Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dobra... Mimo, że dzisiaj prima aprilis, to post jest jak najbardziej na serio ;-)

Kompa mam takiego:
Asus A7N8X-X
Athlon XP 2000+ (socket A)
1024 MB Kingston (400 MHz)
GeForce 4 MX 440 :-/
prawie 9-letni monitor Belinea ;-)

Ale o co chodzi? O to mianowicie, że chcę zmienić grafikę na coś mocniejszego (GF4MX... wstyd ;-) ), a później mój wysłużony monitorek na LCD. Powstaje w związku z tym problem - czy jest sens inwestować w nową kartę grafiki na AGP czy też raczej kupić coś na PCI-E. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo kuszące o tyle, że nie będzie wymagało zmiany płyty głównej i procesora, co wiąże się z bardzo konkretnymi oszczędnościami. Wydaje mi się, że ten procek wystarczy mi jeszcze przez dłuższy czas, bo w grach i tak największe obciążenie bierze na siebie karta grafiki, a z aplikacji w których komfort pracy zależy przede wszystkim od mocy procesora (typu CAD-y, itp.) nie korzystam.
Z kolei drugie rozwiązanie (czyli wymiana za jednym zamachem płyty, procesora i karty grafiki) byłoby rozsądniejsze z punktu widzenia kolejnych upgrade''ów, choć nie wydaje mi się, żebym jeszcze przez dość długi czas potrzebował zmieniać w tym kompie cokolwiek poza kartą grafiki właśnie (no i może dyskiem, ale to inna bajka ;-) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził kupić sobie na AGP gdyż GeForce''y 68000 są jeszcze dostępne na rynku pod taką szynę i są chyba dobre, jednak tego nie przetestowałem, ale tak czy siak zaoszczędzisz kasiore na elcedeka zamiast wydawać na nową płytę główną.


P.S. A masz płytę główną dosyć dobrą, no bo ASUS ;].


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2006 o 21:26, Mumin napisał:

Dobra... Mimo, że dzisiaj prima aprilis, to post jest jak najbardziej na serio ;-)



Częściowo tak i częściowo nie.
Grafika rzędu 6800 i więcej będzie już niestety ograniczana przez zbyt słaby procesor. W sumie chyba 6600GT to coś co jeszcze w miarę przy takim procku mogłoby być.
Pomijam oczywiście ewentualność przestawienia magistrali Twojego 2000+ ze 133 na 166 co dałoby procek 2600+, gdyż podkręcanie jest zawsze ryzykiem i nie wiem czy jesteś przygotowany technicznie i teoretycznie by je podjąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2006 o 21:26, Mumin napisał:

Dobra... Mimo, że dzisiaj prima aprilis, to post jest jak najbardziej na serio ;-)


jak sie spojrzy na testy to miedzy 6800 a 6600gt jest niewielka roznica, a w cenie jednak kilka stów. poza tym razem z vista ms wypuszcz dx10 i znowu bedzie rewolucja w sprzecie wiec za 10 miesiecy znowu wydatek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No myślałem właśnie nad kartą z serii 6600 (niekoniecznie GT, ale pewnie już zainwestuję w to). Ja nie jestem bardzo wymagający jeśli chodzi o grafikę. Po prostu MX 440 ledwo wyrabia z co nowszymi grami nawet przy obniżonych detalach... :-/ No ale czego się spodziewać po takiej karcie...

Jeśli zaś chodzi o podkręcanie to nie bawiłem się w to nigdy i raczej nie będę. No chyba że mnie coś najdzie ;-)

gmx -> przecież nie powiedziałem, że planuję się przesiąść na Vistę :-P Prawdę mówiąc, to jeśli wszechpotężny M$ mnie do tego nie zmusi, to nie mam takiego zamiaru...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nie wie ktos jak mozna na maxa podkrecic ADM 64 3000Ghz Venice? Wiem ze sa w necie jakies tabele po overlockingu lecz nie moge ich znalesc!
Jesli to potrzebne to mam tak:
Plyta glowna - Gigabyte K8NXP-SLI
Zasilacz - Chieftec 420W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:02, Milteen napisał:

Czy nie wie ktos jak mozna na maxa podkrecic ADM 64 3000Ghz Venice?

Mieć taki procesor i to wciąż za mało... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:05, Grucha91 napisał:

> Czy nie wie ktos jak mozna na maxa podkrecic ADM 64 3000Ghz Venice?
Mieć taki procesor i to wciąż za mało... :P


Nom bo mozna go znacznie podkrecic tylko trzeba wiedziec jak ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:06, Milteen napisał:

Nom bo mozna go znacznie podkrecic tylko trzeba wiedziec jak ...

Ale na co Ci to ? Kolegom pokazać, że będziesz miał więcej ptk w 3dMarku ? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:10, Milteen napisał:

hah ale jestes dziecinny... potrzebne mi to do lepszych osiagow np w grze Oblivion a co 3Dmarkt
to ja sie w to nie bawie ...


Tia. To raczej przyda ci się O/C karty graficznej, a nie procesora. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:15, KrzysztofT napisał:

Tia. To raczej przyda ci się O/C karty graficznej, a nie procesora. ;)


w przypadku tego procka podkręcenie całkiem sporo daje, ja np. podkręciłem mojego athlona64 3000 o zaledwie 100 mhz (a można znacznie więcej) i w grach przyrost wydajności był odczuwalny, ilość fpsów w większości gier wzrastała o kilka a nawet kilkanaście klatek w co niektórych grach, gry ładowały mi się też znacznie szybciej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:02, Milteen napisał:

Czy nie wie ktos jak mozna na maxa podkrecic ADM 64 3000Ghz Venice? Wiem ze sa w necie jakies
tabele po overlockingu lecz nie moge ich znalesc!
Jesli to potrzebne to mam tak:
Plyta glowna - Gigabyte K8NXP-SLI
Zasilacz - Chieftec 420W


Przy wodnym chłodzeniu ludzie jadą około 3GHz.
Na wietrznym można około 2.7GHz wyciągnąć.
Głównie kręcą HTT obniżając mnożnik i pamiętając by LDT/HT nie przekroczyło 1000MHZ czyli odpowienio zmniejszając mnożnik też.

http://sd.u4.pl/16M.png
http://sd.u4.pl/!2.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 12:15, KrzysztofT napisał:

Tia. To raczej przyda ci się O/C karty graficznej, a nie procesora. ;)


Pamiętaj, że im szybsza magistrala tym szybciej wszystko jest obliczane. Dlatego na 32bitowych prockach ludzie chcieli mieć jak najwyższe FSB i szukali procków z odblokowanym mnożnikiem oraz RAM, które dawały się najwyżej podkręcić przy niskiej lub bezstratnej zmianie Timingów.

To również może przełóżyć się częściowo na gry. Tylko 3D Mark 2005 i 2006 nie korzysta z procka. Tam wynik w 95-98 procentach zależny jest od karty graficznej. Przekręcenie proca nic nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 14:26, RobeN napisał:

> Tia. To raczej przyda ci się O/C karty graficznej, a nie procesora. ;)

Pamiętaj, że im szybsza magistrala tym szybciej wszystko jest obliczane. Dlatego na 32bitowych
prockach ludzie chcieli mieć jak najwyższe FSB i szukali procków z odblokowanym mnożnikiem
oraz RAM, które dawały się najwyżej podkręcić przy niskiej lub bezstratnej zmianie Timingów.

To również może przełóżyć się częściowo na gry. Tylko 3D Mark 2005 i 2006 nie korzysta z procka.
Tam wynik w 95-98 procentach zależny jest od karty graficznej. Przekręcenie proca nic nie daje.


Tak, tylko do dobrego O/C (powyżej 400-500MHz) potrzeba dobrych, lub bardzo dobrych pamięci, które przy wysokich wartościach FSB będą z nim pracowało sychronicznie i z CR=1T. Inaczej taka zabawa nie ma najmniejszego sensu. Wtedy to już jest sztuka dla sztuki. O dobrym chłodzeniu procesora, dobrej cyrkulacji powietrza w obudowie i utrzymywaniu mostka płn/płd w "niskiej" temp. nie wspominam.
A nie zawsze im wyższe FAB, tym większa wydajność. Przy timingach pamięci 5-2-2-2/1.5 i CR=1T i FSB 200(400) wydajność będzie o wiele wyższa od ustawienia 9-3-3-3 i CR=2T i FSB 250(500).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2006 o 14:42, KrzysztofT napisał:

Tak, tylko do dobrego O/C (powyżej 400-500MHz) potrzeba dobrych, lub bardzo dobrych pamięci,
które przy wysokich wartościach FSB będą z nim pracowało sychronicznie i z CR=1T. Inaczej taka
zabawa nie ma najmniejszego sensu. Wtedy to już jest sztuka dla sztuki. O dobrym chłodzeniu
procesora, dobrej cyrkulacji powietrza w obudowie i utrzymywaniu mostka płn/płd w "niskiej"
temp. nie wspominam.
A nie zawsze im wyższe FAB, tym większa wydajność. Przy timingach pamięci 5-2-2-2/1.5 i CR=1T
i FSB 200(400) wydajność będzie o wiele wyższa od ustawienia 9-3-3-3 i CR=2T i FSB 250(500).


Przy 64bitach możesz zapomnieć o synchroniczności. To dzięki temu, że kontroler pamięci mieści się w procesorze. Tu wydajność wzrasta zawsze. Pamięci ustawiasz na ich max, a procesor na jego max i to zawsze w technologii 64bit będzie na plus. Zero strat z asynchronii.
http://www.clockmehigh.com/xtreme/rapra/A64-art/Tajniki%20A64.html

I niekoniesznie. Wiadomo, że 2T Command jest gorsze, ale przy przekroczeniu 21MHz FSB=>42MHz względem 1T CR już można odnotować wzrost wydajności - oczywiście przy takich samych pozostałych timingach.
Jeżeli mowa o timingach to owszem ustawienia x-4-4-x są porównywalne do około 40MHz wolniej pracujących RAM z timingami x-2-2-x. Zatem w sumie Twoje ustawienia z x-3-3-x i 2T rzeczywiście są już nieopłacalne. 2T i tak powinno się używać tylko przy kombinacjach typu 4x512MB czy 4x1024MB. Mało kto ma taki zestaw.

Ciekawostką może być dla Ciebie to, że przy NF7-S timingi 2-2-2-11 były lepsze niż 2-2-2-5 :) Za każdym razem ustawienie ostatniego na 11 dawało lepszą przepustowość pamięci w testach. Główną przyczyną są chyba Alpha Timingi w BIOSie, których nie da się zmienić innym sposobem niż edycją BIOS.
W niektórych modowanych BIOSach zależność ta była zmieniona na korzyść (tak jak powinno być) niższych timingów od 11ki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktos moze jak bardzo mecza sie procki podczas ogladania filmow w HD?

Wczoraj ogladalem sobie trailery filmow m.in. Ice Age 2 w HD procek z 35 stopni podskoczyl mi do 50. Wiem, ze filmy w HD wymagaja niby minimum 2,4, ale zeby az tak rozgrzac procesor... potem przez dosc dlugi czas temperatura taka utrzymywala sie...

I nie wiem, czy ja cos tam zle zamontowalem, czy wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...
Ja tam nie wiem ale wiem jak sprawdzić. Podczas oglądanie ctrl+alt+del i w menedżerze zadań zakładka wydajność i sobie zobacz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się