Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 26.03.2011 o 14:19, Rusty-Luke napisał:

A czy jakikolwiek ideolog libertarianizmu zaprzeczał kiedykolwiek temu, że agresja jest
częścią ludzkiej natury? Nic mi o czymś takim nie wiadomo, chociaż mogę się mylić, bo
sam libertarianinem nie jestem.

Ja zaliczam się do liberałów (ale nie aż tak skrajnych jak anarchiści) i też o tym nie słyszałem

Dnia 26.03.2011 o 14:19, Rusty-Luke napisał:

Anarchii/anarcho-kapitalizmu czy jakkolwiek się to nazwie, usługi sądownicze i ochronne
świadczone byłyby nie przez monopol państwowy, a prywatne firmy konkurujące ze sobą.

A jak ktoś zostanie okradziony przez złodzieja z terenu będącego pod "jurysdykcją" innej firmy to co wtedy? Wojna? Wymiar sprawiedliwości i wojsko muszą pozostać pod kontrolą państwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 18:10, tensam napisał:

Ja też zaliczam się do liberałów, a głosuję na PiS ;)

Na partię której lider na wskutek tego że uprał się na sztuczny podział zginął i zabrał ze sobą prawie 100 innych osób? Jakiś interesujący odłam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 18:13, S1G napisał:

> Ja też zaliczam się do liberałów, a głosuję na PiS ;)
Na partię której lider na wskutek tego że uprał się na sztuczny podział zginął i zabrał
ze sobą prawie 100 innych osób? Jakiś interesujący odłam.


Jak wcześniej mówiłem głosuję na Polskę, a nie na puste hasła :)


BTW to nie on rozdzielił te wizyty, a Tusk z Putinem jeżeli o to chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 18:29, tensam napisał:

BTW to nie on rozdzielił te wizyty, a Tusk z Putinem jeżeli o to chodzi.

Hmm jakieś źródło? Bo ja czytałem nawet wypowiedź osoby która miała Kaczyńskiemu proponować miejsce w rządowej delegacji (Tuska), a ten się nie zgodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 18:33, S1G napisał:

> BTW to nie on rozdzielił te wizyty, a Tusk z Putinem jeżeli o to chodzi.
Hmm jakieś źródło? Bo ja czytałem nawet wypowiedź osoby która miała Kaczyńskiemu proponować
miejsce w rządowej delegacji (Tuska), a ten się nie zgodził.


Choćbt tu: http://niezalezna.pl/7530-putin-i-tusk-rozdzielili-wizyty-w-katyniu
Dziś widziałem reklamę, że w poniedziałkowej "uważam rze" ma być też poruszony ten wątek "śledztwa" na ten temat. Możesz przytoczyć swoje źródło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 17:45, Tyler_D napisał:

Jak wyżej - lepsze stado po zawodówce / podstawówce niż większość społeczeństwa po szkole
średniej / studiach?


Tak, bo poziom ten sam, a koszty o wiele niższe. No i po zawodówce zawsze człowiek do czegoś się przyda, na pewno bardziej niż europeista.

NEWSWEEK: A może jest za dużo studentów? Powinno się tłumaczyć młodym ludziom, że dobry hydraulik zarabia więcej, niż kiepski magister?
JERZY STELMACH: Tylko, żeby być hydraulikiem, trzeba coś robić. Jak się jest uczonym, można nic nie robić. Duża liczba studiujących jest wywołana presją cywilizacyjną. Wielkie zmiany kulturowe rozpoczęte w latach siedemdziesiątych spowodowały powstanie nowego modelu społeczeństwa. To musiało doprowadzić do obniżenia poziomu - i doprowadziło. Przeciętne uczelnie, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie, działają jak supermarkety, gdzie w rezultacie za niewielkie pieniądze otrzymuje się kiepski towar. Wyjątkiem są najlepsze uczelnie, ale tam za naukę płaci się krocie. Taki stan rzeczy ma również swoje plusy. Przecież, w skali świata, nie można pozwolić wyjść dwustu milionom młodych ludzi na ulice. Lepiej ich trzymać na uczelniach, zmniejszając w ten sposób bezrobocie. Tylko kto się do tego wprost przyzna."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 19:30, Mogrim napisał:

Tak, bo poziom ten sam, a koszty o wiele niższe.

Tylko względy ekonomiczne cię w tym utwierdzają ... ? Ekhm ... okej ...
>Przeciętne

Dnia 26.03.2011 o 19:30, Mogrim napisał:

uczelnie, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie, działają jak supermarkety, gdzie w rezultacie
za niewielkie pieniądze otrzymuje się kiepski towar. Wyjątkiem są najlepsze uczelnie,
ale tam za naukę płaci się krocie.

Przecież studia dzienne są bezpłatne więc? Chyba że mowa o kosztach utrzymania samego uniwerku i kadry kształcącej to okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2011 o 18:45, tensam napisał:

I co z tego wynika? poleciał by 3 dni wcześniej, nieduży problem

Dnia 26.03.2011 o 18:45, tensam napisał:

Dziś widziałem reklamę, że w poniedziałkowej "uważam rze" ma być też poruszony ten wątek
"śledztwa" na ten temat. Możesz przytoczyć swoje źródło?

Niestety go nie pamiętam go, ta katastrofa przestała mnie interesować już kilka miesięcy temu.Nie jestem nawet pewien czy to było w necie czy też jakaś wypowiedź w TV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 19:36, Tyler_D napisał:

Tylko względy ekonomiczne cię w tym utwierdzają ... ? Ekhm ... okej ...


A jakie są jeszcze względy? Co przemawia za tym, że więcej powinno być słabo wykształconych absolwentów marketingu, europeistyki i dziesiątek innych kierunków niż absolwentów zawodówek?

Dnia 26.03.2011 o 19:36, Tyler_D napisał:

Przecież studia dzienne są bezpłatne więc?


Chyba żartujesz. Kadra nie pracuje za darmo. Są nieodpłatne z punktu widzenia studenta, ale jako takie są płatne - płaci państwo. Jakie to są nakłady?
"Od kilku lat budżet wszystkich polskich uczelni publicznych wynosi 10 – 12 mld zł. Wydatki z budżetu państwa na szkolnictwo wyższe i naukę w 2011 r. ledwie przekroczą 16 mld zł. Dla porównania, łączny roczny budżet dwu amerykańskich uniwersytetów – Princeton i Harvarda – wynosi około 5 mld dolarów. Polskie uczelnie publiczne kształcą ponad milion studentów. Uniwersytety Harvarda i Princeton około 25 tys."

Polskie szkolnictwo jest na żenującym poziomie, studenci i wykładowcy biorą udział w farsie, ale wszyscy są zadowoleni - wykładowca dostaje pensję, student papierek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 20:05, Mogrim napisał:

Polskie szkolnictwo jest na żenującym poziomie, studenci i wykładowcy biorą udział w
farsie, ale wszyscy są zadowoleni - wykładowca dostaje pensję, student papierek.


tylko po co im papierek skoro ponad połowa studentów nie znajdzie pracy bo bedzie przesyt na rynku oraz większość studentów nie wie co chce robić:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

> bzdura
> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=146&pid=36978

"po roku prokurator musiał się wycofać" czyżby odgórne zalecenia aby swoich nie ruszać?
;)


Nawet nie chciało Ci się sprawdzić , po prostu nie było w świetle prawa dowodów które można było użyć w sądzie.
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=146&pid=40946


>ale mniejsza z tym czy były jakieś zalecenia czy nie. Trudno by w tej sytuacji ten

Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

lekarz się przyznał. Druga sprawa to fakt, że CBA musiało mieć jakieś donosy i podejrzenia,


Masz chyba kłopoty z uważnym czytaniem.
Ale skutek przyniosła druga ze stosowanych przez CBA metod „TRAŁOWANIE”.
W dzień po zatrzymaniu ortopedy funkcjonariusze zaczęli szukać i odwiedzać ok. 120 jego pacjentów.
/…/
„Zastraszyli mnie wyrokiem do trzech lat, jak się nie przyznam” – opisywała Anna T. „Mówili mi, ile pieniędzy wysypało się z jego szafy, strasznie oczerniali doktora”
/.../
O tym, jak CBA krok po kroku osaczało doktora B. , straszyło świadków , często prostych , nieobeznanych z prawem ludzi , jak agenci ich szantażowali , by złożyli obciążające zeznania , jak łamali procedury przesłuchań…

Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

bo samo z siebie nie wybrało go od tak sobie.


Był lekarzem to wystarczyło (Jak wiesz ojciec Ministra Ziobry zmarł wskutek błędu lekarskiego) , jeśli zaś chodzi o np. osobę Aleksandra Kwaśniewskiego to sami pracownicy CBA oczywiście anonimowo powiedzieli "decyzja następującej treści przyszła z "góry" macie znaleźć coś , cokolwiek na Aleksandra Kwaśniewskiego za wszelką cenę"
A teraz użyję Twoich słów widzę, że żyjesz w słodkiej iluzji.
Iluzji jakoby CBA działo zgodnie z prawem , obudź się.
Jestem ciekaw czy też byś był za pis-em gdyby to za Ciebie zabrało się CBA.
Zresztą opiszę na przykładzie jak działało CBA.
Załóżmy hipotetycznie że ja jestem ministrem sprawiedliwości a ty zwykłym szarym Kowalskim który miał to nieszczęście że był sąsiadem Kwaśniewskich.
Otóż ja jako minister dowiedziawszy się o tym usiłuję przekonać Ciebie abyś zaświadczył o tym iż A.Kwaśniewski kupił dom po bandycko niskiej cenie.
Ty jako prawy obywatel mówisz że się na to nie zgadzasz i zaczynam Ciebie "trałować" w końcu zastosuję areszt wydobywczy a po pół roku wypuszczam z więzienia sorry winnetou to była pomyłka.
Jak sądzisz komu uwierzą Tobie czy ministrowi sprawiedliwości który mówi że co prawda nic Ci nie udowodniono ale według niego jesteś groźnym kryminalistą.

Finał operacji przeciw Kwaśniewskich stracono 2mln. złotych , kupiono willę w Kazimierzu i aresztowano pana Janka a po pół roku wypuszczono z braku dowodów.

Adolf Hitler powiedział niemieckim prawnikom: "nie interesuje mnie prawo tylko sprawiedliwość"
Każda dyktatura zaczyna się od łamania prawa.
Jarosław Kaczyński rozpoczął swoje rządy od łamania prawa.

>Media obracają tą całą sprawę w wielki

Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

skandal - nie pisze się już o efekcie jaki to wywarło na innych lekarzy itp itd. Dziwi
mnie Twoja postawa


A mnie dziwi że stałeś się wyznawcą pis-u.
A teraz cytat specjalnie dla Ciebie i tych co popierają pis:

"Akwarium" Wiktora Suworowa

"...sowiecki szpieg, zakonspirowany w Niemczech , zwierzał się ze swego marzenia.
Skromnego marzenia - żeby już po wszystkim , kiedy wyzwolicielska Armia Czerwona
przetoczy się pancernym cielskiem przez syte i rozbawione miasta Zachodu, zostać
komendantem łagru, najlepiej w malowniczych górach Szwarcwaldu. I mieć w nim
wszystkich, z którymi jako szpieg pracował i którzy mu oddawali nieocenione usługi,
pacyfistów, postępowych intelektualistów, lewaków - wszystkich swoich ochotniczych pomagierów , co to nigdy nie zaznali sowieckiego piekła, ale dla jakiejś intelektualnej
perwersji albo w geście znudzonych dobrobytem dzieciaków gotowi byli mu służyć.
Umieścić ich wszystkich w osobnym sektorze, nie dawać ani kęsa i tylko codziennie
patrzeć. "Niech pożerają się nawzajem. Niech każdego dnia ustalają, kto z nich jest najsłabszy. Niech każdy boi się zmrużyć oka, żeby nie udusili go we śnie i nie zjedli.
Wtedy może zrozumie..."

Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

- mówię Ci o nowych uprawnieniach jakie dostałó CBA do inwigilowania
nawet niewinnego Ciebie BEZ PODEJRZEŃ o korupcję, a dla Ciebie to nic.


Przecież napisałem cytuję:
W tym momencie nasze drogi się rozchodzą , nie ma dróg na skróty to nie są czasy kardynała Richelieu
polityka sztyletu i trucizny to nie jest polityka.
Obojętnie kto stosuje taką zasadę czy jest to PO , PIS , SLD należy takie postawy "wypalać gorącym żelazem".
Winę należy udowodnić a nie stosować cyjanek , snajpera itd. itd.

Ale napiszę raz jeszcze obojętnie kto łamie prawo powinno się to udowodnić i postawić przed sądem i obojętnie jaką opcję polityczną reprezentują PO , PIS , SLD czy inna , ale zgodnie z prawem a nie stosując drogi na skróty.

Dnia 26.03.2011 o 15:42, tensam napisał:

Co do końcówki posta to widzę, że żyjesz w słodkiej iluzji demokracji i polityki polegającej



"Demokracja jest najgorszym z systemów niestety nie wynaleziono nic lepszego"



Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2011 o 00:19, kerkas napisał:


"Demokracja jest najgorszym z systemów niestety nie wynaleziono nic lepszego"


Co za nielogiczna brednia, w dodatku bez uzasadnienia. Skoro jest kilka systemów, a demokracja jest NAJGORSZYM, to fałszywe jest zdanie, że nie ma lepszych... ale logika to ostatnia rzecz, jakiej bym u Ciebie szukał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2011 o 20:12, hammerfall87 napisał:

tylko po co im papierek skoro ponad połowa studentów nie znajdzie pracy bo bedzie przesyt
na rynku oraz większość studentów nie wie co chce robić:)


Bo bez studiów wyższych jesteś traktowany jako obywatel drugiej kategorii. Tak jak w tym kawale sprzątaczka musi mieć średnie wykształcenie i znać dwa języki obce.
Po drugie wystarczy poczytać ogłoszenia o pracy , większość pracodawców jako warunek minimum stawia wyższe wykształcenie.
Po drugie jeśli chodzi o kierunek studiów moi koledzy skończyli:
pierwszy mechatronikę - pracuje w jako specjalista od reklamy
drugi grafikę i projektowanie - pracuje w księgarni internetowej
trzeci administrację - własna działalność gospodarcza w gastronomi
czwarty marketing i zarządzanie - pracuje jako kucharz.
Zdziwiłbyś się ilu magistrów pracuje w McDonaldzie , KFC itd. itp.

Ale jeśli ktoś nie ma wyższego wykształcenia to jest traktowany jako ktoś w najlepszym razie ułomny.

Ps. To nie jest kwestia przesytu na rynku pracy to pracodawcy mają czasami wręcz nierealne wymagania.
Ale jakieś 24 miesiące przed krachem w stanach to się zmieniło i okazało się że na stanowiskach które wymagają wręcz wyższego wykształcenia i co najmniej 5 lat doświadczenia , radzili sobie dobrze ludzie którzy tych wymagań nie spełniali.
Powiedź szczerze czy do pracy w wypożyczalni dvd lub księgarni potrzebne są studia wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2011 o 00:26, Mogrim napisał:

>
> "Demokracja jest najgorszym z systemów niestety nie wynaleziono nic lepszego"



Co za nielogiczna brednia, w dodatku bez uzasadnienia. Skoro jest kilka systemów, a demokracja
jest NAJGORSZYM, to fałszywe jest zdanie, że nie ma lepszych... ale logika to ostatnia
rzecz, jakiej bym u Ciebie szukał.



Autorem powyższego cytatu jest Winston Churchill.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brak egzaminów wstępnych sprawił, że nawet jeśli zupełnie nie interesujesz się daną dziedziną wiedzy możesz bez problemu dostać się na związany z nią kierunek studiów. I tak na roku mam mnóstwo osób, które poszły na dany kierunek, bo akurat im się spodobał albo nie miały co robić i akurat się dostały. Niewielu ma jakiekolwiek pojęcie co chce ze sobą po studiach robić. W Niemczech np na studia wyższe idzie dość niewiele osób, a bardzo popularne są wyższe szkoły zawodowe - coś pomiędzy naszymi studiami inżynierskimi, a szkołami zawodowymi. I Niemcy sobie jakoś radzą. Wracając do kwestii samego systemu kształcenia, to Europejski system bezpłatnego studiowania nie wytrzymuje konkurencji z płatnymi uczelniami zza oceanu. Polska nie jest na tyle bogatym krajem, żeby każdy kto chce mógł się kształcić na licencjata lub magistra. Taką samą patologią jest darmowy drugi kierunek. Taki przywilej powinien być zarezerwowany tylko dla najlepszych studentów. W ogóle powinniśmy iść bardziej w jakość, a nie w ilość i to niewielu studentów powinno mieć zagwarantowany wysoki poziom kształcenia. A jeśli sobie nie radzisz to, no trudno, wylatujesz. A obecnie jest tak, że dla niektórych studia to w pewnym sensie pomysł na życie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2011 o 00:37, kerkas napisał:

> tylko po co im papierek skoro ponad połowa studentów nie znajdzie pracy bo bedzie
przesyt
> na rynku oraz większość studentów nie wie co chce robić:)

Bo bez studiów wyższych jesteś traktowany jako obywatel drugiej kategorii. Tak jak w
tym kawale sprzątaczka musi mieć średnie wykształcenie i znać dwa języki obce.
Po drugie wystarczy poczytać ogłoszenia o pracy , większość pracodawców jako warunek
minimum stawia wyższe wykształcenie.
Po drugie jeśli chodzi o kierunek studiów moi koledzy skończyli:
pierwszy mechatronikę - pracuje w jako specjalista od reklamy
drugi grafikę i projektowanie - pracuje w księgarni internetowej
trzeci administrację - własna działalność gospodarcza w gastronomi
czwarty marketing i zarządzanie - pracuje jako kucharz.
Zdziwiłbyś się ilu magistrów pracuje w McDonaldzie , KFC itd. itp.

Bzdura pracowałem w firmie gdzie szef był bez studiów, nie znał angielskiego i prowadził dobrze prosperującą firme spedycyjną i był szanowany.Zresztą tak jak mówiłem i teraz co sam napisałeś twoi koledzy robią coś zupełnie sprzecznego z ich studiami.A co do magistrów pracujących w kfc to też takich znam aż za dobrze

Dnia 27.03.2011 o 00:37, kerkas napisał:

Ale jeśli ktoś nie ma wyższego wykształcenia to jest traktowany jako ktoś w najlepszym
razie ułomny.

Jest się jak się jest nieporadnym :)

Dnia 27.03.2011 o 00:37, kerkas napisał:

Ps. To nie jest kwestia przesytu na rynku pracy to pracodawcy mają czasami wręcz nierealne
wymagania.
Ale jakieś 24 miesiące przed krachem w stanach to się zmieniło i okazało się że na stanowiskach
które wymagają wręcz wyższego wykształcenia i co najmniej 5 lat doświadczenia , radzili
sobie dobrze ludzie którzy tych wymagań nie spełniali.
Powiedź szczerze czy do pracy w wypożyczalni dvd lub księgarni potrzebne są studia wyższe.

Jest to kwestia przesytu rynku pracy bo za dużo ludzi ma magistra i zaczyna się selekcja i jakie nierealne wymagania przecież na stanowiska typu np manager nie przyjmuje sie ludzi ktorzy w życiu nie pracowali w branży, ilość lat doświadczenia robi się na praktykach albo po znajomości reszta która ma pecha lub jest nieporadna pracuje w mc donaldzie sorry winteou takie sa realia.Teraz każdy debil może być magistrem dzięki prywatnym uczelniom zresztą na nie których państwowych uczelniach też da się skończyć studia imprezując tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2011 o 00:26, Mogrim napisał:

Co za nielogiczna brednia, w dodatku bez uzasadnienia. Skoro jest kilka systemów, a demokracja
jest NAJGORSZYM, to fałszywe jest zdanie, że nie ma lepszych... ale logika to ostatnia
rzecz, jakiej bym u Ciebie szukał.

Ciekawe, bo ja dokładnie to samo kerkrasowi napisałem ja pierwszy raz dał ten cytat. I fakt, że to cytat z Churchilla nic nie zmienia, więc chyba wychodzę na profana :]

Anyway, ThimGrim pisał, że to inaczej szło, tak bardziej...logicznie.
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=146&pid=33417

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wynika to, że to nie on na siłę rozdzielił obie uroczystości co chce się wmówić ludziom, a dobry Tusk z dobrym wujkiem Putinem. Prawdopodobnie coś zapamiętałeś z tego szumu dezinformacyjnego. Jak rozmawiam z ludźmi to od każdego dowiaduję się czegoś innego, ale tak właśnie działała ta dezinformacja. W filmie Mgła wypowiadają się właśnie pracownicy kancelarii prezydenta na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh, widzę, że jesteś pod bardzo dużym wpływie medialnej propagandy. To, że był lekarzem nie wystarczało, musiał mieć coś za uszami by być "PODEJRZANYM O KORUPCJĘ!". Bronisz biednych zastraszonych "biznesmenów", a właśnie w ten sposób policja postępuje z przeciętnym szarym obywatelem, a nawet gorzej, za posiadanie drobnej ilości narkotyków czy za jakieś inne przestępstwo. Chyba nigdy nie miałeś doświadczenia z lekarzami czy policją?

To oczywiste, że na Kwaśniewskich musiało się coś znaleźć skoro ich otoczenie i mniejsi gracze kręcili niezłe lody. I się w końcu znalazło o czym wcześniej pisałem, ale teraz "nie wiadomo" dlaczego nie używa się tych dowodów. "wy nie ruszacie naszych my nie ruszamy waszych".

Bardzo dobry cytat Adolfa H. Zgadzam się z nim. Obecny system daje gwarancję cwaniakom i oszustom, że nikt ich nie ruszy. Wiesz, że ktoś jest złodziejem, śmieje Ci się w twarz a Ty nie możesz nic zrobić, bo jest na tyle sprytny, że nie masz namacalnego dowodu.

Ja nie jestem wyznawcą pisu, tylko głosuję na Polskę. Nie są mi blisko ideowo i programowo jednak jestem w stanie poświęcić "rękę" by ratować cały organizm.

Wiemy kto powiedział te słowa, nie oznacza to jednak, że są one prawdą objawioną. Demokracja może być i dobra i zła, zależy kto pociąga za sznurki. Jeżeli tak jak w bardziej rozwiniętych krajach służby czy wosjko to jest dobrze, jeżeli jak u nas obcy wywiad, różne grupy interesu i byłe służby nielojalne Polsce to jest źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się