moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Dnia 18.02.2008 o 15:34, Taschon napisał:

> Pogubiłam się juz do reszty... Tzn. że np. z eMule można ściągać dajmy na to muzykę
i
> filmy?
Jaj na razie wychodzi, że teoretycznie tak, ale praktycznie nie.
W teorii możesz ściągać, ale w praktyce w p2p ściągając, jednocześnie udostępniasz, co
oznacza, że jednak chyba nie wolno.


Niezupełnie. Jeśli udostępniasz coś, co nie jest chronione prawami autorskimi, albo coś, co jest Twojego autorstwa, to prawa nie łamiesz; nie musisz udostępniać wszystkiego, w programach P2P (przynajmniej w tych, z którymi miałem styczność) można ustawić, co chcesz uostępniać, a czego nie. Niektóre programy P2P automatycznie za Ciebie wybierają :) i jeśli tego nie przypilnujesz, a stróże prawa się o tym dowiedzą, (że rozpowszechniasz pliki chronione prawami autorskimi) to... no masz kłopoty :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ze ściąganiem plików rozpowszechnionych bez zgody autora jest jak z kupowaniem komórek u pasera - jest kradzieżą, bo nie masz prawa posiadać czegoś, jeśli autor się na to nie zgodzi, nawet jeżeli to nie ty rozpowszechniasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2008 o 17:52, kuba9876543210 napisał:

Niezupełnie. Jeśli udostępniasz coś, co nie jest chronione prawami autorskimi, albo coś,
co jest Twojego autorstwa, to prawa nie łamiesz; nie musisz udostępniać wszystkiego,
w programach P2P (przynajmniej w tych, z którymi miałem styczność) można ustawić, co
chcesz uostępniać, a czego nie. Niektóre programy P2P automatycznie za Ciebie wybierają
:) i jeśli tego nie przypilnujesz, a stróże prawa się o tym dowiedzą, (że rozpowszechniasz
pliki chronione prawami autorskimi) to... no masz kłopoty :-D

Nie zrozumiałeś mnie. Fragmenty pliku, który aktualnie ściągasz, jednocześnie udostępniasz - podczas ściągania. Oczywiście, potem możesz ustawić, co udostępniasz, a czego nie, ale chodzi o sam proces pobierania danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2008 o 20:59, Taschon napisał:

> Niezupełnie. Jeśli udostępniasz coś, co nie jest chronione prawami autorskimi, albo
coś,
> co jest Twojego autorstwa, to prawa nie łamiesz; nie musisz udostępniać wszystkiego,

> w programach P2P (przynajmniej w tych, z którymi miałem styczność) można ustawić,
co
> chcesz uostępniać, a czego nie. Niektóre programy P2P automatycznie za Ciebie wybierają

> :) i jeśli tego nie przypilnujesz, a stróże prawa się o tym dowiedzą, (że rozpowszechniasz

> pliki chronione prawami autorskimi) to... no masz kłopoty :-D
Nie zrozumiałeś mnie. Fragmenty pliku, który aktualnie ściągasz, jednocześnie udostępniasz
- podczas ściągania. Oczywiście, potem możesz ustawić, co udostępniasz, a czego nie,
ale chodzi o sam proces pobierania danych.

Zawsze można skorzystać P2M, np. MoorHunt''a. Tam nie trzeba udostępniać ania bajta danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2008 o 17:57, HELMOOT1 napisał:

A ze ściąganiem plików rozpowszechnionych bez zgody autora jest jak z kupowaniem komórek
u pasera - jest kradzieżą, bo nie masz prawa posiadać czegoś, jeśli autor się na to nie
zgodzi, nawet jeżeli to nie ty rozpowszechniasz.


Nie wiem czy czytałeś poprzednia stronę wątku ale pobierane muzyki i filmów z internetu jest w pełni legalne a posiadanie kradzionej komórki już nie. tak samo legalnej jest posiadanie płyty z muzyką zakupionej na bazarze, nielegalny jest natomiast proceder jej nabycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2008 o 22:24, Nufiko napisał:

Nie wiem czy czytałeś poprzednia stronę wątku ale pobierane muzyki i filmów z internetu
jest w pełni legalne a posiadanie kradzionej komórki już nie. tak samo legalnej jest
posiadanie płyty z muzyką zakupionej na bazarze, nielegalny jest natomiast proceder jej
nabycia.


A czy to nie wychodzi na jedno i to samo? Znaczy: jak masz tę płytę, to jest ona dowodem, że wszedłeś w jej posiadanie nielegalnie, czyli w efekcie masz to samo. Chyba że się mylę, co jest bardzo możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 00:02, Paladyn Rage napisał:

A czy to nie wychodzi na jedno i to samo? Znaczy: jak masz tę płytę, to jest ona dowodem,
że wszedłeś w jej posiadanie nielegalnie, czyli w efekcie masz to samo. Chyba że się
mylę, co jest bardzo możliwe.


Właśnie nie bo płytę mógł podarować Ci kolega, wujek, babcia i to już jest legalne wejście w posiadanie, może być też tak że sam sobie nagrałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 00:20, Vesania666 napisał:

jeżeli kupiłem oryginalną grę i ściągnę do niej crack, aby chodziła bez płyty to to jest
piractwo czy nie ?

raczej tak cracków przecież piraci używają to pirackich gier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sugeruje bys zapoznal sie z ustawa o prawie autorskim (w tym watku kazdy kto chce dyskutowac o piractwie ta ustawe powinien praktycznie znac na pamiec ;) ) dzieki czemu bedzie CI latwiej formuowac mysli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 09:23, Net.com napisał:

raczej tak cracków przecież piraci używają to pirackich gier


Ja uważam, że nie, bo w końcu posiadasz umowę licencyjną i możesz korzystać z programu, ą że np zabezpieczenia Ci przeszkadzają to inna sprawa. A stwierdzenia, że skoro piraci używają cracków to są one nielegalne są bez sensu, bo np mordercy używają noży to czy noże też są nielegalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc umow licencyjnych mowi wprost - zakazana jest modyfikacja kodu zrodlowego programu, debbuguing, ie i inne zabiegi :) (z wylaczeniem testowania ale to juz jest na specjalnych zasadach)

crack rzecz jasna lamie zapis tej licencji gdyz wlasnie jest to plik o zmodyfikowanej zawartosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 09:33, morthi napisał:

wiekszosc umow licencyjnych mowi wprost - zakazana jest modyfikacja kodu zrodlowego programu,
debbuguing, ie i inne zabiegi :) (z wylaczeniem testowania ale to juz jest na specjalnych
zasadach)

crack rzecz jasna lamie zapis tej licencji gdyz wlasnie jest to plik o zmodyfikowanej
zawartosci


Można go też uznać za dzieło zależne, które autor udostępnił w internecie do pobrania za darmo i w takim wypadku to nie na mnie spoczywa odpowiedzialność karna z powodu nie dotrzymania postanowień prawa autorskiego tylko na autorze tegoż cracka, że nie zapytał się posiadacza praw autorskich czy może na podstawie stworzyć dzieło zależne.
Poza tym ja nie modyfikuję kodu, a w licencji jest napisane że zabroniona jest modyfikacja (czyli czynność), ja tylko wykorzystuję to co ktoś już stworzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 09:39, morthi napisał:

crack jest jak wytrych :)


Wytrych tez nie jest nielegalny, zawsze możesz posłużyć się nim do otwarcia własnego mieszkania, bo akurat nie masz ze sobą kluczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2008 o 09:44, morthi napisał:

ja nie twierdze ze crack jest nielegalny - tylko ze jest niezgodny z zapisem licencji
:)

O właśnie, i to miałem ci wytknąć, ale już sam napisałeś. Używanie cracka nie jest w świetle polskiego prawa karalne, jest za to złamaniem zapisów licencyjnych i tu chyba może wchodzić ewentualne dochodzenie praw na drodze cywilnej. Tylko to o czym mówimy to takie sobie a muzom, bo kto o zdrowych zmysłach wytoczyłby proces za użycie programu, który pozwala nam na nietrzymanie płyty w napędzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze na temat seci p2p

Jak wiadomo ściąganie różnych żeczy z sieci nie jest przestępstwem, natomiast udostępnianie ich bez praw autorskich jest już karalne.

Technologia p2p - jest to bezpośrednia wymiana plików, więc musisz wysyłac żeby móc co pobierac, a to nie jest zgodne z prawem.

Technologia p2m - jest to wymiana plików przez pocztę e-mail, różni się ona tym od p2p że pobierasz nawet z największą możliwą prędkością dla twojego łącza, a ty nie wyślesz ani bajta danych jeśli tego nie chcesz.

Jak widac p2p jest niezgodne z prawem, a natomiast p2m tak.

Program dzięki któremu można ściągac za pomocą p2m to MoorHunt jest on w pełnej wersji językowej co ułatwia użytkowanie.

http://www.instalki.pl/programy/download/p2m/MoorHunt.php - program MoorHunt jest on w pełni darmowy

www.ufs.pl i www.p2m.com.pl - są to fora na których są zamieszczane HashCod''y niezbędne do pobierania danych przez program MoorHunt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

P2P jest jak najbardziej zgodne z prawem za jego pomocą można np udostępniać światu programy w licencji freeware, darmowe systemy operacyjne np linux, a także muzykę której właściciel praw autorskich zgodził się na rozpowszechnianie w sieci p2p. Nielegalne jest natomiast udostępnianie danych chronionych prawami autorskimi.
Powtórzę to któryś raz z rzędu żadna technologia nie jest niezgodna z prawem, niezgodne z prawem może być co najwyżej jej wykorzystanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się