Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 06.04.2009 o 21:51, Miklak napisał:

Jakim prawem jednostka może decydować za całą ludzkość co jest "godne" a co nie?


A jakim prawem NIE może decydować? Tak się ciskasz o ten pogrzeb, jakby twoje zwłoki miałyby być rzucone psom do schroniska na pożarcie. To tylko symboliczny gest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:32, zadymek napisał:

To wrzuć jeszcze w Google ich imiona. Ciekawew rzeczy mozna jeszcze znaleźć.

Dnia 06.04.2009 o 21:32, zadymek napisał:

/.../ > A ten znowu swoje, zapomnieliśmy, że te czasy minęły:)

Czasy mineły, metody jeszcze trwają i bedą trwały. Nie czytałeś nigdy, ze hasła w wikipedii często są manipulowane? Jeśli C.I.A. nie odpowiada treść hasła, to je zmienia a to tylko jeden z głośniejszych przykładów.

Dnia 06.04.2009 o 21:32, zadymek napisał:

>/.../> A ty skąd to wiesz?

>
Z innych książek. Nie tylko encyklopedie sąźródłem wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:53, Revanchist napisał:

> Jakim prawem jednostka może decydować za całą ludzkość co jest "godne" a co nie?


A jakim prawem NIE może decydować? Tak się ciskasz o ten pogrzeb, jakby twoje zwłoki
miałyby być rzucone psom do schroniska na pożarcie. To tylko symboliczny gest.

W takim razie tobie też będzie wszytko jedno czy pochowają cię po chrześcijańsku czy nie? W końcu to tylko symboliczny gest:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:51, Miklak napisał:

Jakim prawem jednostka może decydować za całą ludzkość co jest "godne" a co nie?


A jak inaczej? :|

Należy zrobić demokratyczne głosowanie?

Zebrać dobrych kumpli i oligarchicznie zadecydować przy piwku?


Abstrahując zupełnie od tematyki pogrzebu, to krew mi się gotuje, kiedy słyszę teksty sławiące władzę większości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja jako katolik będę miał (nawet jeśli teoretycznie) odprawiony chrześcijański pogrzeb, a poza tym po śmierci to, jak mnie pochowają, najmniej będzie mnie interesować :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:43, zadymek napisał:

>/.../ > pisza, że z braku c.komunalnego niewierzącemu nie można odmówić pochówku na cmentarzu
wyznaniowym. A jako, że proboszczowie miewają swoje zdanie na ten temat prawa, dochodzi
czasem do konfliktów /.../

Ciekawe, że jakoś ateiści chcą być chowani na cmentarzach katolickich a nie, na przykład, na żydowskich.
W koncu ten, kto założył cmentarz i dba o niego, decyduje (albo przynajmniej powinien decydowac) kto na nim spocznie. Nie ma cementarza komunalnego, to niech go sobie założą. Nie będzie konfliktów. Ale to też komunistyczna metoda, żeby korzystać z cudzego. Można też zażyczyć sobie kremacji zwłok i urnę trzymać na honorowym miejscu w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:53, Revanchist napisał:

A jakim prawem NIE może decydować? Tak się ciskasz o ten pogrzeb, jakby twoje zwłoki
miałyby być rzucone psom do schroniska na pożarcie.

Nie ciskam się tylko zadaję pytania. Na które nie umiesz odpowiedź w dodatku.

Dnia 06.04.2009 o 21:53, Revanchist napisał:

To tylko symboliczny gest.

W takim razie nie będziesz miał nic przeciwko jak rzucą Cię na pożarcie hienom?
Po śmierci może i nie, ale za życia już wiesz, że Twoja godność zostanie naruszona. Kiedy jest naruszana moja godność? Jak ktoś wykazuje brak szacunku i narusza moją wolność. Pochówek w sposób na który się nie zgadzam jest przykładem naruszenia godności. Tak więc nie można powiedzieć, że "chrześcijanie zapewniają godny pochówek".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:55, KrzysztofMarek napisał:

To wrzuć jeszcze w Google ich imiona. Ciekawew rzeczy mozna jeszcze znaleźć.

A myślisz, że nie szukałem? Niestety musiałem darować sobie wszystkie źródła poza angielsko- i polskojęzycznymi:(

Dnia 06.04.2009 o 21:55, KrzysztofMarek napisał:

> /.../ > A ten znowu swoje, zapomnieliśmy, że te czasy minęły:)
Czasy mineły, metody jeszcze trwają i bedą trwały. Nie czytałeś nigdy, ze hasła w wikipedii
często są manipulowane? Jeśli C.I.A. nie odpowiada treść hasła, to je zmienia a to tylko
jeden z głośniejszych przykładów.

Nie trzeba do tego zaraz CIA, każdy może majstrować przy hasłach, tak właśnie działa Wikipedia.

Dnia 06.04.2009 o 21:55, KrzysztofMarek napisał:

> >/.../> A ty skąd to wiesz?
Z innych książek. Nie tylko encyklopedie sąźródłem wiedzy.

A konkretniej? Jakaś biografia, monografia, czy tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 21:56, NerveConserve napisał:

A jak inaczej? :|

Coś co dla jednego jest "godne" dla innego będzie "niegodne", bo każdy inaczej widzi swoją godność. Zresztą podobnie wygląda sprawa z np. moralnością.

Dnia 06.04.2009 o 21:56, NerveConserve napisał:

Należy zrobić demokratyczne głosowanie?

Nie, w żadnym wypadku. Nawet gdyby wszyscy mieli głosować to wynik będzie nie do przyjęcia, bo godność to pojęcie dość względne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:02, Miklak napisał:

W takim razie nie będziesz miał nic przeciwko jak rzucą Cię na pożarcie hienom?


Eee - jak będzie to po mojej śmierci, to nie.

Dnia 06.04.2009 o 22:02, Miklak napisał:

Po śmierci może i nie, ale za życia już wiesz, że Twoja godność zostanie naruszona.


LOL. Nie wiesz, co ci się trafi xD.

Dnia 06.04.2009 o 22:02, Miklak napisał:

Kiedy jest naruszana moja godność?


To masz jakąś godność?!

>Jak ktoś wykazuje brak szacunku i narusza moją wolność.

Masz dziwne poczucie szacunku. I jak mówiłem, nie wiesz, jak skończysz i co wtedy będzie, więc mi tu nie prorokuj :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:01, KrzysztofMarek napisał:

Ciekawe, że jakoś ateiści chcą być chowani na cmentarzach katolickich a nie, na przykład,
na żydowskich.

A skąd wiesz, że częściej wybierane są te a nie inne cmentarze? Jakaś ankieta, dane statystyczne?

Dnia 06.04.2009 o 22:01, KrzysztofMarek napisał:

W koncu ten, kto założył cmentarz i dba o niego, decyduje (albo przynajmniej powinien
decydowac) kto na nim spocznie. Nie ma cementarza komunalnego, to niech go sobie założą.

A jednak ustawodawca ma na ten temat inne zdanie i co poradzisz:)

Dnia 06.04.2009 o 22:01, KrzysztofMarek napisał:

Nie będzie konfliktów. Ale to też komunistyczna metoda, żeby korzystać z cudzego. Można

Czemu komunistyczna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:02, zadymek napisał:

> /.../ > A konkretniej? Jakaś biografia, monografia, czy tak?

>
Nie, książki o astrologii. Różni autorzy wspominają zainteresowanie Newtona astrologią. Nie pamietam, komu ale Newton odpowiedział: " Pan nie studiował astrologii. Ja tak."
Musiałbym poszukać w piwnicy (tam trzymam to, co w mieszkaniu się nie mieści. W mieszkaniu mam tylko 20 metrów bieżących książek, na więcej nie ma miejsca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:06, Revanchist napisał:

LOL. Nie wiesz, co ci się trafi xD.

Nie łap za słowa, bo uduszę! :P Wizja bycia znieważonym po śmierci jest dla mnie tak samo bolesna jak gdyby mnie to miało spotkać za życia. Bo jaka różnica czy po śmierci, czy za życia skoro i tak nic mnie to nie będzie obchodzić po śmierci?

Dnia 06.04.2009 o 22:06, Revanchist napisał:

To masz jakąś godność?!

Ta, w szafie. Mądre pytanie :P

Dnia 06.04.2009 o 22:06, Revanchist napisał:

Masz dziwne poczucie szacunku.

Co w nim dziwnego? Że mam poczucie własnej wartości i nie życzę sobie, żeby ktoś mnie znieważył?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:15, Miklak napisał:

> LOL. Nie wiesz, co ci się trafi xD.
Nie łap za słowa, bo uduszę! :P Wizja bycia znieważonym po śmierci jest dla mnie tak
samo bolesna jak gdyby mnie to miało spotkać za życia. Bo jaka różnica czy po śmierci,
czy za życia skoro i tak nic mnie to nie będzie obchodzić po śmierci?


Odpowiedź na to pytanie zawiera się jednocześnie w odpowiedzi na pytanie "dlaczego nie powinniśmy bać się śmierci?"

Otóż autor (przepraszam, na śmierć zapomniałem nazwiska :( ) odpowiada w ten sposób:
"Kiedy my jesteśmy, to nie ma śmierci. Kiedy jest śmierć, to nie ma nas." A kiedy nas nie ma - nie możemy czuć się znieważeni. Nie możemy czuć strachu. Po prostu tracimy jakąkolwiek możność.
Dlatego też ja również nie przejmuję się tym, jak zostanę pochowany. Mam tylko nadzieję, że rodzina będzie jak najmniej cierpiała przez moją śmierć. Ponieważ oni, w odróżnieniu ode mnie i mojej dumy, pozostaną na tym świecie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:10, KrzysztofMarek napisał:

Nie pamietam, komu ale Newton odpowiedział: " Pan nie studiował astrologii. Ja tak."

Było to podczas rozmowy z Edmundem Halley''em, który przecież był wielkim astronomem. Newton miał mniejszą wiedzę od Halley''a i ta uwaga miała charakter dość uszczypliwy ;) Tak czy siak Newton jakieś pojęcie o astrologii tam posiadał :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:15, Miklak napisał:

Nie łap za słowa, bo uduszę! :P Wizja bycia znieważonym po śmierci jest dla mnie tak
samo bolesna jak gdyby mnie to miało spotkać za życia. Bo jaka różnica czy po śmierci,
czy za życia skoro i tak nic mnie to nie będzie obchodzić po śmierci?


[facepalm - good as always]

Na jakiej niby to podstawie masz mieć jakąkolwiek godność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:09, zadymek napisał:

> /.../ > A skąd wiesz, że częściej wybierane są te a nie inne cmentarze? Jakaś ankieta, dane statystyczne?

Wiem właśnie z takich dyskusji. O innych wyborach nie słayszałem ani nikt z moich znajomych. Na racjonaliście też o tym nie piszą. Zatem, skoro nikt o tym nie słyszał, to moze tego nie ma?.

Dnia 06.04.2009 o 22:09, zadymek napisał:

A jednak ustawodawca ma na ten temat inne zdanie i co poradzisz:)

Ustawodawca, o ile pamietam, to jeszcze za czasów "jedynie słusznej partii" rządzącej tak zadecydował.

Dnia 06.04.2009 o 22:09, zadymek napisał:

> /.../ > Czemu komunistyczna?

A czyja, jak nie komunistyczna? Tylko państwowe sie liczy. I cmentarze też najchętniej przekształciliby ma państwowe i jeszcze, żeby proboszcz o nie dbał...

Dnia 06.04.2009 o 22:09, zadymek napisał:



Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:21, Miklak napisał:

>/.../ > Było to podczas rozmowy z Edmundem Halley''em, który przecież był wielkim astronomem.
Newton miał mniejszą wiedzę od Halley''a i ta uwaga miała charakter dość uszczypliwy
;) Tak czy siak Newton jakieś pojęcie o astrologii tam posiadał :P

Niezależnie od wszystkiego, Newton miał dużą wiedzę o astronomii. W końcu to on poprawił teorię Kopernika (orbity eliptyczne a nie kołowe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:20, Furrbacca napisał:

Odpowiedź na to pytanie zawiera się jednocześnie w odpowiedzi na pytanie "dlaczego nie
powinniśmy bać się śmierci?"

Ja pragnę tylko zaznaczyć, że pochówek niezgodny z moimi oczekiwaniami byłby niegodny, naruszałby moją godność. Jasne, że po śmierci to mi będzie pikuś, ale nie chcę żeby ktoś kiedykolwiek naruszył moją godność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 22:21, Revanchist napisał:

Na jakiej niby to podstawie masz mieć jakąkolwiek godność?

Bo jestem człowiekiem i mam pełną świadomość. Nie jestem środkiem do jakiegoś celu, ale celem samym w sobie. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować