Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 10.12.2008 o 18:28, Azrathel napisał:

wymień porządki czasowe w "Chłopach" i odnieś je do określenia "powieść mitologizująca
ludzką egzystencję"
rola i sposób kreacji narratora (występujący jako młodopolski artysta, wiejski gawędziarz
i realistyczny obserwator)
konwencje artystyczne pojawiające się w powieści (symbolizm, impresjonizm, realizm, naturalizm)
no i oczywiście sztandarowe - "Chłopi" jako epopeja chłopska.

Dobre, dobre!! :) 3 ostatnie już raczej umiem, a z tym pierwszym to chodzi o to, że: życie ludzkie jest kontrolowane przez naturę, powtarzalność pór roku symbolizuje nieuchronność życia ludzkiego, tak jak po narodzin i życiu nadchodzi śmierć, tak o jesieni nadchodzi zima itepe?? I że religia kontroluje cykl życia ludzkiego poprzez swoje obrzędy. Coś jeszcze można wymyślić??

rick90
Zbiorowość jako bohater "Chłopów". Hmmm, pewnie chodzi o to, że początkowo wszyscy się ze wszystkimi kłócą, a na końcu jednoczą się we wspólnej walce o las. Chociaż muszę to głębiej rozważyć.

Natomiast uniwersalizm to chyba ukazanie Lipiec jako wsi prezentującej całą syntezę społeczności chłopskiej, może jeszcze język gwarowy, jednak niepodobny do żadnej konkretnej gwary. A jaki to ma ogólny sens to nie wiem :(


Dzięki Wam obu za pomoc, na pewno mi się przyda, bo jak się nie poprawię z tych "Chłopów", to może być krucho z oceną na koniec roku.


dulak
X + Y = 1000
1,2 X + 0,8Y = 1100
Stąd wyznaczasz X i Y

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chemia - pomocy! :p

Dokończ równiania reakcji:
CaO + H(małe 2)O ->
MgO + H(małe 2)So(małe 4) ->
BaO + H(małe 2)O ->
P(małe 4)O(małe10) + KOH ->
SO(małe 2) + Ca(OH)(małe 2) ->
K(małe 2)O + H(małe 3)PO(małe 4) ->
SO(małe 3) + Na(małe 2)O ->

małe = indeks dolny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2008 o 18:52, Erton napisał:

rick90
Zbiorowość jako bohater "Chłopów".

Hmm, źle kombinujesz. polecam regułkę na www.chlopi.klp.pl a od siebie dodam, że chodzi jeszcze o hierarchię w Lipcach. Każdy mieszkaniec ma swoje miejsce w hierarchii i się jej trzyma. tworzy to harmonię. Od razu dam Ci przykład: Najwyżej stoją dostojnicy, tj. ksiądz, nieco niżej bogaci chopi i urzędnicy->Boryna, wójt i tak dalej i tak dalej...

Dnia 10.12.2008 o 18:52, Erton napisał:

Natomiast uniwersalizm to chyba ukazanie Lipiec jako wsi prezentującej całą syntezę społeczności

No też niedokładnie trafiłeś. Zauważ, że akcja "Chłopów" jest zawieszona w BEZCZASIE. Uniwersalny charakter zasu powieści polega na tym, że obejmuje dwa najważniejsze aspekty czasu, czyli TRWANIE i PRZEMIJANIE. Człowiek zawsze bał się przemijania, dlatego też stworzył sobie ułudę trwania w postaci świąt w kalendarzu liturgicznym, obrzędów, rytmów natury.
"Chłopi" to współczesny mit, bo trwanie i przemijanie współistnieją na kartach powieści. Ta stworzona przez człowieka ułuda trwania pomaga oswoić lęk przed przemijaniem i tym samym śmiercią.

I tak tego nie zrozumiesz, jeśli tego nie omawiałeś, ale życzę powodzenia. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2008 o 18:52, Erton napisał:

Dobre, dobre!! :) 3 ostatnie już raczej umiem, a z tym pierwszym to chodzi o to, że:

czas historyczny (nie ma znaczenia dla fabuły), fabularny (jego upływ określany przez prace polowe, jeden rok z życia wsi), liturgiczno-obrzędowy (cykliczność i powtarzalność gwarantują poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji), naturalny (pory roku, niezmienność życia, poczucie bezpieczeństwa) => podkreślenie cykliczności życia, czas historyczny nie ma znaczenia, co podkreśla uniwersalny wymiar powieści.

Dnia 10.12.2008 o 18:52, Erton napisał:

Zbiorowość jako bohater "Chłopów". Hmmm, pewnie chodzi o to, że początkowo wszyscy się
ze wszystkimi kłócą, a na końcu jednoczą się we wspólnej walce o las. Chociaż muszę to
głębiej rozważyć.

chłopi jako bohater zbiorowy - zróżnicowanie pod względem majątku, każdy ma swoje miejsce (hierarchizacja społeczeństwa), życie mieszkańców wsi podporządkowane jest określonym zasadom, których złamanie grozi wyrzuceniem ze wsi (najwyższa kara - wykluczenie z zamkniętej społeczności np. Jagna)

Dnia 10.12.2008 o 18:52, Erton napisał:

Natomiast uniwersalizm to chyba ukazanie Lipiec jako wsi prezentującej całą syntezę społeczności
chłopskiej, może jeszcze język gwarowy, jednak niepodobny do żadnej konkretnej gwary.
A jaki to ma ogólny sens to nie wiem :(

uniwersalność w Chłopach jest dość czytelna - nie można zlokalizować wsi Lipce na mapie, gwara jest trudna do zidentyfikowania, dzięki czemu powieść nabiera uniwersalnego charakteru, mitologizuje życie ludzi na wsi. niektóre postacie mogą być przykładami archetypów (utrwalone w świadomości zbiorowej sposoby postępowania i zachowania). ogólnie to wieś jawi się jako mała ojczyzna, miejsce będące dla mieszkańców całym światem, oswojonym, gdzie życie jest bezpieczne i ma ustalony rytm. Lipce stanowią więc syntezę polskiej wsi w ogóle - to właśnie ten uniwersalny charakter ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj 3 różne metody otrzymywania CuO, napisz równania odpowiednich reakcji i opisz, jak należy przeprowadzać dany proces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.12.2008 o 20:23, 332 napisał:

Podaj 3 różne metody otrzymywania CuO, napisz równania odpowiednich reakcji i opisz,
jak należy przeprowadzać dany proces.


Mogę Ci podać dwa sposoby;) Tyle jest na wikipedii, ja z chemii jestem kiepska, wolę matematykę języki i geografię;)

Tlenek miedzi(II) otrzymuje się przez ogrzewanie na wolnym powietrzu miedzi:

2Cu + O2 → 2CuO

Tlenek miedzi(II) można otrzymać także w reakcji rozkładu termicznego węglanu miedzi:

CuCO3 → CuO + CO2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz jeszcze jedną reakcję do postu radosiewki:
reakcja rozkładu wodorotlenków
Cu(OH)2→ CuO + H2O

radosiewka
z matmy to się ostatnio popisałaś :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są tu jacyś matematycy? Mam parę zadań
1. 2 lata temu ojciec był 8 razy starszy od syna. Za 14 lat będzie od niego 2,4 raza starszy. Ile lat mają obecnie?
2. Ile należy dolać wody do dwóch litrów octu 10%, aby otrzymać ocet 6%?
3. Za 16 biletów zapłacono 303 zł. Bilet ulgowy kosztował 15 zł, a normalny był o 60% droższy. Ile kupiono biletów normalnych, a ile ulgowych?
4. Zmieszano 3 litry wody o temp. 10°C z wodą o temp. 70°C i otrzymano wodę o temp 45°C. Ile użyto wody 70°C?
Interesują mnie nie tylko wyniki, ale i same obliczenia. Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam po raz pierwszy w tym roku problem z fizyką. Nie potrafię rozwiązać dwóch zadań na prawo zachowania pędu.

1.Wagonik o masie m1, jadący z prędkością v1=5m/s, zderzył się z nieruchomym wagonikiem o masie m2=2000kg. Po zderzeniu wagoniki poruszały się razem z prędkością mniejszą o 2m/s od prędkości pierwszego wagonika. Oblicz masę m1.
2.Na poziomo poruszający się bez tarcia z prędkością v1=10m/s wózek o masie m1=5kg spadła pionowo cegła o masie m2=3kg. Ile wynosiła prędkość wózka i cegły po tym wydarzeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2008 o 16:43, 332 napisał:

-_- A ja radzę albo odpowiadać na pytania albo w ogóle nie pisać postów.


Po pierwsze twoje rady mam gdzieś. Po drugie jak już o coś tu pytasz, to niech to nie będzie coś co można znaleźć w kilkanaście sekund w Google. -_- Trochę samodzielności ludzie ... Poza tym w linku który ci podałem masz wszystko co jest potrzebne. A że znaleźć / zrozumieć tego nie chcesz / nie potrafisz to już nie moja wina. -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2008 o 16:31, 332 napisał:

Znacie jakieś polskie firmy, które mają monopol?


tak... u nas monopole ma żabka, tam najlepszą wódkę sprzedają w niskiej cenie ;D

Telekomunikacja Polska- konkurencja jest stosunkowo słabo rozwinięta, a TP ma pozycję na tyle ugruntowaną, że dominacja tp na rynku telekomunikacyjnym będzie trwała i trwała... to nie jest monopol 100% bo są inne firmy na tym rynku, ale pozycja jest tak wielka, że to TP ustala zasady gry...
może to idiotyczny przykład, ale zgodnie z definicja monopolu to w pewnym sensie jest prawda- Mennica Państwowa ma monopol na wybijanie monet i drukowanie banknotów- wejście innych firm na rynek jest blokowane przez ustawodawstwo (logiczne, nie? ;D)
inny przykład: Polskie Koleje Państwowe... one też mają monopol w swojej dziedzinie...

Ale możliwe, że się mylę, więc niech osoba znająca sie na tym lepiej ode mnie razie czego poprawi- ja piszę to, co w moim rozumowaniu jest prawdą, ale wyrocznią nie jestem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam to, co piszesz gdzieś. Nie sil się na zbędne kazania. Szkoda życia i nerwów, jeszcze ci żyłka pęknie...

Zakrzysiunio@

Ok, dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2008 o 16:58, 332 napisał:

A ja mam to, co piszesz gdzieś.

Co za niespodzianka ... :D.
>Nie sil się na zbędne kazania.
To nie kazanie a dobra rada. Przykro mi że użycie Google cię przerasta. Więc na drugi raz zobacz tam a nie zawracaj głowę ludziom byle duperelami / banałami. Nie dość że masz neta to nie potrafisz z niego korzystać ... ech ...
>Szkoda życia i nerwów,

Dnia 11.12.2008 o 16:58, 332 napisał:

jeszcze ci żyłka pęknie...

Nie bój nic. To mi nie grozi. Prędzej się uśmieję czytając takie posty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2008 o 16:31, 332 napisał:

Znacie jakieś polskie firmy, które mają monopol?


Można powiedzieć o TP - neostrada jest dobrym przykładem, szczególnie wcześniej było to widocznie. Także poczta polska to chyba monopol...
Nic więcej nie przychodzi mi do głowy - no może jeszcze Koleje Polskie? Ale tego nie jestem pewna;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2008 o 16:39, AdamJam napisał:

1.Wagonik o masie m1, jadący z prędkością v1=5m/s, zderzył się z nieruchomym wagonikiem
o masie m2=2000kg. Po zderzeniu wagoniki poruszały się razem z prędkością mniejszą o
2m/s od prędkości pierwszego wagonika. Oblicz masę m1.

Bez jednostek, bo za dużo pisania, wybacz :)
m1 * v1 = (m1 + m2) v2
5m1 = 3m1 + 6000
2m1 = 6000
m1 = 3000 kg

Dnia 11.12.2008 o 16:39, AdamJam napisał:

2.Na poziomo poruszający się bez tarcia z prędkością v1=10m/s wózek o masie m1=5kg spadła
pionowo cegła o masie m2=3kg. Ile wynosiła prędkość wózka i cegły po tym wydarzeniu?

m1 * v1 = (m1 + m2) v2
5 * 10 = 8 v2
v2 = 50/8 = 6,25 m/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować