Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Dnia 25.07.2007 o 13:04, lancuch napisał:

moze i ma ale tak jak alt te znaki i shift + cos tam mi zwieksza czas pisania :PP

Zmienisz zdanie jak zaczniesz więcej pisać np w Wordzie czy innym programie poprawiającym błędy. Ja też pisałem bez pl-znaków, ale nie z lenistwa tylko z powodu klienta mudowego (taki tekstowy mmo) który ich nie obsługiwał (swoją drogą właśnie grając w tą grę nauczyłem się pisać szybko i bez patrzenia na klawiaturę, praktyka czyni mistrza), na szczęście mam już innego (z obsługą "ogonków" zaś walkę z pisaniem po "polskawemu" po długiej i ciężkiej batalii wygrałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrząc na co poniektóre posty zaczynam mieć wrażenie że jest raczej dla użytkowników czatów wszelakich (to właśnie tam pisze się "na czasz" a więc bez pl znaków, interpunkcji i ortografii), a nie graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ty ja mam podobnie bo nauczylem sie pisac bez patrzenia na klawe kiedy gralem w taka gre MMORPG MuOnline ktora jest japonska i tez nie obluguje polskich znakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 13:16, lancuch napisał:

ty ja mam podobnie bo nauczylem sie pisac bez patrzenia na klawe kiedy gralem w taka gre MMORPG
MuOnline ktora jest japonska i tez nie obluguje polskich znakow


Zasady uprzejmości wymagają, aby zwracając się do kogoś, słowa takie jak: Ty, Tobie, Ciebie, Twój, itp. pisać z wielkiej litery, jako oznakę szacunku dla rozmówcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 13:16, lancuch napisał:

ty ja mam podobnie bo nauczylem sie pisac bez patrzenia na klawe kiedy gralem w taka gre MMORPG
MuOnline ktora jest japonska i tez nie obluguje polskich znakow

ja miałem o tyle prościej że w muda da się grać nawet telnetem, więc starczyło znaleźć klienta który obsługuje iso (klienty nie są przyporządkowane do konkretnej gry, tylko uniwersalne, z jakim serwerem się połączysz w to grasz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no i bardzo fajnie ale klient to wazy srednio z 150 mb a ja gralem na laptopie i nie moglem miec neta przez kabel i mialem tylko gowniany blueconnect i mi klienta ciaglo tydzien moze wiecej jezeli samo sie nie wylanczylo sciaganie wiec dalem sobie spokoj z tym klientem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 13:19, Fumiko napisał:

Zasady uprzejmości wymagają, aby zwracając się do kogoś, słowa takie jak: Ty, Tobie, Ciebie,
Twój, itp. pisać z wielkiej litery, jako oznakę szacunku dla rozmówcy.


Zasady uprzejmości wymagają, aby słowa wyrażały szacunek, a nie sposób ich napisania. Na takim forum napisanie "ty" z dużej czy małej litery, to jeden z najmniej ważnych sposobów wyrażania szacunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Nawet na forum trzeba szanować drugą osobę, nawet jeżeli jesteś obrażany! Uprzejmością i szacunkiem w chamstwo!:) Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.07.2007 o 13:04, A-cis napisał:

Nie można odbierać młodszym osobom możliwości pisania na forach.

Nikt do tego nie dąży. Są przecież skrypty poprawiające błędy, a poza od czasu do czasu każdemu może zdarzyć się błąd ortograficzny. Ważne żeby te błędy nie uniemożliwiały zrozumienia tekstu. No i oczywiście podstawy ortografii powinien znać każdy, kto zdecyduje się na pisania na forum.

Dnia 25.07.2007 o 13:04, A-cis napisał:

Zresztą, tego typu ograniczenia nie mają szans zaistnienia na forum adresowanego do gracza
(a nie - dobrego polonisty). Tym bardziej, że nawet niektórzy z moderatorów potrafią "walnąć
ortografa" :-)

Hehe, napisałeś to tak, jakbyś uważał, że gracz to analfabeta. :P Ale jak już napisałem, nie chodzi o to, by karać za pojedyncze błędy.

Dnia 25.07.2007 o 13:04, A-cis napisał:

Niemniej jednak dobrze by było zrobić małą burzę mózgów pt. "Jak poprawić styl pisania na forum
CDP".
Konieczne by tu były jednak wypowiedzi moderatorów, bo to od nich głównie zależy. My nie mamy
na to żadnego wpływu. A piętnowanie przez nas innych uczestników może się skończyć naszym
degradem

Budo od czasu do czasu tu zgląda, nawet nieraz coś napisze. Mógłby skonsultować się z resztą moderatorów. :)

Dnia 25.07.2007 o 13:04, A-cis napisał:

(może coś na ten temat powiedzieć Budo ;-))

Przecież ten degrad został cofnięty. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 13:12, SlimPole napisał:

Ale owe restrykcje adresowane są do osób, które robią "byka na byku" w co drugim wyrazie,

Niemniej jednak są to restrykcje, a karaniem niewiele się osiągnie.
Zresztą IMHO nie mają one szans na tym forum.

Dnia 25.07.2007 o 13:12, SlimPole napisał:

Mówisz, że forum adresowane jest do graczy- ok, ale chcesz rozprzestrzeniać stereotyp "gry ogupjajom"? ;p

Tego nie napisałem. Niemniej jednak większość dorosłej populacji nie potrafi pisać bez błędów, więc czego tu wymagać od dzieci.
Zgodnie z prawami statystki, większość z nich nigdy nie będzie pisała poprawnie. A grać będzie.

=======> Fumiko
Eliminować ich można nie zwracając uwagi na ich posty, nie odpowiadając na nie i nie polemizując z nimi. Odpowiadać dopiero wtedy gdy post zostanie napisany poprawnie. To im da coś do myślenia.
A tak tylko się karmi trolla ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 16:25, Luke Shadow napisał:

No i oczywiście podstawy ortografii powinien znać każdy, kto zdecyduje się na pisania na forum.

Nikt nigdy nie wprowadzi takiej zasady. Przynajmniej na tym forum.
Jak zresztą masz zamiar sprawdzać czy ktoś zna te podstawy? Robiąc egzamin przed zarejestrowaniem?
Gdy delikwent zrobi błąd, to powie, że oczywiście wie jak to się pisze, tylko się pomylił z pośpiechu :-)

Dnia 25.07.2007 o 16:25, Luke Shadow napisał:

Hehe, napisałeś to tak, jakbyś uważał, że gracz to analfabeta. :P

Tak nie uważam (patrz mój post powyżej).

Dnia 25.07.2007 o 16:25, Luke Shadow napisał:

Budo od czasu do czasu tu zgląda, nawet nieraz coś napisze. Mógłby skonsultować się z resztą moderatorów. :)

Dnia 25.07.2007 o 16:25, Luke Shadow napisał:

Przecież ten degrad został cofnięty. ;P

Po protestach (m.in. moich) sprawę potraktowano wyjątkowo. Niemniej degrad zgodnie z regulaminem był dany. I może to spotkać kolejną osobę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2007 o 01:39, A-cis napisał:

Jak zresztą masz zamiar sprawdzać czy ktoś zna te podstawy? Robiąc egzamin przed zarejestrowaniem?
Gdy delikwent zrobi błąd, to powie, że oczywiście wie jak to się pisze, tylko się pomylił z
pośpiechu :-)

KtUry, RZe, moRZe (w znaczeniu może :P) przyszłem - takie błędy robią chyba tylko osoby nie znające podstaw ortografii.

Dnia 26.07.2007 o 01:39, A-cis napisał:

Tak nie uważam (patrz mój post powyżej).
"Zresztą IMHO nie mają one szans na tym forum."

Co więc proponujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 01:39, A-cis napisał:

Po protestach (m.in. moich) sprawę potraktowano wyjątkowo. Niemniej degrad zgodnie z regulaminem
był dany. I może to spotkać kolejną osobę.


Interweniowałeś w mojej sprawie rok temu? How sweet, nawet nie wiedziałem ;P
thx
Co do apelu dobrze, że ten wątek ponownie ujrzał światło dzienne, bo już zdażyłem zapomnieć o tym zapisie w regulaminie ;]
Swoją drogą, przez błędy tutaj coraz częściej zastanawiam się jak napisać jakieś słowo... masakra, wcześniej mi sie to nie zdarzało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 10:56, Luke Shadow napisał:

Co więc proponujesz?

Trudno zaproponować coś, co by mogło tu być zrealizowane. Liczyłem bardziej na wypowiedzi moderatorów (co zresztą napisałem). Oni są lepiej zorientowani w swoich nastrojach i możliwościach.
Osobiście chętnie bym zobaczył pod nickiem pewnych osób napis Piszę niechlujnie. Napis ten byłby usuwany przez moderatorów po poprawie wyglądu postów.
Ale nie wiem czy to jest możliwe do zrobienia. Bo na CDProjekt tu nie liczę :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dam wam próbkę tego co mnie najbardziej wkurza i co powinno być karane:

czesc ludzi z nic ma sobie to ze ktos chcialby moze przeczytac ich wypocinwy pisza bo maja przed soba klawiature a nie dlatego by ktos ich uslyszal to chyba takie opaczne zrozumienie zworotu wyrazic siebie nie rozumieja ze wielkei litery i znaki interpunkcyjne to nie jest wymysl majacy utrudnic zycie a pozwalajacy innym na zrozumienie tekstu pisanego do tego samego celu sluza akapity pisza by pisac a nie by ich przekaz zostal odebrany ignoruje takei posty i nawet nie zastanawiam sie co ten ktos chcial powiedziec on widac nie zastanowil sie ani chwili nad pisaniem

Dobra, starczy. Przyjemnie się czytało i w myślach wstawiało kropki tam, gdzie koniecznie powinny się znajdować? Zapewne nie.

Moja przeglądarka podkreśla mi błędy (to co napisałem powyżej prawie całe jest czerwone) ale inni chyba nie czytają tego co napisali... (bo po co?).

To, że ktoś się wychował na anglojęzycznych grach nie zwalnia go z polskich zasad gramatyki i ortografii. Jak jest się w taki sposób upośledzonym to trzeba z tym walczyć a nie akceptować. Uważam, że piętnowanie tego przez umieszczenie pod awatarem napisu "Piszę niechlujnie" to bardzo dobry pomysł. Podam przykład bardzo ostry ale obrazuje on sposób działania większej części ludzkości: tak długo jak narkoman nie będzie otrzymywał od całego swojego otoczenia sygnałów, że jest zerem i gównem a nie człowiekiem to nie znajdzie w sobie siły by walczyć z nałogiem. Jeśli znajduje w swoim otoczeniu akceptacje to szansa na wyjście z nałogu jest zerowa.

Zatem jestem za piętnowaniem takich ludzi ale nie za pomocą bana czy ostrzeżenia a właśnie takiego znaku, który by mobilizował (taką mam nadzieję) do pracy nad sobą. Ośmiolatek też może pisać tak, że da się to odczytać. Nikt nie wymaga od niego by używał wielokrotnie złożonych zdań czy bardzo kwiecistego słownictwa. Wystarczy, że te kropki, przecinki i wielkie litery opanuje i już będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 12:55, A-cis napisał:

> Co więc proponujesz?
Trudno zaproponować coś, co by mogło tu być zrealizowane. Liczyłem bardziej na wypowiedzi moderatorów
(co zresztą napisałem). Oni są lepiej zorientowani w swoich nastrojach i możliwościach.
Osobiście chętnie bym zobaczył pod nickiem pewnych osób napis Piszę niechlujnie. Napis
ten byłby usuwany przez moderatorów po poprawie wyglądu postów.
Ale nie wiem czy to jest możliwe do zrobienia. Bo na CDProjekt tu nie liczę :-(


Ja jestem za tym pomysłem tylko, że jeszcze bym zmienił takiemu status na taki, który by w jakiś sposób piętnował takiego człowieka np "Leń", "nieuk" oraz zmienić mu awatara. Oczywiście wszystkie te środki działały by do czasu poprawy pisowni w postach tego człowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2007 o 12:55, A-cis napisał:

Osobiście chętnie bym zobaczył pod nickiem pewnych osób napis Piszę niechlujnie. Napis
ten byłby usuwany przez moderatorów po poprawie wyglądu postów.
Ale nie wiem czy to jest możliwe do zrobienia. Bo na CDProjekt tu nie liczę :-(

No właśnie, a takie coś jest raczej poza możliwościami moderatorów. Chyba że skonsultowaliby się z CDP. :P A tak najlepszym wyjściem jest stosowanie ostrzeżeń, w skrajnych przypadkach degradów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 15:12, PRINCE JANEK napisał:

Jest nowy Firefox to powinno być bez błędów chyba. Wiem że większość używa mozilli :)

Większość to ciągle nie wie że do przeglądania stron można użyć czegoś innego niż ikonki z niebieskim e.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 01:31, A-cis napisał:

(...) Niemniej jednak większość dorosłej populacji nie potrafi pisać bez błędów,
więc czego tu wymagać od dzieci.


W tym miejscu przypomina mi się takie stare indiańskie przysłowie: "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" ;) Pewnie się powtórzę, ale to właśnie my - starsi, mający jakieś pojęcie o gramatyce - dajemy tutaj przykład młodszym, którzy dopiero wchodzą w świat poznawania podstaw rodzimego języka. Sam pamiętam doskonale czasy, kiedy dla mnie język polski był najgorszym z możliwych przedmiotów w szkole podstawowej. W liceum całkowicie zmieniłem zdanie na ten temat, jednak w dalszym ciągu rozumiem moich młodszych kolegów z tego forum. Spora część forumowiczów jest jeszcze daleka od momentu przekroczenia po raz pierwszy progu szkoły średniej. Dla nich gry komputerowe są taką upragnioną alternatywą wobec nauki, gdzie tak naprawdę liczy się refleks a nie wiedza. W tym miejscu co niektórzy mogą się zbuntować i słusznie, jednak te słowa nie są kierowane oczywiście do wszystkich. Czuję się jednak niesamowicie bezsilny na myśl, że ci, których te słowa bezpośrednio dotyczą, mają w nosie ten temat i zawarte w nim opinie. My, udzielający się tutaj, możemy co najwyżej dyskutować, w jaki sposób zredukować liczbę takich delikwentów do minimum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować