Vaksinar

Diablo III - temat ogólny

17297 postów w tym temacie

Dnia 23.07.2008 o 17:09, Kawosz napisał:

Mimo wszystko jestem sceptyczny co do Szamana. To tłumaczenie nie podtrzymuje klimatu
Diablo.

Po prostu nie jesteś przyzwyczajony do takiej postaci, bo wcześniej jej nie było. Był nekromanta. Panowie z Blizza chcieli widocznie trochę pocudować i przekombinowali, bo Shelion też szaman do Diablo nie pasuje. Ale jako postać, a nie jako tłumaczenie witch doctora ;)

I mam pytanie: co powiedziała Szanowna Małżonka w kwestii tłumaczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 17:14, Yarr napisał:

> Mimo wszystko jestem sceptyczny co do Szamana. To tłumaczenie nie podtrzymuje klimatu

> Diablo.
Po prostu nie jesteś przyzwyczajony do takiej postaci, bo wcześniej jej nie było. Był
nekromanta. Panowie z Blizza chcieli widocznie trochę pocudować i przekombinowali, bo
Shelion też szaman do Diablo nie pasuje. Ale jako postać, a nie jako tłumaczenie witch
doctora ;)

I mam pytanie: co powiedziała Szanowna Małżonka w kwestii tłumaczenia?


OJ źle mnie zrozumiałeś. Kilka postów wcześniej pisałem, że WD bardzo pasuje mi do Diablo. Nie pasuje mi jedynie to tłumaczenie - "szaman". Wg mnie WD będzie klasą świetnie wkomponowaną w świat Sanktuarium. Nigdy w życiu nie przyznam racji zwolennikom tłumaczenia "szaman"! :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nadal jednak nie odpowiedziałeś co powiedziała małżonka...

A jeśli tłumaczenie Ci się nie podoba, to używaj po prostu oryginalnego witch doctor i już. No bo poważnej alternatywy nie przedstawiłeś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 17:26, Yarr napisał:

Nadal jednak nie odpowiedziałeś co powiedziała małżonka...

A jeśli tłumaczenie Ci się nie podoba, to używaj po prostu oryginalnego witch doctor
i już. No bo poważnej alternatywy nie przedstawiłeś :)


Powiedziała, że "jakiś szaman". Ona nie orientuje się w kwestii D3, w ogóle gier PC. Musiałem ja niemal zmusić do zgłębienia wąskiej części fabuły i pochodzenia WD. Przeczytała na stronie blizzarda i po dłuższym zastanowieniu - "szaman, postać mająca związki z wyznawaniem określonej religii, kultem jakiegoś bóstwa, ewentualnie jakiś egzorcysta, ale to zależy od jego umiejętności", których notabene nie znamy wszystkich ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 17:52, Kawosz napisał:

Powiedziała, że "jakiś szaman". Ona nie orientuje się w kwestii D3, w ogóle gier PC.
Musiałem ja niemal zmusić do zgłębienia wąskiej części fabuły i pochodzenia WD. Przeczytała
na stronie blizzarda i po dłuższym zastanowieniu - "szaman, postać mająca związki z wyznawaniem
określonej religii, kultem jakiegoś bóstwa, ewentualnie jakiś egzorcysta, ale to zależy
od jego umiejętności", których notabene nie znamy wszystkich ;)


Masz opinie dwóch fachowców zatem... ale możesz się nie zgadzać na szamana ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2008 o 16:29, Yarr napisał:

> Szanuję Twoje poglądy, aczkolwiek nie popieram :)

Masz prawo do własnego zdania :)
Prośba: tnij cytaty.
A co do przynależności Diablo - jaką masz propozycję? H''n''s jako osobny gatunek?


HnS to imho powinien być podgatunek gier zręcznościowych.
Nie dojdziemy raczej do porozumienia tutaj więc proponuję EoT :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2008 o 08:57, Kawosz napisał:


"Witch Doctor jest świetnym przykładem. Kiedy wypowiadasz nazwę Witch Doctor, masz pewne wyobrażenie tego kim on będzie, co będzie robił, wiesz, że jest kimś wspaniałym, potężnym, że cię przewyższa."

Ciekawe co ten pan mówi... Wygląda jednak na to, że nie tylko my nie wiemy kim jest ten witch doctor (bo są dyskusje w kwestii tłumaczenia ;P), ale nie wiedzą tego nawet ludzie tłumaczący ten tekst :D Gdyby wiedzieli, to witch doctora by przetłumaczyli na język polski :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2008 o 19:22, Yarr napisał:

Masz opinie dwóch fachowców zatem... ale możesz się nie zgadzać na szamana ;P


Nie reflektuję szamana. Wg mnie powinni wymyśleć coś lepszego. To tłumaczenie jest zbyt mało obrazujące chrakter WD.

Zastanawiam się, czy na kolejna, znaczącą porcję informacji przyjdzie nam czekać do Blizzcon''u... Póki co w pracy sezon ogórkowy, tylko sierpień ma być upalny i suchy, wiec troche pracy będzie. No ciężko jest czekać na informacje, na dodatek pewnie zdawkowe jak znam Blizzarda.

Zastanawia mnie, czy w październiku ogłoszą przyblizona datę premiery...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Moje typy: Zaklinacz, Czarownik, Czarownik Voodoo.

Pisałem, że czarownik względnie jest do przyjęcia. Czarownik voodoo już chyba średnio - w Diablo jest w ogóle sekta Voodoo? Bo jeśli nie ma, to skąd taki koleś? :)
A zaklinacz to byłby raczej charmer, a nie witch doctor.
W szamanie mieści się i zaklinacz i czarownik i uzdrowiciel, więc to najbardziej imo pasuje.

Kawosz:
Nie zgadzasz się, ale jakoś innych propozycji nie widzę z Twojej strony :D
A co do charakteru - gadałeś z witch doctorem, że mówisz o jego charakterze? xD Może jest potulny jak baranek ;P A na serio - spójrz jak postać jest ubrana, jak się porusza i jakie ma moce (z tych, o których wiadomo).
http://www.encyclopedia.com/doc/1O142-witchdoctor.html
http://www.encycl opedia.com/doc/1O142-shaman.html
http://www.encyclopedia.com/doc/1E1-shaman.html
" Shaman - religious practitioner in various, generally small-scale societies who is believed to be able to diagnose, cure, and sometimes cause illness because of a special relationship with, or control over, spirits. Different forms of shamanism are found around the world; they are also known as medicine men and witch doctors."
Medicine man, czyli po naszemu "znachor", albo "uzdrowiciel" odpada w tym przypadku, bo czy słyszałeś o uzdrowicielu, który stosuje Wall of Zombies, Firebomb, Locust Swarm, Mass Confusion, Soul Harvest albo Horrify w leczeniu? Chyba, że założymy, że chce wybuchnąć lub wystraszyć chorobę na śmierć albo spowodować, że zacznie sama się zwalczać ;P
Parę obrazków:
http://tiny.pl/2dmc - witch doctor
http://www.e-margaux.com/en/gallery/malawi/images/05_small.jpg - witch doctor
http://www.sonofthesouth.net/union-generals/sioux-indians/pictures/medicine- man.jpg - medicine man
http://www.swoyersart.com/howard_terpning/medicine_man_cheyene.jpg - medicine man
http://tiny.pl/2dmp - shaman
http://www.mongabay.net/images/wren/shaman-0.gif - shaman
W języku polskim nie mamy innego odpowiednika dla witch doctora poza szamanem. Czy się to komuś podoba, czy nie :) Witch doctor to szaman i tyle.

I jeszcze postać z Diablo 3 - bo może ktoś się niedokładnie przyjrzał ;P
http://www.blizzard.com/diablo3/characters/witchdoctor.xml
Czy widzisz, żeby ten koleś przypominał Indianina (termin medicine man stosuje się głównie do Indian amerykańskich)? Bo mi on wygląda na strasznie brzydkiego murzyńskiego szamana-witch doctora :)

Ja postarałem się uzasadnić swoją opinię w tej kwestii. Pokazałem Ci rzeczywistość :D
Jeśli masz zamiar sprzeciwiać się szamanowi dla zasady: "bo tak" to nic nie poradzę. Tylko trochę głupio to wygląda ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 12:06, Yarr napisał:

Ja postarałem się uzasadnić swoją opinię w tej kwestii. Pokazałem Ci rzeczywistość :D
Jeśli masz zamiar sprzeciwiać się szamanowi dla zasady: "bo tak" to nic nie poradzę.
Tylko trochę głupio to wygląda ;Nie dla zasady, ale dla dobra Diablo.


Oj niesprawiedliwie mnie oceniasz.
Po pierwsze, jak wspomniałem. Szaman nie pasuje do uniwersum sanktuarium. To tłumaczenie nie podoba mi się. Czy muszę uzasadniać dlaczego? Po prostu nie podoba i już. Być może jest uzasadnione językowo i kontekstowo, ale nie mentalnie i sentymentalnie w odniesieniu do serii Daiblo. Coś może się komuś podobać lub nie.Taki mam gust.
Po drugie, argumentacja jest następująca. WD to uzdrowiciel (to tłumaczenie jest językowo najblizsze, bliższe od szamana), dlaczego uzdrowiciel nie może używać ww. przez Ciebie umiejętności? Jak wcześniej pisałem, nie znamy pozostałych jego skilli. Uzdrowiciel jednak nie pasuje do charakteru Diablo, do założeń tej gry, z zamysłu ofensywnej. Dlatego tez nie przychylam sie do uzdrowiciela, ale do znachora. Dodatkowo w Warcraft 3, WD z rasy orków został przetłumaczony jako znachor. Idąc tym tokiem myślenia w D3 będziemy mieli znachora, nie szamana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co napisali w tym panelu dyskusyjnym, biorąc poprawkę na jakość tłumaczenia tekstu angielskiego.
Pomijając fakt, że autorzy wyraźnie określają Diablo III jako "lepszego rpg-a" (więc chyba nareszcie temat nie podlega już dyskusji, bo chyba nikt lepiej od nich nie wie jaki rodzaj przypisać grze jaką zrobili ;) to jeszcze jest tam takie zdanie:

"Mamy wiele nowości, jeśli chodzi o Battle.net. Jego nowa wersja niedługo się pojawi, wraz z Starcraftem II"

Chciałem podkreślić słowa "Starcraft II" i "niedługo" ... choć to akurat temat na inny wątek (no i warto by zerknąć do oryginalnego tekstu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 12:06, Yarr napisał:

Nie zgadzasz się, ale jakoś innych propozycji nie widzę z Twojej strony :D
A co do charakteru - gadałeś z witch doctorem, że mówisz o jego charakterze? xD Może
jest potulny jak baranek ;P A na serio - spójrz jak postać jest ubrana, jak się porusza
i jakie ma moce (z tych, o których wiadomo).

Wg. twórców Witch doctor miał rzucać różne proszki, ziółka oraz inne rzeczy, które jak najbardziej pasują do znachora. Szaman odpowiedzialny był za kontakty z duchami, coś jak afrykański egzorcysta, więc równie dobrze można go tak nazwać.

Dnia 25.07.2008 o 12:06, Yarr napisał:

Medicine man, czyli po naszemu "znachor", albo "uzdrowiciel" odpada w tym przypadku,
bo czy słyszałeś o uzdrowicielu, który stosuje Wall of Zombies, Firebomb, Locust Swarm,
Mass Confusion, Soul Harvest albo Horrify w leczeniu? Chyba, że założymy, że chce wybuchnąć
lub wystraszyć chorobę na śmierć albo spowodować, że zacznie sama się zwalczać ;P

Ale pamiętaj że znachor nie był tylko "uzdrawiaczem". Przywoływał on też różne duchy, które miały by mu niby pomóc, używał różnych maści i ziół. Co więc tu nie pasuje?

Dnia 25.07.2008 o 12:06, Yarr napisał:

W języku polskim nie mamy innego odpowiednika dla witch doctora poza szamanem. Czy się
to komuś podoba, czy nie :) Witch doctor to szaman i tyle.

Ale również i uzdrowiciel, a co za tym idzie znachor.

Dnia 25.07.2008 o 12:06, Yarr napisał:

Czy widzisz, żeby ten koleś przypominał Indianina (termin medicine man stosuje się głównie
do Indian amerykańskich)? Bo mi on wygląda na strasznie brzydkiego murzyńskiego szamana-witch
doctora :)

Nie, nie przypomina mi Indianina. Ale kto powiedział że musi. Znachorzy również przebywali wśród murzyńskich plemion afryki. Jak ktoś wcześniej napisał kultura Voodoo, na której najwyraźniej wzorowali się twórcy (maska, umiejętności itd.), wykształciła się w Ameryce, czyli już bliżej Indian, mimo że swoje korzenie ma w Afryce. I tutaj znachor, który istniał zarówno w społeczności czarnych ludów Afryki, i Indian w Ameryce kształcił swój wizerunek przez lata w kulturze Voodoo, z którą jest teraz często kojarzony. Witch Doctor może być jak najbardziej znachorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy na stronie www.diablo3.com.pl nasz witch doctor nazywa się po prostu czarownik i tak wygląda jakby byli pewni tego że tak się będzie nazywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 13:00, MacieKBpl napisał:

Dziwne rzeczy na stronie www.diablo3.com.pl nasz witch doctor nazywa się po prostu czarownik
i tak wygląda jakby byli pewni tego że tak się będzie nazywać.

No o tym, że Witch Doctor będzie przełożone na polski - CZAROWNIK, na tej stronie wiadomo od dawna ; ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co w tym dziwnego? Od dawna jest wiadomym, że w D3 będzie możliwość wyboru płci postaci. Zresztą bohaterki można zobaczyć już na pierwszym gameplayu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Dodatkowo w Warcraft 3, WD z rasy
> orków został przetłumaczony jako znachor. Idąc tym tokiem myślenia w D3 będziemy mieli
> znachora, nie szamana.

A tyle się krzyczy, że Warcraft to nie Diablo ;P
A skoro przywołałeś W3 to proszę bardzo: http://warcraft3.battlenet.pl/24/2/
Polecam sprawdzić sobie umiejętności postaci: Shaman i Witch doctor.
Osobiście uważam, że kolesia z W3 można by raczej nazwać medicine man i byłoby to w 100% odpowiadające profilowi. Tylko że tak się składa, że jakoś niespecjalnie twórcy sięgają po takie "grzeczne" nazwy. Witch doctor zawiera w sobie "witch" i brzmi tak no... niegrzecznie ;P Tłumaczenie w W3 witch doctora na znachora jest zatem jak najbardziej dobre.
Co do Diablo III - te skille, które widziałem nijak nie pasują do uzdrowiciela czy znachora. Reszta skilli nie będzie raczej polegać na leczeniu - tak jak napisałeś: nie pasuje to do Diablo (zresztą jest nowy system leczenia, więc postać lecząca . Wystarczy też przeczytać to, co o witch doctorze napisano na stronie Diablo: http://www.blizzard.com/diablo3/characters/witchdoctor.xml
Facet wpiernicza jakieś pędy i korzenie, żeby wpaść w trans i komunikować się z duchami. Nie ma nic o leczeniu czy opiece nad chorymi. Jest natomiast o wojnach plemiennych i rytuałach ofiarnych.
Witch doctor w D3 to ostać ofensywna przywołująca nieumarłych i duchy, żeby walczyły i powodująca, że wrogom miesza się w głowach. Nijak się to ma do znachora. To szaman. Jeśli przetłumaczą tego kolesia jako znachora, to będzie to porażka i tyle.
W dodatku szaman został dobrze osadzony w uniwersum. To, że nie występowała ta postać w poprzednich częściach nie znaczy, że w ogóle nie istniały w uniwersum plemiona i wywodzący się z nich szamani.
Grałem w Diablo trochę (nie jestem maniakiem, ani wielki znawcą) i mi jakoś ta postać pasuje do uniwersum. Pamiętam np. dżunglę i moja wyobraźnia bez problemu pozwala na powiązanie szamana z takimi zakątkami.

Nie oceniam Cię niesprawiedliwie - wnioskuję po Twoich wypowiedziach, że po prostu szamana nie przyjmujesz do wiadomości, "bo tak". Nie masz dobrego uzasadnienia poza własnym gustem.
De gustibus non disputandum est...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się