Zaloguj się, aby obserwować  
modestvermin

Wiedźmin (The Witcher) - temat ogólny

31506 postów w tym temacie

Emilek, przemyśl treść swojego posta, i zastanów się, czy w jakikolwiek sposób nawiązuje on do tego, co napisałem. Ultimy III użyłem jako przykładu. Od jej wydania minęło już prawie 25 lat (no, 24, bo w 1983 wyszła), i był to pierwszy eRPeG w jakiego grałem. Mam Ci wyliczać wszystkie, jakie do tej pory przeszedłem? Co to wniesie do dyskusji (poza dość długim postem...)?

Joannita, klucz służy, jak sama nazwa wskazuje, do rejestracji gry. Pod "Uruchom grę" masz opcję "rejestruj grę", i tam podajesz właśnie ten klucz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm. zaatakuj ją szybkim stylem ewentualnie jeśli zostaniesz otoczony przez te pomniejsze stworki przeskocz na styl grupowy, no i wypij przed walką eliksiry. Bestia nie jest aż taka ciężka choć może też to zależeć od twoich wyborów - ja wcześniej obroniłem Abigail przed wieśniakami i pomagała mi ona w walce z potworem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:09, Rusell napisał:

No własnie, tak jak na eurogamerze 7/10, za granicą gra traci na wartości...


Niekoniecznie, to tylko jedna ocena, może by tak poczekać na inne? Kilka już innych czasopism wydało swoje opinie i gra głównie dostawała 9/10..
Abstrahując do tego co wcześniej napisałeś że walka w G3 była całkiem niezła.. Hmm dla mnie ona była przeciętna wręcz krok w tył co do poprzedników, sprowadzała się do spamowania LPM niestety.
Jak widzę że piszesz że PB czy BS zrobiłoby w 6 lat takich wiedźminów 8 to tylko w tym momencie ukazujesz swoje skrajnie negatywne stanowisko podając tak wyolbrzymione przykłady:) PB robiło G3 kilka lat wydając na końcu zbugowanego Bubla który na dłuższą metę nudził, Oblivion nie wciągnął mnie w ogóle:) Ale pewnie dlatego nigdy nie lubiłem serii TES:) Gierki jak G3 czy Obek przegrywają dla mnie z Wieśkiem bo brak im tego czegoś, gry które zrobiły krok wstecz w stosunku do poprzedniczek jeśli chodzi o grywalność. Wiedźmin zaciekawił mnie fabuła, fajnymi questami, po prostu znakomita gra która wciąga tak jak dawno żadna gra RPG. Nie patrzę na gręczy zrobili to polacy czy chińczycy, gra mi się podoba bo CDP szczerze odwaliło kawał dobrej roboty. Tworząc fabułę której zdecydowanie brak konkurentom, bo świecidełka to niestety w grach RPG nie wszystko.

Podchodzi tu też różnica zdań na temat tego produktu i gusta. Ringno5 napisał "Rusell, naprawdę się cieszę, że pojawia się coraz więcej osób, które podchodzą do tej gry podobnie, jak ja. Recka w Eurogamerze pokazała, że jednak nie wszyscy muszą padać na kolana i wychwalać Wiedźmina i CDP pod niebiosa. I bardzo dobrze. W końcu nie ma nic złego w tym, że niektórzy nie uważają tej gry za superekstrahiperhit, tylko za niezłą, ale nie genialną grę. Jedną z wielu, które w tym roku wyszły (i wyjdą)."

Jego wypowiedź podchodzi już pod specyficzne gusta różnych osób, jednemu się podoba i będzie uważał wieśka za superekstra hit i mogą nie zgadzać sie z jego zdaniem że gra jest średnia, że trzeba poprawić akurat to co on wymienił, bo komuś innemu wcale to co on proponuje nie musi się podobać. Po prostu ten typ gry mu nie pasi i wolałby to inaczej, co nie oznacza że gra będzie lepsza w ogólnym zarysie. To jego opinia, jak i każdego serwisu, czasopisma. W jednych będą lepsze oceny w drugich gorsze. Ale by wypisywać co chwila z dziwną zaciekłością próbami udowodnienia że gra jest średnia nie licząc się z nikogo prywatnym zdaniem jest dziwne i podchodzi pod jakis fanatyzm.

Wiedźmin się wyróżnił spośród ostatnich gier RPG bo wraca do tego co miały gry sprzed G3 czy Obka, a dla mnie to radość:) Mam wrażenie że gry RPG znów zaczynają iść do przodu i o Wieśka się nie boję, sam się obroni i może wyrobi sobie własną nieźle rozpoznawalną markę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:33, Karharot napisał:

Gram w Wiedźmina na tym samym sprzęcie na którym grałem w G3 i Wiedźmin chodzi mi na średnich
detalach płynniej niż G3 na minimalnych.

A mi G3 na minimalnych w miarę chodził, wystarczającp abym przeszedł całą grę. Natomiast na tym samym sprzęcie Wiedźmin w ogóle nie hasa. Tzn. niby chodzi ale na ekranie mam pełno artefaktów uniemożliwiających grę. Dołączam screen.

20071026224209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Ależ oczywiście, dla Ciebie porównywanie wiedźmina z czymś co uważasz z klasykę i coś co jest bliskie Twemu sercu, bo to twój pierwszy rpg ma się dla np. mnie jak odgrzewane kotlety do pizzy :p, rozumiem Ciebie, trudno jest zatrzeć pierwsze wrażenie i tak, gdy za 10 lat ktoś powie, że gothic 1, lub 2 to gówno, to mu buzię obiję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:37, GanD napisał:

Nie chcę się powtarzać, więc: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=851&pid=9163
No i ćwicz, ćwicz, ćwicz. Trening czyni mistrza.


Taaaa, - i strasznie męczy:)
Dzięki za odp :) ale juz to wszystko mam - i na dodatek olj z Cardif i cały czas du...sza:)
na dodatek co śmierć to muszę zaczynać od jskini, bo później nie mozna zapisać gry... I juz mam dość tej konwersacji z wiochmenami...Chyba odłożę tą grę na kilka dni bo mnie po prostu wnerwia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem to samo pytanie w wątku technicznym, ale RobeN kazał mi - rzecz jasna uprzejmiej - zabierać swoje literki w ten rejon. I doprecyzować pytanie.
Więc: Jaki jest numer wersji Wiedźmina, jeśli zamówiliśmy go w pre-orderze? Pobieram patch 1.1.0.1118. Czy to wystarczy? Trzeba coś jeszcze dossać, czy może niepotrzebnie kliknąłem w "pobierz"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mam Wiedzmina(jutro moze sie to zmienic) ale nadstawiam uszu by wylapac rowniez negatywne opinie.

Rindgo krytykuje gre nawet za to za co nie ma prawa bo jest zaslepiony nienawiscia z powodu sytuacji z EK. Dlatego po skomentowaniu jego "recenzji" zignorowalem go bo nie warto dyskutowac.

Co do ciebie to hmm Mowisz, ze grales u kolegi raptem kilka godzin. W tym momencie sam siebie wykluczasz z rzeczowej dyskusji poniewaz nie masz do niej argumentow ale ok poteoretyzujmy sobie

Na jakiej podstawie uznajesz, ze Wiedźmin to conajwyzej sredniak? Poza tym ogolnikiem nie podales zadnych powodow takiego stanowiska. Recenzja, ktora ku radosci swojej i Rindgo przytaczasz jest jedna z najbardziej zalosnych jakie czytalem(z tych "profesjonalnych") Osoba, ktora ja pisala albo nie ma pojecia o fachu albo na zachodzie panuje bardziej zalosny poziom niz myslalem. Wiem, ze tam lykna wszystko co jest ladne i nie zaglebiaja sie w szczegoly bo te 20$ to dla nich smieszna suma ale badzmy powazni...

Mowisz, ze Gothic 3 i Oblivion byly boskie i sa z wyzszej ligi anizeli Wiedźmin. Tak sie sklada, ze mam te gry(jak i wiele innych - gramsajt) i zadna z nich nie przykula mnie na dluzej niz 1 dzien. Poza ladna grafika nie oferowaly TOTALNIE NIC i kazdy kto wie co to RPG mowi, ze to komercyjny shit. Rowniez prasa branzowa wspomina o tym jak bardzo nudne i zalosne to produkcje(a mimo to wysokie noty- viva la oplacanie tekstow :D). Mozliwosc bycia wszystkim? Dopasowywanie sily wrogow do naszej? Kpina totalna i tyle! Gothic? Ta gra nie zostaal nawte wydana. Na polki sklepowe trafila wczesna wersja beta, ktora nie jest mozliwa do ukonczenia a producent widzac jakie dziadostwo stworzyl szybko zrezygnowal z supportu(same bledy to norma w grach ale nalezy je usuwac).

I to jest najsmieszniejsze, ze na kazdy argument na temat kiepsksoci Wiedźmina moge po prostu odpisywac "A Gothic3 nie da sie ukonczyc bo ma ponad 500 bledow" Faktycznie te gry sa z roznych lig ale kolejnosc ci sie pomylila ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patch który ściągasz został wydany wczoraj więc raczej nie ma go w grze:) Dobrze że go ściągasz, możesz być także spokojny że póki co nie ma nic nowszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:30, Ringno5 napisał:

Rusell, nie przekonasz tu nikogo, naprawdę. Nikt nie chce słyszeć w ogóle o tym, że ta gra
może mieć jakieś wady, a osoby, które mają odmienne zdanie, słyszą sugestie w rodzaju "idź
i nie psuj zabawy innym". Ja sobie odpuściłem dyskusję na ten temat, bo to do niczego nie prowadzi.


Owszem gra ma wady, jak chyba każda, ale tych wad ma mniej niż konkurenci:) Lub inaczej zalety przewyższają na tyle wady że nie zwraca się na nie aż takiej uwagi i gra się dalej, bo fajnie, bo wciąga:) Problem w tym że tak jak piszesz są osoby które mają odmienne zdanie od twojego i nie chcą słyszeć lub nie zgadzają się z twoją krytyka, tak ty robisz dokładnie to samo nie chcą słyszeć nawet o tym że komuś ta gra na prawdę się podoba i bije wiele współczesnych jej przeciwników:)

Dnia 26.10.2007 o 22:30, Ringno5 napisał:

Ja wiem swoje (że gra jest średniakiem), trochę gier w życiu widziałem,


No i dokładnie to jest twoje zdanie, tylko pamiętaj też że inni mogą mieć odmienne i wcale z tobą się nie zgadzać (uważać grę za hit etc.):) A i ja widziałem trochę tych gier:) I wiedźmin zdecydowanie przypada mi do gustu:)

Dnia 26.10.2007 o 22:30, Ringno5 napisał:

Ale cóż, pożyjemy - zobaczymy.


Tutaj się zgadzam w 95%:) Najlepszą oceną dla Wiedźmina będzie czas:) I to on pokaże czy to wielki sukces czy tylko kolejna średnia gra z tego gatunku:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:26, reykan napisał:

Ale powiedzcie, czy tego Wiedźmina naprawdę opłaca się kupić i jak z optymalizacją? Jak się
ma choćby do Gothic''a 3?

Pojęcia nie mam bo G3 na oczy nie widziałem. Jest dobrze - gra nie ma jakiś wielkich bugów ale jest sporo wątpliwości dotyczących sprzętu - nie na każdym działa super (sprawdź w wątku o problemach technicznych). Czasem (raz na 4h) może wywalić się na pulpit ale podobno po instalacji łaty jest to mniejszy problem.

Dnia 26.10.2007 o 22:26, reykan napisał:

Nie oczekuję od tej gry cudów, tylko po prostu kawału dobrej zabawy
przez wiele wieczorów.

No to śmiało wbijaj do sklepu. Gra ma nacisk położony na fabułę-klimat/grafikę/walkę (w tej kolejności). Cała masa zdań i wątków pobocznych, niektóre bardzo nietypowe (np. coś w rodzaju parapetówy, uczta u bogatego kupca, śledztwo, w którym sam musisz ocenić, wedle własnego rozumu czy uwierzysz podejrzanemu czy nie - nikt cię nie poprowadzi za rączkę), wiele klimatycznych sytuacji godnych prozy Sapkowskiego (niektóre są wręcz żywcem z tej prozy przeniesione do gry).
Poza tym jeśli znasz pierwowzór literacki to w czasie rozgrywki będziesz odczuwał swoiste déjà vu bo cała masa dialogów jest przepisana z książki. A jeśli przy dialogach jesteśmy - jest to jedyna produkcja, w której możesz zapodać tekstem "Spieprzaj, dziadu" czy "właśnie przypomniałem sobie, że zostawiłem mleko na ogniu" albo "polityka ma wiele wspólnego z seksem: obie rzeczy sprowadzają się do pieprzenia". Jest też masa nawiązań do naszego codziennego życia. Może nie są one tak oczywiste jak w prozie Sapkowskiego ale jak usłyszałem krytykę żargonu matematycznego to aż mi się tak ciepło zrobiło.
Jest to też pierwsza gra, w której sprawy związane z seksem są traktowane jakoś tak normalnie, z jednej strony bez wielkiego patosu i cienia tajemnicy, z drugiej ze smakiem. Uff. A jeśli nie jesteś pewny to poczekaj do dema - ma być przed świętami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stwór, miło zobaczyć takiego posta. Po kilku dniach udowadniania mi, że się nie znam, pojawienie się czegoś takiego przywraca wiarę w fora:) Podejrzewam że ani ja, ani Rusell, ani inni, którzy grą zachwyceni nie są (znam takich...) nie oczekują, że wszyscy nagle okrzykną nas mesjaszami i ślepo uwierzą w to, co piszemy. To by była głupota. Ale tak jak ja akceptuję fakt, iż komuś ta gra może się bardzo podobać, tak samo chciałbym, by inni przyjęli do wiadomości to, że mam prawo do krytykowania rozwiązań, które moim zdaniem są co najmniej średnie. Nic więcej.

Każda ocena jakiegokolwiek produktu ma to do siebie, że jest subiektywna i nie musi odzwierciedlać poglądów wszystkich. Popatrzmy na takiego np. Supreme Commandera - gra niby zbiera same pochlebne opinie, a dla mnie jest taka sobie. Nie podoba mi się w niej wiele rzeczy, np. sterowanie jednostkami latającymi, bądź też to, że trudno jest znaleźć optymalne położenie kamery. Inny przykład: Sacred. Gra przez wielu zmieszana z błotem ("klon Diablo", "nic nowego" itp - to niektóre opinie na jej temat). A ja przy Sacred się świetnie bawiłem przez ponad pół roku grania codziennie. Przez ten okres czasu żadna inna gra nie miała u mnie szans. Potem mi się przejadło trochę, Podziemia sobie odpuściłem, ale do Sacred 2 na pewno usiądę:)

To, czego tu trochę brakuje, to bardziej obiektywne spojrzenie na Wiedźmina nie jako na grę polską o tematyce bliskiej naszemu sercu (uwaga, ciekły patos!!), ale na grę jedną z wielu, które wyszły w tym roku. Tak, jak patrzymy np. na STALKERA i BioShock - dwie gry stworzone w różnych krajach, które dla nas wszystkich są po prostu "zagraniczne".

@ Lailonn: Mała prośba - nie dorabiaj legendy do tego, co piszę, bo akurat historia z EK ma tu niewiele wspólnego, i gdybyś poczytał trochę dzisiejszych komentarzy, to zobaczyłbyś, że w temacie wpadki z EK głos zabierałem raptem parę razy, i nie rzucałem tekstów w rodzaju "CDP ma nas w d**ie" (a były takie, były). To, co napisałem o Wiedźminie to po prostu moje odczucia z gry, która moim zdaniem nie dorosła do własnej legendy, i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problemik. Jestem w Wyzimie Klasztornej, potrzebuję 3 broszy z salamandrą, niestety, wszystkich oprychów powybijałem, przynajmniej z Wyzimy Klasztornej. Czy jest szansa na zdobycie tych broszy w inny sposób? Potrzebuję ich do questu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:39, MarneusPL napisał:

zaczelo sie 40 minut po czasie


czyli 10...15 minut temu? O_o

Dnia 26.10.2007 o 22:39, MarneusPL napisał:

zapytania sie o cos developerow


takich rzeczy czasem warto posłuchać - da się wtedy słyszeć niezłe (z różnych względów) teksty ;]

[edit] musiałem wypróbować edycję ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2007 o 22:46, Mateusz9214 napisał:

A podalbys Konfig. kompa

Ati Radeon 9600XT 256 MB, 1GB RAM, Athlon 2000+ XP <- to w tym ostatnim (czyli procku) dopatruje się potencjalnej przyczyny. Sterowniki oczywiście mam najnowsze, system także odpowiednio zoptymalizowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:54, Harvenar napisał:

Ja mam taki problemik. Jestem w Wyzimie Klasztornej, potrzebuję 3 broszy z salamandrą, niestety,
wszystkich oprychów powybijałem, przynajmniej z Wyzimy Klasztornej. Czy jest szansa na zdobycie
tych broszy w inny sposób? Potrzebuję ich do questu.

Nie wiem bo tego qesta nie wykonałem on nie jest obowiąskowy natomiast ja jestem w 3 akcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2007 o 22:46, Lailonn napisał:

Sam nie mam Wiedzmina(jutro moze sie to zmienic) ale nadstawiam uszu by wylapac rowniez negatywne
opinie.

Dziecko skoro nie masz i nie grałeś to krótko mówiąc- nie mamy o czym gadać...

Dnia 26.10.2007 o 22:46, Lailonn napisał:

Faktycznie te gry sa z roznych
lig ale kolejnosc ci sie pomylila ;]

Tak, nie grałes ale oceniać już możesz. rotfl
Po pierwsze mam swoje zdanie i po prostu nie zdołasz mnie nawrócic na łiczera, uwazam że gierka to średniak i za miecha juz nikt nie bedzie jej pamiętał.
To jest moje zdanie.
Na razie koncze dyskusję, widzimy się znowu jak w końcu odpalisz gre...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować