawnić wydajność gry, oferując także całkiem dobrze wyglądające rozświetlenia (choć oczywiście nieporównywalne z tymi, które ma do zaoferowania włączony HDR). Zauważcie, że rozświetlenie zaproponowane poniżej jest bardzo jasne i nie wszystkim może pasować, więc lepiej nie rozstawajcie się z oryginalnymi ustawieniami. Aby zmienić je, wyłączcie w grze HDR (w opcjach) i w .ini zeedytujcie:
fAlphaAddExterior=0.4000
fAlphaAddInterior=0.8000
-> Warto poeksperymentować z niższymi wartościami, bliższemu oryginalnym 0.2 i 0.5, lub znacznie większymi albo też mniejszymi - każdy musi odkryć własne preferencje, więc nie wskazujemy żadnego konkretnego ustawienia.
Dla ciekawskich - nazwy 'interior' i 'exterior' nie tyczą się obszarów w grze, ale specyfiki samego oświetlenia - 'interior' zajmuje się jasnością oryginalnych pikseli, zaś 'exterior' - sąsiednich, tworząc efekt blur. Wartość fBlurRadius służy do określenia stopnia przechodzenia efektu bloom na sąsiednie piksele. Ustawienie wartości wyższej doda grze dosyc 'baśniowego' wyglądu. Sami popróbujcie.
Jeżeli masz mocny komputer - możesz nareszcie włączyć AA w grze wyłączając HDR, a jeżeli masz słabszą maszynę - cieszyć się wyłączonym HDR i lepszą wydajnością. Osobiście jednak uważam, że Bloom nigdy HDR'owi nie dorówna i pozostaje przy starych ustawieniach.


6. Trochę o trawie

oblivion performance guide - grassiMinGrassSize=130 -> gęstość trawy, osoby ze słabszymi komputerami powinny zwiększyć tą wartość - w zamian za prawie identyczne widoki otrzymujemy sporego wydajnościowego "kopa". Możecie też spróbować wartości 150 i 200 (lub nawet 300!) dla jeszcze lepszych efektów.
Sam przed chwilą spróbowałem z powyższą wartością i muszę przyznać, że na moim sprzęcie skok wydajnościowy jest w rzeczy samej zdumiewający. Polecamy wszystkim, którzy szukają sposobów na usprawnienie szybkości gry w zalesionych i zatrawionych lokacjach.
fGrassEndDistance=(wedle uznania)
fGrassStartFadeDistance=(wedle uznania)
-> dwa powyższe ustawienia służą zooptymalizowaniu odległości wyświetlania trawy - na pewno spodobają się osobom z mocnymi komputerami (oczywiście - im wartość większa, tym dalej widzimy trawę)
Nikt nie wie dlaczego, ale ustawienia co do trawy współpracują dobrze jedynie z włączonym HDR. Tak więc upewnijcie się, że jest on uruchomiony w opcjach.

Cóż, te kilka trików powinno Wam pomóc dostosować grę do Waszych potrzeb. Ale to nie wszystko - w następnej części zajmiemy się kilkoma przydatnymi narzędziami i modami do gry, które warto użyć. Póki co - miłej zabawy z plikiem .ini :)

EDIT:
Skopiuj sobie i zapisz to sobie gdzieś fajnie by było jak by to by był podpięty post :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:17, Sir Braveheart napisał:

Wiesz może nie jest z młodych ale jest wg mnie porządnie wykonana i do dzisiaj ma super
grafe. Oblivion to taki GTA w średniowieczu wielki wspaniały świat i wiele wiele więcej
:) Sam się przekonasz jak będziesz grał.


Dzięki wielkie w tygodniu sobie poczytam. i może jeszcze coś poszukam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:20, driv4r napisał:

Dzięki wielkie w tygodniu sobie poczytam. i może jeszcze coś poszukam ;]


Spoko nie ma za co. Jest to poradnij wydajnościowy ja mam w miarę ogarnięty sprzęcik i do tego to tez sobie zastosowałem i śmiga mi ładnie na dosyć ładnej grafice... Wiesz jak będziesz grał i miał kłopot z misjami to podbija na ten temacik. A na bank Ci ktoś pomoże np: Ja (Jeśli akurat mi się uda odszukać twój problem z czymś)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:26, DJ Szlafrok napisał:

Jeszcze gdybyś dopisał coś o ŹRÓDLE i AUTORZE, a przy okazji usunął wyjęte z kontekstu
zdania...
Ech.


ehhh :D Tamtego posta już nie mogę edytować czas mi minął. ŹRÓDŁO <---- Przesłanie przez gg od drugiego kumpla. AUTOR ?? A skąd ja mam to wiedzieć.. gdyby był to bym podał. NI jestem plagiatorem. miałem napisac Autor Nieznany.. Ja używałem tego poradnika i wszystko było Git. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2008 o 19:34, DJ Szlafrok napisał:

To dobrego masz kolegę.
http://nvision.pl/forum/index.php?showtopic=25102 - tekst przedstawiony przez Ciebie
to niewielka modyfikacja owego poradnika Mareczqa.


WoW o tym to nawet nie wiedziałem. Przesłał mi swego czasu kumpel przez gg w pliku tekstowym i sie chwalił że znalazł coś więc mu podziękowałem. a to co miałem w notatniku przekopiowałem na forum nic nie było wzmianek o autorze i źródle które teraz Ty podałeś. Ale to co mi pokazałeś to jest spoooro dłuższe

Pozdrawiam i thx. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 20:22, karolek44 napisał:


Cóż jeśli chodzi ci o to czy tak rzeczywiście wygląda świat w Oblivionie to odpowiedź brzmi: tak. Ale jeśli chodzi o grafikę to nie jestem do końca pewien ponieważ filmik nie jest specjalnie wyraźny, a ja nigdy w Obka nie grałem na maksymalnych detalach.. cóż przepuszczam że ten filmik jest prawdziwy... ale głowy nie dam.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Mam koledzy prośbę. Otóż słyszałem o modzie do Obliviona, który powoduje iż potwory nie leveluja wraz z bochaterem. Czy ktoś z Was posiada taki mod? Skąd mogę go pobrać i jak się to instaluje? Za wszelkie podpowiedzi niezmiernie bedę wdzieczny. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Mówisz teraz o modzie który usuwa saclling level?? Bo jeśli tak to ja znam tylko dwa:" Francescos leveled creatures items mod" i "Oscuros Oblivion Overhaul". Wygogluj sobie to znajdziesz na pewno. Co do instalacji to pierwszy instaluje się automatycznie jak gra a ten drugi to nie wiem bo jeszcze nigdy go nie wgrywałem.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 12:09, Desann235 napisał:

/.../

Mówisz teraz o modzie który usuwa saclling level?? Bo jeśli tak to ja znam tylko dwa:"
Francescos leveled creatures items mod" i "Oscuros Oblivion Overhaul". Wygogluj sobie
to znajdziesz na pewno. Co do instalacji to pierwszy instaluje się automatycznie jak
gra a ten drugi to nie wiem bo jeszcze nigdy go nie wgrywałem.

Pozdrawiam



Bardzo dziekuję. Właśnie o to mi chodziło. Już zabieram sie za szukanie tego pierwszego bo słyszałem że jest ciekawszy. ładniejszy graficznie itp. Jeszce raz dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 13:31, Zuberuss napisał:

Już zabieram sie za szukanie tego pierwszego bo słyszałem że jest ciekawszy. ładniejszy graficznie itp.


czy ciekawszy, to pojecie wzgledne, ale jesli juz to na papierze pod tym wzgledem przewage ma OOO, ktory wiecej rzeczy dodaje - co do "ladniejszy graficznie", tez nie ma za bardzo co porownywac, bo jeden bedzie wolal jakas zbroje czy bron z Franca, ktorej nie ma w OOO i na odwrot...

Tak czy inaczej, krotko mowiac, roznica jest taka, ze Francesco zmienia tylko przeciwnikow, zawartosc w pojemnikach i dodaje troche nowych przedmiotow. Natomiast OOO robi wlasciwie to samo (choc w troche inny sposob), ale oprocz tego dodaje kilka questow oraz nowe lokacje do zwiedzania, jak jaskinie, Ayleidzkie ruiny itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować