Zaloguj się, aby obserwować  
explotion

Kubuntu - linux za darmo (dosłownie)

965 postów w tym temacie

Zainstalowałem Sear, taki Open Source''owy MMORG 3D.
Gra zajmuje 40 mega. I co tu kryć nie spodziewałem się niczego specjalnego. A jak się gra? Nie powiem, żebym dużo pograł. Uczyłem się sterowania przede wszystkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jakimś cudem nie było potrzebnego programu w repo, aa znalezione były źródełka, to daje krótki przepis na budowę prostego pakietu .
+++
1) Przygotowanie systemu
Aby budowac pakiety musisz zainstalować:
dpkg-dev, dh-make, debhelper, patch, gcc, g++, libc6-dev, xutils, make, automake, autoconf, devscripts, fakeroot
To jest minimum. Przydatne jest też apt-file. Jeśli podczas budowania pakietu wyskoczy informacja, iż nie ma pliku foo.h wpisujemy w konsoli apt-file search foo.h i otrzymamy nazwę pakietu zawierającego ten plik. Instalujemy apt-file , potem wydajemy polecenie apt-file update
2) Wstępna debianizacja źródeł
a. przygotowanie źródełka
Zgodnie z zasadami program powinien nazywać się tak: <nazwa>-<wersja>, dlatego tez najprościej jest upewnic się, czy tak jest, a jak nie jest, to zmienić nazwe programu.Rozpakowujemy źródełka i jeśli trzeba, to zmieniamy nazwę katalogu ze źróde?kami. I tak: nazwa powinna by? jednowyrazowa, bez dużych liter. I jeśli trzeba dodać numer wersji. Pakujemy potem katalog ze źródełkami jako .tar.gz. Nie zaś jako .tar.bz2, jeśli oryginalne źródełka były spakowane jako .tar.bz2 to spakować je jako .tar.gz
b. czas start!
No to odpalamy konsol? w katalogu ze źródełkami i:
dh_make -e twoj_adres@e_mail -f ../program-wersja.tar.gz
( oczywiście zmieć co trzeba: czyli twoj_adres... na twój adres e-mail ;-) i program-wersja.tar.gz na prawdziwą nazwę twego programu).
Na pytanie jaki pakiet chcemy otrzymać wklepujemy s
I juz mamy wszystko, co jest potrzebne do zrobienia pakietu, ale warto choć jeszcze jedna rzecz zrobić
3) Edycja pliku control
Na razie wyglada on tak:


Source: program

Section: unknown

Priority: optional

Maintainer: Twojeimie Twojenazwisko <twoj_adres@e_mail)

Build-Depends: debhelper (>> 3.0.0)

Standards-Version: 3.5.2



Package: program

Architecture: any

Depends: ${shlibs:Depends}

Description: <insert up to 60 chars description>

<insert long description, indented with spaces>


I po instalacji mamy bałagan.
Zmieniamy po Section ( tu wpisujemy sekcję dystrybucji, do jakiej nalezy program, i np. programy do KDE do kde Gnome gnome , a jak nie wiemy, to bezpiecznie jest wpisać misc ;-) i Description ( tu opisujemy pakiet).
Czyli np. teraz tak:


Source: program

Section: kde

Priority: optional

Maintainer: Twojeimie Twojenazwisko <twoj_adres@e_mail)

Build-Depends: debhelper (>> 3.0.0)

Standards-Version: 3.5.2



Package: program

Architecture: any

Depends: ${shlibs:Depends}

Description: robi on cuda niewidy

jest to najlepszy program do robienia niewidów i cudów wszelakich


Budowanie pakietu
W katalogu ze źródełkami wpisujemu
dpkg-buildpackage -rfakeroot
i mamy po jakims czasie gotowy pakiet do instalacji.
Albo robimy na raty:
debian/rules build pakiet jest kompilowany
fakeroot debian/rules binary buduje deba.
***
Zainstalować i testować.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2006 o 14:34, PsychoMan napisał:

A właściwie do czego są te pakiety?

Pakiety są (w uproszczeniu) programami dostosowanymi do współpracy z daną dystrybucją Linuksa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.09.2006 o 14:34, PsychoMan napisał:

A właściwie do czego są te pakiety?

A no do instalacji ;-). A tak ogólnie, to pakiety zawierają programy i biblioteki dla danej dystrybucji. Debian ,Ubuntu, Kubuntu ,Knoppix, Linspire i inne debianopochodne korzystają z pakietów .deb, Red Hat, Fedora Core, Aurox, Mandriva, SuSe zaś z rpm. Pakiety przede wszystkim umożliwiają bardzo szybką instalację i wygodne zarządzanie oprogramowaniem i bibliotekami. Owszem, wszelkie ( lub prawie wszelkie ) biblioteki i programy są dostępne w źródłach, które można skompilować i zainstalować przez ./configure make i make install, ale 1. zajmuje to sporo czasu ( ale budowanie pakietów też) 2. tak skompilowane programy są bardzo często trudne do odinstalowania. A jak zbudujemy pakiet, to zawsze możemy go potem odinstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 17:00, PsychoMan napisał:

W przyszłym tygodniu format i instaluję Xubuntu, więc chciałem sobie co nieco o komendach poczytać.
Znalazłem coś takiego http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl ale to jest dla Ubuntu. I
tu moje pytanie, czy komendy z tego poradnika będą działać w Xubuntu?


Tak będą działać. Różnica pomiędzy Ubuntu, Kubuntu i Xubuntu leży tylko w odmiennych środowiskach graficznych, wiec komendy i programy są identyczne w każdej z nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 17:45, Dizi napisał:

Tak będą działać. Różnica pomiędzy Ubuntu, Kubuntu i Xubuntu leży tylko w odmiennych środowiskach
graficznych, wiec komendy i programy są identyczne w każdej z nich.


A w innych dystrybucjach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2006 o 17:48, PsychoMan napisał:

A w innych dystrybucjach?

Które komendy? Takie typu : apt-get install czy też ls, cd , mv, cp, sudo?
apt-get install działa przede wszystkich na dystrach opartych na Debianie. A te ls, mv, cp, cd to wszędzie.
Jeśli zaś chodzi Ci o konfigurację systemu, to raczej może być różnie. Linux ma wiele dystr, tu nie ma monopolu i przymusu, że wszystko musi być identycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 17:48, PsychoMan napisał:

A w innych dystrybucjach?


Inne masz na myśli kompletnie inne?? Np w Debianie będą działać (Ubuntu jest zbudowane na Debianie).
W reszcie Linuxów różnice będą małe, większość jest wszędzie taka sama ale w niektórych mogą sie pojawić odmienności. Wszystko zależy od twórców danej wersji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 17:56, AgayKhan napisał:

Linux ma wiele dystr, tu nie ma monopolu i przymusu, że wszystko musi być identycznie.

Ale przyjemnie by było gdyby we wszystkich Linuxach działały w konsoli te same komendy, mniej nauki by było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2006 o 17:58, PsychoMan napisał:

Ale przyjemnie by było gdyby we wszystkich Linuxach działały w konsoli te same komendy, mniej
nauki by było :)

Co rozumiesz pod poleceniem komenda w takim razie? W 100% dystr podstawowe komendy powłoki są identyczne. Różnią się programami do konfiguracji oprogramowania, np w SuSE masz Yast w Debianie/Ubuntu debconf. W FC programy instalujesz yumem , w SuSE YOU a w Ubuntu apt-getem i nakładkami na apt-get: aptitude, Synaptic .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 18:03, AgayKhan napisał:

Co rozumiesz pod poleceniem komenda w takim razie? W 100% dystr podstawowe komendy powłoki
są identyczne. Różnią się programami do konfiguracji oprogramowania, np w SuSE masz Yast w
Debianie/Ubuntu debconf. W FC programy instalujesz yumem , w SuSE YOU a w Ubuntu apt-getem
i nakładkami na apt-get: aptitude, Synaptic .


Chodzi mi o to że jeśli pracujesz na kilku rożnych dystro, to mimo wszystko wydłuża sie lista potrzebnych komend (co sam udowodniłeś), przyjemnie by było je ujednolicić. Chyba że ja n ie rozumiem o co mi chodzi, co jest bardzo prawdopodobne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2006 o 18:20, PsychoMan napisał:

Chodzi mi o to że jeśli pracujesz na kilku rożnych dystro,/.../

Tych komend jest może kilka. Jak opanujesz jedno dystro, to raczej sobie z kolejnym poradzisz. No, może nie do końca. Slackware , Gentoo, Debian są bardziej wymagające niż Mandriva czy SuSE. I nie ma potrzeby ujednolicać wszelkich dystr. Właśnie dlatego jest tak wiele Linuksów, by mogły się one różnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 18:20, PsychoMan napisał:

Chodzi mi o to że jeśli pracujesz na kilku rożnych dystro, to mimo wszystko wydłuża sie lista
potrzebnych komend (co sam udowodniłeś), przyjemnie by było je ujednolicić.

Różnice są związane z odmiennymi systemami pakietów w dystrybucjach, ale tych systemów jest (tych znaczących) kilka. Do czynienia z pakietami jako początkujący użytkownik będziesz pewnie miał za pośrednictwem graficznych nakładek, więc poleceń do instalacji/usuwania/aktualizacji pakietów znać nie musisz. Poza tym praca/rozrywka pod Linuksem to przeważnie korzystanie z systemu i aplikacji, a nie "grzebanie" w nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wie ktos czy do zainstalowania epica sa potrzebne wczesniej jakies inne pakiety, lun czy musi byc konkretna wersja dopasowana do danego jadra ? Bo na nim (+lice) najprzyjemniej mi sie ircowalo, ale wtedy wystarczylo zainstalowac na shellu i dzialalo, a teraz gdy sam mam linuxa, proces zaczal byc bardziej skomplikowany :) [konkretnie chodzi mi o instalacje na Ubuntu]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować