Vaksinar

Diablo III - temat ogólny

17297 postów w tym temacie

Dnia 22.07.2008 o 22:09, Fang napisał:

Ja mam Diablo II kolekcjonerskie, które wydało Cd Projekt, więc nie widzę przeszkód żeby
trójeczka też była :)


Nie wiedziałem, że jakąś u nas wydano. Oczywiście to dobrze rokuje na przyszłość :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2008 o 17:56, pkapis napisał:

Ale my tu nie o RPG, a o Diablo mówimy.


A Diablo to niby co jest? Kanapka ze szczawiem? ;) Może bardziej hakensleszowaty ale dalej rpg przeca.

Kawosz ->

Dnia 22.07.2008 o 17:56, pkapis napisał:

Tylko nie to... Tu Polska jest, mówimy i myślimy po polsku. Zawsze byłem przeciwny hybrydom językowym.


Może nie do końca mnie zrozumiałeś. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłyby na płycie dwie wersje językowe: dubbing oryginalny angielski i drugi - polski, do wyboru. Będzie i wilk syty i owcy jeszcze trochę zostanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 07:46, GeoT napisał:

A Diablo to niby co jest? Kanapka ze szczawiem? ;) Może bardziej hakensleszowaty ale
dalej rpg przeca.

Nie, to zręcznościówka z elemantami RPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 09:21, Mroku21 napisał:

> A Diablo to niby co jest? Kanapka ze szczawiem? ;) Może bardziej hakensleszowaty
ale
> dalej rpg przeca.
>
Nie, to zręcznościówka z elemantami RPG.

Ojj skonczcie prosze juz gdybanie jaki to jest gatunek.
To jest przeciez bez sesu!
Dobra wiem ze mnie ktos zjedzie za to co powiedzialem ale tam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 09:21, Mroku21 napisał:

Nie, to zręcznościówka z elemantami RPG.


Zręcznościówka? :|
A po czym to się poznaje? :D

http://www.gram.pl/sk5_8Q7g7_Diablo_II_Zlota_Edycja.html -> karta gry Diablo 2 jako sztandarowego przedstawiciela w sklepie.
Ja tam widzę typ gry: RPG w pierwszej kolejności.
Ale żeby nie robić offtopa dodam, że również czekam na porządną wersję kolekcjonerską do Diablo 3, tak samo zresztą jak dla Stracrafta 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 11:04, GeoT napisał:

> Nie, to zręcznościówka z elemantami RPG.

Zręcznościówka? :|
A po czym to się poznaje? :D


Porównał byś takie gry ze sobą jak Diablo i Baldur''s Gate ??? Baldurs to RPG (a dokładnie cRPG):) Diablo to hack&slash, posiadający kilka elementów cRPG. A tym co piszą na witrynach nie przejmowałbym się zbytnio:))

Wracając do tematu: Czy już coś wiadomo o kolejnych "klasach" postaci poza Barbarian''em i Witch Doctor''em ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze a może w Diablo 3 będzie pisać typ gry: Zręcznościówka z elementami RPG choć w to wątpię i bym tego nie chciał.

A co do Edycji kolekcjonerskiej to mam nadzieję że CDP nas czymś zaskoczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2008 o 19:25, Yarr napisał:

OK :) Należało zacząć od spytania małżonki, skoro jest fachowcem :) A prawa sobie nie
uzurpuję tylko opieram się na faktach: słownik mówi: "szaman" i gameplay woła: "szaman".


Tam zaraz woła. Owszem, szaman to niezłe tłumaczenie, ale dlatego że język polski jest w takie określenia ubogi. U nas nigdy nie było witch doctorów i innych szamanów, więc nie mieliśmy potrzeby ich rozróżniać, a nasi właśni znachorzy, czy babki zielarki to jednak inne postacie.

Dnia 22.07.2008 o 19:25, Yarr napisał:

To, że we frazie witch doctor jest wyraz doctor nie znaczy, że chodzi o lekarza :)


Oczywiście. Jak zapewne wiesz - ale niektórzy czytelnicy forum niekoniecznie - doktorem tylko potocznie określa się lekarzy. Doktor to jednak stopień naukowy, przyznawany w różnych naukach. Można być doktorem matematyki czy biologii, albo archeologii jak znany i lubiany dr Jones.
SJP o tym nie wspomina, ale doktorem tytułowano również niektórych potężnych szamanów/czarowników/zaklinaczy (i znowu ten problem ;-) ) w wierzeniach voodoo. W Polsce rzadko się z tym spotykamy, bo to kultura niezbyt nam bliska, ale jeśli spotyka się jakieś tłumaczenia często ten doctor jest właśnie doktorem.

@GeoT
Diablo to cRPG, bardzo slashowe zresztą. Tekstu, który trzeba w nim zrozumieć jest tyle co kot napłakał. Są gry, w które bez zrozumienia tekstów grać się nie da, ale Diablo do nich nie należy. Zgadzam się że podwójna wersja językowa byłaby najlepsza, ale jeśli miałaby być tylko wersja oryginalna to tragedii nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 02:05, Yarr napisał:

Jestem za szamanem

Szaman jest tylko jeden... :> :P

Dnia 23.07.2008 o 02:05, Yarr napisał:

Sorcerer w Neverwinter to był koleś, który miał wrodzone
a nie wyuczone umiejętności magiczne, o ile mnie pamięć nie myli.

Zgadza się.

Dnia 23.07.2008 o 02:05, Yarr napisał:

Chodziło tam głównie o uczenie się czarów wcześniej i dostęp do niektórych wcześniej. Poza tym, różnice > jakieś wielkie nie były.

Od fizycznej strony gry masz rację. W fabularnych Zapomnianych Krainach Zaklinacz (bo tak tłumaczono sorcerera) od czarodzieja o wiele bardziej inny, no ale to inny temat. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 11:20, Lost Paradise napisał:

Porównał byś takie gry ze sobą jak Diablo i Baldur''s Gate ???


Mało tego. Nie porównywałbym nawet BG ze Spellforcem a obydwa to rpgi natomiast chętnie porównam Diablo z WoWem a przecież to wykapany rpg tyle że z przedrostkiem "mmo". Jak więc widzisz określenie serii Diablo mianem gier rpg jest może rzeczą w dużej mierze umowną ale jak najbardziej poprawną, bo w worek o nazwie "rpg" spokojnie można wrzucić gry typu h''n''s.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 13:04, GeoT napisał:

> Porównał byś takie gry ze sobą jak Diablo i Baldur''s Gate ???

Mało tego. Nie porównywałbym nawet BG ze Spellforcem a obydwa to rpgi natomiast chętnie
porównam Diablo z WoWem a przecież to wykapany rpg tyle że z przedrostkiem "mmo". Jak
więc widzisz określenie serii Diablo mianem gier rpg jest może rzeczą w dużej mierze
umowną ale jak najbardziej poprawną, bo w worek o nazwie "rpg" spokojnie można wrzucić
gry typu h''n''s.


Można, ale jest to wrzucenie do jednego wora typowo moim zdaniem nie poprawne. Patrząc z perspektywy gracza RPG, i tłumacząc sobie ten skrót/znaczenie raczej nie zaliczyłbym Diablo do tej samej rodziny :)

Ale wracając do tematu :D Ja już chce Diablo 3 :))))))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 09:21, Mroku21 napisał:

Nie, to zręcznościówka z elemantami RPG.


Nie, to po prostu h&s, a nie zręcznościówka. Zręcznościówka to np. Tekken, Crash, Ratchet & Clank albo Rock Band, w tych grach musisz się wykazać zwinnymi palcami. Więcej z gry zręcznościowej ma już w sobie Starcraft, gdzie błyskawiczne operowanie skrótami klawiszowymi to podstawa. W Diablo po prostu klikasz w przeciwników na mały obszarze, więc nie wykonujesz jakichś skomplikowanych ruchów myszką, a i ilość używanych na raz skilli pozostawia wiele do życzenia. H&S to taki podgatunek cRPG i nie wymyślajmy tu nie wiadomo czego, bo w przypadku Diablo po prostu nie ma z czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 13:08, Lost Paradise napisał:

Można, ale jest to wrzucenie do jednego wora typowo moim zdaniem nie poprawne.


Moim zdaniem GeoT ma rację. Wyobraź sobie zbiór X (cRPG). Do zbioru X będzie należeć np. Fallout, Baldur''s Gate. Do podzbioru Y (h''n''s) będzie należeć Diablo, Loki, Titan Quest. W podzbiorze Y będą znajdować się gry, które zawierają elementy RPG (rozwój bohatera: umiejętności, cechy, etc.) z tym, że stawiają raczej na walkę z wrogami, a nie na rozbudowane partie dialogowe i 5000 NPCów :)
Jeśli chciałbyś jakąś zręcznościówkę a la h''n''s to do tego mało chyba pojemnego zbioru należałoby zaliczyć Blade of Darkness (grę niestety w Polsce praktycznie nieznaną, a zacną). W Blade of Darkness rozwój postaci polega w zasadzie na tym, że z każdym poziomem rośnie zdrowie i mana, a poziomy służą do określenia jaką bronią będzie mógł się posługiwać bohater. Natomiast jest sporo combosów jak w grach zręcznościowych. Fabuła jest całkiem fajna i mroczna. Swego czasu gra była pod pewnymi względami (np. oświetlenia) rewolucyjna... a przynajmniej zaskakująco dobra :D
Wracając do meritum - Diablo to h''n''s, który to gatunek zalicza się do cRPG :)
A zręcznościówką może być River Raid, Medal of Honor, Wiedźmin czy Oblivion ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 15:48, Yarr napisał:

> Można, ale jest to wrzucenie do jednego wora typowo moim zdaniem nie poprawne.

Moim zdaniem GeoT ma rację. Wyobraź sobie zbiór X (cRPG). Do zbioru X będzie należeć
np. Fallout, Baldur''s Gate. Do podzbioru Y (h''n''s) będzie należeć Diablo, Loki, Titan
Quest. W podzbiorze Y będą znajdować się gry, które zawierają elementy RPG (rozwój bohatera:
umiejętności, cechy, etc.) z tym, że stawiają raczej na walkę z wrogami, a nie na rozbudowane
partie dialogowe i 5000 NPCów :)
Jeśli chciałbyś jakąś zręcznościówkę a la h''n''s to do tego mało chyba pojemnego zbioru
należałoby zaliczyć Blade of Darkness (grę niestety w Polsce praktycznie nieznaną, a
zacną). W Blade of Darkness rozwój postaci polega w zasadzie na tym, że z każdym poziomem
rośnie zdrowie i mana, a poziomy służą do określenia jaką bronią będzie mógł się posługiwać
bohater. Natomiast jest sporo combosów jak w grach zręcznościowych. Fabuła jest całkiem
fajna i mroczna. Swego czasu gra była pod pewnymi względami (np. oświetlenia) rewolucyjna...
a przynajmniej zaskakująco dobra :D
Wracając do meritum - Diablo to h''n''s, który to gatunek zalicza się do cRPG :)
A zręcznościówką może być River Raid, Medal of Honor, Wiedźmin czy Oblivion ;P


Szanuję Twoje poglądy, aczkolwiek nie popieram :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 15:49, Lost Paradise napisał:

Szanuję Twoje poglądy, aczkolwiek nie popieram :)


Masz prawo do własnego zdania :)
Prośba: tnij cytaty.
A co do przynależności Diablo - jaką masz propozycję? H''n''s jako osobny gatunek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W grach RPG podstawowym założeniem jest że gracz w jakiś sposób może wpływać na świat i dokonywac wyborów. W Diablo ograniczamy się do przechodzenia fabuły z góry ustalonej przez twórców. Jeśli Diablo mamy zaliczyć do RPG to musimy w takim razie zaliczyć też do tego gatunku np. Rainbow Six Vegas 2 w którym ( z czego słyszałem ) również są elementy rozwoju postaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2008 o 21:14, Davw napisał:

To super, bo dawno nie kupiłem żadnej ek a takiej gry ek trzeba mieć :D A jeśli chodzi
o polonizację gry to zdecydowanie wolę napisy a to z racji na to, że dzięki prawdziwym
głosom utrzymuje się klimat gry a nie paści je głos polskich aktorów (nie żebym coś do
nich i ich głosu miał) ale wiadomo o co chodzi...


Ja na przykład nie wiem o co chodzi... Wytłumacz mi proszę...
Moim zdaniem nie traci sie na klimacie ani trochę. D2 było wg mnie świetnie zdubbingowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 16:40, kpiska napisał:

W grach RPG podstawowym założeniem jest że gracz w jakiś sposób może wpływać na świat
i dokonywac wyborów. W Diablo ograniczamy się do przechodzenia fabuły z góry ustalonej
przez twórców. Jeśli Diablo mamy zaliczyć do RPG to musimy w takim razie zaliczyć też
do tego gatunku np. Rainbow Six Vegas 2 w którym ( z czego słyszałem ) również są elementy
rozwoju postaci.


Skoro już kwestia przynależności serii Diablo do określonego typu gier się rozwinęła, to ja jeszcze dodam słowo.
Nie znam gry Rainbow Six i nie wiem jak bardzo można tam postać rozwijać. Na pewno tyle samo jeśli nie więcej w tej kwestii daje do dyspozycji Diablo jak np. Mass Effect, który od kilku dni posiadam. Rozwój postaci jest tu naprawdę dość podobny. Mass Effect to ponoć rpg, tak na marginesie, jeśli więc ten element ma być jakimś wyznacznikiem rpgowości gry to Diablo jest rpgiem na pewno. Jeśli chodzi o to o czym piszesz powyżej, to zastanawiam się dlaczego WoWa zalicza się do rpgów i w jakiej mierze różni się on mechaniką od Diablo, bo ja różnicy nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.07.2008 o 19:25, Yarr napisał:

OK :) Należało zacząć od spytania małżonki, skoro jest fachowcem :) A prawa sobie nie
uzurpuję tylko opieram się na faktach: słownik mówi: "szaman" i gameplay woła: "szaman".
To, że we frazie witch doctor jest wyraz doctor nie znaczy, że chodzi o lekarza :)
Grałeś w Lokiego? Widziałeś szamankę. Przecież witch doctor w Diablo to jest postać bardzo
podobna.
Shelion akurat nie lubi grać wszelkimi nekromantami, szamanami czy czarownikami (bałbym
się jej jakby lubiła ;P), więc szaman jej nie pasuje do gry. Ale to jej sprawa - będzie
grać barbarzyńcą albo jakimś innym paladynem i tyle. Dla każdego coś miłego, jak widać.


Mimo wszystko jestem sceptyczny co do Szamana. To tłumaczenie nie podtrzymuje klimatu Diablo. Będę bronił swojej tezy do czasu premiery i ostatecznego odsłonięcia. Nie chcemy przecież czegoś na podobieństwo restauracji z niektórych, nieudanych i źle przyjętych gier.
EDIT
GeoT
W kwestii komentarza Twojej riposty: byłbym syty, tylko wówczas, kiedy usłyszałbym te same głosy w D3, co w D2 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się