Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Co Andrzej Sapkowski sądzi o Wiedźminach od CD Projekt RED?

92 postów w tym temacie

Zastanawiam się nad tym co powiedział Sapkowski, czy uważa że fabuła w grach jest niezwykle mało istotna i niedocenia gier jako formy opowiadania historii, czy źle zrozumiałem? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobrze, że Sapek odcina się od kontynuacji fabuły i wizji przedstawionej w obu Wiedźminach. Nie twierdzę, że są one słabe (wręcz bardzo dobre, chociaż jedynka miejscami kuleje), ale do poziomu ASa raczej nie przystają. Szczególnie tania zagrywka z utratą pamięci (która miała być ukłonem w stronę osób nie znających książek i klientów z rynków, gdzie nawet nie zostały wydane), z której, nie wiedzieć czemu, w głupi sposób w drugiej części się wycofali (pomału bo pomału ale jednak). REDzi mogli już się trzymać opcji "tabula rasa" i pisać historię Geralta od nowa. AS dał im na to błogosławieństwo z zaznaczeniem, że nie będzie to historia kanoniczna i tak już powinno zostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, twierzdenie że gra nie jest alternatywną wersją wydarzeń jest bez sesnu, owszem wydarzenia te nie należą do kanonu bo są alternatywne. Z koleji twierdzenie że tylko Sapek może opowiadać hisotorie Geralta jest bez sensu, bo sam udziela licencji CDP na opowaidanie tej historii oczywiście jako historii alternatywnej, jednak do momentu zakończenia książkowej sagii spójnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:23, RitzierComic napisał:

Boże ale on jest zadufany w sobie. Bufon!


To była pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy. Rozumiem, że on ma wszelkie prawa do sagi o wiedźminie i tym, co z nią związane, ale nie musiał tego tak podkreślać. Przez to jak to napisał, wydaje mi się, że jest on zazdrosny o uwagę, jaką się poświęca grom, z którymi nie miał wiele wspólnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:27, Ostrowiak napisał:

a coś zmieniło sie w jego poglądach odkąd powiedział to kilka lat temu?

Nic, ale dalej mało kto jest tego świadomy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:23, RitzierComic napisał:

Boże ale on jest zadufany w sobie. Bufon!

Bo zastrzega sobie prawo do pisania kanonicznej historii postaci, którą sam stworzył?

Był już kiedyś podobny temat i nadal uważam tak samo- Sapkowski ma pełne prawo do odcięcia się od tych gier. Mimo że są świetne i zgrabnie oddają klimat książek, wcale mu się nie dziwię, że nie chce dopisywać ciągu dalszego do czegoś, czego nie stworzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:27, Ostrowiak napisał:

a coś zmieniło sie w jego poglądach odkąd powiedział to kilka lat temu?

Może jak jeszcze powtórzy te słowa 200 razy przestaną z tego robić super newsiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:35, dariuszp napisał:

Nie wiem o co Wam chodzi. Dał tylko do zrozumienia że gra to nie książka i basta.

No dokładnie. Wypowiedź na poziomie, te twierdzenie, że to bufon to trochę nie na miejscu, bo gdyby nie on, to Wiedźmin by nie powstał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:23, kuzyn123 napisał:

Mam wrażenie, że ten koleś byłby bardziej zadowolony gdyby te gry w ogóle nie powstały.

Przecież mówił że jest zadowolony z pieniędzy jakie dostał od CDRED a gdyby gra nie powstała to by ich nie dostał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO pan Sapkowski ma całkiem normalne zdanie. Jeśli wykreowalibyście cały świat, napisali 7 (albo i 8) tomową historię, z pomysłami które wyszły OD WAS, to raczej normalne jest, że nikt inny nie ma prawa nazywac swojej opowieści prequelem, sequelem itd.
Autor nie jest ten sam, więc de facto historia wg autora mogłaby się w ogole nie potoczyc tak, jak zrobiono to w, dajmy na to, sequelu. Sprawa jest całkowicie ludzka, nie ma tu po co rzucać ''bufonami'' w Sapkowskiego ;> Broni swojego świata, bo nikt nie wykreuje poprawnie danego swiata oprocz oryginalnego twórcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:35, dariuszp napisał:

Nie wiem o co Wam chodzi. Dał tylko do zrozumienia że gra to nie książka i basta.

O to że on na każdym kroku podkreśla że nienawidzi gry dzięki której obecnie jedzie jego sława zwłaszcza na zachodzie. Uwierz jakbyś z nim rozmawiał osobiście też byś zauważył że on naprawdę jest po prostu bucem który krytykuje wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:46, Tomoya-kun napisał:

> Nie wiem o co Wam chodzi. Dał tylko do zrozumienia że gra to nie książka i basta.

O to że on na każdym kroku podkreśla że nienawidzi gry dzięki której obecnie jedzie jego
sława zwłaszcza na zachodzie. Uwierz jakbyś z nim rozmawiał osobiście też byś zauważył
że on naprawdę jest po prostu bucem który krytykuje wszystko.


Zupełnie tak jak ty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:46, Tomoya-kun napisał:

> Nie wiem o co Wam chodzi. Dał tylko do zrozumienia że gra to nie książka i basta.

O to że on na każdym kroku podkreśla że nienawidzi gry dzięki której obecnie jedzie jego
sława zwłaszcza na zachodzie. Uwierz jakbyś z nim rozmawiał osobiście też byś zauważył
że on naprawdę jest po prostu bucem który krytykuje wszystko.

A rozmawiałeś z nim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obie części gier są ciekawą wizualizacją dalszych wydarzeń opisanych przez Sapkowskiego - bez względu na to co autor ma do powiedzenia w tej sprawie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować