Zaloguj się, aby obserwować  
Generalis_Calisius

Uzbrojenie dziś i kiedyś

361 postów w tym temacie

Dnia 17.02.2006 o 16:22, Dark Templar napisał:

Pytanko: słyszał ktoś może o amerykańskiej Bazooka II M20 88,9 mm? Gram właśnie w SS: Sentinels
i mam tam tą broń. Wiem, że istniał i jakie ma osiągi, ale ciekawi mnie gdzie została użyta?
Podstawowa M1A1 była bardzo popularna (choć nie znaczny, że dobra), ale M20 jakoś nigdy nie
słyszałem nic konkretnego :/


Ja wiem naprawdę sporo, a to dzięki temu, że mam o M20 artykuł w Nowej Technice Wojskowej. Ta broń istniała naprawdę i była następcą zarówno M1 jak i M9. M20 były uzywane przede wszystkim w Korei, gdy okazało się, że M1 jest zbyt cienka na tamtejszy sprzęt - dokładnie naie zatrzymując czołgów pod Pusan. Chcesz wiedzieć coś konkretnego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2006 o 18:08, Dark Templar napisał:

Głównie chodziło mi działania w których została użyta oraz opis jej efektywności podczas walk.


Tak więc jak pisałem M20 było używane w Korei przez wojska amerykańskie ( i sojuszników) i nadal jest używane przez biedniejsze państwa. M20 używano w całej wojnie koreańskiej koło roku 50. po Pusan. Znaczy dopiero po tej bitwie zaczęto produkować M20 i wysyłać tysiącami do Korei. Amunicja do M20 była bardzo różnorodna, a przebijalność pocisków p-panc. wynosiła do około 280 mm, więc na przeważnie używanuch T-34 się sprawdzała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki DevilFish. Właśnie o to mi chodziło.

A teraz jeszcze do wszystkich: robię prezentację multimedialną o wojskach naszej Ojczyzny i potrzebowałbym jakiś filmików/zdjęć z naszymi jednostkami w akcji (marynarka, wojska lądowe i lotnictwo). Mogą być humorystyczne albo w jakiś ciekawych ujęciach.

Na razie jako określenie jednostek specjalnych mam fotkę winiacza KOMANDOS :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2006 o 13:52, Podpułkownik napisał:

Jaka jest według was najbardziej wielofunkcyjna broń w dzisiejszych czasach ??
chodzi mi o wszystkie rodzaje broni np.rakietowa, pancerna, maszynowa itp ) :)


Hmm duży rozrzut (prawie jak uzi;) możliwości , ale moim zdaniem jesli chodzi o współczesne pole walki najbardzij wielofunkcyjna broń sama w sobie to broń rakietowa, szeroki asortyment i najwiekszą różnorodność potencjalnych celi od niszczyciela przez czołg, samolot, po górską chatkę miejscowego wataszki, broń pancerna w przechodzi do lamusa ( wprawdzie przydaje sie w przypadku starc palestyńsko-żydowskich ale wynika to tylko z dysproporcji środków- palestynczucy nie mają doś dużej liczby odpowiednich rakiet i przede wszystkim brak im lotnictwa), no a broń maszynowa mimo ogromnego asortymentu funkicję ma wzasadzie jedną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm miałby dla was otaku militarnych pewno drobne pytanko. Kuzyn mi ciegiem wciska że jest coś takiego jak "ręczny minigun" że lata sobie żołnierz po polu walki i grzeje z takiego sześciolufowca. Powiedzcie mi bo ja już naprawde nie wiem, istnieje coś takiego, czy też to zwyczajna ściema (wiem że miniguny są montowane na helikopterach i pokrewnych, ale ręczny minigun w to jakoś ciężko mi uwierzyć)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2006 o 19:59, Hubi Koshi napisał:

Hmm miałby dla was otaku militarnych pewno drobne pytanko. Kuzyn mi ciegiem wciska że jest
coś takiego jak "ręczny minigun" że lata sobie żołnierz po polu walki i grzeje z takiego sześciolufowca.
Powiedzcie mi bo ja już naprawde nie wiem, istnieje coś takiego, czy też to zwyczajna ściema
(wiem że miniguny są montowane na helikopterach i pokrewnych, ale ręczny minigun w to jakoś
ciężko mi uwierzyć)


To ściema, tylko Arni mógłby cos takiego unieść, ale on jest gubernatorem. A Chuck Norris woli ZPO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za wikipedią:
The Gatling gun cameoed in the Arnold Schwarzenegger movie Predator where the character played by Jesse Ventura was armed with a M134 Minigun, although it would be impossible for a single person to actually carry and fire the Minigun because of the recoil. Indeed, the recoil in the movie''s minigun was so great even though it was only firing blank ammunition that the actor had to be propped up in scenes where he fired the Minigun. Furthermore, it takes the equivalent of 6 car batteries to provide the current needed for the weapon''s electric motor (a 28V DC/115V AC motor drawing 130A constantly, assuming that the minigun was firing at its maximum rate); the same gun would later be used in the movie Terminator 2. A similarly improbable use of a gatling gun appeared in the video game Metal Gear Solid, in which Vulcan Raven wielded a man-portable M61 Vulcan.

No ładnie =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2006 o 20:39, bruli napisał:

No ładnie =]

Czyli tak jak tłumaczyłem kuzynowi, że żołnierz zwyczajnie by "odleciał" na odrzucie tej zabawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2006 o 20:41, Hubi Koshi napisał:

Czyli tak jak tłumaczyłem kuzynowi, że żołnierz zwyczajnie by "odleciał" na odrzucie tej zabawki


http://www.staszic.edu.pl/2002/2e/strona2/a10w.htm
(..) jego najważniejszą i najbardziej śmiercionośną bronią jest działko GAU-8/A, które za pomocą 30mm pocisków może zniszczyć prawie każdą jednostkę naziemną. Jednakże ma ono również swoje wady, można nim strzelać tylko krótkimi seriami. Odrzut który wytwarza GAU-8/A jest większy od ciągu silników A 10."

Wow to dopiero jest gatling. Jak tu niby człowiek ma wytrzymać taki odrzut, ach to hollywood xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak widać parę rzeczy wam umknęło, a dokładnie, że jest jeszcze minigun w wersji na amunicję 7.62 i 5.56. Jednak i ich nie może obsługiwać pojedynczy żołnierz, gdyż mają za duży odrzut, za dużo ważą i sama skrzynka z amunicją cholernie dużo waży, a tu bardzo dobry link:
http://world.guns.ru/machine/minigun-e.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki według was był lub jest najlepszy Myśliwiec Wszechczasów ja uważam że P-51 Mustang :)
Bylo bardzo niezawodny jak na czasy II Wojny światowej. Byl to samolot o bardzo dużym zasięgu, bardzo dobrej zwrotnosci oraz o silnym uzbrojeniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dwa zdjęcia z mojej strony:

Co do myśliwców uważam jednak, że to Supermarine Spitfire był najlepszy i częściej używany. W końcu w oparciu o ich siłę obroniono Anglię, nieprawda ? Używano ich chyba także w Afryce i tam też dały niezły popis. Co do samolotów wsparcia to niepodzielnie rządzi Hawker Typhoon, chcoiaż Stukas z podwieszonymi działkami 37mm i jego rosyjski odpowiednik Sturmovik też były b. dobre. Mimo to Typhoony miały aż cztery działka 20mm, na dodatek były równiez uzbrajane w niekierowane rakiety - ten zestaw był bardzo skuteczny i dzięki temu Niemcy tracili tak dużo czołgów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2006 o 11:40, Podpułkownik napisał:

Jaki według was był lub jest najlepszy Myśliwiec Wszechczasów ja uważam że P-51 Mustang :)

Moim zdaniem również Mustang, a zaraz potem F-15 (globalna liczba zestrzeleń do strat w wielu wojnach przez 35 lat jest porażająca). Niedaleko potem Hawker Hurricane oraz Spitfire - pierwsze 2 samoloty, dzięki którym niemieccy piloci doznali szoku bo ich niezwycięzone 109-tki pierwszy raz musiały mierzyć się z samolotami równymi lub lepszymi. Potem moim zdaniem byłby Mosquito, do którego początkowo nawet nie instalowano uzbrojenia bo jego 660 km/h w locie płaskim i prawie 750 km/h w nurkowaniu były niedoścignione nawet dla ówczesnych najszybszych myśliwców z ich 580 km/h (różnica prędkości w locie poziomym była taka jak samochodu jadącego setką i rowerzysty). A przeciez pozostałe samoloty robiły wtedy ok. 400 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapominamy o Pacyfiku. Tam początkowo "królował" Zero, ale w końcu trafił na godnego, a nawet lepszego przeciwnika. Na F4U Corsair. Ten dość niepozorny samolot okazał sie lekarstwem na bardzo dobre Zera i w dużej mierze, dzieki niemu Amerykanie osiągnęli zwycięstwo na Pacyfiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszemy tylko o lotnictwie i broni lądowej więc czas prześć na wojska morskie :). Jaki według was jest najlepszy i najnowocześniejszy lotniskowiec świata kóry moze sobie poradzićw każdej sytuacji w XXI wieku ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2006 o 17:13, Podpułkownik napisał:

Cały czas piszemy tylko o lotnictwie i broni lądowej więc czas prześć na wojska morskie :).
Jaki według was jest najlepszy i najnowocześniejszy lotniskowiec świata kóry moze sobie poradzićw
każdej sytuacji w XXI wieku ??

Nie ma takiego... Nie ma żadnej jednostki, która w pojedynke może poradzić sobie w każdej sytuacji. Lotniskowce są bardzo elastyczne i uniwersalne, ale wystarczająca siła uderzeniowa w postaci kilki łodzi podwodnych, skrzydła myśliwców uzbrojonych w rakiety przeciwokrętowe, czy nawet kilka stacjonarnych, lądowych wyrzutni p-okręt. może go wyłączyć z walki. Jeśli nie zniszczyć to poważnie uszkodzić... System Vulcan-Phalanx nie poradzi sobie z wrzystkim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DevilFish --> Ok zadałem troche niezbyt mądre pytanie chodzło mi bardziej o najlepiej uzbrojony i nowoczesny lotniskowiec . Bo sam wiem ,że jeden lotniskowiec sam sobie nie poradzi w każdej sytuacji lecz ze wsparciem owszem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2006 o 17:30, Podpułkownik napisał:

DevilFish --> Ok zadałem troche niezbyt mądre pytanie chodzło mi bardziej o najlepiej uzbrojony
i nowoczesny lotniskowiec . Bo sam wiem ,że jeden lotniskowiec sam sobie nie poradzi w każdej
sytuacji lecz ze wsparciem owszem .


Niestety moje dane wywiadowcze skończyły się na ostatniej Nowej Technice Wojskowej gdzieś w 2004 roku (ale znowu zacząłem ją kupować) i przeszedłem na Strzał. Na pewno bedą to jednostki Amerykańskie, bo pozostali zostają jednak sporo do tyłu, jak np. Rosja ale to z powodu braku kasy. A w Europie za dużo lotniskowców nie mamy :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować