HumanGhost

Filmy i seriale - co warto obejrzeć a czego nie [M]

36655 postów w tym temacie

Dnia 15.03.2010 o 21:25, Nagaroth napisał:

Bo filmy o Potterze to nie jest syf. Nie jest to kino ambitne ani wielkie


A czym jest kino ambitne ? Nie ma jednoznacznej definicji takiego zwrotu.

Dnia 15.03.2010 o 21:25, Nagaroth napisał:

ale jako filmy dla nastolatków są na prawdę świetne, nie błyszczą niesamowitym scenariuszem, aktorstwem
ani niespotykanymi dotąd efektami specjalnymi, nie mają cech wiekopomnych filmów ale
na prawdę nie potrafię zrozumieć czemu wielu ludzi umyśliło sobie że to jest jakieś straszne badziewie.


Ja powiem tak, dotychczas obejrzałem cztery pierwsze części i kolejnych nie obejrzę, dopóki nie przeczytam książek. :-) Do dziś pluję sobie w brodę, po co ja te filmy oglądałem przed zapoznaniem się z lekturą, która jest przecież znacznie lepsza.
Natomiast z samych filmów bardzo cenię sobie część trzecią, czyli "Więźnia Azkabanu" i uważam, że jest to naprawdę porządne kino. Nie tylko dla nastolatków. Zresztą w obecnych czasach młodzież i nastolatkowie czują się tak dorośli, że nie dla nich takie "dziecinne bajki". Cóż, widocznie muszą do nich dorosnąć. ;-)
Te filmy, podobnie jak książki, niosą ze sobą bardzo proste, a zarazem piękne przesłania i przekazują pewne uniwersalne prawdy oraz wartości w bardzo prosty sposób. Podobnie jak klasyka animacji Walta Disneya.
Wielu i jedno i drugie uzna za banalne bajki dla dzieci, ale prawda jest taka, że gdybyśmy chcieli czasem przejrzeć się tym filmom oraz ich przesłaniom nieco bliżej, nasza szara rzeczywistość mogłaby przyjąć nieco jaśniejsze barwy.

Ale niestety, mało kto patrzy na kino z tej perspektywy. Bo przecież kto podchodzi do kina tak osobiście, aby czerpać zeń inspiracje do życia ? Nawet jeśli jakiś film jest bardzo poważnym, głębokim i dorosłym aż do bólu dziełem sztuki (Kino ambitne aż do granic ambicji :-)), mało kto bierze sobie do serca to co stara się on przekazać. Mało kto zwraca na to uwagę, bo przecież najważniejszy jest nietuzinkowy scenariusz, super inteligentne dialogi, sposób prowadzenia akcji oraz zaskakujące reakcje bohaterów.
Nawet jeśli jakieś sceny wywołały w nas głębsze emocje, już następnego dnia tzw. proza życia skutecznie wybija nam to z głów, pozostawiając nas ze wspomnieniami pokroju "A tak, to było świetne, super".
Przecież nikt nie będzie się dzielił wrażeniami ze sceny, gdzie np. jacyś przyjaciele pomagają sobie w jakiejś tam sytuacji, bo przecież nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Skoro nie ma, to dlaczego tak rzadko sobie pomagamy lub z takim ociąganiem, niemal pod przymusem ? Przecież to normalne.
Reasumując, poszukujemy doznań wielkich i głębokich, a zapominamy o tym co najprostsze i najważniejsze.
Ale to tylko takie moje osobiste refleksje. Nawet nie oczekuję, że pojawi się tu ktokolwiek o choćby zbliżonych poglądach. Prędzej zostanę wyśmiany, ale i tak nie zmieni to tego, w co wierzę.

PS. Jeszcze apropo "Więźnia Azkabanu", pod względem muzyki film ten bez dwóch zdań przebija większość wielkich produkcji uznawanych przez ogół za "ambitne". Jedna z najlepszych partytur Johna Williamsa, a przecież ma On ich na koncie dość sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Ogólnie podzielam twoją opinię, a co do "Więźnia Azkabanu", to jest jedyny film, który podobał mi się bardziej niż książkowy pierwowzór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2010 o 23:20, Dann napisał:

A czym jest kino ambitne ? Nie ma jednoznacznej definicji takiego zwrotu.

Kino ambitne to kino wartościowe pod względem artystycznym. A jednak jest definicja:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 10:59, Starscream napisał:

> A czym jest kino ambitne ? Nie ma jednoznacznej definicji takiego zwrotu.
Kino ambitne to kino wartościowe pod względem artystycznym. A jednak jest definicja:D


A co to oznacza, wartościowe pod względem artystycznym ? O_O Bo mi kojarzy się to z wielkimi filmami kostiumowymi jak np. "Wojna i pokój". ;-)
Nie mówię, że nie jest to kino ambitne, każdy lubi co chce. ;-)
A może chodzi ci o nadzwyczajną grę aktorską ? Bo jest wiele filmów, które same z siebie istnieją dzięki fenomenalnej grze konkretnych aktorów. I przypuszczam mało kto uznałby je za "kino ambitne".
A może wartościowy scenariusz ? Ile jest filmów o wartościowych scenariuszach, które mało kto uzna za ambitne. I na odwrót, dobry reżyser potrafi z banalnej historii zrobić bardzo wartościowe kino.

Ewentualnie możesz sobie zrobić podział na kino rozrywkowe i ambitne, ale ja czegoś takiego nie kupuję.
Pisząc "wartościowe pod tym czy innym względem" jednocześnie sam ustalasz co jest dla ciebie kinem ambitnym.
Ale nie staraj się przypinać do tego idei. ;-)


@ MaccCry

Odnośnie "Więźnia Azkabanu", mam dokładnie takie samo zdanie, a przynajmniej patrząc na cztery pierwsze tomy. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ostatnio dwa świetne filmy: "Chłopcy z ferajny" i "Dobry, zły i brzydki", przy oglądaniu takich filmów nie można się od nich oderwać, polecam wszystkim. A niedługo zamierzam obejrzeć "Mroczny Rycerz", "K-Pax" i jakieś Gwiezdne Wojny, których nigdy nie oglądałem. Mam nadzieję, że uda mi się je dorwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 20:25, jcl99 napisał:

jakieś Gwiezdne Wojny, których nigdy nie oglądałem.


Jakieś? Zgarnij za jednym zamachem całą oryginalną trylogię, nie ma sensu oglądać inaczej. Z drugą możesz sobie poczekać. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2010 o 20:30, Shlafrok napisał:

Z drugą możesz sobie poczekać. :P


A po co czekać skoro można obejrzeć od razu? Tylko z głupiego przekonania że nowa trylogia jest gorsza trzeba ją oglądać później? Bzdurny pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 20:36, Ichibanboshi-kun napisał:

Tym bardziej, że jak uwielbia się uniwersum SW to wszystko się wchłania z apetytem ;)
W ogóle, to wiadomo jak prace nad tym serialem SW? Trwają, przerwane są?

Produkcja się już w przełomie czerwca i lipca zaczęła, ale zanim pojawią się pierwsze zdjęcia z planu, to jeszcze potrwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 20:34, Nagaroth napisał:

Tylko z głupiego przekonania że nowa trylogia jest gorsza trzeba ją oglądać później?


1. Gdybyś raczył zauważyć, zacytowałem nieobejrzane "jakieś Gwiezdne Wojny". Nawiązując do poprzedniego tematu - na prośbę o polecenie "jakiegoś Pottera" od razu walisz prosto z mostu całą sagę? A z racji tego, że uniwersum można pragmatycznie podzielić na dany sposób to też Ci przeszkadza? Jeśli komuś zależy na kolejności obejrzenia or whatever wielkim problemem nie jest sformułowanie zdania (/pytania) w bardziej zrozumiały i prosty sposób. A że tak się nie stało...
2. Nową trylogię MOŻNA obejrzeć później ze względów estetycznych. Nie ma co kryć się po krzakach, widać różnicę wieku, więc gdyby miało to przeszkadzać warto zapobiegawczo o tym wspomnieć. Cała reszta już bez znaczenia, skoro została stworzona nie tylko dla nowych w świecie SW (a co za tym idzie mających seanse za sobą).
3. Tak jak cztery litery głupie przekonanie każdy swoje ma, możesz sobie posiadać i cieszyć się nim do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czwartkowy CineKlub (CANAL+)wypełnią westerny:

"Ballada o Małym Jo" (1 kwietnia)

"Rio Conchos" (8 kwietnia)

"Na szlaku" (15 kwietnia)

"Odstrzał" (22 kwietnia)

"Rozgrywka" (29 kwietnia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oglądał ktoś "Fallout''a" Will''a Joines''a?Obejrzałem ten film niedawno i naprawdę mnie zaintrygowała a nawet nieco przestraszył:
http://www.youtube.com/watch?v=VcnlGYlKUwI -pierwsza z dwóch części-nie wiem czy legalnie ale skoro było na kanale "Trzynastego Schronu" to raczej wątpię żeby było w tym coś pirackiego.
Film jest mocny.Przynajmniej mi się taki wydał-jak dla mnie to jest w nim nawet coś z horroru,taka nutka tajemniczości...
W każdym razie:wie ktoś gdzie ten film może być opisany?Chodzi mi o jakieś spoilery,teorie i tym podobne.Szukałem na wikipedii i google ale nic nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2010 o 22:35, Grinczar napisał:

"2012".

Film katastrofa. Do tego stopnia, że aż przerasta swój gatunek (katastroficzny).


Rozejrzyj się do kompletu za filmem o podobnym tytule "2012 - Doomsday". To dopiero jest katastrofa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2010 o 11:18, the_bishop napisał:

jak sie zwie ta nowa saga o wampirach ktora pokazuja na reklamach w telewizji ?


jaki kanał? ja o wampirach oglądałem Czysta Krew , głowną bohaterką jest telepatka(czy jakoś tam czyta w myślach :P)(a z innym takim okazem może rozmawiać na odległość) która jest z wampirem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hide and Seek - Siła Strachu (thriller psychologiczny)
Nie przepadam za tym filmem specjalnie, ale jeżeli wcześniej go nie oglądałeś, to polecam.

Słyszałem jeszcze o filmie Paranormal Activity; nie widziałem go bynajmniej, ale słyszałem, że jest godny polecenia.

PS: Z tego gatunku nie znam zbyt wielu filmów, ponieważ za nim nie przepadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2010 o 15:47, Akoss-94 napisał:

Mocny horror psychologiczny... Nie krwawy a psychologiczny jak Pokój 1408...
Z 2-3 filmy. Proszę : D

Dante 01
Misery
Amityville
Experiment

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się