Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gray Matter - recenzja

29 postów w tym temacie

gram.pl

Jane Jensen została uznana za mistrzynię gatunku gier przygodowych po ukazaniu się przed wielu laty Gabriela Knighta. Kolejne tytuły z serii tylko ugruntowały tę pozycję. Obecnie, po długiej przerwie, pani J.J. powraca z nowym tytułem – Gray Matter

Przeczytaj cały tekst "Gray Matter - recenzja" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy gra będzie dobra czy nie to juz zależy od odbiory. Ja już na starcie mogę powiedzieć że brak polskiego Dubbingu znów da się we znaki. Dobrze że można wyłączyć ułatwienia bo nakreślone tekstem na planszy zdecydowanie oszpeci i ułatwi rozgrywke. Ja jestem starym wyjadaczem przygodówek i dużo wymagam od każdego nowego tytułu. Denerwuje mnie też to że musimy kierowac dwoma postaćiami i jak by nie patrzec mamy dwie oddzielne fabuły. Nie ma tu spójnośći fabularnej ,ale Gray Matter juz na początku mnie zaciekawił i chyba stanie się moim prezentem pod choinkę. Mam nadzieję że po mimo braku naszego dubbingu gra będzie warta ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest nareszcie ta recenzja, nie mogłem się doczekać. Na Gray Matter czekałem od długiego czasu, bo mimo że nigdy nie byłem i w zasadzie wciąż nie jestem szczególnym fanem przygodówek, z zapowiedzi i artworków biła od tego tytułu jakaś... magia? A może to po po prostu urok czarującej (dosłownie i w przenośni) brunetki w roli głównej. :)
W przygodówki jako tako zacząłem grać niedawno, a z tego co teraz przeczytałem wynika, że w GM będzie mi się grać genialnie. Nie jest przesadnie skomplikowana, fabuła zapowiada się wyśmienicie, a stylistyka i oprawa audio-wizualna są zachwycające. Tym bardziej, że wychodzi na X360. Teraz byle wytrzymać do lutego, do premiery na Wyspach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"spójnośći"? "postaćiami"? Brrr...

Co do gry - biorąc pod uwagę, że przygodówki starego typu, a szczególnie te dobre, nie pojawiają się często - biorę w ciemno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w MM i akurat pierwszy raz miałem styczność z tą gra i jakoś stwierdziłem, że może być na prawde niezłym tytułem, wiec chyba sie nie pomylilem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta gra to świetny wybór! Nie tylko dla wyjadaczy, ale także i dla casuali lubiących rewelacyjną fabułę i wyjątkowo artystyczne scenerie lokacji! Bardzo dobra recenzja rewelacyjnego produktu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2010 o 15:06, vegost napisał:

Czy gra będzie dobra czy nie to juz zależy od odbiory. Ja już na starcie mogę powiedzieć
że brak polskiego Dubbingu znów da się we znaki.


Dla kogoś kto ma kłopoty ze wzrokiem - na pewno. Lub z czytaniem. :P

Dnia 07.12.2010 o 15:06, vegost napisał:

Dobrze że można wyłączyć ułatwienia bo nakreślone tekstem na planszy
zdecydowanie oszpeci i ułatwi rozgrywke.


To nie są ułatwienia, ile po prostu opcjonalna eliminacja pixel huntingu, który jest zmorą wielu przygodówek. Wiem, że istnieje osobny subgatunek gier casualowych oparty na pxh (hidden object games), ale klasyczne przygodówki powinny unikać skrajności. Moim zdaniem możliwość pokazania wszystkich elementów interaktywnych to bardzo dobry pomysł dla mniej cierpliwych graczy - w zwykłym trybie interfejs nie pokazuje od razu nazwy obiektu, jest pewne opóźnienie po najechaniu kursorem myszki, co może być nieco denerwujące po pewnym czasie.

Dnia 07.12.2010 o 15:06, vegost napisał:

Ja jestem starym
wyjadaczem przygodówek i dużo wymagam od każdego nowego tytułu. Denerwuje mnie też to
że musimy kierowac dwoma postaćiami i jak by nie patrzec mamy dwie oddzielne fabuły.


Grałeś w GM? Bo tak się składa, że zmyślasz. Nie są to dwie oddzielne fabuły - to jedna fabuła z dwóch różnych perspektyw - to zasadnicza różnica. Po drugie - jest to zaleta.

Dnia 07.12.2010 o 15:06, vegost napisał:

Nie ma tu spójnośći fabularnej ,


Oczywiście że jest spójność fabularna.

Dnia 07.12.2010 o 15:06, vegost napisał:

Mam nadzieję że po mimo braku naszego dubbingu
gra będzie warta ceny.


Jest w 100% warta swojej ceny - jak dla mnie GM to najlepszy scenariusz roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2010 o 19:18, Growin napisał:

Pamiętajcie o tym, że gram.pl wspaniałe gry miesza z gó**em, a te nędzne wychwala...


Tym razem jednak ocena jest jak najbardziej trafiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2010 o 19:18, Growin napisał:

Pamiętajcie o tym, że gram.pl wspaniałe gry miesza z gó**em, a te nędzne wychwala...

A to ciekawe, przecież wspaniałe Gray Matter dostało 9, a nędzny nowy CoD ok. 6... Gdzie to wychwalanie nędznych gier i mieszanie z błotem wspaniałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy po prostu zapominają, że każda recenzja to odczucia subiektywne autora. To czy ktoś się z nim zgodzi czy nie to już kwestia drugorzędna.

Osobiście przeglądam recenzje na gram, ale nie kierowałbym się nimi przy wyborze / kupnie gry. W sieci są setki materiałów, wystarczy je porównać - o czym jeden autor zapomni drugi wspomni.

Gray Matter to bez wątpienia świetny tytuł - gra jest dopracowana i wciągająca ponad miarę. Brakuje ostatnimi czasy tytułów równie dobrze rozwiązanych fabularnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetna gra, dobrze zrealizowana z ciekawymi zagadkami i wspaniałym klimatem - a do tego ładna grafika i oryginalne rozwiązania. Bardzo dobry prezent pod choinkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2010 o 19:03, LordBlooder napisał:

Ta gra to świetny wybór! Nie tylko dla wyjadaczy, ale także i dla casuali lubiących rewelacyjną
fabułę i wyjątkowo artystyczne scenerie lokacji! Bardzo dobra recenzja rewelacyjnego
produktu!

A polubią ją hardcorzy lubiący rewelacyjną fabułę i wyjątkowo artystyczne scenerie lokacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2010 o 20:34, TheAbsurd napisał:

A polubią ją hardcorzy lubiący rewelacyjną fabułę i wyjątkowo artystyczne scenerie lokacji?


Myślę, że grę polubią ci, którzy nie uciekają na dźwięk słów "point''n''click" czy "klasyczna przygodówka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2010 o 23:18, Vojtas napisał:

> A polubią ją hardcorzy lubiący rewelacyjną fabułę i wyjątkowo artystyczne scenerie
lokacji?

Myślę, że grę polubią ci, którzy nie uciekają na dźwięk słów "point''n''click" czy "klasyczna
przygodówka".

Kiedyś uciekałem. :) Ale ostatnio przetestowałem Machinarium i o dziwo skończyłem je, nawet z przyjemnością. A jakiś czas temu totalnie zakochałem się w Dreamfall''u, a teraz zacząłem TLJ i muszę przyznać że jest wprost niesamowite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Myślę, że grę polubią ci, którzy nie uciekają na dźwięk słów "point''n''click" czy
>> "klasyczna przygodówka".

Dnia 15.12.2010 o 13:38, TheAbsurd napisał:

Kiedyś uciekałem. :) Ale ostatnio przetestowałem Machinarium i o dziwo skończyłem je,
nawet z przyjemnością. A jakiś czas temu totalnie zakochałem się w Dreamfall''u, a teraz
zacząłem TLJ i muszę przyznać że jest wprost niesamowite.


Oczywiście. Jest jeszcze wiele tytułów "historycznych", które czekają na nowych fanów. Starsze klasyki mogą nieco odstraszać grafiką, ale fabuła zawsze jest wysokich lotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja oceniam ta gre na 8+. Polecam kazdemu kto lubi gry przygodowe. Gra jest ciekawa, ale sposob wykonania filmikow nie przypadl mi do gustu. Co wiecej zagadki sa dosc latwe (no moze poza paroma) ale to dla mnie plus bo nie lubie sie zastanawiac caly dzien nad jedna. Gra jest dosc krotka ale latwo polubic postacie w niej przedstawione. Ja juz czekam na kolejna czesc xd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować