Zaloguj się, aby obserwować  
explotion

Kubuntu - linux za darmo (dosłownie)

965 postów w tym temacie

Dnia 02.05.2007 o 19:11, dobrakos napisał:

> no tak z 1gb/2gb. Ja nie pamietam ile mam, ale chyba giga przy ramie 512mb.
ja mam 1,5 GB ramu i na swapa dalem tylko 600-700 mega (mam troche maly dysk) , czy system
moze przez to dzialac wolniej ?



nie powinien, przeciez swap to nie RAM z tego co pamietam (tzn na 100% nie:P) tylko ze tak powiem jak sie skoncza zapasy RAM''u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 19:19, czad93 napisał:

> > no tak z 1gb/2gb. Ja nie pamietam ile mam, ale chyba giga przy ramie 512mb.
> ja mam 1,5 GB ramu i na swapa dalem tylko 600-700 mega (mam troche maly dysk) , czy system

> moze przez to dzialac wolniej ?


nie powinien, przeciez swap to nie RAM z tego co pamietam (tzn na 100% nie:P) tylko ze tak
powiem jak sie skoncza zapasy RAM''u

no wlasnie, tak samo wlasnie zawsze myslalem.1,5 GB powinno spoko styknac na kubuntu czy suse, swap w zasadzie tylko na wszelki wypadek.No ale pomyslalem ze skoro zaleca sie 2 razy wiecej swapu niz ramu to jest moze cos o czym nie wiem.Nie czyli wszystko ok.Dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spoko. swap jest przydatny i w ogole(podobno na Windzie tez jest cos takiego, osobiscie nie zauwazylem) ale jak masz maly dysk to nie pchac najlepiej za duzo. Ja tam mam teraz 80 GB. mam 15 Gb na muzyke, jakos z 5 gdzies znika + swap, a reszta to 20Gb na ubuntu i reszta na winde. A niedlugo bede mial nastepne 40. Moze i malo ale mi wystarcza:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 19:43, czad93 napisał:

swap jest przydatny i w ogole(podobno na Windzie tez jest cos takiego, osobiscie nie
zauwazylem)

pod windows swap nazywa sie "pamiec wirtualna" . mozesz go ustawic w usawieniach systemu, dla kazdego dysku oddzielnie.Wiekszosc uzytkownikow zostawia automatyczne ustawienia co w zupelnosci wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 19:18, com5 napisał:

A ext2 czy ext3 jest lepsze??


Z tym swap''em to historia jest stara. Teraz nieaktualne jest to by miec 2 x wiecej swapu niz ramu. Giga wystarczy. Co do ext2/ext3 to ext3 jest nowszy, lepszy od ext2. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem partycje z ext3 i swapa 512MB (ramu mam 102MB), ale po instalacji polskiego języka część tekstów nadal jest po angielsku. Czy u mnie coś w instalacji poszło nie tak, to system nie jest w pełni spolonizowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 20:57, com5 napisał:

Zrobiłem partycje z ext3 i swapa 512MB (ramu mam 102MB), ale po instalacji polskiego języka
część tekstów nadal jest po angielsku. Czy u mnie coś w instalacji poszło nie tak, to system
nie jest w pełni spolonizowany?


W czasie instalacji czesc rzeczy jest po angielsku ale po instalacji juz powinno zostac wszystko spolszczone. Bedziesz musial sam poszukac po systemie bo KDE nie uzywam. Zmien w ustawieniach jezyk polski na angiellski, zatwiedz i zmien znow na poslki. Moze to cos da ;) Jaka masz wersje? 7.04?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 10:38, metal_man napisał:

W czasie instalacji czesc rzeczy jest po angielsku ale po instalacji juz powinno zostac wszystko
spolszczone. Bedziesz musial sam poszukac po systemie bo KDE nie uzywam. Zmien w ustawieniach
jezyk polski na angiellski, zatwiedz i zmien znow na poslki. Moze to cos da ;) Jaka masz wersje?
7.04?


Tak 7.04 AMD64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mam zrobić żeby Amarok mógł odczytywać pliki .mp3? Jak taki próbuje odczytać to wyskakuje opcja zainstalowania dekodera .mp3, ale jak naciskam tą opcje Amarok zawsze się zawiesza.
Mam Kubuntu 7.04 AMD64.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potrzeba wgrac sterowniki ;) Zrobisz to kopiujac polecenie ponizej (tylko pamietaj aby zmienic hasla typu egdy na feisty i bedzie OK):

sudo apt-get install gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-pitfdll gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libxine-main1 libxine-extracodecs totem-xine mozilla-mplayer libdvdread3 sun-java5-plugin libstdc++5 gsfonts-x11 -y --force-yes && wget -c http://mirror.ubuntulinux.nl/pool/edgy-seveas/extras/w32codecs_20060611-0.0_i386.deb && wget -c http://archive.canonical.com/ubuntu/pool/main/r/realplay/realplay_10.0.8-0ubuntu1_i386.deb && wget -c http://seveas.theplayboymansion.net/seveas/pool/edgy-seveas/backports/flashplugin-nonfree_9.0.21.78~ubuntu1~edgy1_i386.d eb && sudo dpkg -i w32codecs_20060611-0.0_i386.deb && sudo dpkg -i realplay_10.0.8-0ubuntu1_i386.deb && sudo dpkg -i flashplugin-nonfree_9.0.21.78~ubuntu1~edgy1_i386.deb && sudo /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh && sudo update-java-alternatives -s java-1.5.0-sun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

że na konsole to się zorientowałem po sudo, ale czy mam to skopiować jednym ciągiem? I po co tam jest coś o javie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 21:04, com5 napisał:

że na konsole to się zorientowałem po sudo, ale czy mam to skopiować jednym ciągiem? I po co
tam jest coś o javie?


No jednym ciagiem wklejasz. Java jest po to byc mogl miec jave w przegladarce. Ale to mozesz usunac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co mam zrobić żeby móc zapisać zmiany w pliku /boot/grub/menu.ist (ten co odpowiada za kolejność przy wyborze systemu który ma być włączony), ciągle mi wyskakuje takie coś:

Dokument nie mógł być zapisany ponieważ nie można zapisywać do file:///boot/grub/menu.lst.
Sprawdź czy masz prawo zapisu do tego pliku lub czy jest wystarczająco dużo miejsca na dysku.

I nie wiem co z tym zrobić, bo w tym poście pisze że w tym pliku to powiniennem zmienić http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=7840&pid=768
Tylko nie wiem jak to mam zapisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz edytowac ten plik z poziomu root''a. Czyli wpisujesz:

su -
podajesz haslo
nano/gedit/kate /boot/grub/menu.lst

i wtedy edytujesz :)

albo od razu piszesz:
sudo nano/gedit/kate /boot/grub/menu.lst

i edytujesz...

Pamietaj, ze wszystkie rzeczy jakie robisz (czyli kopiowanie, zapisywanie, usuwanie etc.) w katalogach innych niz /home/twoj_user potrzebuja by byly wykonywane z poziomu root''a. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mam zrobić jak widze takie coś na konsoli?

Package configuration

┌────────────────& #9472;──────┤ Configuring sun-java6-bin ┌────────────────& #9472;──────┤├────────────────& #9472;──────┐
│ │
│ its subject matter. It supersedes all prior or contemporaneous ↑
│ oral or written communications, proposals, representations and ▒
│ warranties and prevails over any conflicting or additional terms ▒
│ of any quote, order, acknowledgment, or other communication ▒
│ between the parties relating to its subject matter during the term ▒
│ of this Agreement. No modification of this Agreement will be ▒
│ binding, unless in writing and signed by an authorized ▒
│ representative of each party. ▒
│ ▒
│ ▒
│ For inquiries please contact: Sun Microsystems, Inc., 4150 Network ▒
│ Circle, Santa Clara, California 95054, U.S.A. ▒
│ ▮
│ DLJ v1.1 27APR2006ANS ↓

│ <Ok>
│ │
┌────────────────& #9472;──────┤├────────────────& #9472;──────┐
wczośniej wpisałem takie coś: sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
ma to instalować jave, flasha, kodeki i czcionki z windowsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2007 o 18:19, Kaziu02 napisał:

@com5 Chyba wystarczy zatwierdzić licencję Sun''a na Javę. Tak zresztą powinno być.


Że mam zatwierdzić to ja wiem, ale jak? Nie moge wtedy nic zapisać, a naciśnięcie myszką na "ok" nic nie daje bo to przecież konsola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2007 o 10:02, metal_man napisał:

albo od razu piszesz:
sudo nano/gedit/kate /boot/grub/menu.lst


jak wpisuje to na konsoli wtedy wyskakuje" "sudo: nano/gedit/kate: command not found"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować